h rist er, <?<y 6e Welsprekendheids tornooi Onder Vierendertigste Jaargang Zondag 24 januari 1950 Paui LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer 2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. wam WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK dhr. W. De Geest Burchtstraat JONG - NINOVE Zaal Middenstandshuis te 20 u. ZATERDAG 30 JANUARI Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Hoe dikwijls horen we niet de ouderen en wijzen van dagen op ontmoedigende toon zeggen och, de jeugd van vandaag... En dan stellen ze zich een bende jonge snaken voor, meisjes en jongen^ waarvan ieder rustig ingezeten burger de schrik op 't lijf krijgt. Jonge mensen die naar het uiterlijke gezien alleen het cachet dragen van miskweekte snobs en ab normaal opgegroeide scheuten in een verloren sa menleving. Bij ons noemt men ze nozems in 't Frans les blousons noirs in Amerika teenagers en in 't Engels teddy-boys Hun broederschap is over de hele wereld verspreid en vormt een keten die door dezelfe geest van onverschilligheid en snobisme wordt verbonden. Het zijn die half wassen kereltjes die hun smalle broekje met brede opslag een handbreed boven hun schoenen met dikke zolen laten eindigen. Het zijn die naar voren gekamde en in de nek gekrulde jongens met hun jassen-met-afhangende-schouders. Het zijn die meisjes met hun blonde lange haren a la B.B.. met hun smalle lange broeken. Hun leventje begint 's avonds laat in het half duistere van cafés en kelders, waar ze uren aan een stuk sprakeloos zitten in het oorverdovend lawaai van de juke-box of vast aaneengeklist over de dansvloer schuiven als slaapwandelaars die maling hebben aan alles wat zich rond hen afspeelt. De nozem drinkt niet overmatig veel, maar om zich nu en dan door de buitenwereld te doen opmerken komen ze in benden buiten, smijten een ruit in stukken, gappen de saccoche van een al te deftige dame, lenen ergens een alleenstaande auto en laten dezelfde op een verlaten plaats achter. Het onlangs droevig en comedievolle proces van de Zwarte Katten was er een duidelijke illustratie van. Maar moet men dit alles overdrijven Is de jeugd van tegenwoordig dan zo slechter en min derwaardiger dan deze van vroeger Alhoewel de gemoeds- en geestesgesteitenis over gans de wereld dezelfde is, meent men te mogen besluiten dat men het zogenaamde noze misme niet mag veralgemenen maar ook niet mag minimaliseren Men mag niet alle jonge mensen over dezelfde kam scheren. In elke generatie heeft men van die jonge boefjes gekend die de samen- leving onveilig maakten. Hetgeen niet wil beduiden dat men de kwaal oogluikend mag laten voortkan keren. Onze Vlaamse jeugd, heden tot bij uitzonde ringen aangetast, dient beschermd te worden. Het probleem der jeugdzorg verdient grotere aandacht van de verantwoordelijke leiders en instanties, en het was meer dan tijd dat er een officiële commissie werd aangesteld die de jeugdopvoeding zal be studeren. Al wie enigszins bekommerd is met de toe komst van dit volk, wacht af welke besluiten en welke maatregelen door voornoemd officieel or ganisme zullen worden getroffen. Niets belet dat vooraf preventief wordt opgetreden. En hier ligt een schone en opvoedende taak weggelegd én voor politie én voor de bestaande jeugdbewegingen. De openbare macht heeft tot plicht, en het zou haar bedoeling moeten zijn. meer voorkomend op te treden dan bestraffend. Ligt het niet in haar bevoegdheid controle uit te oefenen aan en in de cinema's, dansgelegenheden of herbergen Wordt er voldoende morele en financiële steun verleend aan die jeugdbewegingen die reeds gedurende jaren het bewijs hebben geleverd van hun degelijkheid en opvoedende rol Jonge mensen, arbeiders of studerenden, die al hun vrije tijd en hun jeugdig idealisme besteden aan de ontspanning en opleiding van hun jongere vrienden, verdienen de achting en waardering van ieder weldenkend inwoner van dit land. Het Vlaamse land. met zijn talrijke jeugd bewegingen. is nog rijk aan jeugdleiders die de betrachtingen en de levensuitingen van de jongeren begrijpen en zich volledig toewijden om hen op te leiden tot volwaardige burgers in de samenleving. Misschien is hun uiterlijke of hun levenswijze minder opvallend dan deze van de nozems maar ze zijn talrijker en zij alleen dragen de titel van jeugd van vandaag Wij hebben woensdag de gelegenheid gehad cle opening te zien van de Ronde Tafel-conferentie. Voorop weze gezegd dat, tot onze grote ver wondering, die RONDE TAFEL rechthoekig was. Aan een echte ronde tafel zit er niemand op den hoek en niemand in 't midden. In Engeland weten ze dat in België weer niet. Wij hebben veel geleerde dommeriken. Voor ons, Vlamingen, zit de zaak vol ironie. Een Vlaming is in België a priori zwart en spijts de strijd tegen de rassendiscriminatie, nog altijd het uitschot van de maatschappij. Nu heeft minister Eyskens en minister De Schrijver en minister Scheyven en veel andere voorname heren, met echte zwarten aan tafel ge zeten en openhartig hartelijk gesproken. Als t u belieft heren, wat zou er u believen Natuurlijk voor ons. Vlamingen ce n'est pas le moment. Maar wij hebben nu toch al gezien hoe het zou kunnen gaan en hoe het had kunnen gaan, reeds honderd jaar geleden was er 'n beetje goede wil bij geweest. In Amerika zijn ze bezig met de kleuren televisie in voege te brengen. De wit-zwarte heeft naar goede kanten ge kunt niet zien als iemand rood wordt. De zaken en de mensen met een lachend oogje bekijken is al wat wij, Vlamingen, er aan hebben. Wij zijn historisch gezien gewoon als pasmunt te dienen in de grote afrekeningen. Toen wij kind waren hebben we onze her sens moe gemaakt met de tien perioden van de nationale geschiedenis te onthouden. Gelukkig scheidde dat spelletje na de tiende uit en après des siècles a'esclavage, le Beige, sortant du tom- beau... enz... Ais wij geen pasmunt waren, waren wij de betalers. Reeds lang voor het werk der bloedgevers bestond heeft Vlaanderen betaald met zijn bloed als in 1914-18 80', van de doden Vlamingen waren was dat doodeenvoudig natuurlijk en de voortzet ting van een oude historie. In Con :o zijn de Vlamingen de bloedgevers geweest. In België zijn ze de bloedgevers geweest, en indien Wallonië nog bestaat is het dank aan de jaarlijkse bijdrage van Vlaams bloed Wij zijn bloedgevers en ook geldschieters. De weelde van de Waalse industrie die nu aan het uitsterven gaat. werd uit de grond gestampt dank zij het Vlaamse geld. Vlamingen zolang België bestaat hebben gespaard, arm geleefd en betaald om Wallonië rijk te laten leven. Als wij ons bloed en onze centen hebben gegeven mogen wij zwijgen dan mogen wij leven. En wij spotten heel braafjes, een beetje deftiger dan Manneken Pis dat doet en mag doen. Moesten wij zo brutaal zijn. wij geraakten in de bak De spot is de wraak van de zwakke en zijn troost is vrij zijn van alle kommer. tLrees verder op blx. 2) flams efl ezind De Jeugd van vandaag.. de Antenne

Denderklok | 1960 | | pagina 1