h Q Qirt s e2-in Qtf Een ernstig sociaal probleem Vierendertigste Jaargang Zondag 17 januari 1960 WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr A. De Ruyver Beverstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Een minderjarig meisje werd door de politie zwervend aangetroffen vele uren ver van haar huis of van haar dienstbetrekking. Vervuild, onttakeld en uitgeput. Of was zij nog in de eerste roes van haar ontsnapping, dronken van haar eerste vrij heidsgevoel Sinds dagen was zij verdwenen.. Zij is één der meer dan duizend jonge meisjes, die jaarlijks voor de kinderrechtbanken van ons land verschijnen en aan inrichtingen van heropvoeding worden toevertrouwd. Zij komen uit dorp en stad, uit alle hoeken van het land, bijna altijd uit onenige en gescheiden gezinnen. Want deze meisjes zijn haast allemaal de ver pletterde slachtoffers van onmogelijke gezinstoe standen. Wat heeft hun tere kindergemoed niet te beleven gehad... Baldadige vechttoneien tussen tie rende ouders, die elkaar echtelijke buitensprongen verwijten in het bijzijn van hun kinderen Ze mogen goed weten dat ge niet deugt Vader moe ten noemen de vriend van moeder; moeder moe ten zeggen tegen één of meer achtereenvolgende bijzitten van hun vader. Tobben over de kwellende, angstig verzwegen vraag Ben ik een eigen kind of een vreemde? Zich daarom dag en nacht voelen als iemand die nergens vaste grond onder de voeten heeft en die door niemand wordt bemind. De zekerheid hebben dat ge een vreemd jong zijt omdat ge het bij een zatte scheldpartij hebt moeten horen... op de dagvan uw Plechtige Communie... Al wat gaaf en edel is doorlopend horen bespotten en kleineren uw kinderlijk schaamtegevoel horen uitlachen wat verderfelijk is keer op keer horen prijzen en maar goed vinden. Zich steeds onveilig weten, slagen en stampen krijgen méér dan ge kunt tellen uit louter brutaliteit. Als kind van 16, van 14 van 12 jaar af in eigen huis herhaaldelijk tot lichaamsschending gedwongen worden, onder mishandeling, door een woeste dronkelap, die U daarbij onder zware be dreiging het zwijgen oplegt. Waar dan heil zoeken 'ten zij op straat en door zo laat mogelijk uit te blijven Zich laten meetronen naar plezierkroegen waar gedanst wordt en waar ge uw miserie enkele uren vergeet. Zich aan elk woord van genegen heid al komt het van een schoelie, als een stro halm vastklampen. Uit zucht naar bevrijding uit een onhoudbare thuis, zich door de eerste de beste in de armen laten drukken, al te vroegtijdig een riskante verkering aangaan-; ontvluchten al spoedig, hoe dikwijls na verleiding of na een hoog oplopende huiselijke ruzie. Ten slotte in de handen van de politie vallen, de Kinderrechter, het instituut voor heropvoeding'. Voor heropvoeding... Want het meisje bleef van alle opvoeding verstoken. Niets in haar werd op gebouwd, alles beschadigd of vernield. Hare inner lijke ontplooiing werd met geweld ingedrukt dooi de erbarmelijke levensomstandigheden van haar onbeschutte kinderjaren en ergerlijk verwaarloosde vroege jeugd. Verstand, gemoed, zedelijk aanvoelen, alles in haar binnenste is verachterd, ingeklemd, pijnlijk gewond, soms verstikt. Zij is een inweniig wanordelijke, niet harmonisch uitgegroeide, en dus verknoeide of zwaar gehinderde persoon. Van eigen persoonlijkheid kan men bij haar in 't geheel niet spreken zij is een geestelijk puin. En ze lijdt er ontzaglijk onder. Het meisje heeft tengevolge van zo'n grove lotgevallen, waardoor elk kindergemoed fataal verbrijzeld wordt, een zeer onaangenaam, bijblijvende indruk van zich zelf. In haar donkere, diepe zelf woelt er een pijnlijk conflict dat zij niet vermoedt. Zij weet niet waarom zij zichzelf niet kan uitstaan, steeds zou weg willen van zichzelf. Immer is zij humeurig, brutaal. Zij heeft zware karakter stoornissen opgedaan. Haar reacties ontsnappen aan zelfcontrool, want die is haar onmogelijk. Haar optreden is ongeremd, steeds ligt ze met iemand overhoop ze is nukkig en maakt oppositie, openlijk of achterbaks. Haar natuurlijk milieu, de familie, was haar vijandig nu ziet zij in elk milieu en in ieder gezag de voortzetting van de oude geluksbe- dreiging en ze vecht er tegen met haar primaire opwellingen als tegen haar doodsvijand. Overal treedt zij storend op zij is een sociaal onaange paste. Arm kind, niemand heeft u geholpen om een mens te worden... Zullen wij in het neropvoedings- instituut er in slagen Of kwam ze hier al te laat toe De heropvoeding van deze geestelijk verhakkelde wezens is een lastige, ingewikkelde en delicate taak. Zij moet het eigenlijke drama opsporen dat het kind in zijn onderbewustheid zit te kwellen, zijn oorza ken bepalen en dit menselijk puin tot een innerlijk samenhangende persoonlijkheid herstructureren. Alleen mensen met een rijk gemoed, eert toewijding die zich niet laat ontmoedigen, die ovei meer dan gewone opvoederstalenten beschikken en bovendien aoor wetenschappelijke vorming weg weten met de hedendaagse psychoterapie, kunnen hier goed werk verrichten. Maar zij hebben ook efficiënte materiële middelen nodig voor het welslagen van hun bij uitstek menslievend werk van gemoeds- en zielsbe- schaving Wil U helpen hun die onontbeerlijke op voedingsmiddelen ter hand te stellen Ja, wil U dat voor onze ongelukkige kinderen doen Gemoeds- en zielsbeschaving veronderstelt met een dat onze Gerechtsmeisjes het betere leren aan voelen om met vreugde het slechte prijs te geven. Levensveredeling loopt over smaakverfijning. Op elk gebied. Doch een belangrijke sector is de ver fijning van hun ontspanningsleven. Hun gewond gemoed en de nood om aan hun ellendigen thuis te ontsnappen dieven onze meisjes er al te dikwijls toe om in verlagend plezier verzachting en vergoeding (Lees verder op blz. 2) Laat onze aandacht zich vestigen op de ronde tafelconierentie. Ze is op de maat van de Bel gische oraeloo&heid. Zwarten ik weet niet hoeveel aan het een halfrond. Allemaal politiekers zonder officieel man daat en allemaal bereid om malkaar op te peuzelen eens de blanke zal verjaagd zijn. Aan de andere helft blanke politiekers met of ficieel mandaat voor andere zaken, maar door het volk niet aangewezen om de koloniale kwestie op te lossen. Onaer die blanken echte Belgen en valse broeders. Die moeten samen het Kongolees ei uitbroeden. Er kon een jonge krokodiel uitkomen het kan ook een struisvogel zijn het kan ook een rot ei zijn. In alle geval is er werk op de winkel en wie on der ons nu durft over Vlaamse aangelegenheden spreken wordt met een misprijzende blik neerge bliksemd Ce n'est pas le moment Ce n'est pas le moment is de laatste bereikte statie van Vlaanderen s kruisweg. Het staat daarbij sedert de laatste wereldoorlog. Toen Kasa Vubu en Cie hun ketting aftrokken en om ze te kalmeren een koninklijke belofte kregen, vroegen wij de Vlamin gen of ze dulden zouden dat de nieuwe koninklijke belofte zou invervulling gaan vóór de oude die van Koning Albert. Het schijnt van wel En een brede autonomie in het kader van de Congolese eenheid wordt in het vooruitzicht gesteld. Minister De Schrijver is zeer aktief en zeer politiek geweest in de de Con golese kwestie. Hij is Vlaming Gentenaar als 't u blieft... en politieker met groot gezag.-Hij heeft zich voor Vlaanderen nooit ingespannen ge lijk nu voor de Kongolese kwestie. Is de koninklijke beiofte van Koning Albert als vervallen beschouwd Is zij verdertigd Vlamingen als 't u blieft een beetje aandacht voor de Congolese kwestie. Congo ligt ver van hier en heeft niets om onze aandacht te trekken. Vlaanderen zendt zijn zonen uit Duizenden werken op vreemde bodem in de wijngaard van Christus. Velen hebben hun leven reeds geofferd en honderden voelen zich bereid om hetzelfde te doen. Wij bewenen onze doden, bewonderen onze martelaren en steunen onze levenden. Wij verwach ten niets terug. Een kleine bende profiteurs met zware brieven tas, werken heel diskreet aan de vrijwaring van hun belangen. Als die in zekerheid zijn, is alles gëecL 't Is gelijk hoe het is. (Lees verder op bl7. 21 d we Bhb/ Zulk gezin, zulk kind Onder de Antenne

Denderklok | 1960 | | pagina 1