h 'Oamsbc d uwe Qr/ Bal der Harmonie Onder de Antenne Vierendertigste Jaargang Zondag 28 februari 1960 ZATERDAG 27 FEBRUARI e.k. in de zaal "Roxy„ WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK dhr. W. De Geest Burchtstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefo'on 327.27 Postcheckrek. 4786.85 «■■«■«■BBMnnnaHnMB Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG wmtmrnfmamsasmmssmmmsmmmm Wanneer men aan 't snuffelen gaat op zolder komen er bijna altijd oude zaken uit een of andere hoek te voorschijn, die u meteen doen vergeten wat men er eigenlijk kwam uitrichten. Zo kon ik deze week de hand leggen op enkele nummers van De Denderklok uit de oudste tijd waarin drie penneridders het jeugdprobleem behandelden, zij het dan ieder uit eigen standpunt en volgens eigen zienswijze. Een eerste opstel ontleedt de spijtige teleur gang van eertijds bloeiende verenigingen voor to neel, voor turnen enz... als gevolg van de ontredde ring teweeggebracht door de oorlog (eerste wereld oorlog). Met de 8-urendag voor ogen en de daaruit voortvloeiende vrije tijd, maakt schrijver zich te recht bezorgd over de toekomst van de jeugd en doet een beroep op diegenen die hierin een leidende rol kunnen vervullen en hiertoe bezield zijn met de nodige opofferingsgeest. Deze oproep scheen in goede aarde te zijn gevallen want in het volgende nummer handelt een naar alle waarschijnlijkheid nog jonge kracht, over de bloeiende jeugdvereniging waarvan hijzelf, waar schijnlijk, een bezielend lid was. Even vurig als bij de verdediging van zijn eigen organisatie reikt hij evenwel de hand aan zijn onbekende penneridder van de vorige week, om te betogen dat er onver wijld iets moet ondernomen worden om het verlo ren gegane erfgoed terug tot volle bloei te brengen. Hij heeft het bij het rechte eind wanneer hij zegt dat de jeugd, nu zoals in het verleden, drang naar aktie heeft, dat ze zoekt naar een gelegenheid om het teveel van haar krachten bot te vieren, maar dat het van de leiders zal afhangen of deze krachten wel degelijk zullen aangewend worden voor het goede. Onze jeugdige schrijver gaat zelfs een stapje verder en betoogt dat de leiding zou moeten staan onder de partij vlag. door te verklaren Er bestaat geen enkel organisme waar AL de jonge krachten der partij zouden in gegroe te peerd worden, waar ALLE jonge lieden een ge- iegenheid zouden vinden om aan hunne uitbundig- heid en hunnen lust tot handelen een doel te ge- ven, waarbij zijzelf en ook de gemeenschap groot a nul zouden vinden. Het is echter nooit te laat oin goed te doen en misschien wordt het nu wel een gepaster ogenblik dan voor enkele jaren om et tets stevigs op te bouwen Deze zienswijze moet echter niet welgevallig geweest zijn aan een lezer van De Denderklok want de volgende week schrijft deze de.de corres- vondent prompt Welnu, die opvatting is we! heel en gansch a verkeerd, want die vergeet dat de Katholieken gegroepeerd zijn in standsorganisaties en dat iede- u re standsorganisatie de zending heeft HARE jeugd- organisatie op te bouwen en te doen leven voor 't nut harer leden en van de gemeenschap WIJ ZIJN NU IN 1960 Ziedaar dus, beste Lezer, in korte woorden het jeugdprobleem zoals het zich stelde vóór meer dan dertig jaar en, zoals men kan bemerken, zijn de meningen hieromtrent wel een weinig uiteen lopend. Wij weten niet of de drie voorgaande penne ridders een poging hebben gedaan om samen aan een ronde tafel te trachten hun zienswijzen volledig overeen te brengen. Wat wij echter vandaag, zegge 27 februari 1960. moeten opmerken is dat de toestanden onver anderd zijn gebleven, daar waar de tijd er enorm is op vooruitgegaan. Onze bedoeling is niet als scheidsrechter op te treden bij het overeenbrengen van de wijduiteen- lopende zienswijzen die men er kan op nahouden wat betreft de speciale zorg die wij, katolieken, moeten besteden aan het jeugdprobleem. Het stemt ons alleen tot diep maar droevig nadenken dat tegenover de totaal veranderde tijds omstandigheden, de middelen die aangewend wor den nog steeds dezelfde gebleven zijn. Mag men vandaag de jeugd over één en de zelfde kam scheren Moet men geen onderscheid beginnen te maken althans wat de middelen tot jeugdleiding betreft tussen afgestudeerde en niet afgestudeerde jeugd. Is het juist niet de afgestudeerde jeugd die bezig is totaal verloren te gaan voor het kwijnende ■verenigingsleven van heden. Is wel men zeker dat het precies de snelle aangroei van autogebruik en televisie is die onze jeugd van vandaag weghoudt van het verenigings- en het gezelschapsleven Zijn de standsorganisaties voldoende uitge rust om hun jeugd samen t.e brengen en samen te houden door hun vooral datgene aan te bieden waar toe ze meest neiging hebben spel. sport, gezonde ontspanning eerder dan saaie vergaderingen. Wil de afgestudeerde jeugd heden ten dage nog voor de keuze gesteld worden zich aan te sluiten bij de bestaande traditionele standsorganisaties Waar ligt de echte reden waarom de jongeren zich eerder afzijdig houden van de politiek Ziedaar enkele vragen die we ons spontaan stellen en die we ter overweging voorleggen aan de huidige leiders van onze jeugd van 1960. Aan hen te bewijzen dat ze het netelige probleem daad werkelijk durven aanpakken, al ware het dan door een weinig water bij hun geliefde wijn te voegen. De gemeenschap zal er wel bij varen. Verleden zaterdag kwam er een einde aan de Ronde Tafel Conferentie. Een speaker van de Vlaamse Televisie zei ter dier gelegenheid dat de Ronde Tafel vierkant was. Ge ziet dat ik gelijk had toen ik het zei bij de opening. Ik weet niet of mijn commentaar juist was. Het gaf zo de indruk dat de elite van de Eelgische politiek niet wist wat een ronde tafel is. Het kan even goed een vergissing zijn. Ik heb, jaren geleden, een zwartboek weten verschij nen met een witte omslag Een wdtboek, zwartboek, rood- of blauw- of geeiboek draagt de naam van de kleur van zijn omslag. De uitgevers van dat wit zwartboek waren geen uilen. Het kan ook een simbooi zijn. Het is soms lastig en soms ook niet wenselijk zo maar ronduit uw gedacht te zeggen. Kristus heeft zoveel din gen in parabels gezegd «opdat ze horend niet zouden begrijpen En zou die vierkante Ronde Tafel niet gewild zijn om officieel aan de Buitenwereld kond te doen dat de% conferentie tussen witte Belgen en onze zwarte broeders een loyale poging is om te zoeken wat ze in het Frans noemen la quadrature du eercle Alle Belgen weten sinds lang dat wij Kongo kwijt geraken... Toen Leopold II de zegen kreeg v. n de Europese groten om dat onmetelijk gebied juridisch onder zijn gezag te plaatsen, stond er op de landkaart van Midden Afrika, waar nu onze groe ne Kongo ligt, niets. Het was nog een kale witte plek. Sokara en Soudan lieten toch reeds iets zien. Kongo niets... Naarmate Kongo beter en beter in kaart gezet werd, en naarmate de rijkdommen van Kongo meer bekend weiden, begonnen bij de Europese groten de maagsappen tc werken gelijk bij de honden die vlees zien. Engeland droomde van de Kaïro-Kaapstad verbinding de enige mogelijke weg liep door Kongo. Duitsland wilde met zijn kolonies dwars door Afrika van West naar Oost door Kongo. Frankrijk lag met zijn Kongo aan de over kant van de grote Kongostroom en had zijn optie op Kongo, indien België er aan verzaakte. Wie weet niet meer van de geweldige aktie van die Engelse dominé tegen het beheer van Ko ning Leopold 't was in het begin der jaren 1900. Wie weet niet meer dat Frankrijk de vrede kocht met Duitsland door het afstaan van twee stroken Kongo (Frankrijk) die evenwijdig liepen van de Oceaan naar Midden Kongo. «Lees verder op bl7 2> ez'in skb/ ONZE JEUGD

Denderklok | 1960 | | pagina 1