d Z\n 0\KsQe Filmvoorstelling Twee en dertigste Jaargang. Zondag 16 november 1958 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG re at d- Wat is een mens die niet at' en toe de genoegens smaakt van een kleine meditatie Wij zijn toch schepselen begaafd met rede en verstand en waar toe zouden deze twee geschenken van God nog die nen, als we ze niet nu en dan moesten aanwenden om rondom ons eens te kijken, om in ons eigen ik te treden En een zondagavond is daar het best geschikt toe. Dat heb ik verleden zondag opnieuw, proefondervindelijk kunnen waarnemen. Och, het waren natuurlijk geen wereldschokkende ge beurtenissen over mij en over zovele andere stervelingen zijn gekomen. Alleen maar een paar zeer banale voorvalletjes die even gauw vergeten waren als ze zijn ontstaan. Daar was eerst en vooral de Televisie en daar was nadien het Espagnol Circus. In de Televisie heb ik mijn hart kunnen ophalen aan een klein intermezzo en in het Circus heb ik me een pint goed bloed gelachen, een goed uur ferm verveeld en verder een paar kou voeten gehaald die niet van de poes waren. En bij die twee kleine feiten heb ik mijn zondag avondmeditatie gehouden. Normaal zou ik U, beste lezer, nu eerst moeten spreken over de Televisie, en nadien over het Circus, maar ja, van natuur en door bestemming trek ik nogal gemakkelijk scheef en averecht en daarom zal ik met punt twee eerst beginnen, om te eindigen met punt één. Het circus dus. waarde Lezer. Het zou van mij een idiote vraag zijn U te zeggen hebt ge al een circus gezien? Dat hebben we nu toch allemaal reeds, is t niet zo Allemaal hebben we ons al eens verkneukeld aan de superstomme capriolen van een of meerdere clowns. Allemaal hebben we al eens gehuiverd als de een of de andere kapitein Serati doende was met een paar of meer wild-getemde leeuwen of tijgers. Ieder van ons heeft reeds vaak toegekeken naar de adembenemende kunstwerken, hoog in het circus, bij de vliegende trapc-ze die versierd is. onveranderlijk en altijd, met de steeds zeer weinig geklede benen en armen laat ons beschroomd zwijgen van de rest van Miss Jenny of Miss Ma\En toch lokt de misterieuze circustent iedere keer weer opnieuw de voile massa van ons volk en een van de punten van mijn meditatie is geweestmoest de helft van de circusgangers zo trouw de uitingen van culturele inslag bezoeken, de organisatoren ervan zouden overtevreden in hun handen wrijven. Helaas... Driewerf helaas... We gaan wel naar een circusclown kijken, maar voor dat overige hebben we toch zo weinig tijd. is 't niet zo? Wil dat nu zeggen dat de esbattementen van een circus onze tegenwoordigheid niet waardig zijn. God behoede ons voor dergelijke uitspraak. En ik zelf ben trouwens een levend voorbeeld van het tegenovergestelde, aangezien ik zondagavond toch ook één van die vele toeschouwers ben geweest die gegierd hebben bij de aartsdomme val- en slapar- tijen van de clowns. Ik zeg dit niet om uw aan dacht te vestigen op het feit dat ik, laat het dan voor het circussvel zijn, een of meerdere briefjes an twintig frank heb over gehad. Nee. ik moet eerlijk zijn. De Directie van die kermis-attractie had mij een gratis-toegangsbewijs terhand gesteld en dus Glimlach nu niet zo sarcastisch, goede Vi ïend Lezer, als ik zeg gratis toegangsbewijs Wat is daar zó verkeerd aan Dat is toch de ge woonte er. lovenswaardig daarenboven. Daarbij, wij zien dat toch ook rondom ons. Gratis-toegangsbe wijzen worden verstrekt bij de vleet. Altijd en overal En hoe grotere piet in de wereld, hoe meer gi atis-toegangskaarten U in de schoot worden ge bracht Voor alles en nog wat. Ik kan daar trouwens niets tegen inbrengen. Alle mensen ik spreek natuurlijk van die mensen die van enige betekenis *-ijn in onze samenleving hebben toch al zwarig heden genoeg aan het hoofd dan dat ze daarbij nog eens. laat ons zeggen voor een armzalige circusver toning. hun entréegeld zouden dienen te betalen. Een politieagent is de aangewezen man om steeds op de eerste rij te staan en een minister kan het toch al niet minder doen dan met een kosteloze zetel op de eerste plaats. Dat daar ik bedoel voor de minister achteraf nog een glas champagne bijkomt, ook gratis aangeboden, wie kan dat kwa lijk nemen. Of kent ge die formule niet die we zo vaak op een vriendelijke uitnodiging kunnen lezen wij zullen uw vererende tegenwoordigheid zeer op prijs stellen. Dat de anderen hun plaatsbewijs moeten betalen, ja ziet ge. vriend lezer... de hele kwestie komt hierop neer zorgen dat ge niet bij de anderen wordt geteld. Ik hoor daar iemand monkelen. Nee vriend, ik heb niet gezegd dat onze hele samenleving één groot circus is tegenwoordig. De u aarheid hoeft niet steeds onverbloemd aan t klokzeel te worden gehangen. Over dat circusgedoe zou ik nog een hele avond, kunnen... mediteren. Maar kom... Iedereen kan daar rijn beschouwingen aan vast knopen' die pas sen in het kader van zijn eigen visie en zijn eigen levenswijsheid. Alleen zou ik er nog willen bijvoe gen hoe onder al dit klatergoud van luksueuze schijn, vaak de zwartste mizerie wordt verscholen. Ja... daar davert de lach na de onstuimige gags van de clown, maar wie gaat er kijken in het hart van die man Welk drama schuilt er vaak onder de koddige schmink van zijn opgezet gelaat Hoeveel kruisen torsen die schouders die daar de goé gemeente ten profijte zo koddig de gierende lach ontketenen. Circusmensen zijn ook mensen, mensen als wij... en laat ons niet smalend neerzien op hun circusgedoe. Er zijn gekker en helaas gevaarlijker creaturen buiten het circus voor wie we ons hoedje lichten. En zo mediterende kom ik naar punt eén de Televisie. Nee hoor,, waarde Confrater van de An tenne, ik zal met grasduinen op uw terrein. Elk t zijr. is niet te veel en de povere schrijvelaar die ik ben, zal zich niet vermeten U achterna te doen. Maar er is me zondagavond, op het televisie scherm een stukje program opgevallen dat me meer dan deugd heeft gedaan. Misschien hebt ge 't ook gezien, beste Lezer, gezien en gehoord Ik wil spreken van die enig-mooie uitbeelding van het lied HemelhuisEen driedubbel hoera voor de man die dit klaar heeft gespeeld. Zijn naam doet hier niets toe... De spelers al evenmin... Maar de manier waarop we dit Hullebroeck-lied hebben zien uitbeelden verdient alleszins een pluim van formaat. Daar zat kunst in. Daar leefde een hart in en daai zinderde een ziel door. Al zo vaak hebben we de dure knoppen van ons toestel schokschouderend toegedraaid, omdat de geboden programs ons tot gapens-tot verveelden, dan dat we niet met lovende letteren zouden vermelden, uit kleine intermezzo dat ons zondagavond werd geboden dooi de Vlaam se Televisie. De stem van de zanger streelde ooi en hart. De opeenvolgende beelden, zo stemmig, zo waar, zo echt en getrouw, waren een weelde voor et oog en de geest. En ik weet dat menige traan van begrijpend geluk werd weggevaagd uit he:t oog van vele fiere vaders en vele schone moeders, die dag-in, dag-uit olferen voor hun talrijk kroost. En t was bijlange geen goedkope sentimentaliteit. Een kunstenaai is aan t werK geweest, die sober en toch gevoeld, met eenvoudige middelen, maar met diepe overtuiging en waar begrijpen van al het edele uit dit enige Hemelhuisde diepste roerse len van ons hart heeft bespeeld. - Zoveel kijkers zijn U dankbaar, Vlaamse Televisie, voor wat U in dit kleine kunstzinnige intermezzo hebt gebracht zondagavond en zullen U dankbaar zijn voor andere en dei gelijke prestaties die torenhoog verheven staan boven de rommelzo van vaak werkelijk on benullige uitzendingen. NI MOVE - ZAAL NOVA WOENSDAG 26 NOVEMBER te 7.30 h. TWEEDE BUITENGEWONE ingericht door de K.F.L. LES VACANCES DE M. HULOT van J. Tati Kinderen Toegelaten Alleen voor mensen met sterke lachspieren ZONDAGAVOND - MEDITATIE...

Denderklok | 1958 | | pagina 1