Ronde van Frankrijk 10 "DE DENDERKLOK "DE DENDERKLOK,, IN DE SPORT AAN DE TAPKAST (VAN ONZE BIJZONDERE MEDEWERKERS) La Rochelle. woensdagavond. Geachte Redactie. Vandaag weer een moordende dag gehad want het was stikkend heet en Beires, die weeral de guidon heeft, sukkelde met zijn boogie. Vergeefs hebben we getracht die te vervangen door een boleken uit een zaklamp, maar dat pakte niet. zodat we in de bergop hebben moeten stoempen. Enfin, einde goed ailes goed en de Belgen hebben zich vandaag weer eens goed geweerd en zaten er van in 'l begin met het groot mes op. Nog maar juste- kes was den depart gegeven of er was al een koereur weg en de reporter van het volkse Nieuwsblad wist ons te zeggen dat net Don Fredo was. en dan zijn we eindeken neven die Italiaan gaan rijden die er verdekkes nog niet neven stoempt. Die jongen kan even goed koersrijden als Vlaams klappen, wam hij vroeg ons in het Hollands of we geen looksossis mee hadden. Waarschijnlijk een Italiaan die bij ons in de koolputten komt werken en met de velo een cent wil bijverdienen. Hij werd echter weer rap bijgehaald, maar nadien was hij weer weg met de Belg Balkaart, de Italiaan Adri, de Fransen Grat-ziek. Staf Blinski en Master-auto. Maar dat duurde ook alweer niet te lang totdat er verder een hoopken weggeraakten waaronder de Beigen Hoefnagels en ?»lartinus Van Deug den met de Fransman Azanfondeer die samen in de sprint kwamen. Gelukkig duwde de Fransman onze landgenoot tegen de balustrade, anders was hij de eerste, wat niet aiet aan te nemen zou zijn in een land waar ge goed eten en drinken krijgt grat voor niets. Na deze prachtige tweede plaats is het inkomen per man al. gestegen tot F. 781,35 zodat, als het zo mag voort- _aan. elk van onze keereurs met een dikke twee duizend rank zai naar huis komen, alle kosten af. En wie kan dat nog in deze tijd van recessie FIL. Bordeaux, donderdagavond. Vooreerst allemaal ne goeien, en zeg tegen onze klei ner. dat hij mijnen blauwen kebber op Noyon moet zetten en doen zoals gewoonlijk, de mies mag hij van de winst afhouden, plus 7 F voor een pint. Het i.- weer een schitterende dag voor de Belgen ge worden want het weer was zeer warm en daar komt nog bij dat de Antwerpse Italiaan Adri, die hier met negen man op een schone piste de sprint betwistte, een schitte rende Te plaats veroverde zodat hij maar op 7 min. 45 sec. staat van de eerste, de Fransman Kaas-alla. Veel is er niet te vertellen tenzij dat de wijn hier een beetje beter koop is dan bij Eddegaar maar hij is altijd beter. De koers had weer een schoon verloop maar ge komt steeds nieuwe toeren tegen. Zo springt er een koereur weg en aangezien den Beires nogal breed op de scooter zit, had ik zijn nummer niet gezien, en een Frans konfrater van i'Equipe wist ons te zeggen dat het Debrwinn was. Toen we kort nadien, op order van Janneken Aerts, neven deze Bui gaar reden cm hem in 't oog te houden, vroeg hij on- in zeei goed verstaanbaar Vlaams naar een fle.-ken coca cola. Dat moet weer een van die D.P. zijn die met een Vlaams masken getrouwd is en ergens kolen kapt in de Limburg. Ge ziet dat we moeten opletten als Beires en ik wat aan malkander toefluisteren. We hebben tot laat in de nacht op Jan Aerts zijn mansarde gezeten en zijn te weten gekomen wat het strijdplan voor morgen zal zijn. Jan sprak ons eerst van een «zekeren van Tongerloo» en pinkte daarbij een oog. waardoor we begrepen dat hij een Pater van deze be ruchte abdij in zijn ploeg gesmokkeld had, kwestie van de keereurs, in geval van groot ongeluk, te kunnen geven waar ze recht op hebben Om op dat geheim plan weer te komen, ziehier wat we U onder het zegel der grootste geheimenis kunnen mede delen Kaas-alle, zei Jan Aerts, en dat weet ik van Binda de leider der Italiaanse ploeg, zit met een beestje en op onze Pauwels Iet niemand, bij gevolg gaan we morgen attakeren. De Bruyne. «den dienen van Tongerloo», De Smedt en Kamiel Buis laten zich ziek, en de anderen trappen er van onder, geraken alleen weg en laten nadien enige Fransmans lopen om hun ook eens een ritteken te laten winnen. Pauwels moet zes tot 7 mi nuten voorgeraken op Kaas-aila en dc gele maillot winnen. We zullen morgen wel zien hoe dat alles afgelopen is FIL. Bayonne, 's morgens 4 uur. We zijn eindelijk tot in onze kamer geraakt, want we heoten een zeer drukke dag achter de rug. Fil rijdt met die scooter gelijk een kloef en als hij kapot weerkomt dan is 't mijn fout niet. Zoals gisteren afgesproken hebben onze mannen de fransozen nog al eens in de valies gezet. Eerst was daar Dreekes Daarigaat die moest begeven, daarna Kaas-alla, maar van die wisten we 't al maar zoals Brankaar vandaag gereden heeft zal hij het nooit meer doen Hoefnagels kwam de vierde toe Van Aerde zijnen achtsten en de anderen allemaal in 't groot peleton. en zoals Janneken Aerts met zijn meesteroog voorzien had, z t onze Pauwels nu in 't geel zodat we een kans hebben eindelijk de ronde ook eens te winnen. Onze voorsprong is immers groot genoeg 1 min. 4(J sec. en er zijn maar 2503 km meer te bollen. We hebben deze overwin ning natuurlijk gevierd, maar 't bier is hier verre van goed, ze ztiten hier waarschijnlijk met ne slechten brou wer. We zijn dan toevallig op een koereur dezer streek gevallen, wiens moeder ons een glazeken voorzette van haar eigen merk, ze noemen dat hier «La Mère Picon» en "t is toflen drank, maar treiterachtig. Morgen is het rustdag en we gaan daarvan profiteren om onze scooter eens na ie zien en ons eten wat bij te vullen, want zondag gaat het naar de bergen. BEIRES. Bayonne, zaterdag namiddag. Dat er in de Franse ploeg diepe verslagenheid heerst moeten we U zeker niet zeggen. Dat belette ons toch niet vandaag op inlichtingen uit te gaan om te zien wat er morgen zondag zoal gaat gebeuren. Terwijl ik rondloop op zoek naar nieuws, zit de Fil hier rechtover in een kabardoesken waar de Fransen gisteren hun verlies vier den, en zal trachten daar Bobet tegen te komen om hem zijn sekreet te ontwringen. Voor dergelijke gevallen kuni ge op die jongen rekenen want die kan iemand zijn mond even gemakkelijk open doen als een dentist na een pikuur. Toen we in het zeewater onze voeten zaten te wassen, oook plotseling voor ons op die Pater van 'longenuo. Eerwaarde, zei ik... Na de Ronde, zei hij, nu heet ik Willy. Nu... die Willy is een vieze apoteker want hij wou geen woord lossen over liet strijdplan van morgen: Gelugkig dat we Jef Balkaart een plezier deden met hem nog vier schellen geregeld te lenen voor in zijn broek, zodat de Jef ons wel het een en ander overbriefde. Op enze vraag hoe ze dachten de gele trui te behouden, ant woordde deze stoere Vlaming zeer gevat nogal simpel we geven ze niet meer af... Jan van den Branden, die er ook bijzat, vond dat toch een beetje onbeleefd en op onze vraag wie zou winnen antwoordde hij pront Jezus Sa- nem Eterio als hij hard genoeg stoempt of zo niet Mora Le- Caramelos. Ge ziet de gedachten zijn nog al verdeeld De grootste kanshebber voor ons blijit nochtans Platte Nanuwel. niet platte van den Bos. maar zijn kozijn die Zwitserse koereur. BEIRES. Bayonne. zondag morgen 5 uui 't Heeft meer dan één toerneken gekost om Lowie Bobet zijnen tutter open te krijgen want die jongen loop; kwaad en in 't begin begrepen we niet waarom. Op ver schillende vragen kregen we geen antwoord totdat ein delijk op het directe geval Van wie hebt ge meest schrik? het antwoord er direct uitbolde van mijn schoonmoeder. Vier Lameren Picons heeft het nog gekost alvorens h;; verder vertelde en t zit zo in elkaar Lowie heeft zi;;i schoonmoeder c-en gele maillot beloofd speciaal geel. v dat Jaune Tour de France dat zo moeilijk om krijgen en de jongen begint te vrezen dat hij er decs jaar niet zal aangeraken. Hij vroeg ons aan Eddy Pauwels te vragen Hoeveel heu heu... ge begrijpt dat. hé surtout als gc daarbij de duim op de wijsvinger schuift: Eddy sprak heel verontwaardigd Jamais, nooit zal men on> een morzel maillot ontwringen, zolang Eddy of Brankaar nog leeft.. Vainere ou mourir 1 Die trui is de schoonste dag van mijn leven en ze kan nog dienen om op mm duiven kot te steken 1 Tof hoeveel zou hij gaan Bij derge lijke verheven taai, gepaard aan nuchtere zakelijkheid, kwam ons een brok in ne keel en hebben we in alle stilte- een paar dikke tranen weggevaagd. Is de sport geen schoon en verheven iets FIL. P.S. Stuur Clermont-Ferrand. Hotel de la Mouise. Kamer 3129 4 kg sisj de bologne, een karree gerookt spek en 3b eieren (niet bebroed en zeker geen poelje- naakes). Al de re-t is hier genoeg te vinden en ja, dal vergaten we te zeggen onze koereurs reklameren van het eten alle dagen kieken, fritten, rijsttaartjes, rosbief, vis, witte brood, koekskes. ananas, wij<n enz... is geen e'.en voor een serieuze mens. Ze vragen ons dringend om vetten nieuwen haring, varkenskop, gekapt, boeiing of schorre, dingen du* die aan 't hart komen en waarop ge een pint kunt drinken. We rekenen op U Zo even zijn we ook de reden te weet gekomen waarom Kamiel Buis totnogtoe maar slappekens reed. Het was ons op gevallen dat Kamiel binst de koers nog al dikwijl.- moest afstappen, niet om tegen een boom iets te zeggen, maar om er achter te gaan zitten. Hierover ondervraagd be kende Kamiel ons schucher dat hij nog geen enkel kon- venabel gemak gevonden had en zijn groot gevoeg der halve in Gods wijde wereld moet doen. Wij hebben die jongen dadelijk op de hoogte van de toestand gesteld en hem de geschikte plaats aangewezen, 't Gaat zoal.- thuis met ons kiekens, zei hij, van op ne stèk... Van wege de BWB vinden we he, een grote flater de koereur.- met op de hoogte te houden van deze zeer gewichtige punten die de jongens verplicht de billen toe te nijpen en alzo de beruchte zweren veroorzaakt. Jan Aerts beloof de ons hierover een paar lessen met aanschouwelijke demonstratie. Te beter Bagnères de Bigorre, zondagavond. Goed uitgerust, den bak vol naft en de bazas vol goed eten zijn we deze morgen goed vertrokken zonder rateren, niettegenstaande we vroeg uit dc veren moesten. Janne ken Aerts had ons immers gevraagd om in 't geheim wat konvenabel eten voor zijn koereurs te vinden want alle doegen kieken, das da uuk nie, zei Jan. Fil, die overai zijn weg weet. had via een schoon bazinneken 't adres gekregen van een paardenslachter waar we 18 kg en half pjèrenbifstek konden bemachtigen: Janssens, De Smedt en Hoefnagels hebben er dik hun paart van gepakt, ter wijl Buis, Debruvne en Adri er het minst van aten. Gc zult seffens zien met welke gevolgen. In elk geval durven we ronduit zeggen dat het dank zij «De Denderklok» i.i dat de Belgen het er zo schitterend afbrachten. De banen zijn hier schoon maar smal en kronkelen nog erger dan de steenweg naar Aalst. In 't begin was 't niets maar drie van onze mannen, Hoefnagels, Smedt en Janssens (de mannen van de paardenbiefstek, ja... ja...) geraakten weg met Priba, Vert-moulin en nog enkele anderen, cn die kapten er zodanig op door dat ze aan de voet van de Toermaiee een klein kwartier voorsprong hadden. We in toen aan ciie fameuze beklimming begonnen en ons .-cooterken heef' daar niet alleen zijne pere, maar al zijn voorouders gezien. De Fil was weer van de goei want hij zat aan de guidon en Beires mocht stoempen. We wer den vooi bijgesteken door Smedt aan wie we in 't voorbij gaan een droge sossis toewierpen die hij dadelijk ver slond. Dat zijn hier nog al bergskes zulle, waarbij' ver- ge. egen den berg aan de kerk van Aatom maar gewillig eet muggesteek is. En peinst nu niet dat het recht naar omhoog gaat. De baan draait en krinkelt bij zover dat ge koereurs boven, onder, neven, achter cn voor U ziet. Ge moet goed opletten of ge zoudt terug rijden zonder dat g het goed weet. Enfin, we zijn dan toch boven ge raakt maar Armand De Smedt was al weg en die schaafde daar een dikke prim binnen, terwijl kort daarop Hoef nagels en Janssens volgden (weeral dat paardenvlees). We hebben daarboven gewacht naar Balkaart, Vandaarde, Van Dei Deugden en De Bruyne die ons vroegen of we» neg iet- over hadden. Tot onze spijt moesten we neen /eggen en voor «raad geregeld» gevoelden ze niks; maar morgen komt nog en dan beter, zegden ze allemaal gelijk. Daarmede zijn we dan die berg afgereden en hoe de Fil daar zijn en mijn poten niet gebroken heeft versta ik nu nog niet. Voor geen geld van de wereld mag die bal- dadigaarcl nog nen kol afrijden, al was 't nen slappe; De sprint werd gewonnen door Janssens, aangetrokken dooi Smedt (weeral dat paardenvlees). Det was een schone dag voor ons geliefd vaderland en bijzonder voor ons die een zo groot aandeel hadden in deze overweldigende overwinning. Pauwels was er wel aan voor zijn geel mailloken, maar allez in de Nino vindt ge die voor een goei tien fr. Spijtig dat die geheimzinnigaard van Ton gerloo. ge weet wel die vermomde pater, even geheim zinnig verdwenen is. Gevallen, zeggen ze... Ja... ja... op een fles wijn, zeker BEIRES. St Gaudens, inaannagavoni. Hadden we gisteoen den Toermaiee te beklimmen dan t vandaag ander bier met den Aspin en de Peeresoert, bijzonder deze laatste was in den bergaf effenaf ver schrikkelijk, want ge duikt van boven de wolken gelijk een vlieger weer naar beneden. Op een gegeven ogenblik heeft Beires zijn freins moeten toeslaan of we waren alle twee naar 't pierenland. Janssens heeft vandaag zoveel van zi nen Jan niet kunnen maken, terwijl Smetteken het weer eens goed deed. We moeten U de kompdimenten doen van Jan van den Branden die een goede souvenir van Ninove heelt. Fil zegt dat hij bij ons nog moet ken- :s behad hebben met een meideken. Vert-moulin staat -g .'utijc! op kop. maar Janneken Aerts heeft ons ge- i aagd weer een plan uit te denken om een Belg op kop te krijgen. e zullen ons deze avond eens inspansen. 't Bier is hier maar flauw er. lauw. zodat we het bij een goed flesken wijn houden. Wat hier ook duur is dat zijn dc patatter. en daarbij zijn hot dan nog van die water- Kazakken. maar van de andere kant zitten we hier in de streek waar de meloenen omzeggens voor niks zijn. Het nadeel daarvan is dat ge nogal dikwijls moet afstappen en veel ti.rd verliest. In de Franse ploeg was 't gis teren ruzie, maar vandaag deden ze het weer een beetje beter, terwijl Gaul nog altijd op zijn gemak zit. Wie hier ook een formidabele indruk laat is Brankart, want dank aan hem wordt er somtijds eens uitgerust. Als die jongen op kop gaat zakt het tempo direct zodat alleman eens kan uitblazen. Daarom wordt hir zo gaarne door alleman ge zien, bijzonder door de Italianen. Darrigade heeft dat etappexen van vandaag gewonnen in de sprint, terwijl ons beste mannen toch ook mee waren. Fred De Bruyne, Brankart en Janssens gaan nu knecht spelen voor Smet teken - Elk zaainen toer is niet te veul, zegt Jan Aerts, en as dane kadee a zu blaaft poessère wint hem den toer op zanen ienen bien. Wat we volmondig onder schrijven FIL. KBW B maar wil, wel degelijke personen met de renners kunnen afgevaardigd worden. Morgen iijdt Rcné in Italië, daarna volgt het wogkam- pioenschap en de Ronde van Zuid-Slavië. Als beloning hoopt René dan veel op Zandvoort. Helaas... daar zijn geen bergen RUZIE EN KOMPETITIE Onze melkboer was verleden week naar de kermis \e.n VVinnik gewee.it en was niet te spreken over de koers die hij daar te zien kreeg. Persoonlijk zagen we de koers niet. maar volgens onze melkboer hebben Bulterij-st en erlé daar nogal onnozelheid verkocht. Het was van «ik doe geen kop voor u gij wilt geen kop doen enz...». Het werd zo erg dat afgevaardigde Van Londersele moest in- gr.jpen. Ons Kan het nu geen cent schelen wat die twee jonge heren ais persoonlijke relaties met elkaar wensen te verwezenlijken. Het kan ons ook niet schelen of die twee zich reeds voor echte kampioenen gaan aanzien. Maar we vinden het verdomme triestig dat zo'n geval voor de ogen van de supporters afgerold wordt. De" ma nier waarop beiden zien hebben gedragen pleit zeker niet in het voordeel van de sport. Kompetitie draagt in zich mee een zeker kampen met open vizier, een recht voor de vuist zijn, maar als er ruzie en jaloersheid bij te pas komt, en dat tussen twee renner (kens) van dezelfde stad, dan wordt het erg, zeer erg. Komaan, Tone en Willy, laat het nu gedaan zijn en zorgt er voor dat die incidenten snel vergeten worden Neckebroeck was de man die van die ruzie profiteerde Het plek voor de intelligentie van de jongen, dat hij op 8 dagen tijd twee palmen bemachtigde. Bravo SPO RT

Denderklok | 1959 | | pagina 10