Kerstmis De Voltallige Bemanning Onder de Antenne Klokke- klanken BAL der Harmonie Ons Mengelw SPORTA 2 "DE DENDERKLOK,, traag-vloeiende rivieren en stroompjes. Van de blije, frisse jeugd waar nog idealen in groeien en die met slaande trommen en wapperende, kleurrijke vaan dels- langs de wegen trekt. Van de vele, simpele pastoorkens en onderpastoorkens die een hart heb ben, als een koekebrood. en een liefde zo begrij pend, en die voor dat volk dikwijls dagelijks als 't moet - zouden sterven. Van de slampampers en de kermisvierders maar die toch hun klak zullen lich ten als ze 's nachts, brallend en bezopen naar huis waggelen en voorbij een kerk komen. Van de heer lijke moeders die kinderkens niet als een last, maar als een zegen beschouwen. Van taaie vaders en har de werkers, die voor hun kroost scharten en sparen, bezorgd-gierig, maar steeds met een blik naar het keukenschouwken waarop 'n stralende Kristus 't Is het land met de wijd-vermaarde organisaties van studenten die man willen worden van jongens die een vlag kunnen dragen en van arbeiders die met 't Kruis in het hart naar de fa briek stappen, in de week, en naar hun kerksken, 's zondags. 't Is het landeken met de over-talrijke Heilige- Hartbonden waar de stoere mannen, waar de heilige moeders, zo eenvoudig en toch zo roerend-schoon zijn, in gesloten schaar en zonder enig menselijk opzicht, t'Ons-Here gaan- lijk ze 't wel eens zeggen. 't Is het land van de vele Maria-oorden en van de mirakel-rijke bedevaarten. Van de innig-ontroe- rende Marialiederen die 's avonds gezongen worden voor de glimlachende Lieve-Vrouwkens aan oude hoeven, huis of tronk. Van de zwaar-manhaftige strijdzangen als Wij willen God dat uit stoere mannenborsten ten hemel stormt. En 't Kindeken Jezus ziet dat allemaal. En Het glimlacht blij-gelukkig. Het kijkt naar Zijn Moe derken dat er bij staat en ook dat heerlijk landje ziet voorbij schuiven. En Ze begrijpen mekaar. Ze drummen wat dichter tegeneen aan Het steekt Zijn handje in Haar warme moederhand en als muziek prevelt Het Ik ga toch maar liever naai de kribbekens in Vlaanderen, Moeder Ninove - Zaal Ons Huis JONG NINOVE VOERT OP van Robert Maiiet in vertaling van Ast Fontaine ZONDAG 28 DECEMBER 1958 te 20 uur Nummering der plaatsen in Ons Huis. Dreef. 0X0 Eerste Rang 30 F. Tweede Rang 25 F. Verleden maandag heeft de weerman ons zijn maan laten zien... Niet verkeerd begrijpen, ais 't u belieft... Hij is geen kaalkop. Begin december had hij ons de maan beloofd op het scherm van de TV, gelijk ze te zien is in de sterrenwereld te Ukkel. De weerman is geen poli tieker en zijn woord is een erewoord. Het experiment was maar zus en zo verlopen. Daar was de spelbrekerij van de wolken en de maan zelf is een grillig ding en ze moet aangepakt op het gepast moment. Veel kijkers werden het wach ten moe en trokken naar bed. Om der waarheid wille moet ik zeggen dat ik een der velen was. Maar de sterrewacht werkte voort tot een gat in de nacht en om te tonen dat het echt was werd heel het spektakel opgenomen en nu verleden maandag afgedraaid. Het was het zien waard en ook een proficiat waard voor de sterrewacht. Er was veel bij te leren al heb ik niet alles begrepen. Er zijn mensen die nooit duilven bekennen dat ze iets niet begrepen hebben. Ik vraag mij af waarom Ik heb schrik van waan zinnige mensen en betweters, 't Is gewoonlijk dat soort dat roet in het eten gooit en de verantwoor delijkheid in andermans schoenen schuift. Ik kan niet alles vertellen wat ik begrepen heb en wat niet. Ik heb begrepen dat de mannen van de sterrewacht het niet onder de markt hadden. Het is niet voor niets dat de maan het zinnebeeld is van de onstandvastigheid en grilligheid. Een mens waarvan ze zeggen dat hij maanziek is, is een kruis voor zichzelf en voor de anderen. Ik heb ook begrepen dat de driehoeksmeting toelaat op verre afstanden maten te nemen. Ik heb ook begrepen dat het zeker is dat er rond de maan geen dampkring is. Ik heb ook begrepen dat de maan met haar reputatie van onstandvastigheid zich toch deftig houdt en altijd en alleen maar haar gezicht laat zien. Er zijn mensen die daar veel kunnen van leren. Ik geloof wel dat er op de maan een grote schom meling is in de temperatuur dat het daar tot honderd graad warm kan zijn en tot honderd vijftig graad koud. Ik begrijp niet hoe ze dat kunnen meten en daar zo ver van hier naar de thermometer kunnen kijken, noch hoe de kale rotsen op de maan door het verschil van temperatuur de uitzetting bij warmte en inkrimping bij koude niet uiteen barsten. En wat ik zeker niet begrijp, het is dat er mensen zijn die zo fier zijn op het menselijk verstand en hun geleerdheid en die over de won deren van het heelal zoveel weten, niet begrijpen dat Hij die dat alles gemaakt heeft, een ander ver stand moet zijn dan dat waarover zij zo fier gaan. Voltaire in zfjn tijd als ze nog zoveel niet kenden zei dat hij als hij een horloge zag niet kon aannemen dat er geen horlogemaker was. En wat ik nog minst van al kan begrijpen, het is dat de mensen die werken in de sterrewacht te Brussel allemaal gespecializeerde vakmensen zijn en moeten zijn, en dat zij die de mensen bestuderen, hun doen en laten uitleggen, voorzien en regelen allemaal amateurs zijn bij wie het algemeen stemrecht de rol speelt van Heilige Geest Op het pompiersbal was een overweldigende massa volk veel plezier en natuurlijk heeft het tot ir. do vroege uren geduurd. Een schoon feest dat in de beste stemming verliep. Naai ons u;t bevoegde bron wordt gemeld zullen vcortaan de clubkommissarissen van FC niet meer •gewapend zij.n met een armband, doch wel met een 'impermeabele moesj»... De demokratische mikroob kruipt toch overal in hé. De wonderen zijn niet uit de wereld. Onze «confra ter» Baudhuin heeft het in de Libre weer eens over de koolmijnen en vindt het erg dat de Walen zo veel van hun bebbel maken omdat de mijnen gesloten worden en het werkvolk elders werk moet gaan zoe ken. En de prof treft een vergelijking met de tien duizenden Vlamingen die dag in dag uit slecht of goed weer uit hun verre dorpkens naar de mijner, of naar Brussel mogen trekken.; soms tot 30 km ver om daar hun korst te gaan verdienen. Voor de Vlamingen is zulks normaal de Walen moeten er nog aan gewoon worden. Naar 't schijnt gaat de Prof zich laten lid maken van de Volksunie... Op het socialistisch kongres te Brussel heeft het er nog al gespannen. Van Acker werd er uitgejouwd; 'dem voor Spinoy. terwijl Buset alie moeite van de wereld har om op het nippertje toch nog voor zitter van de BSP te kunnen blijven... Ons dunkt dat de socialisten hun beste tijd voorbij is. Pastoorvreterij heeft nooit iets opgebracht nergens ter wereld. Een welgemeend proficiat aan advocaat De Riemae- cker en Fonsken Meganck, de twee nieuwe sche penen van onze stad. Ze genieten ons vertrouwen en we hopen dat ze dit niet zullen beschamen. De Amerikanen schoten een aap tot op 500 km hoog te met een raket natuurlijk en 't beestje heeft op zaterdag 7 februari 1959 in de zaal "Roxy„ HOUDT DIE DATUM VRIJ het allemaal goed overleefd. Jammer genoeg vielen èr. aap èn raket ergens in de Oceaan zodat beiden jammerlijk verdronken. De stijve Engelsen hebben weer geprotesteerd we gens dierenmishandeling. Intussen, op Cyprus... Er is spraak van dat Minister Seghers beperkende maatregelen gaat invoeren tegen het te snelle ver deer op de banen. Zo zullen in de steden en dorpen de autos slechts 00 km per uur mogen bollen; terwijl op zaterdag- en zondagavond de maximumsnelheid overal tot 80 km per uur zal herleid worden. Bravo... Bravo... die automobilisten lopen toch altijd en overal in de weg... Het parkeer-probleem op de Burchtdam vergt een dringende oplossing. Het gaat niet op gele strepen te verwen aan de voetpadboorden de wagens moe ten toch ergens gelegenheid vinden tot stationneren of parkeren. Wij vestigen van heden af de aandacht van ons toekomstig Schepenkollege cp het braak liggend terrein aan de Parklaan. Kan hier in af wachting van latere beschikking geen parkeer terrein aangelegd worden? Enige camions steenslag en asse; en klaar is kees Van nu af vinden vele automobilisten er een plaatsje niettegenstaande er duchtig in de modder geploeterd wordt In het kader van de uitbreiding van ons Weekblad hebben wij he. genoegen aan onze Lezers een nieuwigheid aan te bieden. Vanaf het eerste nummer van de volgende jaargang, brengen wij in vervolgnummers het humoristisch we.rk van onze stadsge* noot Marcel De Paepe NINOOFSE TYPEN Dit werk brengt ons een schat van fol kloristische gegevens over onze goede stede en Cal van zijn inwoners. Wij twijfelen er niet aan of onze lezers zullen dit ten zeerste op prijs stellen. DE REDACTIE. Donderdagavond kwamen de renners voor de zevende maal samen in het Sint-Aloysiuskollege om er de lessen te volgen ingericht door Sporta Gewest Ninove. Edgard Sorgeloos was eerst op post en onmiddellijk begon hij met loi te spreken over de les in «massage» verleden week gegeven door dhr Jacques Vuylsteke uit Geraardsbergen. Hij was niet uitgepraat over de kennis van zaken en over de handigheid waarmede dhr Vuylsteke was te werk gegaan. Ondertussen waien de andere renners en een drietal aileten ook aangekomen en begon gymnastiekleraar Saeit-ns te i uur met de aangepaste lichaamsoefeningen. Te 8 uur kwamen ze terug in het klaslokaal en het was tandarts Merckaert bestuurslid van Sporta Gewest Ninove die het probleem van de «voeding» aansneed. Er werd tot de renners reeds dikwijls gesproken over hun levenswijze nl. wat ze moeten doen en laten. In dit opzicht is de «voeding» zeker van groot belang want uiteindelijk komt alle energie die de sportman ver bruikt voort uit het voedsel. Eerst gaf hij de algemene princiepen van de voeding aan: nl. koolhydraten - vetten - proteïnen mineralen vi aminen en vloeistof. Hij gaf dan een weinig uitleg aangaande de kaloriewaarde. de stoffen waarin men deze bestanddelen aantreft, de hoeveelheid welke het organisme nodig heeft, hun verteerbaarheid enz. Hoe kan de renner genoegzaam kaloriën innemen, zonder zijn vertering*- of uitscheidingsorganen te sterk t e as en ier oordeelde de lesgever het wenselijk een algemeen schema van diëet op tc geven. Dit algemeen schema werd door de lesgevers met de nodige aandacht gevolgd en opgetekend. H*voedKelmo<* niet alleen krachtig genoeg zijn opdat alzo het energieverlies terug zou hersteld worden, maar het voedse. moet tevens zo gekozen zijn. dat de spijsver- sni!»rpr,er mimmum last va" ondervindt en dat de vo^dS! 5 HCn ™x,mum vwdeel uithalen. Ook moet het bevatt»n i b,jk.omende maar noodzakelijke elementen bevatten, .oals vitaminen en de minerale stoffen (ijzer I#

Denderklok | 1958 | | pagina 2