KARNAVALVIERINfi Gemeentelijke Premie PHILIPS Klokke- klanken De zwarte dood of de pest SupeïjCuda 12 mam DE DENDERKLOK ""ANTENNE MAANDAG 7 MAART 1960 TOEKENNEN VAN EEN ter aanmoediging van het Prenuptiaal Sparen Zo aangenaam 9 n a wie die iemand is. Iedereen net is gebeurd. De strijd tegen Col- om in een strijd voor Vlaamse zelfstan- _,..eid en dit mocht niet. Tout ce que vous voulez, mais pas ga... De zaak van Kongo ontwikkelt zich geleide lijk en er komt klaarte in. Het geval Kasa Vubu wordt ook klaar en zelfs de Libre verklaart in eerlijke woorden gelijk haar zonden in de biecht stoel dat er gewroet wordt om één rijk te maken van Nederkongo, onder de leiding van de Franse kepi. Er is nog geen storm van verontwaardiging los gebroken. België neemt sinds lang de figuur aan van een vent die buitenechtelijke betrekkingen onderhoud met een deerne in casu met Frank rijk en die zich door dat schepsel laat pluimen en ruineren tot op het been. Dat is de schamele Vlaamse waarheid. Ze is te schamel om schandaal te verwekken en Vlaan deren wordt stilaan rijp om ten onder te gaan in de draaikolk van het wordend Europa. De zuidelijke Nederlanden zijn te dikwijls gebruikt geweest als pasmunt om de rekening te vereffenen tussen de groten. En iedereen weet dat het geen lachen is als de rekening vereffend is en gij al de verkeerde kant van de barrikade gestaan hebt. Vlaanderen heeft Kasa Vubus nodig. Het heeft er genoeg en maar al te veel zelfs. Een heet hoofd zo tussen twintig bezadigde koppen kan heel de boel op stelten zetten en doet het regelmatig. Wij zien het regelmatig rondom ons. Maar het Vlaamse probleem heeft geen Kasa Vubu en ware er het probleem der bevolking niet en de Bond der Kroostrijke Gezinnen. Vlaanderen ware sinds lang naar de weerlicht STAD NINÖVE Ter gelegenheid van de aanstaande karnaval- f eest en worden volgende vermakelijkheden inge richt op Te 20 uur WANDELCONCERTEN met de verzeker de deelname der Ninoofse muziekmaatschappijen Te 21 uur 30, op de Oudstrijdersplats, DEFILE der verkleden voor een jury. Prijzen zijn voorzien De karnavalvierders worden uitgenodigd zo tal rijk mogelijk aan deze optochten deel te nemen Uit naam van het Feestcomité. Zoals onze lezers uit ons verslag van de laatste gemeenteraadezitting hebben kunnen vaststellen, keurde de Raad een gemeentelijke premie goed ter aanmoediging van het prenuptiaal sparen. Ten gerieve van onze lezers, drukken wij hier integraal het reglement over voor het toeken nen van deze gemeentelijke premie. ART. 1 Een gemeentelijke premie tot aan moediging van het voorhuwelijkssparen wordt in bepaalde voorwaarden toegekend. ART. 2 De gemeentelijke premie tot aan moediging van het voorhuwelijkssparen wordt ver leend aan de personen a. die een huwelijk aangaan vóór de leeftijd van 30 jaar b. werkelijk de gemeente Ninove bewonen na hun huwelijk. Nochtans, de personen die zich in Ninove komen vestigen op het ogenblik van hun huwelijk, zullen enkel van de voordelen voorzien door de huidige bepalingen kunnen genieten, voor zover zij niet van identieke voordelen genoten in philips Vraag niet zo maar een lamp... Vraag een Super Lucia haar licht is zo aangenaam en zo zacht voor uw ogen s steeds betrouwbaar hun gemeente van herkomst c. die sedert minstens drie jaar lid zijn van een kas voor prenuptiaal sparen, aangenomen door het Ministerie van Volksgezondheid en van het Gezin ART. 3 De gemeentelijke premie bedraagt 500 F. Zo elk der beide echtgenoten titularis is van een rekening in een kas voor prenuptiaal sparen, dan kunnen beiden van de gemeentelijke premie genieten. ART. 4 De gemeentelijke premie wordt uit gekeerd op aanvraag, ingediend bij het College van Birgemeester en Schepenen, binnen de drie maan den die volgen op het huwelijk. De aanvraag gebeurt aan de hand van een docu ment. afgeleverd door het gemeentebestuur en zorg- vuiuig ingevuld door het verzekeringsorganisme, waarbij de stortingen voor het vormen van een bruidschat werden gedaan. Dit document zal alle gegevens vermelden, welke nodig geacht worden tot het toekennen van een gemeentelijke premie. Het College mag steeds aanvullende gegevens eisen. ART. 5 De gemeentelijke toelage zal slechts verleend worden, binnen de perken van het hier voor jaarlijks in de stadsbegroting uitgetrokken, en door de hogere overheid aanvaarde krediet. In Okegem hebben ze de laatste tijd een spook gezien. Gans de gemeente stond in rep en roer en zelfs gewapende gendarmen en veldwachters kwamen er bij te pas. Tot ten slotte het hele gevalletje zich beperkte tot een zenuwzieke die slaapwandelde... Het bal der Harmonie was weer eens iets van het bovenste schof veel volk... goede muziek, spijs en drank... het heeft lang geduurd... en 'edereen was kontent... Wie doet beter en voor wanneer nog?... «Eendracht baart Macht», maar ook gaten in de kop. Vraag het maar eens aan onze baas die tijdens het bal een dergelijk schild op het hoofd kreeg... met een bloedkop naar de kliniek moest... dank aan de liefderijke zorgen van Dr Van Der Hulst en de bazin uit de Roxy terug aan 't dansen ging... en in de vroege uren. geestelijk verheugd, naar huis trok. De genezing is volkomen Onze reporter-voetbal zag tijdens de match 2. Algemeen heerste in de Middeleeuwen het geloof dat een epidemie een straf des hemels was en zo diep was dit geloof ingeworteld dat het tot ver in de negentiende eeuw (die dan toch al flink geciviliseerd was), stand hield. Vandaag de dag, on der de koele, zakelijke blik van de wetenschap, zijn de oorzaken van soortgelijke plagen blootge legd, waardoor in vele gevallen de funeste gevolgen kunnen worden voorkomen, of ten minste bedwon gen. De eerste epidemie waarvan een beschrijving bestaat is deze van het jaar 542.. in Constantinopel. tijdens het keizerschap van Justinianus Zij begon in Egypte, van waaruit zij zich over de gehele we reld verspreidde. Zij volgde de grote handelswegen; steeds verspreidde zij zich van de kust naar het binnenland en de besmetting reist steeds met de communicatiemiddelen mede. Geen stad of dorp verliet zij zonder de volle maat aan doden te heb ben geëist. In het oude Byzantium, waar zij gedurende vier maanden aanhield, breidde de ziekte zich zo danig uit dat zij vijf duizend en later zelfs tien duizend slachtoffers per dag maakte. En zoals in dergelijke gevallen steeds weer voorkomt, ging deze besmettelijke ziekteplaag gepaard met een ernstige ontwrichting van de maatschappij. Handel en ver keer vielen stil handswerklieden lieten hun be drijf of hun beroep in de steek en het gevolg was natuurlijk een schrikkelijke hongersnood. In de jaren 1346-1348 verscheen in Europa de verschrikkelijkste aller plagen De Zwarte Dood. Deze was niets anders dan de gevreesde builenpest in haar meest virulente en acute vorm. Zij werd uit Azië, heel waarschijnlijk uit Turkestan, naar ons werelddeel overgebracht en teisterde eerst het Tatarenvolk dat oorlog voerde in de Krim. Gedu- i ende het jaar 1346 werden in Rusland vrcsel'jke verwoestingen aangericht, waarna de ziekte in ok tober 1347 te Messina uitbrak Zij werd aldaar waar schijnlijk binnengebracht door Genuese zeelieden uit de Zwarte Zee. De gesel verspreidde zich over geheel Sicilië en spoedig trad zij ook op in Genua om in het. begin van het jaar 1348 Pisa te bereiken, waarna tijdens de zomermaanden van dit jaar gans Italië werd verwoest. Vervolgens werd het zuiden van Frankrijk het slachtoffer. Tc dien tijde verbleef Paus Clemens VI te Avignon. Hij gelastte lijkschouwingen te houden, ten einde de oorzaak van de ziekte vast te stellen echter zonder re sultaat In de herfst van hetzelfde jaar bukte Parijs onder de slagen van de pest en vandaar uit reed zij haar dodende rit over Engeland. Ierland, Duits land en de Nederlanden. Zowel de snelheid waar mede zij om zich heen greep als het ongekende sterftecijfer was ontstellend gehele dorpen werden totaal weggemaaid. Wandelaars op straat werden plots aangetast, zodat zij nog nauwelijks in staat waren hun woning te bereiken. De lijder stelde alras de aanwezigheid vast van het fatale zwarte builtje op de lies of onder de arm; het zwol op tot de grootte van een walnoot, hevige brakingen traden op en het vonnis was geveld de onvermijdelijke dood. Maar al te vaak werden de ongelukkige lij ders aan hun lot overgelaten, zonder voedsel en zonder de minste verzorging. Ouders lieten hun kinderen in de steek, kinderen hun ouders pries ters weigerden de stervenden hun bijstand (niet te nagesproken de vaak heldhaftige gedragingen van geestelijken in die dagen, die dan dikwijls zelf slachtoffer werden van hun edelmoedig gedrag) geneesheren vluchtten in hun verbijstering naar streken die nog niet besmet waren. (Het vervolg toekomende week)

Denderklok | 1960 | | pagina 2