h rist ii 0 u/aams e! \V.s9 eZ-in d tue EEN ORAKEL? Abonnementen Geef hun een kans. Twee en dertigste Jaargang. Zondag 23 november 1958 e%, Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Ik kan er niets aan doen. vriend Lezer, maar telkens ik het bijtend sarcasme hoor van Kamerlid Theofiel, Joris (voor de vrienden de Jos) Van Eynde, moet ik onwillekeurig denken aan een orakel. Ge weet toch wat een orakel is? En ge weet stellig nog veel beter misschien wie Kameraad Jos Van Eynde is? Een orakel neen. ik wil niet gelord doen al deze inlichtingen zal U trouwens zelf gemakke lijk vinden in een woordenboek is de plaats waar de goden hun wil openbaren of de toekomst voorspellen door tekens (vlucht der vogels, bliksem, het lillen der ingewanden van een offerdier, figuren gevormd door neergeworpen staafjes). Deze tekens werden geïnterpreteerd door priesters of priesteres sen. Vandaar dan worden door het woord Orakel bedoeld: die vaak dubbelzinnig geformuleerde uitspraken. En de Jos Wel, die is journalist, hoofdredacteur van de Volksgazet nog wel. De Jos is ook lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en hij is daarenboven nog voorzitter van de Antwerpse Ar rondissementsfederatie van de Belgische Socialis tische Partij. In deze hoedanigheid komt hij af en toe wel eens voor de micro van ons Nationaal Radio Insti tuut en zijn redevoeringen aldaar zijn weikelijk altijd een waar genot om te beluisteren. De Jos heeft een speciale manier om zich uit te drukken. Er zit altijd schwungin. Af en toe gaat hij zich wel eens te buiten aan tieien en sjchelden, maar dat is dan maar oppervlakkig. Ge hoeft dat niet zo nauw te nemen. Altijd is hij bij tend en vol sarcasme en hij kent de scherpte van een bitsig woord beter dan wie ook. Natuurlijk vergalopeert hij zich wel eens en dat is het nou precies waarover ik het hebbc-n wil. In het begin van deze week heeft deze politieker, precies als een orakel, zijn venijn weer eens uit gespuwd over de samenstelling van de huidige le gering en wel bepaald over het team CVP Libe raal Ge kunt al van hier horen hoe vol zelf tevredenheid hij die nieuwe samenstelling heelt over de hekel gehaald. Ik zeg vol zelftevreden heid. Want dat was nu eenmaal iets nieuws bij de Jos. En hij was tevreden. Zeer tevreden zelf. Nog een beetje en hij zou de huidige ministers zijn presidentiele dank hebben betoond omdat ze nu eens, zonder de socialisten, een nieuwe regerings ploeg hebben gevormd. Hij orakelde ja, dat heb ik U toch gezegd dat het met die samen stelling niet beter kon, voor de socialisten dan natuurlijk Want, zegt de Jos, niemand van deze twee partners is tevreden de liberalen niet. die niettegenstaande hun geweldige vertegenwoordiging in de regering toch nog een veel grotere porte feuille-honger hebben en de CVP zeker niet, want in alle bladen van de CVPpartij wordt het niet onder stoelen of banken gestoken. En dus aldus het orakel het kan niet beter voor do socialistische partij en... wij zullen weldra zien, wat wij zullen zien. Ja kijk. vriend lezer, daar hebt ge die orakel achtige uitspraak: zeer over kort. valt dat nieuwe ministerie uiteen, omdat ja, omdat toch niemand tevreden is en omdat. omdat de socialisten ei niet bij zijn al zegt de Jos zelf. dat hij vooi geen dne- ledige regering te vinden is. Wat is daar nu allemaal van te geloven Is het waar dat er ontevredenheid heerst zowel bij de liberalen als bij de CVP-ers? Wel «ontevre denheid is misschien een groot woord en alles zins voor wat de CVP betreft - kunnen we vol mondig toegeven dat het nu precies niet naar ïedeis zin is. Het gaat een mens op deze wereld trouwens niet altijo en in alles naar zijn eigen zin. En zelfs de beste oplossing is nog altijd vatbaar voor ver beteringen. En dat wij in onze ïangen. bij dc CVP dus soms wel eens uiting geven aan die zogezegde ontevredenheiddat bewijst alleen maar dat bij ons nog altijd een democratisch regime wordt gehuldigd. Wij mogen ons gedacht nog altijd zeggen, zonder daarom de banbliksems van de partaai te duchten te hebben en al zijn we dan overtuigd dat er in de beide zeer ernstige kwesties van deze dagen als daar zijn de regeringsploeg en de schoolkwestie of het nationaal schooi- paktzeer zeker zaken zijn die wij. en met ons nog veel anderen. ANDERS zouden gewild hebben, toch kunnen we gerust zeggen dat 1) voor wat de regering betreft, wij er duidelijk van overtuigd waren hoe onze meerderheid veel te zwak was dan dat wij ons de medehulp van een partner konden blijven ontzeggen, en 2) voor wat het nationaal schoolpactbetreft, er werkelijk geschiedenis is gemaakt. En dan nog wel door de DRIE NATIO NALE PARTIJEN die zoals een ander journalist het heeft geschreven met de ondertekening van dit pact, naar de grondwettelijkheid zijn terugge keerd. grondwettelijkheid die de hals was omge wrongen niet door de CVP maar dooi de beide andere politieke partijen. Ook dat hebben andere bonzen van de socialis tische partij wel degelijk ingezien, want niemand minder dan de «berudhte» ex-minister Collard sprak op het Socialistisch congres van Eervolle middelen om een einde te maken aan de school strijd en voegde er even nadien aan toe Een wijs beleid eist er naar te streven dat wij de tegen strever binden met verbintenissen die 't ontketenen van een nieuwe schoolstrijd moeilijk maken en ons terzelfdertijd niet in een levenslange oppositie plaatsen, of ons binden aan de formule een linkse regering en anders niet Dat is dan wel andere praat zouden wij aan het orakel Van Eynde kunnen zeggen en er hem op de hoop toe nog kunnen op wijzen hoe Spinoy die andere ex-minister uit het Kabinet Van Acker, op dit zelfde congres wist te vertellen De school- oorlog is voor ons (d.i- voor de socialisten) steeds ongunstig geweest Kijk mijnheer Van Eynde, dat zijn een paai uitspraken van uw eigen mensen en zouden w e zo zeggen niet van de minsten onder U. En uw orakelachtige speeches hebben daaren boven nog nimmer de goedkeuring weggedragen van uw ganse partij. Er komt nog wel een en ander om de hoek kijken. Wij zouden er U inderdaad willen op wijzen hoe vooral de laatste tijd de socialist Renard uit Luik, zijn woorden met geen handschoenen uitzoekt om te protesteren tegen wat hij mis en verkeerd vindt in de leiding van uw partij. Ook daarover hebben de bladen ons wel een en ander verteld en al vinden we die kritie ken nou precies niet in socialistische bladen als de Volksgazet toch weten we dat zijn kritiek tamelijk veel afbreuk doet aan uw zelfgenoegzame en gezwollen redevoeringen en aan de orakels die U de goê gemeente op geregelde tijdstippen tracht te verkopen. VERNIEUWING DER Binnen enkele dagen zal onze bode zich bij U ten huize aanbieden voor het innen van de jaarlijkse abonnements prijs. Daar deze kwitanties slechts éénmaal aangeboden worden verzoeken wij onze abonné's de nodige schikkingen te willen treffen voor het vernieuwen van hun abonnement Wij rekenen op een goed onthaal en danken U bij voorbaat AANDACHT De lezers die zich thans wensen te abonneren, ontvangen vanaf heden tot met nieuwjaar ons blad GRATIS. Tegelijkertijd met het ondertekenen van het schoolpact heeft Minister Eyskens zijn nieuwe regeringsploeg samengesteld. En rond dezelfde tijdspanne werd hier een coalitie gevormd om binnen enkele maanden het stadsbestuur waar te nemen. De Christelijke Volkspartij zowel nationaal als plaatselijk heeft in de laatste maanden een zeer grote stap gezet. Het is het resultaat van ja renlange inspanning. Het is de beloning van aan houdend werk en bestendige ijver. Op nationaal plan heeft de CVPregei ing gedu rende enkele maanden alleen het bewind in handen gehouden Ze heeft de gelegenheid gehad tijdens die korL tijdspanne enkele punten van haar programma ten uitvoer te brengen. Door de onmis kenbare bekwaamheid van haar leiders en ministers is het mogelijk geweest dat de Christelijke Volks partij het vertrouwen van al haar leden heeft inge lost en aan het land heelt bewezen dit vertrouwen waardig te zijn. Het punt van haar programma en wel het moeilijkstt werd thans ook definitief geregeld de schoolkwestie. Vier jaren hebben al haar leden geleid door ul haar leiders gestreden voor een rechtvaardige oplossing. Steeds heeft de partij ge- Vervolg op blz. 2> SS Lv

Denderklok | 1958 | | pagina 1