%alig oNieumjaar Onder de Antenne EN WEER STAAT EEN JAAR... AAN AL ONZE LEZERS Vierendertigste Jaargang Zondag 3 januari 1960 WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr. L. Bogaert Brusseistraat wij de intieme overtuiging diep in ons voelen leven wij hebben ons best gedaan, God doe de rest. Uit deze intieme overtuiging zal dan meteen de stuw kracht groeien om in de komende maanden, weken en dagen, op dezelfde weg voort te gaan, torsend al de moeilijkheden die er als zovele hinderpalen zullen oprijzen efi wrochtend tot het bereiken van dit doel dat ons is gesteld door onze kristel ij kv, volkse en Vlaamse overtuiging. Niet altijd zal het ons voor de boeg gaan, wij weten het bij onder vinding, maar altijd zullen wij steunen op de zo nodige hulp van de Goddelijke Voorzienigheid, hulp die ons ook dat weten wij nooit karig noch gierig wordt toegemeten. Zo vaak horen wij de woorden doordrenkt van neurastenieke levensmoeheid Wat is het leven nog waard In vroeger tijden was 't alles zoveel en zoveel beter Inderdaad, het leven is hard, stelt ons haast bovenmenselijke problemen, eist van ons en van iedereen de volle inzet van onze persoonlijkheid. Maar precies daarom en mis schien alleen daarom is het tegenwoordige bestaan zoveel belangrijker, zoveel meer waard geleefd te worden dan vroeger. Door een zaak dienen we VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Wij hebben verleden week koning Boudewijn op zijn kruisweg gelaten in Congo. Hij is nu op zijn 12e statie in Leo. De auiderlijke uitbundigheid en de geestdrift wordt niet gemakkelijk vergeten, zelfs niet door een koning die door zijn functie zelfs gewoon is aan handgeklap. De bladen schrijven wel dat de ontvangst van de vorst te Leo kalm en waardig verlopen is, maar anderzijds moeten ze wel gewagen van het groot polit lever toon dat de koning omringt, over het feit dat Kasa Vubu er niet was om de koning te ontvangen, en dat er buiten de toejuichingen ook kreten gehoord werden als Indépendance en Vive le Roi Kasa Tussen 1955 en 1959 is er in Congo heel wat gebeurd. Onder leiding van een minister van de koning, met name Auguste Buisseret, heeft het anticlericaiisme hoogtij gevierd in Congo. De straat werd betrokken in de strijd tegen de puteis en nonnen van de missies en haar scholen. Witte en zwarte anticlericalen hebben samen ge manifesteerd. Het zaad dat toen werd gezaaid is opgegroeid en heeft rijke vruchten gedragen. Congo is nooit clericaal geweest. De administratie is altijd onder de invloed geweest van de loge. Nie mand heeft vergeten de verbitterde strijd van pater Cambier tegen minister Renkin die wel katoliek was, maar toch zijn administratie moest verdedigen. Iedereen kent ook nog de naam van de dikke logeman die beweerde dat de rituele geslachtsdan- sen van de negers, ter ere van de maan, even eer biedwaardig waren als de processie ter ere van het Heilig Sakrament. Dat bleven twisten tussen blanken, en de zwarten werden er niet bij betrokken. Als de loge- broeders op reis waren door de Congolese wildernis, deden ze gaarne beroep op de gastvrijheid der mis sies... Ditmaal werden negers omwil! van stoffe lijke voordelen in het harnas gejaagu tegen de missies. Zelfs onze nationale majoor is gaan een handje toesteken... Doe uw ogen toe, denk aan Brussel waar in 1944 het janhagel naar de Wetstraat trok onder de kreet Demanv au pouvoir en gij hebt ongeveer het beeld van Leo op onze dagen. Onze koning zal thuis komen met lood in zijn vleugels. Wat er verder gebeuren gaat weten wij niet. We zijn geen Congelese toveraars. Heel lang zullen we niet moeten wachten om te zien welke koers de zaken zullen nemen. Vijf januari 1960 staat voor de deur... Eén ding weten wij onder de ministers van de koning komen er te veel namen voor die reeds voorkwamen in de ploeg die koning Leopold aan de dijk heeft gezet en ergst van al is de onverschil ligheid die bij onze massa geestesgenoten heerst voor de huidige gebeurtenissen Als de wagen aan 't rollen gaat, kan het een duizeligwekkende vaart worden... Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. ons trouwens in deze zware taak te laten leiden en we steunen daarbij op de zo pas door Zijn Heilig heid Paus Joannes XXIII uitgesproken woorden al onze zorgen, al ons trachten, al onze inspannin gen dienen gericht op de rechtvaardigheid en op de broederlijkheid. W7anneer de Paus dit program van een hele generatie zo bondig en toch zo klaar heeft voor gehouden. dan is dit niet alleen bedoeld geweest voor de internationale betrekkingen onder de vol keren die onze wereldbol bewonen. Dan is dit ook, en in de eerste plaats, voor ons eigen landeken, voor onze eigene stad, voor ons eigen gezin, voor ons eigen zelf geweest. Want aan de bazis van een rechtvaardige vrede en van een rechtvaardige broe derlijkheid op internationaal plan, ligt toch de reehtvaardighed en de broederlijkheid die moeten uitstralen, van ons eigen ik, naar en tot onze even naaste. naar onze vrienden, naar onze buren. Hoe zouden wij immers vrede en broeder lijkheid. rechtvaardigheid en waarheidszin kunnen veronderstellen onder de volkeren, wanneer wij zelf. in 't diepst van ons gemoed, van ons hart en van onze ziel, kreupel gaan aan eigen haat en vij andelijkheid, aan leugen, aan laster en onrecht Laat ons beginnen met ons eigen ik. Laat ons ieder voor eicen deur vagen opdat de hele straat, de hele stad, het hele land en de hele wereld, weldra zouden zinderen van zuiverheid en reinheid, opdat weldra nergens meer een plaats zou zijn voor de distelen van de onrechtvaardigheid, voor het gif van de haat. Alleen een daadwerkelijk samenwerken, een broederlijk handinhandgaan kan van negen tienhonderd zestig een beloftevol jaar maken, waar geen plaats meer te vinden is voor al het kleine, het onooglijke, het vaak vuile en vieslijke dat in de petieterigheid van verzuurde egoïisten schuilt. Op de drempel van dit Nieuwe Jaar zouden wij deze luttele gedachten willen voorhouden aan alle mensen van goede wil. Aan deze mensen die onze vrienden zijn en ook aan die mensen die wij tot oze tegenstrevers tellen. Wij zouden wensen dat ze het levensprogram vormden voor onze eerste minister en de ploeg van zijn medewerkers, opdat ze zouden beseffen dat ook de geringste krabbelaar uit hun ministeries, of de onooglijkste wroeter uit de verwarmingskelders van hun iuxueuse burelen, mensen zijn en broeders, voor God even volwaardig als zij zelf. Wij zouden ze willen zien toepassen door al onze ministrabelen, of ze nu tot de ene of tot de andere van onze beide kamers behoren, opdat ze mogen begrijpen dat hun besturende rol er maar is in functie van de aanwe- (Lees verder op blz. 2) Weer staat een nieuw jaar voor de deur. Het oude jaar is verdwenen in de eeuwig-wentelende draaikolk van de nooit-stilstaande tijd. Negentien honderd negenenvijftig behoort tot het verleden en negentienhonderd zestig staat voor ons met zijn mogelijkheden, met zijn moeilijkheden, met zijn beloften, met zijn vragen, met hoop en ook met ontgoochelingen. Wat hebben wij van het voorbije jaar gemaakt Wat zullen wij doen met het nieuwe jaar'' Hoe hebben we in negentienhonderd negenen vijftig gezorgd en geijverd voor onze eeuwige en onze tijdelijke belangen Hoe zullen we 't aanpak ken in negentienhonerd zestig met de zaken van onze ziel en met deze van ons lichaam Wanneer wij even de ogen sluiten denderen al deze vraagtekens als zovele flitsen door onze geest en wèl ons wanneer we tevreden kunnen terugblikken op de driehonderd vijfenzestig dagen die ons zo pas werden gegund. Wel ons, wanneer i 1

Denderklok | 1960 | | pagina 1