Gemeenteraad Onder de Antenne DE DENDERKLOK ge tegenwoordig nog smout op zijn brood smeren of een plak spek bakken Naar 't schijnt is dat tè zware kost en kunnen onze moderne magen dat niet meer verduren. Larie... Voor wie een goede gezonde maag heeft is dat honig. Deze moderne gemakkelijkheids-manie leidt nog tot andere ongerijmdheden. De doodgewone mossel bv. met groen en hier en daar een zeesterre of krabbeken is ook al uit de mode. In haar plaats kwam de beschaafde mossel proper gewassen en anti moddergetest afgeleverd in een door schijnend plastieken zaksken met de nodige groen ten erbij. Heel proper en heel gemakkelijk, maar de prijs ervan is na deze operaties met minstens 100'gestegen. Goede geurige koffie uit de baalzak is ook al uit de mode. Tegenwoordig worden deze boontjes ons aangeboden weer omwille van de hygiene in driedubbele, waterdichte en... tocht vrije verpakking. Als ge denkt dat de fabrikant al het werk van verpakken, zakskens, loden enz gratis doet, dan zijt ge nog naïef. Zelfs de oeroude bruinezeepemmer is aan net verdwijnen en in zijn plaats komt weeral de plastieke 1/2 kg—zak met weeral zó veel per kg méér. Brood snijden volgens oud gebruik is ook uit den boze. omwille van de broodkruimels op het tafellaken en het is toch veel gemakkelijker bij de bakker een gesneden brood te kopen, weeral in de plastieke zak en weeral omwille van... de hygiene. Zelfs een hors d'oeuvre- ken aaneen flansen met een haring, een hard ei en wat mayonnaise is een korvee die uit het moderne woordenboek moet verdwijnen. Liever maar het ganse boeltje gereed gemaakt kopen, weeral in een plastieken paksken en weeral aan zó veel meer. We kunnen U beste lezers zo duizend voor beelden noemen. Daarbij komt dan nog wat anders. Sinds onze mensen het goed hebben en wie jont hun dat niet zijn ze een kijkje gaan nemen in het buitenland en hebben vandaar vreemde goes tingen en smaken meegebracht. We staan over de wereld bekend als het meest bierdrinkend volk en de reden daarvan is dat ons bier werkelijk goed is. Vraag dat maar eens aan vreemdelingen die in ons land een Stella of een Maesken proeven. Nu staat het zo dat onze eigen mensen liever vreemd bier drinken, al kost het nog zo duur en al is de kwaliteit min goed dan wat wij hier brouwen. Hoe dikwijls hoort ge rond U niet zeggen dat Vodka gedronken in het Russisch paviljoen toch zo veel beter is dan onze eigen genever. Nochtans is onze eigen Balegemse even goed zo niet beter althans volgens specialisten die na het drinken er van niet weten om welk uur ze thuis komen. Dit allemaal, beste lezers, om er U op te wijzen dat het dure leven in vele gevallen van ons eigen zelve afhangt en we er goed zouden aan doen, bij onze aankopen, een beetje meer oordeelkundig te werk te gaan. Wie zich de moeite getroost wat rond te kijken zal zelf verstomd staan welk prijsverschil op som mige artikelen te vinden is. En voor wie wat handig is en het juiste ogenblik weet te kiezen, zijn wer kelijk interessante koopjes te doen. Ten slotte moeten onze huisvrouwen en bizonder dan de jongeie -- zelf de handen uit de mouwen halen en niet toegeven aan de moderne gemakzucht en de hygiene—manie. Onze ouders en voorouders wisten er ook niets van en al leefden ze bij eenen roggenen kant ze bereikten over het algemeen een hogen ouderdom. En ze waren gezond, anders waren wij er niet. uitleg. Hij verklaart dat door de administratieve formaliteiten een spoedige ontvangst van de grond belasting werd verhinderd. Deze bedraagt voor onze stad ongeveer 3 miljoen 600.000 F. Daardoor beschikt de stadskas niet over de nodige kredieten tot hei einde van het jaar. Het bedrag van de kredietope ning is thans onmogelijk vast te stellen. Deze zal aangevraagd worden volgens de noodwendigheden der stadsfinanciën. Deze machtiging wordt goed gekeurd met 13 stemmen. WIJK ALBERTLAAN De heei De Schrijver, wonende Geraardsbergse- straat. heeft een aanvraag ingediend tot wijziging van het bizonder plan van aanleg nr 3, wijk Albert- laan. Deze wijziging voorziet de verlenging der Zuidstraat neven de IJzerenweg tot aan de beek mits achteruitbouw en de verbinding neven de beek met de Abdijstraat. Op die wijze komen een achttal bouwplaatsen beschikbaar De wegenis en bijko mende worden bekostigd door de aanvrager—eige naar. De wijziging en het lotisseringsplan worden goedgekeurd met 13 stemmen GEHEIME ZITTING De hoofdelijke wedde van de heer politiecom missaris wordt vastgesteld. De vraag van de heer Leuckx veldwachter, tot het bekomen van een weddetoeslag wordt goedge keurd wegens het verwerven van een bijzonder diploma afgeleverd door het politieopleidingscen trum en dit met ingang van 1 oktober 1958. Doktei Gallant wordt aangesteld tot medisch toezichte: voor de bewaarschool der Poilarewijk. Kennis wordt gegeven van het schorsingsbesluit inzake de bevordering van politieagent Wachtelaer tot brigadier, wegens het niet naleven der wette lijke voorschriften. Eveneens wordt kennis gegeven van het schorsingsbesluit inzake de vergoeding aan de sekretaris en schatbewaarder der brandweer. De tijdelijke aanstelling van Mevr. Beeckman- Lobyn tot tijdelijke onderwijzeres in de school op de Bakergem wordt bekrachtigd met ingang van 23 september 1958. De nieuwe barema's van de heren sekretaris en ontvanger der COO, ingevolge de wet van 3 juni 1957. worden goedgekeurd. De hoofdelijke wedde van de heer sekretaris van de COO voor het dienstjaar 1957 wordt vastgesteld. De vergoedingen toe te kennen aan de man schappen der Brandweer vanaf 1 januari "59 worden vastgesteld. De wedden van het personeel der Nijverheids school worden herzien. van 31 oktober 1958 Alle raadsleden zijn aanwezig. Akte wordt genomen van het verslag der voor gaande zitting. Verscheidene grondafstanden worden goedge keurd. Lezing wordt gegeven en akte genomen van de kasverslagen der COO van 2e en 3e kwartaal 1958. MACHTIGING TOT KREDIETOPENING Vervolgens vraagt het Schepencollege machti ging tot het aanvragen van de nodige kredietope ningen bij het Gemeentekrediet van België. De heer WALTNIEL, schepen van Financiën, geeft de nodige Een oude historie Het was in October 1918. De Belgische piot lag in de loopgraven aan de IJzer, met opdracht te vechten tot de laatste man. Vlaamse studenten neuriedenhet Vlaamse heir staat immer pal, daar t winnen of daar sterven zal». De zware verdragende Duitse artillerie zond met veel lawaai haar granaten ver over de lijnen naar de dorpen en wegen om de piotten te over donderen en om de bevoorrading in de war te sturen Wulpen kreeg ook zijn deel. Te Wulpen was toen pastoor een man wiens naam sind jaren sim- Patiek was Priester Leroy, de man van De Pens jager Karei De Blauwer en wat weet ik nog al Er vielen enkele van die grote hagelstenen op Wulpen en dichtbij de kerk. Priester Leroy nam zijn hoed en zijn wandelstok en stapte, zoveel hij stappen kon, van de IJzer weg. Hij liep - pardon hij ging een boer voorbij die aan t ploegen was en de boer, hij ploegde voort. Menhere de pastere -- zei de boer kikt e kee, ze smitten naar de kerke» - «Ik heb geen tid zei mijnheer pastoor en hij stapte voort. Ik heb in de televisie de kroning van de nieuwe Paus gezien. Er waren schone momenten in en er is veel schoons over te vertellen - maar ik heb geen tid De politiek dondert over ons hoofd. De vorming van een coalitieregering heeft aanleiding gegeven tot een spektakel van bieden en loven dat waard is van de paardenmarkt. Het belang van het Land is zonder belang de partij zoekt alle mogelijk voordeel te halen uit de toestand. De toestand zoals hij nu is, is niet te wijten aan de mensen van vandaag. Wat honderd jaar lang vergeten werd, kan nu niet ineens splinternieuw naar voor gebracht worden. Na de revolutie van 1330 werd de grondwet gestemd in volle overeenstemming tussen katolieken en liberalen. Ze was gericht tegen de misbruiken van het Hollands bewind die de revolutie hadden uitgelokt. Die grondwet bestaat nog. Ze moet voortbestaan tot na een herziening. Er is een slogan de grondwet is voorbij gestreefd Het is een holle zinsnede die het politiek leven van het Land vergiftigd en het Land zelf naar de dieperik leidt. De demokratie verkeert m doordsgevaar. De dood der demokratie betekent de dood van het Land. Altijd geweest dat de demokratie de voorloopster is van de dikta- tuur. Al» de demokratie haar zuivere princiepen prijsgeeft, als de partijen in tweegevecht gaan om te zien wie zijn gedachten zal opdringen, begint de diktatuur. De eerste diktator is een partij. Op een bepaald ogenblik komt één man die de sleutel posities in hand neemt, en zijn wil opdringt. Caesar heeft te Rome de macht van zijn leger opgedrongen op de puinen van de demokratie. Waarom zo ver gaan zoeken Spanje Italië Duitsland, zijn slachtoffers geweest van die on ver biddel lij ke wet. Wil België er aan ontsnappen De grondwet in eer herstellen, de grondwet doen onderhouden door de ministers, die bij naam verantwoordelijk zijn maai nooit ter verantwoording worden geroepen. Kan de regering die nu in vorming is de weg terug gaan naar de zuivere demokratie met de vier grote lijheden als grondslag wij zullen ze dankbaar begroeten. Moet de historischeweg voort be- andeld worden, laat dan maar de Congreskolom afbreken la Place des Martyrs opruimen en de Belgiek uitverkopen Bedevaart der Sportmannen naar Halle O'.orai te lande trekken ieder jaar de sportmannen op bedev: art naar genadeoorden van Onze Lieve Vrouw Scherpen!.euvel Oostakker Beauraing Chèvremor.t enz Sp< ita. het apostolaat van. voor en door de sport mannen - gesticht door Pater van Clé zaliger gedach ten.- van de Abdij van Tongerlo richt deze bedevaarten in. Sporta Gewest Ninove gaat .eder jaar op het feest van Kn-tu> Koning op bedevaart naar het genadeoord van Halle. Het is bovendien een nachtelijke bedevaart en die of-tand Ninove-Halle wordt te voet afgelegd. anaf middernacht reeds kwamen er sportmannen samen bi oud-renner Kamiel Beeckman. Er hing deze Keet ^gee-, kermisstemming. maar een stille, ingetogen atmosfeerDe sportmannen voelden zich innerlijk ge lukl.ig. want ze zouden op sportieve wijze hun devotie tot hun hemelse Moeder beleven. Maria, die de weg naar KrMus korter, gemakkelijker en zekerder maakt. Te 1 uur stonden 37 sportmannen klaar voor de verre tocht te voet naar Halle Onder leiding van Eerwaarde Heer Devenijns, Albert Penne en Kamiel Beeckman werd ge.-t.u te 1^ uur 10'. Langs de «baantjes» bereikten we Me.'ibeke. Eens voorbij de kerk werd het eerste ro zenhoed ie gebeden en te 2 uur stapten we door Neigem. Aan «He4 Zwart Schaap» werd natuurlijk gedacht aan renner Van Der Speeten zaliger gedachtenis, uit Meerbeke ue hier voor enkele jaren tijdens een koers verongelukte. Dan begon de beklimming van de steile berg van Leer beek, we baden ons tweede rozenhoedje en bereikten in ge-lo'en gelederen de top van de berg. Pepingen verlieten we te 4 uur. Uiterlijk verliep alles gesmeeid. innerlijk nog beter. De sportmannen betoonden een bewonderenswaardige toewijding voor elkaar. Zo werd het laatste gedeelte van de bedevaart aangevangen. Al lot ens He he te bereiken, baden we nog een derde rozen hoedje en tt 5 uur stapten we over de aankomsUljn. i renncis hadden deze nacht de koers gereden op de p.ste an de aarde naar de hemel, waar bij de aan komst de Heer staat met kroon en palm voor alle over- A-innaais. Eerwaarde Heer Devenijns droeg in de basi- ick de H. Mis op en Robert Du Laing en Paul Scheir- linckx dienden ze. Velen naderden ter Heilige Tafel en zc beiden rih broers voor el knar. Hierna werd ook de lichamelijke mens gesterkt met een stevig ontbijt. Er heerste echte, werkelijke broeder- iH e. cos te meer voelden de sportmannen aan dat ze ook als mens niet alleen staan. Hun godsvrucht en hun moed mogen als voorbeeld Bestcld worden aan de opko men e generatie. Ieder had een offer gebracht om deze bedevaart te maken tot een sportmannen-bedevaart. Onze Lieve rouwke zal er hun om zegenen Zij de goede Moeder van ons allen. ii

Denderklok | 1958 | | pagina 2