De Passie vaa 0. H. Jezus-Cbristus De zwarte dood of de pest Klokke- klanken Berichf 2 "DE DENDERKLOK,, Davidsfonds - Afdeling Ninove ZATERDAG 19 MAART te 20 h. in zaal "ONS HUIS ANTOON VANDER PLAETSE Sint Gregoriuskoor ONDER DE ANTENNE vragen alleman bediend... ONZE TAAL IN DE CENTRALE BESTUREN Er gaat schier geen week voorbij dat door de Vlaamstalige lees katolieke bladen niet moet geprotesteerd worden tegen het niet naleven van de taalwetten in de openbare besturen. Het heeft er de schijn van dat onze Vlaamse volksvertegen woordigers en senatoren niet eens beseffen dat ze hier een rol te vervullen hebben in ruil voor hun slordige 300.0CO F die ze zichzelf met kwistige hand toemeten. Het zou enorm interessant zijn mochten wij eens vernemen welke de verhouding is van Vlaamse en Franse taalrollen in de centrale openbare be sturen. maar dan geklasseerd volgens de graden of weddeschalen. We zouden dan wellicht de bereke ning kunnen maken van het bedrag dat jaarlijks uit de zakken van de Vlamingen wordt gestolen. We zouden dan aan de hand van cijfers aan de heren Liberalen en Socialisten en aan de labbekakken Vlamingen kunnen vragen of ze ja dan neen met deze diefstal akkoord gaan. Welke Kasa Vubu doet ons deze gegevens aan de hand ONZE TAAL IN DE PRIVESEKTOR Indien men reeds te klagen heeft over de behandeling van onze taal in de openbare besturen, dan is het in de privésektor nog veel erger. Hier worden de Vlamingen, ver verwijderd van de taal grens, in hun eigen Vlaamse gemeente door de Waalse heersers onbeschaamd in het gezicht gesla gen. niet alleen wat het taalgebruik betreft, maar evenzeer cp het domein van alle toekomstmoge lijkheden. Dat het hier gaat om een rechtstreeks levens belang van de loon- en weddetrekkenden zullen ook de liberale en socialistische syndikaten niet kunnen ontveinzen. Maar we zijn benieuwd te vernemen of ze de moed zullen opbrengen het belang van hun gesyndikeerden boven het vuige politiek gedoe te plaatsen Er is werk op de plank. Proza-verhaal v. Cyriel VERSCHAEVE voorgedragen door Vlaanderens GROOTSTE DECLAMATOR omlijst met vierstemmige koorzang door het Ninoofse 4. Ondertussen liet de afschrikwekkende ziekte niet los. En waar de wetenschap zich onverpoosd inspande naar het opsporen van de oorzaken, legde de overheid zich eveneens toe op een systematische wering van de ziekte. Zorgvuldig werd in de ha venplaatsen tegen het binnendringen van de pest epidemie gewaakt. Haar geheel buiten te sluiten gelukte echter niet maar door drastische quarantai ne-maatregelen wist men toch verdere uitbreiding te voorkomen. Ook bij ons lieten de verantwoorde lijke besturen zich niet onbetuigd. Keizerin Maria- Theresia vaardigde op 27 oktober 1770 een edict uit «inhoudende maatregelen om te beletten dat de besmettelijke ziekte, die woed in Polen, niet worde lawaai gemaakt met hun Spoetnik en hun Loenik en de Amerkanen klein gemaakt. Op zijn rondreis in het wereldruim heeft Khrouchtchev er mede ge- stoeft en geboft en de mensen wijs gemaakt dat Rusland de baas is van de wereld. Juist toen hij hetzelfde wou doen in Frank rijk hebben de Amerikanen hun Explorer rond de zon gestuurd en deze keer is hij niet ontploft. Er zullen geen spionnen rond geweest zijn. Er wordt geen tamtam rond gemaakt gelijk rond het Russisch gedoe, zelfs niet in de burgerlijke pers. Ik wil niets te verstaan geven hoor. Ik zeg enkel wat iedereen kan horen en zien. gelijk ik. Moet Khroech-tchev nu zijn discours herma ken gelijk ik soms met mijn artikel moet doen Het zal uitkomen waar het gebrand heeft en ik hoop maar één ding dat K'nroechtchev ook zal naar Brussel komen en in zijn strijd tegen het ko lonialisme Vlaanderen zal komen steunen en zorgen dat wij als deftige laatste het koloniaal tijdperk zullen verlaten en de hekkesluiters zijn achter de kleine landen van de overkant van de IJzeren Muur. Onze klank van verleden week over Karnaval heeft goed geklonken. Wanneer zal men eigen lijk eens gaan beseffen dat met muzikanten zelfs op Karnaval niet de zot mag ge houden. Die jongens verdienen inderdaad beter Nog een andere klank kwam ons toe, ni. vol gende brief van een onzer lezers Mijne Heren, Met aandacht heb ik uw eerste KLOKKE- KLANK over Karnaval Ninove gelezen. Dat heeft er mij toe aangezet mijn oud schrijfma chientje nog eens uit den hoek te halen. Zoals alles (oude vermakelijkheden, als wijkkermis- sen. St Niklaas, enz.) in den hoek geduwd werd, zo zou de zeeltrekker van de KLOK er ook nog het laatste willen induwen nl. KARNAVAL Het kost duur... Wat IS duur Zou er meer dan 5.000 fr uitgegeven zijn door het Stadsbe stuur En het brengt voor NIEMAND NIETS op. Ik heb in 't college altijd geleerd, dat 2 negatieven iets positief maken, dus het brengt wel iets op, en wel 't volgende er kan nog eens VER-NIET gelachen worden. Dat de zeel trekker niet graag lacht is mijn fout niet en als hij zo blijft trekken, zouden we hem wel eens ne SCHEEFtrekker kunnen noemen. Zijn praat over onnozel kinderen en nozems is an ders zeer onnozel. Wie is de grootste onnoze laar? Iemand die speelt (muziek) voor een onnozele of de onnozele zelf overgebragt in de Nederlandsche Provintien». In veertien artikelen worden de maatregelen aange duid die door de «Officieren van Justitie. Magis- traeten ende Wethouderen» dienen worden uitge voerd om de geesel te keer te gaan. en waarin wij lezen De gene met Beiren loopen. alsmede de pak- draegende Joden, uyt het Land te jaegen, en hunne effecten te verbranden. De wederkeerende te gcesselen en voor altijd te bannen Verboden oude kleedren, vodden en lappen in— tebrengen De Wagten, Herbergiers en andere logeerders zullen de voorzeyde persoonen overdraegen aan den Oflicier, op pene van ipso facto te verbeuren eene amende van vijftig guldens voor iederen persoon die zij zullen versuymt ofte nagelaeten hebben over«tebrengen Zo bevreesd was 's lands bestuur voor de Zwarte Dood dat De gene die, in misachtinge van het voorschre- Enfin, menieer, ge ziet da-t Uw schrijven wat grof was nu. Hebt ge zelf geen goeste om U eens te verkleden, blijf dan thuis, maar laat ons aub. het laatste plezierken te Ninove nog. anders zijn we vóór U nog in 'l klooster, iets wat we niet wensen... Met veel hoogachting. Over die dubbele negatie maken we ootmoedig ons onnozel ekskuus. Maar dat we tot de azijn pissers zouden behoren en niet kunnen lachen, dat is straffer dan goed gebeerde appelteersep... Jammer is alleen dat wanneer een feestcom missie dan toch iets inricht, het met niet meer ernst en organisatie gebeurt. Voor de rest, hoe meer leute, hoe liever En om over die organisatie dan toch iets goeds te zeggen het schijnt dat ter dier gelegenheid het bier door de muzikanten met reductie werd gedronken... De bussen voor de slachtoffers van de aard beving te Agadir (door tussenkomst van de TV-Boemerang) kenden ook hier succes het Vrijwillig Pompierskorps en de Oud Dompers- club schreven in, elk voor een busken. Een hartelijk proficiat. De voordracht ingericht door Jong Ninove en gegeven door onze stadsgenoot Zeereer- waarde Heer Prof. Kan Jan Steppe kende een buitengewoon succes. De ganse zaal van het Middenstandshuis zat vol. De schitterende voor dracht werd ook met veel aandacht gevolgd. Voor wanneer nog Een Kommissie van dèst »-kundigen kwam bijeen om een nieuw politiereglement samen te stellen. Dit plan zou van alles omvatten wegreglement, controle op danslokalen, op juke boxes enz... Als ze daarvoor nu maar de juiste mensen op de juiste plaats durven zetten... Wegens ziekte van één der spelers, kunnen de toneelop voeringen van aHooger Op» niet doorgaan op de voorzie ne data zondag 20 en maan dag 21 maart e.k. NUMaVE" De opvoeringen van BELOFTE IS SCHULD gaan door in zaal Roxy op ZONDAG 3 APRIL te 19.30 h MAANDAG 4 APRIL te 20 h vc veibodt, zullen doen inne-komen Goederen, bequaem om de besmetting aentenemen, de v. cLke u\t Polen zullen komen, met wat Schepen dat het zal mogen wesen, sonder overgelevert te hebben de attestatien, gegeven door de Magis- tiaeten der plaetsen van het vertreck der Sche- pen, dat de selve Koopmanschappen ende Waren met en komen direotelyck ofte inderectelyck van eenige plaetse, besmet ofte verdagt van be- smettinge van wat soorte van behaelycke sieckte het oock soude mogen wesen, ofte de gene, die sirt sullen bedienen van eene onwacre ofte ver- valsehte attestatie, zullen gestraft worden met de dood Gelijke straffe van de dood voor degene die Goederen aldaer uyt Schepen aen Land zetten Dat dit alles niet veel mocht baten en de pest ol Zwarte Dood ook alhier, en dus ook in onze stad heeft geheerst zullen wij nu in een volgende bijdrage beschrijven. (Het vervolg toekomende week)

Denderklok | 1960 | | pagina 2