Gemeenteraadszitting van 5 februari 1960 Onder de Antenne De Banier van de Koning Zondag 21 februari 1960 Vierendertigste Jaargang Prijs per Nummer 2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr A. De Ruyver Beverstraat NINOVE - "ONS HUIS, ZONDAG 21 FEBRUARI te 19 u. GROEP FRANS POOS Toneelspel in 4 tafer. door Casta Du Reis Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE falefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG INTERPELLATIE Rechtstaande houdt dhr Waltnie! volgende toe spraak Mijne Heren, Het is met geen licht gemoed dat ik hier vandaag het gebeurde van 29 januari jl., nl. de staking aan gekondigd door het ABVV en de houding van het stadspersoneel en van het gemeentebestuur terzake, aan de gemeenteraad ter bespreking voorleg. Het betreft hier een zeer ernstig gebeuren, waarbij verantwoordelijkheden van diverse aard en omvang betrokken zijn en waardoor een zeer gevaarlijk precedent werd geschapen. Ik heb schriftelijk gevraagd welke afwezigheden op 29 januari jl. ingevolge bovenvermelde staking werden vastgesteld. Mij werd geantwoord administratief personeel 8 politie geen werklieden openbare werken 10 werklieden electriciteirsdienst 3 Mijne Heren, in de eerste plaats stelt zich hier et principe der staking zelf. Het rondschrijven van de heer gouverneur en de richtlijnen der diverse ministeriële departementen zijn zeer klaar het is aan het overheidspersoneel niet toegelaten te staken. Dit is klaar en logisch ook. Het overheidspersoneel en ook het gemeentepersoneel, van welke graad ook, hebben als taak de gemeenschap te dienen en de werking van bepaalde diensten te verzekeren, wat er ook moge gebeuren. De toestand van dit perso neel wordt geregeld door een statuut waarin het stakingsrecht niet wordt voorzien. Wie meent niet te kunnen leven zonder stakingsrecht moet konse- kwent zijn en ook het statuut niet aanvaarden. Wie kost wat kost een recht tot staken wil bezitten moet geen bergen verzetten om bij de staats- of gemeente diensten binnen te geraken. Dat is één. In de tweede plaats gaat het hier om de lokale toestand. Mijne Heren, het is steeds de politiek ge weest welke door alle fracties van de gemeenteraad werd gevolgd en onderschreven, van het gemeentepersoneel een maximum van voordelen toe te kennen, zowel inzake de lonen en wedden als wat betreft arbeidsomstandigheden. Wij hebben ti ouwens de laatste jaren meermaals meegemaakt uat belangrijke achterstallen werden uitgekeerd, dat de werktijden werden ingekort en zo meer, omdat het gemeentebestuur steeds heeft willen optreden als een goed patroon en derwijze ook opgetreden is. Daarna moeten vaststellen dat een gedeelte van het personeel zo maar goedschiks bepaalde essentiële diensten in de steek laat om blind weg een zuivere VERVOLG VAN VOORGAANDE WEEK politieke staking te volgen, is een weinig onthut send. Als men weet dat de administratieve diensten de ganse dag door gesloten bleven, dat de dienst voor ophaling van het huisvuil tegen alle belemme ringen en tergingen in slechts kon verzekerd worden door de moed, de wil en het plichtsbesef van enkelen die ik hier wens te feliciteren, dat het onderwijs oelemmerd werd, Mijne Heren dan moogt U goed weten cat, wat onze groep betreft, in de toekomst iedere personeelsaangelegenheid individueel, geval per geval, zal worden onderzocht en behandeld. TensioUe wil ik nog een zeer ernstig punt be ften- Het betreft hier de houding van Burgemees ter Milo en Jchepen Van Trimpont. Mijne Heren U scmjnt nog niet bewust te zijn dat een partijpo- j6^e functie iets is en dat een openbaar ambt wat anders is. Schepen Van Trimpont schijnt er genoegen in gesmaakt te hebben, als patroon, aan het arbeids- personeel wenken te geven tot staken. Dezelfde Schepen vond het schijnbaar zeer gepast het per- sonel dat toch werkte en onder meer tegen alles m de verwarmingsinstallaties der scholen deed mar cheren bevel te geven daarmee op te houden, .tenslotte vond Schepen Van Trimpont het een goe de inval de arbeiders, welke de rondrit van de vuil niswagen hebben verzekerd en welke om drie uur in de namiddag terug kwamen zonder gegeten te hebben naar de Bakergem te sturen, om daar het veik te doen dat door stakende socialisten moest verricht worden. Mr Van Trimpont Zeker. Geen ratten (Mr Waltniel zet zijn toespraak verder) Mijnheer Van Trimpont dergelijke wraaknemin gen zijn van zeer klein gehalte. Mijnheer de Burgemeester, als hoofd van het stadsbestuur en bijzonder van het stadspersoneel zjt U op schromelijke wijze aan Uw plichten te- kortgekomen. Wat meer is, ook gij laat U verleiden tot bedreigingen en kleine wraaknemingen ten op zichte van het personeel dat gedaan heeft wat het moest doen. Mr de Buremeester Nadere uitleg als 't u blieft (Mr Waltniel tet zijn toespraak verder) Ik heb U gevraagd welke sancties tegenover het stakend personeel zullen genomen worden. In Uw schriftelijk antwoord, Mijnheer de Burgemeester, luidt het antwoord de verloren werkdag zal door de afwezigen van 29 januari dienen ingelopen te worden Klinkt het niet wat cynisch U en Schepen Van Trimpont zet tot staken aan en U beiden past daarna een sanctie toe op diegenen die U gevolgd hebben. Ge moet maar durven. Mijne Heren, de liberale fractie legt U volgende motie ter goedkeuring voer De gemeenteraad in zitting van 5 februari 1960: betreurt dat 'n gedeelte van het stadsperso- neel onverantwoord gevolg heeft gegeven aan de oproep tot naleven der politieke staking van 29 januari, «Lees verder op biz. 2) Ik heo de griep... Wie heeft er geen griep Ik moet niet zeggen wat het is noch hoe het is. Ik zit in de zetel in de hoek van de stoof, af en moede gelijk iemand die thuis gekomen is van een bedevaart naar Scherpenheuvel. Ik lig tussen èn waken én slapen en weet niet of ik droom of nadenk. Er zijn mensen die graag medicijn innemen Waarom weet ik niet. Voor mijn part mogen al de Hesjes en bollekens van de apoteker gestolen worden. Ik genees mij met de gedachte dat ik nog gelukkig ben dat het niet erger is en ik rol voor het oog van mijn verbeelding de film af van mijn griep in het jaar 1918. Het was einde october 1918, een schoon jaar gelijk wij er weinig gezien hebben. De nachten een bee Je koud, maar over dag een heerlijk zonnetje als op een schone zomerdag, en ;t was een plezier een «vandeling te doen langs de bosjes en hagen van het Meetjesland, buiten 't zicht en 't gevaar van het vijandige snelvuur. Ik had die dag een laan met beukenbomen ont dekt. De nootjes waren gerezen en ik had mijn grote soldatenzakken voigeraapt en tussenin altijd maar gegeten. Ik logeerde in een klein jachtwachtershuisje, op de zolder, onder de pannen. Mijn bed was een bussel stro. 's Morgens stond ik op met keelpijn. Ik bekeef mij zeif omwille van die beukennootjes die zo bran ds zijn en ging toch maar naar mijn bezigheden. Nog voor het avond was lag ik op mijn stro en de mizerie begon. Drie dagen lag ik daar, drie dagen kwam de dokter zien hoe het was en zijn diensten aanbieden. Drie dagen lang stuurde ik hem weg met een laat mij gerust 's Avonds van de derde dag liet ik de dokter doen kloppen en horken, pols voelen, tong bekijken... en droogweg zegde hij Ik wist niet dat gij zo gaarne dood gaat. Excuus dat ik u gestoord heb... Wablief, zei ik, ik wil niet dood ik wil naar huis maar wat is 't Spaanse griep, zei de dokter, en begin van long aandoening. Als gij u niet laat verzorgen en die (Lees verder op blz. 3) TREDEN OP Anna De Visch Lydia Cleyman Jozef De Sonneville Roger Lammen Jac Morrel Gaston Gijselinck Firmin Van Lancker. n Vlaams art 0\KsaeZ'ind uyee%

Denderklok | 1960 | | pagina 1