d Wo Duur Leven! Zondag 9 november 1958. V Twee en dertigste Jaargang. Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Dagen achter mekaar zijn de Verbondenen in een onstuitbare rush vooruitgeschoven. Lo.opgraaf na loopgiaaf werd ingenomen, met die verbeten woede van lang bedwongen geweld dat eindelijk oprukken kon naar de lokkende vrijheid. Post na post, straat na straat, dorp na dorp, werd gezuiverd van een veehtensmoede vijand die toch nog bleef ankeren in die zo lang bezette grond, en slechts node week voor de entoesiaste overwinnaars van morgen. Het daverde langs alle kanten. Oorverdo vend scheurde het geluid door de strakke novem berlicht. Kanongebulder dat vreselijk overstemde het knappen van geweerkogels en het knetteren van de mitraljeuzen. Het bijtende geweld van hand granaten en mortieren, onderlijnd door het brom men van motoren in de lucht en in de velden en vaak onderlijnd door de jubelende kreten van de zegezeket-aanrukkende legers die, ginder op de horizont, de wenkende torens zagen opdoemen van dorpen en steden die vier jaar lang hunkerden naar die dierbare vrijheid. Zo was die koude november morgen de elfde geboren uit de misterieuze nacht van een sombere verdrukking door de plompe horden van de vijand. En toen... toen kwam dit onvergetelijk ogenblik langsheen het lange front schetteiden de klaroenen het toch zo lang verbeide Staakt het vuur Eén reuze-juichkreet kliefde door de lucht. Gedaan! Gedaan Gedaan het onzinnig moorden en doden Gedaan het zenuwslopend ploeteren in de modderige loopgraven Gedaan het neerha lend geweld dat broeders tegen broeders opstelde en spot dreef met alle moraal, met alle menselijk heid Er was, met één klaroenstoot, een einde gesteld aan de meest-verdierlijkte mensenmoord van alle tijden. En de stilte viel... de stilte die zo akelig aandeed, de eeiste ogenblikken van de wapenstilstand. Al het geluid, al het lawaai dat vier jaar lang elke menselijke stem had overdonderd, verzwond in het ijle niet... De kanonnen zwegen, geen geweer- en geen mitraljeuzengeblaf meer... Het zinderen van de motoien in de lucht en langsheen de wegen had zijn bijtende dreiging verloren en leek veeleer op de harmonieuze melodie van een blije lied een overwinningslied. Zij die er bij geweest zijn, vertellen nu nog van het onwennige van dit ogenblik. Daar stonden ze. bevrijd van die last van zovele jaren, van zoveel onzeggelijk leed, van ploeterende mizerie In hun verweerde handen - die al het schone dat door mensenhanden kan worden gewrocht, hadden ver leerd en vergeten de voortaan nutteloze wapenen, n hun ogen. de glans van de herwonnen vrijheid op hun mond, de ontspanning van de verbeten trek van de vierjaar-Iange haat in hun hart en hun ziel. de dankbare bede tot God die een eind had gesteld aan het rijk van de moordende broedertwist. IT?,kwam de tjjd van het feestelijk gelui van de klokken, de tijd van de wapperende vaandels en de schetterende fanfares. Victoriede zege is onsDe vijand is verslagen Een kermisvreugde is 't geweest in ons landeken en in vele landen... ook daar waar het wapengeweld geen zege had gebracht, en alleen maar de bezinning het spijt en het hartzeer. Vreugde om het staken van de dood-onzinnige twist, blijdschap om de herwonnen menselijke waarden. Zo ging de tijd ooi bij. En uit die heksenketel borrelde het wereld geweten onstuimig omhoog en werd uitgebazuind, naar de vier hoeken van de einder, in deze vlam mende woorden: NOOIT MEER OORLOG. Dit was het testament van al die jonge levens die ginder in de moddervlakten werden neerge- maaid, dit was de onverholen wens van hen die de grootste aller moerlemeiën hadden meegestreden t n uit de dodenvlakten waren weergekeerd, met de schijn van de dood in hun ogen en de deemste ring van de beschaving in hun hart en hun ziel. Hun bloed en hun leven hadden zij geofferd voor een betere wereld en met hun heldenleven meenden zij gekocht te hebben de waarachtigheid van die gouden leuze Nooit meer Oorlog Helaas Vijf en twintig jaar amper na deze titanensti ijd stampte de oorlogsgod zijn ketenen stuk en een tweede wereldramp geselde opnieuw de hele wereld De haat zegevierde opnieuw en de gulden leuze werd besmeurd, gehoond, vertrapt. Vertienvoudigd teisterde het brutaalste geweld landen en volkeren. Een nieuw element de rassenverdelging in concentratiekampen en gas- ovons vierde zijn schandaligste woede bot op mannen en vrouwen, ja zelfs op kinderen. Weer droop de wereld van bloed en tranen en een reuze kamp was nodig om het oorlogsmonster opnieuw7 aan banden te ketenen. Voor goed? Voor altijd? Helaas!... Wie zal het zeggen Het ziet er anders niet naar uit dat Mars de goo van de oorlog voor eeuwig uit de levensomstandigheden is geweerd. Wanneer wij maar even rondom ons kijken, stellen wij met huiverende vrees genoeg feiten vast die er op wijzen hoe het rijk van de vrede nog steeds niet is gesticht. Het ruikt tailenkante naar opstand en haat. naar doodslag en moord, en de moloch van het brute geweld gromt dreigender en dreigender. En terwijl de ene conferentie de andere ver- diingt. conferenties die de vrede moeten bewaren en vestigen, wordt met koortsachtige vrees en haat gewelkt aan het uitvinden van wapenen die het hele menselijke ras op de rand van de afgrond, van de vernietiging zullen brengen. Zal het mens dom tot bezinning komen, vooraleer het onvermij- tu lijke is gebeurd Zal een onverbiddelijk halt worden toegeroepen tot de moordenaars die er op uit zijn alle landen en alle volkeren te verdelgen Zal de christelijke gedachte want daar komt het ten slotte op aan. beste Lezer. het halen op de satanische experimenten van atoom- en waterstof bommen God alleen weet het... In Zijn hand ligt het lot van de wereld. En het past, op deze herdenking van de 11 no vember 1918. dat wij onze vurigste gebeden tot Hem opsturen, gebeden voor al die schone levens Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG die haast nutteloos werden verwoestgebeden voor de stiijders aller natiën die oog in oog hebben gestaan met de idiootste uitdrukking van de Dood de volkerenmoord; gebeden voor de leiders die landen en volkeren regeren gebeden voor ons eigen zelf. Want conferenties zullen een dode letter blijven, en van nul en gener waarde, wanneer wij allen samen met tot God zullen terugkeren en Hem opnieuw in het midden van de wereld zullen hebben geplaatst Waar ge tegenwoordig ook uw kop binnensteekt café. bollebaan of om 't even wat en wanneer en hoe heftig men ook diskussieert, -- als iemand begint over t duur leven valt alleman akkoord, zodanig dat het duur leven zuur leven wordt. Inderdaad, het leven IS duur, en het gezegde van die brave huismoeder d'e kloeg dat een gewisseld bi iefken van duizend frank er als de rook doorgaat is. heilaas, maar al te waai. Waar ge ook uw handen naar uitsteekt, t loopt seffens in de honderden en zijn ze gemakkelijk uitgegeven, het is bijlange zo gemakkelijk niet ze weer te verdienen. Dat in deze discussies over het te dure leven de winkeliers en handelaars het weer alleen ge daan hebben is normaal, dat is een eeuwenoude geschiedenis. Immers, ieder leest in ziin gazet dat de varkens of het hoornvee op voet bv. 20 F het kg gelden, terwijl een iets of wat konvenabele ka- bernaa of beefsteak van een paar honderd gram- mekens, ongeveer evenveel kost. Daaruit besluiten dat beenhouwers, bakkers enz... dieven en uithon geraars zijn is rap gebeurd besluit dat toch een beetje al te gemakkelijk getrokken wordt. We zullen hier geen handelaar of stielman voor spreken. maar alvorens iemand te betichten zouden wij verbruikers er toch goed aan doen de zaak eens van dichterbij te bezien en na te gaan of we zelf aan deze toestand geen schuld hebben. Sinds de oorlog is er veel veranderd en de be schaving is er menige stap op vooruitgegaan. Onze eigen mensen hiertoe geholpen door hoge dag uren en gemakkelijk gewin hebben deze stap nog een duwken bij gegeven en het dure leven nog verhaast Onder het motto van hvgiene ziet "e de raarste toeren gebeuren. De beenhouwer is e&r toe ei plicht wil hij blijven verkopen zijn waren m een afgekoelde toonkast op te bergen. Hebt ge er. lieve lezer, al eens aan gedacht welk kapitaal in een dergelijke kast steekt en moet deze op haar beurt niet afgeschreven worden Met andere woorden: gesteld dat een dergelijk tuig 50.000 F kost en dat het na een zestal jaren doodversleten is, moet rnze beenhouwer er voor zorgen die 50.000 F terug te winnen. Méér nog... Naar de mening van velen bestaat het lijf van een varken aileen uit iespen en koteletten en dat van een koe uit beef steak en roast-beef. Is het dan te verwonderen dat onze slagei een dure prijs moet vragen voor zijn beste stukken, omdat hij zijn mindere kwaliteiten met of moeilijk aan de man kan brengen. Wie ziet (Vervolg op blz. 2) \QVEMBER 1918.

Denderklok | 1958 | | pagina 1