d [JU e ^iQQms bo Onder de Antenne Belofte is Schuld WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr J. Lievens OP 20 EN 21 MAART 1960 Vierendertigste Jaargang Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4736.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Aanleiding tot dit artikel, beste lezers, is weer eens een van die droeve gevallen van aankoop op krediet dat ons zo even ter hore kwam en waar van wij de echtheid onder alle opzichten kunnen waarborgen. Een jong arbeiderspaar beiden werkzaam en dus over een goed wekelijks inkomen beschik kend had aan de verleiding niet kunnen weer staan sommige, voor hen althans, luxe apparaten aan te schaffen. Als we U zeggen dat de jonge vrouw liever catch zag dan een wasken te slaan en de man liever naar zijn werk scooterde dan fietste, zult ge wel begrijpen over welk soort apparaten we het hebben. Alles zou ordentelijk verlopen zijn en de aangegane schuld op tijd en stond afbetaald als daar niet gebeurde wat bij jong gehuwden normaal is de ooievaar die op bezoek kwam en meteen ons jong koppel voor een hoop onvoorziene uitgaven stelde. Nu, eenmaal de weg van het krediet bewan deld, zagen beiden er geen enkel bezwaar in off dit glibberige pad voort te wandelen en het eindigde met een sommeken kontant te betalen, een paar handtekeningen en baby kreeg een wieg schoner dan die van daarneven en een voituurken blinken- der dan dat van hier rechtover. Alhoewel de opoffering zeer zwaar was, zou alles toch nog goed verlopen, al was het dan met haken en ogen, als de vrouw niet haar werk kwijt raakte, naar «den dop» moest met als gevolg een degelijke vermindering van het wekelijks inkomen, slechte wekelijkse afbetalingen, in 't kort en om het op zijn Ninoofs te zeggen 't school was uit met het onvermijdelijke gevolg van beslagname op de goederen en op 1/5 van het loon Alles goed geteld en gerekend heeft dat kop pel slachtoffer zijner tomeloze aankoopwoede juist geteld 8 jaar en 10 maanden nodig om zijn Schuld af te betalen in de veronderstelling natuur lijk dat er geen onvoorziene uitgaven als andere dopen, een rouw, een klein kommunie en wat weet ik al in de weg komen. En dat zal wel, zodat man en vrouw zich nu afvragen hoe ze op zo korte tijd zo diep in de put geraakten. Nochtans was het hun voldoende geweest, alvorens toe te geven aan deze aankoopwoede, even een berekening te maken der te betalen interesten en ze zouden dan gezien heb ben dat die interesten zo ongeveer de 23' c bereikten. In dergelijke voorwaarden geld lenen is iets waar tegen zelfs een Croesus niet opgewassen is, maar zo ver wordt door de kepers nooit of zelden nage dacht, wat alleen telt is het wekelijks af te betalen bedrag en van deze wetenschap maken geslepen en gewetenloze verkopers dankbaar gebruik om hun marchandiesaan fel overdreven prijzen de onnozele snullen aan te smeren. De argeloze koper, met listige woorden ge vleid over zijn goede smaak en zijn kredietwaardig heid, ziet alleen het begeerde apparaat in zijn on middellijk bereik en getroost zich zelfs de moeite niet het hem voorgelegde kontrakt even in te kij ken, zodat hij gewoonlijk erkent en verklaart ont vangen te hebben dit of dat apparaat met toebe- hoorten En het is maar als puntje bij paaltje komt bij tegenspraak dus dat het blijkt dat die toebehoorten alleen dienen als dekmantel voor een te hoog gerekende prijs zodat de koper hiei weer eens machteloos staat. Jammer genoeg blijkt de wetgeving ter zake tamelijk duister, zodat we eventuele kredietkopers niet genoeg kunnen waar schuwen goed uit hun doppen te zien en te over wegen of ze ae aankoop werkelijk de baas kunnen. Als algemene regel moet gelden dat iemand, die over een goed en regelmatig inkomen beschikt, slechts 1/5 of 20*7 van zijn loon aan kredietkoop mag spenderen, op deze wijze blijft er een genoeg zame marge over die hem tegen eventueel onheil waarborgt. Nuttige aankopen dienen ook de voorkeur te hebben op luxe, en bv. een wasmachientje dat^ tijd en geld uitspaar: dient de voorrang te heb^ ben op een pelsmantel of iets dergelijks. Nodig is ook, alvorens zich definitief tot een firma te wenden inlichtingen in te winnen over haar betrouwbaar heid en altijd we zeggen altijd de gevraagde prijs te vergelijken met deze door de concurrentie gemaakt Om kort te gaan, kredietaankoop op zich zelf is niet uit den boze. en we begrijpen heel goed dat mits een kleine opoffering men zich zekere voldoeningen kan aanschaffen: Bovendien is deze manier van kopen soms een soort manier van sparen want de verplichte wekelijkse afbetalingen MOE TEN betaald, terwijl het twijfelachtig is of in het andere geval het nodige geld zolang bijeen zou kunnen gehouden worden Er is immers zo veel te koop en altijd aan moord- en brandprijzen... Besluit hier niet uit. beste lezers, dat we uit gesproken vijanden zijn van het financieren van aankopen, verre van, we zijn er zelfs voorstander van. op voorwaarde echter dat alles binnen de per ken van het mogelijke en redelijke blijft en de gekochte artikels werkelijk aan een noodwendig* heid voldoen. Luxe-artikels mogen alleen aange kocht met luxe-geld, met het overtollige dus. Wie zich op dit gevaarlijk pad begeeft doet er echter goed aan uit zijn doppen te kijken en vertrouwt alleen personen of zaken die hem als dusdanig be kend zijn. In dit verband willen we er op wijzen dat overal in het land bankinstellingen bestaan die de eventuele koper met goede raad en gratis zullen bijstaan, hem bovendien het benodigde geld lenen niet aan wrekerinterest, maar aan redelijke rente uie de 7 a 8'niet zal te boven gaan. Oudstrijdersplaats La Libre Belgique is een advokaat voor slech te zaken. Weken en weken ter reke zit ze bezig over de Vlaamse aangelegenheden en ze kan niet redelijk zijn. De toestand is nochtans klaar. Wallonië is circa vijftig procent bewoond door Vlaamse inwijkelingen. Die inwijkelingen zit ten daar in de echte zin van het woord verlaten van «God en van de mensen». De Waalse priesters leggen niet de minste interesse aan de dag voor de aldaar aankomende Vlamingen. Hier of daar is er een pater hoofdzakelijk een Capucien - die zich met het geestelijk leven der Vlamingen bezig houdt. Hij wordt er regelmatig in de nek gezien om wille van zijn werk. Wij kennen wel een werk voor de Vlamingen te Parijs voor de Vlamingen in Wallonië is er niets. De Vlaming die wil in de Belgische volksge meenschap blijven moet er denationaliseren. Wat waar is op geestelijk en moreel geoied is ook waar op stoffelijk gebied. Hij is verlaten. Fransen Maro kanen Algerianen Italianen en andere Slovenen kunnen rustig soms hun duistere gangen gaan. De Vlaming is de «flamin» met een krul van misprijzen op de lippen. De Walen en Franssprekende Brusselaars die rijk geworden zijn op het zweet van de Vlaamse proletariër, komen in de omgeving van Brussel de schoonste hoekjes uitkiezen om er zich te ves tigen. Het Walenland is hun niet schoon genoeg en ze verdringen de Vlamingen van hun grond ge lijk jaren geleden in ons land de vreemde grijze rat de blauwe inlandse rat verdreven en verbeten heeft. Zet op dat alles een taalwet zonder sancties gelijk een palmtakje op een glas wijwater, en ge hebt een eenvoudig en werkelijk beeld van de toe stand in België in zake gelijkheid in rechte en in feite Laat dan maar van kant al het privaat gekuip en gekonkel tegen het Vlaamse recht, en ge hebt een realistisch beeld in gans zijn schamele naakt heid van het Vlaamse probleem. Iedereen trouwens kent het in Vlaanderen zo goed als ik. Maar niet iedereen durft het te zeggen, plat weg, zoals ik. De strijd tegen de wet Collard is plots stil gevallen. Iedereen weet het nog. Iemand die de hefboom in handen had, heeft er plots de rem (Lees verder op blz. 2) Kon. Kat. Toneelgilde HOOGER OP VOERT OP Blijspel van MARCEL DE PAEPE E«6/ vzw KREDIET?

Denderklok | 1960 | | pagina 1