d 6/ eZ-iri er, Wvsa 'QQtns Zalige JC Allerheiligen en Allerzielen Het IS veranderd Twee en dertigste Jaargang V Zondag 2 november '958 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN EEN BEETJE MEDITEREN ROND De wereld een heel klein stadje aan de zelfkant van onze belangstelling ten zij het gaat om de- wereld in onszelf, want die hebben we in de handen van een toegewijde zelfkoestering en stille verte dering over eigen inzichten en verlangen, zo groot gemaakt, dat hij onze meer dan totale belangstel ling opeist. Wat mijn vrienden van de stemcafékaarttafel niet weten, is niet alleen het weten niet waard maar buitendien onzin, en wat de dames van het après- midi elkaar met een delicieuze zorg om delicaat te zijn toefluisteren, en mijn coiffeur mij vertelt terwijl hij mijn maar snijdt, geldt in hun ogen als wet voor de hele stad en overigens voor Parijs. Lon den. Amerika en al de onvruchtbare eilanden van de Stille Oceaan. De zwaartekracht der aarde werd voorbijge streefd. en dat de maan weldra zal bereikt worden geloven alleen vele bekommerde huismoeders niet openingen dus. uitgangswegen, poorten naar een andere wereld. Toen. in een haast grijs wordend verleden de eerste Spoetnik in de ruimte ging. zei Pandid Neroeh dat de mens voortaan op een andere manier zou dienen te denken wou hij heer der schepping blijven. Mijn coiffeur weet echter dat Pandid Neroeh een Indiër is. en dat Indië behoort tot de onderontwikkelde landen terwijl het bui tendien een vrij goed eind uit de weg ligt, zodat het hem niet behoeft te verontrusten wat Pandid Ne- i*oeh denkt. Ik heb er een vaag voorgevoel van dat. wanneer ik een dezer dagen mijn herfstwandeling zal maken in de Diepe Straten, deze gedachte door mijn hoofd zal wandelen, dat de tot cliché geworden eenzaam heid van de moderne mens daarin bestaat, dat hij alle Spoetniks en voorbijgestreefde zwaartekracht ten spijt, zichzelf gevangen houdt in zijn eigen kleine wereld, zwicht onder de eigen zwaartekracht en niet in staat blijkt om ook maar in één opzicht verontrust te worden. Het wil me vaak voorkomen dat de meeste zich geen groter onheil kunnen voor stellen dan verontrust te worden, en dat er geen zorg nauwer aan hun hart ligt dan die voor een veilig en ongestoord bestaan. De mens heeft daar recht op. Goed Hij heeft ook recht op die dosis onrust die hem moet beletten zijn eigen wereld zo groot te maken dat hij de wereld buiten hem eklipseerh Het waarachtige leven speelt zich im mers niet af tussen het duister en kleurloos decor van een gekoesterde eigendunk het is veel meer een voortdurende en soms pijnlijke osmose tussen het eigen vertrouwen en het vreemde onbekende. Eigenlijk weet de mens zeer goed dat de feitelijke wereld onbegrensd is. Staande op een religieus vlak en strikt gezien is er voor de mens geen ander, tenzij dan het hellende heeft hij zich van meet af begrippen als naastenliefde en menslievendheid eigen gemaakt, de kwaadsprekerij en de leugen zelfs die welke moet dienen om zichzelf interessant te maken in andere en eigen ogen als een zwaar kwaad verworpen, en in een bijna helderziende zorg om de wereld tot in het oneindige te verlengen, de feester, van Allerheiligen en Allerzielen inge voerd. 't Is schoon dat de mens deze familiefeesten heeft bedacht, en 't is schoon dat hij zich ieder jaar eens beroest aan de vertedering van de witte chry santen. omdat hij daarmee blijk geeft te beseffen dat de afgestorvenen die mysterieuze kracht be zitten om in ons leven te blijven binnendringen. En 't is ook schoon dat hij de 2 feesten vlak naast elkaar in de kalender gezet heeft, omdat hij daar door wil te kennen geven, dat ze vrij innig met elkaar verbonden zijn. Zo blijkt immers, dat het al te geschematiseerd en simplistisch verschil dat wij gevonden hebben tussen heiligen en zielen in de grond niet veel zin heeft Het komt inderdaad maar al te vaak voor dat we ons verwant voelen met de zieltjesvan het vagevuur, al sluimert onder dat gevoel dan toch veelal de beschroomde overtuiging dat we aan het portiunkelen zijn voor iemand die reeds lang in de hemel is en dus heilig, al durven we er het laatste niet bijzeggen. Ziet. uit de heilzame verwarring die zich in ons hoofd ophoopt, wanneer onze gedachten over vagevuur en hemel niet helder willen worden, groeit die zaligende onrust die ons af en toe. plots doet inzien dat de wereld waarop we leven en vooral deze zo gekoesterde en eigenliefde wereld in ons, niet alles is. Het is goed. dat alle heiligen en alle zielen elkaar ieder jaar de hand reiken, om ons, hun wellicht vaak betreurde familieleden, de stille wenk te geven dat eigen ideetjes en gevoelentjes. zo onooglijk on belangrijk zijn in het licht van de enig waarachtige wereld, waaraan geen zelfkanten zijn. Alleen, om hun stem te horen, dienen we de rumoerige een zaamheid waarmee onze zelfvoldaanheid ons poogt in te metselen, vaarwel te zeggen. Eindelijk geraakte de kogel door de kerk. Vrij dagavond. 24 October 1958, werd na faire onderhan delingen op elk plan, akkoord bereikt tussen de CVP en de Socialistische Partij tot het vormen van de bestuursmeerderheid in onze stad. Aldus komt ook Ninove post vatten in de rij steden, waar voortaan niet meer bestuurd wordt zonder de CVP. Rij steden, werkelijk te lang om te noemen, want wanneer wij amper maar over onze muren kijken kunnen wij reeds zo voor de vuist Aalst. Zottegem en Geraardsbergen vernoemen. Brachten de gemeenteraadsverkiezingen van 12 oktober de bevestiging, meer nog, de versteviging van de uitspraak der parlementsverkiezingen van 1 juni jongstleden, dan is de opneming van de CVP in de gemeentebesturen waar ze niet de volstrekte meeerderheid bezit, zoals o.a. Ninove en Aalst, een op zijn minst even ver heugend verschijnsel. Ook een normaal verschijnsel evenwel landelijk bestuurt de CVP sinds 5 maand werkelijk goed, ook linksen geven dit toe en met gewettigd vertrouwen kunnen wij aannemen dat ook de CVP-mandatarissen. in welke stad ook. aan hun taak niet te kort zullen schieten. Zonder dan nog te gewagen van het feit dat homogeen linkse gemeentebesturen niet zo erg zeker kunnen rekenen op de royale steun van de huidige rechtse regering en dat, voor Ninove althans, de CVP-medewerking voor het stadsbestuur zowat hetzelfde betekent als voor een zwaar zieke de transfusie van krachtig, nieuw bloed. Het is voor onze stad werkelijk niet te vroeg. Een mensenleven lang (een zeer korte onderbreking niet te na gesproken) stuurden eerst de katolieken. daarna de aanhangers der CVP hun gekozenen naar het stadhuis, zonder dat deze mandatarissen ook maar het geringste medezeggenschap in het stads bestuur kregen. Thans is dat ook hier veranderd. De socialisten merkten dat ook voor hen de beste kans lag in een samenwerking met de CVP. Niet alleen hun leiders. Ook de gewone leden spraken zich. bij stemming, volledig en unaniem uit ten gunste van dit samengaan. En dit laatste is wellicht de brutaalste kaakslag aan de liberalen. Want hieruit blijkt dat deze nieu we koalitie niet is iets wankels, iets kunstmatigs, in mekaar geprutst door enkele voormannen, met misschien een paar stemmen meer voor dan tegen, maar de vormgeving van de strekking van een ganse partij, zo groot ze is. de Socialistische Partij van Ninove. van onder tot boven. Wij kunnen derhalve de volslagen ontgoocheling, de wrevel, de wrok der liberalen best begrijpen. Want voor wie verder schouwt, en dat doen de liberalen zeker eveneens, wordt ook nog wat anders duidelijk deze nieuwe politieke konstellatie kan voor de liberalen best het begin van het einde betekenen. De liberale burcht zal vast ook niet weerstaan aan de tand des tijds tand, die in dit geval de naam krijgt van een zes lange jaren oppo sitie (voorlopig, in afwachting van de volgende, nog grondiger afrekening). En al zal Ninove denke lijk steeds wel liberale gekozenen in de gemeente raad zien deze «kuur» (wat een woord feitelijk!), wordt alleszins toch de zwanezang van de grootste Ninoofse partij, met de 2.503 kiezers», de goden- deemstering van de plaatselijke liberale groten. Dit vorige heeft nochtans absoluut niet onze grootste aandacht Wel gaat onze hoopvolle be langstelling naar het toekomstige stadsbestuur, dat in januari 1959 start. Wij wensen deze socialisten en CVPers samen welkom. Wij wensen hun tevens van hart» een uitermate vruchtbaar bestuur, tot goed heil van Ninove. Wij zullen niet het program ma van deze beide partijen gaan uitpluizen doch er ons toe te beperken te wensen, dat de komende be stuurders het beste presteren op alle gebied, zo sociaal, als kultureel, als Vlaams. Wij verhopen van hen dat zij alle inwoners van de oudste, de stoutste en de wijste der steden, goede, beste kansen bieden. Gelijke, werkelijk totaal gelijke kan-elkom. mate, voor iedereen.

Denderklok | 1958 | | pagina 1