en „lK59«inti wee%, Belofte is Schuld de Antenne Vierendertigste Jaargang Zondag 20 maart 1960 KREATIE VAN Blijspel in 4 bedrijven door Marcel De Paepe Zondag 3 april 1960 te 19.30 h. Maandag 4 april 1960 te 20 h. in de zaal "ROXY.. WACHTDIENST APQTEKERS DEZE WEEK Mevrouw Van De Mosselaere Stationsstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4736.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De CVP heeft op haar congres van 6 maart de moed en de durf opgebracht, ten aanzien van het ganse land te verklaren dat er geen talentelling komt in 1960, al zij het dan in ruil voor een reeks niet onbelangrijke toegevingen van Vlaamse zijde aan de veelvraterij van de Walen. Wij kunnen niet aannemen dat de CVP op een totaal onbezonnen wijze deze zo belangrijke kwestie te berde heeft gebracht op een congres dat uit ter haard beïnvloed heet te zijn voor de Partij. Dat de andere partijen de zienswijze van de R bijspringen ook niet haar regerings partners, de Liberalen was wel te voorzien. Dat de Waalse vleugel van de CVP op zijn beurt kabaal ging houden, was n:et minder te voorzien. Wij kun nen uit deze giobaie toestand reeds het bewijs zien dat het hier om geen peulschilletje gaat, maar wel om essentiële belangen van de Vlaamse natie in haar geheel; zoniet zou het vanwege de CVP een dwaasheid geweest zijn niet alleen de regerings coalitie maar ook de eenheid van de partij in de weegschaal te werpen. HET BELANG VAN DE INZET Wij hoeven zeker niet meer uit te wijden ovei de laatste talentelling die door vervalsing uit gegroeid is tot een schandelijk gebiedsroof voor het Vlaamse landsgedeelte en dan biezonder in de Brus selse omgeving. V ij weten het, België is het vaderland van alle Belgen en iedereen is vrij zich te vestigen waar hij wil. Binnen afzienbare tijd zal men zich zelfs vrij kunnen vestigen in alle landen van het ver enigd Europa. Maar België is ook samengesteld uit twee belangrijge taalgemeenschappen waarmee men zo niet doet wat men wil. op gevaar af de ene of de andere gemeenschap diep te krenken Zo is het nog nooit tot het idee van de Walen doorgedrongen enige faciliteit te verlenen aan de duizende Vlaamse arbeiders die dagelijks de Waalse bazen helpen rijk maken om nu eens een taal te gebruiken die de Socialisten welgevallig moet zijn. Wij hebben nog nimmer gehoord dat de Socialisten of de Liberalen op dit terrein iets voor de werkman hebben gedaan. Is een Vlaming in de Waalse mijnen er beter aan toe dan het uitschot van de tewerkgestelde vreemdelingen Maar richten wij onze blik tot de Brusselse agglomeratie, het uitverkoren gebied van alle Waal se haantjes die te wel geworden zijn om te blijven huizen in de zwartgerookte buurten van hun ge- buurtestreek en liever komen genieten van de alom- geKcnde netheid en gastvrijheid van de Vlamingen. Zij zijn niet zo nederig dan de goedzakkige Vlaming. Met hun handvol dat ze zijn gerug steund door enkele verbasterde Vlamingen eisen zij voor zichzeli alle mogelijke faciliteiten op, of ficiële erkenning van hun taal, Frans onderricht voor hun kinderen, verknechting van de Vlamingen onder wie zij wonen. V/IJ DRAGEN EEN DEEL VAN DE SCHULD Dat de Walen zich op zo een arrogante wijze komen gedragen in onze eigen gewesten is voorze ker wel voor een groot gedeelte te wijten aan de Vlamingen zelf. Wij zijn niet gekant tegen het grondig be heersen der tweede landstaal door de Vlamingen, maar wij durven toch beweren dat ongepast ge- b- uik dat wij van de r ranse taal maken bij iedere ontmoeting met de ingeweken Walen, niet alleen een Krenking betekent voor onze eigen moedertaal, maar voor de Waal een spoorslag is om zich gaan te beschouwen als de absolute meerdere van de laming die zich gedraagt als een zeer bereidwillige en onderdanige dienaar. Deze wantoestand waarvan de Vlamingen Ut. ooizaaK Zijn kan niet door een of and#31" politiek gedoe ongedaan gemaakt worn n. maar m<. .1 het werk zijn van alle Vlamingen, ^aat ons tenminste wachten onze Franse woordenschat boven te halen tot onze indringer al zijn zakken heeft leeggemaakt. Dan slechts zullen we bemerken hoe hef hij onze taal in zijn studententijd heeft genad en slechts dan ook zullen de rollen worden omgekeerd. Niet de Waal maar de Vlaming mag Hen superieur voelen omwille van zijn tweetalig heid. BRUSSEL EN DE TWEETALIGHEID Het is normaal dat onze hoofdstad het tref punt is der gevestigde taalgemeenschappen in ons land. De beide landstalen grondig kennen is een slogan geworden voor de meeste plaatsaanbiedingen in het Brusselse. De Vlamingen moeten zich echter geen illusies maken over deze zogezegde tweetalig heid, want in de meeste gevallen komt het er op neer dat de Vlaming zal verplicht worden bijna uitsluitend de Franse taal te gebruiken met al de gevaren van werkonstandvastigheid en gebrek aan promotie, aan deze toestand verbonden. Anderzijds is het maar al te wel bekend dat de W alen reeds tot tweetaligen worden gebombar- deerd als ze u zonder een te sterk accent kunnen (Lees verder op blz. 2) Kon. Kat. Toneelgilde HOOGER OP Khrouchtchev heeft de griep gehad, en hij heelt zijn reis naar Parijs moeten verleggen. In Rusland is alles veel groter dan bij ons. Het land is veel groter de mensen zijn er gioter de politiekers zijn veel groter mannen dan bij ons. In Rusland zijn het halve goden en «aiS ze maar halve goden zijn is het omdat er nog geen één hele God meer is sedert het kommunisme er de plak zwaait. De giiep is er ook vee- groter dan bij ons. Bijkom in ons klein landeke is de griep maar Klein en het is de ziekte van de kleine man. Rusland :s de griep heel, heel groot en net is de grootste onder alle Russen die met de Aziatische griep thuis gekomen is van zijn reis gelijk een hond met vlooien. Er zijn op de wereld veel ongelovige Tho massen. Ze begrijpen niet dat er griep en griep is. Zij kunnen zich niet inbeelden dat Khrouchtchev in zijn bed zou kruipen met zo een klein griepke waarmee bij ons de kinderen die niet gaarne schooi iopen m hun bed kruipen of gelijk enkele ontevredenen doen die graag staken. Diplomatieke ziekte zeggen ze. Wat ik niet weet vertel ik niet Azie is zeer groot - veel groter dan Rusland - en de A-griep is in staat een groot man gelijk Khrouchtchev letterlijk in doeken te doen. Indien het maar een voorwendsel is om zijn reis uit te stellen, wat zou het dan wel kunnen zijn da. hem tegenhoudt. Frankrijk heeft al de kwade jongens die over het IJzeren Gordijn gekropen zijn, \ei bannen naar Corsika en sommige eilanden van de Atlantische Oceaan. Zouden er volgens Khroucht chev en zijn geheime diensten nog teveel vrij rond lopen m Frankrijk. v. ._Z,°U,hij mistev«den zijn omdat hij in de Ïd'oe in alle potjes niet mag gaan roeren' Or moet Knroechttchev op het laatste ogenblik alle- maal zijn redevoeringen herschrijven Jedereen weet dat na de eerste wereldoorlog in Amerika alles het grootste was. =t i N.a Ade Uyeede wereld°orlog wilde Rusland absoluut Amerika de loef afsteken en 't moest er ademaal het grootste zijn. Khrouchtchev is een pro duct van die drang naar grootheid en ge moet geen -icermaker zijn en ze de maat gaan pakken om te weten dat Khroechtchev groter is dan Ike. dikker en breder dan Ike en dat de maat van zijn voeten gioter is dan die van Ike. Dat is maar symbool. De Russen hebben de Amerikanen geklopt in de atoomsplitsing. Ze hebben (Lees verder op blz. 2) Rond de Talentelling' Onder

Denderklok | 1960 | | pagina 1