k riSf ^/aams e^in d ucy e SINT NIKLAAS Abonnementen L'IN VENT AIRE Twee en dertigste Jaargang. Zondag 7 december 1958 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 32T. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Nu is het weer de tijd van het jaar geworden dat Sint Nicolaas de Wonderdoener zoals de Heilige Man vaak wordt genoemd, in gans ons Vlaamse Land wordt geëerd en gevierd. Het zijn natuurlijk vooral de kinderen die deze grote Kindervriend met angst en vreugde tegelijk verwachten omdat hij geacht wordt lekkernijen en speelgoed met kwistige hand uit te delen, of zijn Zwarte Piet duchtig met de strafroede te laten werken. Een der meest gekende liedjes door de kinderen gezongen, luidt toch u Sint Niklaas nobele baas. a Breng wat in mijn schoentje. Een appeltje of een citroentje. <i Een nootje om te kraken. Dat zal zo lekker smaken Maar 't zijn niet alleen de kleintjes die Sint Niklaas met blijde oogskens verwachten. De Heilige is immers ook patroon van schippers en matiozen omdat hij hen destijds bijstond, zelfs door stormen tot bedaren te brengen. Wij zouden eerst en vooraf voor onze lieve le zeressen en onze trouwe lezers een vrome wens willen uiten. Namelijk dat ze hun schoentje zou den zetten en dat Sint Niklaas er ter vervulling van al bun wensen, zijn beste geschenken zou in achter laten En als we aldus aan onze vriendenplicht hebben voldoen, zouden wij ook graag eens aan onze po litiekers willen denken. Het dunkt ons immers dat ook zij best hun schoentje zouden zetten en dat ze niet zouden vergeten op deze dag hoe de Heilige Man- wordt aangeroepen als Patroon van de Schippers En er zal geen enkele politieker zijn die met schipper niet iets gemeens hoeft. Precies zoals er wel geen enkele politieker zal zijn die hoe ^oed het hem ook gaat niet eens graag een po litiek geschenkje in zijn schoen zou willen vinden. We bedoelen hier natuurlijk niet dat onze poli tiekers er op uit zijn geschenken te ki ijgen. Vei van ons deze vernederende gedachten. Maar wij menen alleen en uitsluitend dat in de politiek- een verrassinsgeschenk. in de vorm van de ene of andere haast mirakuleuze verwezenlijking- zeker graag zou worden ontdekt hetzij in de schoen van de betrokkene- hetzij in zijn portefeuille of in welkdanig andei attribuut van zijn politiek werk of mandaat. Wij willen nu ook niet oneerbiedig zijn tegenover Sint Niklaas als wij hem de patroon van de schip pers noemen en er bijvoegen dat iedere politiekei wel af en toe eens aan 't schipperen gaat. Misschien is dat in de persoon van de politieke mandataris een noodzakelijk kwaad. Misschien ook zijn de tegenstrevers zodanig gewoon van te schip peren- dat een serieus politieker wel niet andeis kan dan ook maar met zijn bootje of dit van zijn partij- of van zijn program, aan dat geschipper een beetje mee te doen. Wij zouden hier een parentesis kunnen openen om na te gaan of al dat geschipper nu wel ernstig is en voordelig, of zelfs nuttig maar dat zou ons te ver leiden. Wij begrijpen alleen dat schipperen in de po- litiek vooral de laatste tijd een gewoonte is geworden die niet meer zo heel vlug uit onze de mocratische gebruiken zal worden gebannen. De algehele uitvoering van een beloofd program is zoiets als een vrome utopie en daaruit vloeit dan onmiddellijk voort dat, waar vriend en vijand nogal dikwijls tegenoverelkaar—gestelde—principes en programs huldigen- de man die iets verwezen lijken wil. noodgedwongen Sint Niklaas, patroon der schippers, moet aanroepen en zelf aan 't schip peren moet gaan. In 's lands politiek hebben wij het nog zo pas gezien Om een zeer ernstig deel van de politieke beloften in te lossen (in afwachting dan dat AL deze beloften worden verwezenlijkt) heeft de CVP en met name haar eerste minister Eyskens nog al ferm moeten schipperen. En de liberalen, schippe- raars van huis uit en bij uitstek, hebben zich piecies niet onbetuigd gelaten. Al evenmin als de socialisten die wat zij er ook van zeggen en hoe ze mis schien ook geen bovenmatige verering koesteren voor de Grote Schutspatroon van de Schippeis. bijna de ganse dag niets anders meer doen dan schipperen. Met hun eerste violen als Van Ackei Buset Major en Van Evnde, als bovenste schip- persbazen dan. Dat schipperen brengt natuurlijk voor iedereen mee dat ge niet altijd in !t open en volle vaarwater kunt blijven varen. Als ge zo aan t schipperen valt, noodgedwongen soms en misschien tegen uw goesting in- verdwaalt uw bootje allicht in t een of 't ander waterken dat in plaats van hel en klaar en rein dikwijls een beetje aan de troebele kant is Met het onmiddellijk gevolg dat niet alle opvarenden uit dc boot bravo schipper gaan roepen en heel vaak het roer over een andere (Vervolg op blx. 2) VERNIEUWING DER Binnen enkele dagen zal onze bode zich bij U ten huize aanbieden voor het innen van de jaarlijkse abonnements prijs. Daar deze kwitanties slechts éénmaal aangeboden worden, verzoeken wij onze abonné's de nodige schikkingen te willen treffen voor het vernieuwen van hun abonnement. Wij rekenen op een goed onthaal en danken U bij voorbaat. AANDACHT De lezers die zich thans wensen te abonneren, ontvangen vanaf heden tot met nieuwjaar ons blad GRATIS Dat ge dit opschrift in onze gazet nog gezien hebt.. Weten we wel, beste lezer, maar we zijn nu eenmaal van het echte ras der zagemans dat eenmaal als ze op een weer zitten blijven zagen tot z'er door zijn. En deze keer zitten we er door. Eindelijk. Via pers en radio zult ge allemaal al wel vernomen hebben dat uw kop koffie met 5/1 uw paksken sigaretten met 1 F de postzegels met 0.10 F de mazout met 0,36 F en de benzine met 0,56 F opgeslagen zijn. En hoe zou net anders het gouvernement heeft het weer al gedaan, en de fout ligt even natuurlijk bij de CVP die er nog maar juist aan is of 't is al gebakken. Premier Eyskens zijn oren zullen de laatste dagen niet alleen getuit, maar gefloten hebben, niet helemaal zonder reden, laat ons dit maar zeggen. Willen we evenwel de zaak eens kalm onderzoeken en beginnen met het begin Dat de regering dergelijk., onpopulaire maatre gelen met de glimlach getroffen heeft, zult ge zelf niet geloven. Ze MOESTEN dus. En waarom Dat gaan we nu direct samen eens onderzoeken. Seffens na de verkiezingen van juni jl. werd door de CVP-leiding direct naar een partner uitgezien om samen onze nationale schuit te bestu ren. De socialisten wel bewust van de toestand verkozen zich in de oppositie terug trekken, wat van niet veel moed getuigde. De liberalen wilden wel, wilden niet, wilden wachten, wilden uitstellen, een stapken vooruit, twee achteruit zoals in de precessie van Echternaeh. De reden was daar ook dat ze parmantig wisten dat de kas leeg was, maar ook het plafond doorboord, plus een bodemloze put en een schuld die in miljarden liep en vroeg of laat moest aangezuiverd worden. Met andere woor den er dienden een hoop onpopulaire maatregelen getroffen, en geen der vroegere partners had de moed zijn verantwoordelijkheid te nemen. Het is maar na de afstraffing bij de gemeenteverkiezingen dat de liberalen, ziende dat hun achteruitgang nog groter werd, de korte pijn boven de lange verkozen (Lees verder op blz. 2)

Denderklok | 1958 | | pagina 1