Klokke- klanken 2 "DE DENDERKLOK Antwerpen, de machtige Vlaamse stad. Door de eeuwen heen kapte zij haar geschiedenis. Iedere periode liet haar wat na dat haar uitzicht ver schoonde en haar reputatie versterkte. Voor vele buitenlandse zeelieden beperkt België zich tot het woordje Antwerpen. Havefristad grootstad toeristenstad. Alles vindt men in Antwerpen. De zeeliefhebbers kunnen in verbeelding de zeereuzen volgen die over de Schelde worden geslepen. De liefhebbers van stadsleven vinden in Antwerpen hun volle gading. De liefhebbers van toerisme vinden er meer dan zij verwachten en kunnen er dagen rondslenteren. Antwerpen leren kennen is een moeilijke taak omdat het geval zo groot is dat het soms heel lastig is alle indrukken weer te geven. Toch wil De Denderklok een beetje bijdragen om de hoofdstad der Vlaamse steden beter te leren kennen. Geschied kunde moet men hier niet zoeken, maar wel Ant werpen zoals het leeft onder zijn slanke Lieve V rouwetoren. Het oude centraal station aanziet men soms als het centraal punt van Antwerpen van daar uit kan men best een bezoek aan Antwerpen beginnen. Neem om Gods wil de tram niet om Antwerpen te doorkruisen vooreerst gaat men veel sneller te voet en ten tweede loopt ge geen gevaar tramziek te worden door het schudden van het gele antieke gevaarte Beter doet men even de Zoo binnen te lopen. Dit bezoek is zijn geld overwaard en is bizonder geschikt voor kinderen die er veel kunnen leren en er zich tevens aardig kunnen vermaken. Voor grote mensen is het een aangename wandeling doorheen een park waar planten en dieren wed ijveren voor de lust van het oog Ach ja... de dieren tuin uit enze kinderjaren is zo ver weg. Alles is nu moderner en met alle comfort ingericht. Wilde dieren zijn enkel van het publiek gescheiden door een diepe gracht en lopen vrij in hun ruimte rond. De olifanten kloppen U grootmoedig op de schouder. De afdeling vogels mag men zeker niet missen de installatie is een unicum in Europa. Ook kunt U de slagader van de stad opwandelen: de Keizerlei. met zijn terrassen, hotels, winkels en kinemazalen. Met zijn aangenaam aperitief uurtje of de «five o'clock», waar men alle talen van de wereld door elkaar hoort, met als achtergrond van die bonte wemeling het zoetsappig Antwerps. Een vluchtige blik op de Vlaamse Opera ietwat onwennig onder zijn neonlicht... op het Jeugdteater dat zo oud geworden is dat het niet meer voldoet aan de moderne veiligheidsmaatregelen en daarom dan ook gesloten werd. Langs de grote magazijnen komt men aan de Meir. de ware uitmonding van de Keizerlei. Grote bankgebouwen, bureelgebouwen, het financieel hart van Antwerpen. Op de Meir vindt men een ono- gelijk straatje het Rubensstraatje waar het huis van de grote schilder staat. De toerist zal hier een grote vreugde smaken met een bezoek aan dit huis. Het Rubenshuis is een parel van reconstructie, het is alsof U door Rubens zelf zijt uitgenodigd. Als van zelf komt men onder de indruk en de stilte wordt er enkel onderbroken door de monotone, gedempte stem van de gids. Het is als het ware een achteruit gaan in de tijd ge vergeet de vervelende trams, de toeterende auto's en jachtige Meirplaats. Alles ademt hier rust en schoonheid zodat men verschrikt van de lawaaierige Vogelmarktdie op het einde van het straatje te vinden is en het best kan vergeleken worden met de «Luizenmarkt» van Brussel. Op de Meir vindt men ook het plompe boeren- torengebouw met zijn web van televisieantennes de fierheid van de Antwerpenaren... Neem maar de lift want langs het kronkelend stenen trapje naar boven klauteren valt al te zwaar. Boven ontdekt men een prachtig panaroma der stad Ant werpen. Zeereuzen en scheepjes lijken als speelgoed over de trage Schelde te varen, terwijl de andere kant van de stad op een mierenest lijkt. Bijna rechtover de Boerentoren naar de Groenplaats toe vindt men een klein kapelleken waarin dt zeevaarders hun devotie aan hun patroon komen betuigen. De Groenplaats, waar het stand beeld van Rubens troont, is nog altijd het domein van de stadsjeugd en de ouderlingen. De enen ra votten er over het plein, terwijl de anderen op de banken onder de slanke LieveVrouwetoren hun pijpje stoppen. De Onze Lieve Vrouwkerk zelf is een pracht werk van bouwkunst. Men geraakt er niet moe naar gekeken en altijd is er een nieuw detail die de aandacht komt opeisen. Nu dat hij van zijn jaren lange rastering ontdaan is. steekt de spits fier in de blauwe lucht en kijkt neer op de donkere Schelde die langzaam aan zijn voeten voorbij vloeit. Binnen in de kerk een grote rijkdom van Rubens' schilderijen en glasramen. Een bezoek dat een toerist zeker niet zal willen missen. Op het kerkplein vindt men de oude steenput met het smeedwerk van Quinten Methsijs ook iets dat een kiekje waardig is. Door kleine steegjes met kleine huisjes komt men aan het schilderachtige stadhuis. Brabo, tussen spuitende fonteinen, terwijl hij de reus de hand afsnijdt een monument die de synthese vormt van de legende van het ontstaan van Antwerpen. Langs donkere straatjes wandelend komt men aan de Melkmarkt en van daaruit kan men de Je- zuitenkerk bereiken die zeker een omweg waard is. Rechtover de wonderbare barokgevel zit de man die zijn volk leerde lezen Hendrik Conscience met achter hem de biblioteek. De palingbrug met het Vleeshuis nu museum bereikt men door het echte havenkwartier. Kleine donkere vuile steegjes met het bont gewemel dat men in elke havenstad vindt. Onogelijke en vuile cafeetjes die zichzelf met de pompeuze naam van Bar betittelen. Het is geraadzaam er rond de avond niet te lang te vertoeven wanneer men een leek is in de manieren van dit milieu. Langs het Vleeshuis kan men de Scheldekaaien bereiken waar alle zeelijnen van de wereld hun depots hebben en waar men het werkende Antwer pen aantreft. Lossen en laden der schepen, dag en nacht, krassende katrollen, vloekende mannen en huilende sirenenhet is een beeld om nooit te vergeten. Het Steen eens de versterking van de Schelde en nu het zeevaartmuseum is wel met een bezoek te vereren naast de evolutie in de zeevaart, kan men er ook nog de oude burcht bezoeken. Voor dromers bestaat er een ideaal plekje het Noordenterras, waar men bij een pintje bier niet uitgekeken geraakt op het leven van de Schelde. Voor minder rustige mensen en wandeltoeristen het water over met de voetgangerstunnel nog al een eentonige wandeling ofwel met de wagen door de autotunnel wat heel wat plezanter is... Aan de overkant ligt het Sint Annekenstrand en het Noorderkasteel. In de zomer is dit nu de «plage» van de mensen van Antwerpen en er rond, die de tijd of middelen niet hebben om zich naar de grote zee te begeven. In de Zomer is het er goed doch in de Herfst wild en triestig... Men kan ook nog de Schelde even afvaren met de Flandriaboten die soms dagreizen inrichten die heel interressant zijn. Bij een afvaart van de Schel de kan men de petroleumraffinaderijen in volle werking zien. Antwerpen biedt ook nog zijn dokken van waar het lawaai en geklop van de elektrische hamers U met doofheid bedreigen. Een echte schepenkliniek In de meerdokken gaat alles er rustiger aan toe De geur van het brakwater wordt er overmeesterd door de reuk van teer die fluitende schippers over hun boten strijken. Hier ligt het echte havenkwartier met zijn Chi nese wijk, zijn Deense straat, zijn Amerikaanse eta blissementen... weer die bonte mengeling van kleuren talen en spijskaarten Het karakteristieke van de Metropool. (Vervolg toekomende week) Do eerlijkheid gebiedt ons te bekennen dat hei liberaal muziek dar» toch uit geweest is. zelfs tot tweemaal toe. Waa: schijnlijk om het zeker verlies van ten schepenzetel te vieren... Bleef het op straat tot gewone marchkes beperkt, dan kwam eens de reuzestoet in de blauwe burcht terug de anticlericale aap weer uit de mouw. Want 't ging er van «Weg met sjikaar en weg met de papen». De 1 cssirijd is voorbij, ze moeten geen smoelen mee; trekken en kunnen hun anti-klerikaal hart weer in het openbaar luchten. Wanneer zullen de ogen der kaïolieken die blauw stemmen, eindelijk eers open gaan De vermakelijke viool bij de Ninoofse verkiezingen te vinden bij de kommunisten waar niet min dan 4 Kandidaten 1 s.en» kregen. Die dopten waarschijn lijk voor hun eigen zelve. Daarover zal er wel me'. vrouw of lief een hartelijk woordeken gesproken De poulain van Banier koereur Armand Baeyen* d:e door de mensen van de Bakergem zo gaarne gezien wordt omdat hij er een deugdelijken golfer uithaalt (zie Banier) behaalde het formidabei cijfer van 24 voorkeurstemmen. Als Armar.d eens goed rekent en z:ji» eigen familie telt, dan zal hij tct rare besluiten komen. Een koers winnen is gemakkelijker dan politiek, hé Armand Onz-, vriend B.en Cuppens, oomvanderode nee;ó:enietmagzetelen, komt kra: ig uit de bus. Op 1 na de meeste voorkeurstemmen der libe- aie lijst. We mogen dus verwachten Bien als sch, pen cei s.ari te zier. fungeren Openbare Werken of.. Onderwijs Onze Expo .">8 reporters en reporter.!nnen «hebben het over hun teder en romantisch hart» niet kunnen Krijg.n de plechtige begrafenis van «den ekspo» bij te ai nen en zijn in alle stilte van het lijk afscheid gaan nemen. Hiervoor lieten ze zich «doorlichten» Jour öoKter? d;e de ganse dag niets anders doen. Met x- of infra-violette-siralen Of met Loewen Brau Dal vraagt een beetje voorlichting. De toffe knullen die zich week-in week-uit afsloven om dit blad te vullen, waren tol in de diepste roer selen hunner beroerde ziel ontroerd om de diep gevoelde ontroerende afsche.d.- woorden van hun ge- leg:. heidskonfra'.ers. Zeventien rode neusdoeken met witte bollekens hebben ze mes-nat geweend niet van verdriet maar omdat we ze niet langer dooi ons voe.en kunnen trekken. Maar moeten die charmante jongens en dito-meiskes nu b. oluut een Expo hebben om ons hun proza te .v.urer Wat het ook weze. hun medewerking zal ons altijd zeer welkom zijn. Kunnen we op een beter manier onze dankbaarheid betuigen vHooger Op» gaat dus zijn «Koninklijk» vieren op een waarlijk koninklijke man er. Om 12 uur sjam- pielei drinken op het Stadhuis om 12 uur 30 dria bezoek aan een paar leden herbergier*, nadier. 3 uur en half eten en. drinken dan drie maal x-uur drinkbezoek aan drie leden herbergiers om u eindigen met een gezellig samenzijn. Te middernacht, opvoering van de Revue Santee Santee Santee Geei ons nog r»en toernee Wie ze er dat alleen de oude Belgen «herberg»zaain warer en verslaafd aan de drank Naar alle waarschijnlijkheid gaat Premier Eysken* een akkoord sluiten met de «liberalen» om verder het lar.d te regeren. Voor ons niet gelaten en het is maar juist dat de blauwen mede dc vuil zaken van dc vor ge regering helpen recht zetten, 't Ware indcr een beetje te gemakkelijk. Maar die drie nieuwe ministeries Schone Kunsten. Maatschap pelijk Zekerheid en Europese Zaken zitten ons toch ten beetje dwars*. Is dc blauwe appetijt dan weer zo groot We weten riu wel dat we prediken in de woestijn, .naar was het ons te doen dan kwamen er een paar ministeries minder en kregen de liberalen er hoog- .-,en. drie toegewezen. Kiezen of kavelen anders opnieuw naar de stembus... en «ze» zouden nog al rap bijdraaien. D,e NV. Europa sch jnt anders een goei affaire te zijn want ze werven daar nog al nieuw personeel aan. Liefst geblakbouleerde politiekers of mannen die het te warm aan hun politieke ku voelen worden en eer rustig levenseinde verkiezen boven de risico's vi'n de stembus. •lammer genoeg zullen WIJ weer de rekening mogen betalen. Lees verder op blz. 3 laatste kol. Kent IJAntwerpen? zijn

Denderklok | 1958 | | pagina 2