d \3J e z\n o\V>s2 e/? Wa a/rjs Onder Niets nieuws onder de Zoen de Antenne Vierendertigste Jaargang Zondag 7 februari 1960 «■■■*■■1^ WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr. L. Bogaert Brusselstraat JONG-NINOVE VOERT OP Zaal "Ons Huis, ZONDAG 14 FEBRUARI te 19.30 uur A.B.N.-WEEK - 7-13 feb. 1960 BESCHAAFDE TAAL - GOED ONTHAAL Vlaming, spreek UW faal. doch spreek xe KEURIG Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Vrij lazen in het onlangs verschenen maand blad van de Liberale Partij: «Banier», hetwelk vemoedelijk om grondige redenen zonder vermel ding van datum verschijnt, een hoofdartikel gewijd aan de afschaffing van de subsidie van 20.CÖ0 F ten voordele van de beide Rijksmiddelbare scholen on zer stad. Denker I van voormeld blad gaf uiting aan zijn verbittering omdat de begroting, welke door de jongste gemeenteraad besproken werd. dit artikel niet voorzag. Steller was zo openhartig eerst uiteen te zetten dat deze subsidie sedert tientallen jaren toegekend werd voor het inrichten van de schooluitstappen der leerlingen. Wanneer de ge meenteraad niet bereid bleek te zijn deze gevestigde liberale traditie in ere te houden, was raadslid Walt- niel zo spitsvondig een nieuw voorstel te doen strek kende tot omzetting van de vroegere subsidie in de toekenning van eenzelfde bedrag ten voordele van he. Boekenfonds van het nieuwe atheneum, wat er in feite op neerkwam het kind een andere naam te geven. Wanneer ook deze politieke zet zonder uitslag bleef en de stemming meerderheid tegen minderheid het voorstel verwierp, beseften de li beralen voor de zoveelste maal, met begrijpelijke misnoegdheid, dat het spreekwoord nieuwe mees ters... nieuwe wetten nog steeds van kracht is De goê gemeente vraagt zich inderdaad af waarom de liberale praktijken van bevoordeling der officiële scholen, met het geld van iedereen, zouden moeten behouden blijven Wanneer de kinderen der vrije scholen op uitstap gaan dan is het gebruikelijk op de kosten van de ouders en het heeft geen zin, tenzij politieke, hiervoor een stads- begroting met een speciaal artikel te belasten. Verre van ons de gedachte de oificiële school haar uit stappen niet te gunnen, maar dan enkel op kosten ook van de ouders die er hun kinderen naar toe sturen. Of zijn de voordelen welke hun kinderen gegund worden, in natura, door de Staat, nog niet voldoende opdat ook de gemeente er nog zou moeten tussen komen Het is wel opmerkenswaardig dat de zo geprezen vrijheid van onderwijs en gelijkheid van alle burgers, steeds maar éénzijdig werkt en uitgelegd wordt, door de aanhangers van het offi cieel onderwijs. Terecht heeft het schepencollege het school pakt ingeroepen om aan deze wansma kelijke en partijdige inmenging van de liberalen een einde te stellen. Deze tussenkomst van de liberale woordvoer- dei en de ruchtbaarheid welke hij er wenst aan te geven door gezegde publicatie in Banier bewij zen oldoende dat er iets verandrd is in de gemeen tepol:. :ek. Het plezierkens doen, vriendjespolitiek en oe eigenbaat der politiekers zelf, heeft uitgedaan op het stadhuis en voor de liberalen is zulks voor zeker een zware slag op de maag, dewelke van langs om moeilijker zal verteren. Onze blauwe politikasters zoeken een stok om de hond, in casu de CVP-BSP-meerderheid te slaan, en wij weten sinds onheuglijke tijden dat züiks met moeilijk is. Wanneer hierbij echter ar gon.enten gebruikt worden welke door geen enkel onbevooroordeeld medeburger kan gesmaakt wor den. dan mogen wij zeggen dat de uitgebrachte kntiek zich rechtstreeks tegen de lawaaimakers keert. In het vervolg zal de oppositie er goed aan doen meer het algemeen belang te behartigen en voorstellen te doen waarmee iedereen kan akkoord gaan om te zeggen dat deze werkelijk een stap ooi uit betekenen, hetzij op sociaal, familiaal of kultureel gebied. Wij vrezen echter dat onze plaat selijke liberalen hiervoor niet opgewassen zijn, want tot nog toe hebben zij er, jammer genoeg, nog geen eni\Ci bewijs van geleverd. De rol ener oppositie kan ook vruchten dragen, wanneer deze er op aan stuurt de meerderheid gezonde wenken te geven, aan opbouwende kritiek te doen en lage persoonlijke aanvallen te negeren. De CVP heeft zulks gedurende jaren bewezen. Heren Liberalen, probeer nu hetzelfde te ver- ezenlij ken. U kunt er nog veel bij leren en het /.al U uw diep leedwezen niets meer in de pap te brokken te hebben, deen vergeten. Een wel begrepen oppositie is een weldaad voor een gemeen te laat deze gedachte uw tussenkomsten in de gemeenteraad leiden en mijdt U van alle kleinzie lig gedoe zoals gij het tot heden gedaan hebt. Uw partij kan er slechts wel bij varen. Fianse Omwenteling in Algiers is afge lopen. Spijtig van die schietpartij van de eerste dag waarbij twaalf gendarmen het leven verloren. Het zijn altijd dezelfde die moeten sterven cn ztj die doen schieten en mensen opmaken om te schieten zitten altijd in een veilige schuilkelder. ei dei is de zaak beslecht geweest zonder meer bloed vergieten. Wij kennen het Frans karak ter ze vliegen op gelijk melk die overkookt, maar t is rap over. Wij spreken gewoonlijk van een kattencoleire. Hoelang die duurt weet ik precies niet, maar katien doelt, geloof ik, meer op de intensiteit. Als wij praten over coleire van korten duur, denken wij meer aan kieken coleire. Die vliegen een, twee maal tegen elkaar op en dan gaat eik v. eei langs zijn kant zijn eten zoeken. Bij de Fransmans gaat het een beetje zo. Ik Oük /.elfs dat die karaktertrek een beetje verband houdt met de coq gaulois De Franse regering heeft het hoofd koel ge houden. De mannen van de weerstand gingen na de bevrijding anders te werk met hun tegenstrevers. In heel die zaak is er maar één zwart schaap. t, is de burgerlijke leider van de opstand Lagail- larde. Niet mis zijn... 't is geen vrouw... en het is geen gaillard ook niet. De avond te voor gingen ze nog eenten tot de laatste man en 's morgens deden ze kameraad. 't Is best, hoor, en het verstandigst, en mocht het Frans gouvernement en het Frans gerecht nu ook nun verstand gebruiken, ?t zou nog een hoopke mizerie min in de wereld, zijn. Maar die veiligheid van de Staat, waar ze op onze dagen overal mee schermen, is een gevaarlijk machien dat niet deugt om in kindei en hun handen te geven. Onwillekeurig denken wij terug aan de grote pieten van hier bij ons die mensen vermoord heb ben, geruïneerd hebben, hun gezin gefoetemal- heurd hebben omdat ze de trouw van de burgers aan de koning hadden aan 't wankelen gebracht Als zij gedaan hadden met hun vaderlandsliefde af te koelen, hebben ze de koning buiten gewralst. De onzen zijn niet beter dan de Fransen' noch de Fransen beter dan de onzen. Ze kunnen gerust over dezelfde kam geschoren worden. De onzen gaan gewoonlijk om les naar Parijs en het is sinds jaren dat het te Brussel druppelt als het in Parijs regent. tLees verder op biz. 2) Nieuwe Meesters...

Denderklok | 1960 | | pagina 1