Kaatskroniek De Sportrubriek in het dagblad DE DENDERKLOK EEN RIJKE KEUS VAN NUTTIGE GESCHENKEN COMMUNIEBEELDJES - MISSAALS - PATERNOSTERS, VULPENNEN PARKER en LUXOR, VINDT U IN HET KOEPOORTSTRAAT 10 - NINOVE Tel. 327.27 Voor Communiefeesten en Huwelijken HET GANSE GAMMA van MENU's en TROUWBRIEVEN. - Zeer verzorgd werk. mers, en heb dit vroeger hehaaldelijk onderlijnt. Ik blijf vasthouden aan dit principe toch sta hierin alleen Ik wens er evenwel op te wijzen dat het absoluut noodzakelijk is de zieken, bij hun intrede, er van te verwittigen dat, indien ze een private kamer kiezen, zij niet alleen een verhoogd tarief voor de kamer zelf dienen te betalen, doch ook voor de erelonen. Mr Milo knikt instemmend. Mr Mil'o Het reglement werd door alle dokters ondertekend. Mr De Riemaecker Behalve ene. Mr Cornells Wie dat Mr Milo Dr Millecam ging niet akkoord met verscheidene punten. Op zeker ogenblik zullen we hierin dan ook moeten stelling nemen. Wij hebben er alle belang bij dit reglement goed te keuren. Het is een Wapen voor de COO. Mr Cornells Inderdaad, indien de COO orde wilt, is dit zeker een wapen. Algemene goedkeuring. Mr Milo Het volgende punt dienen we te ver dagen naar de volgende zitting die zal doorgaan op 22 april. 6. Verbindingsstraat einde Astridlaan met Pamel- straat. Opdracht aan het schepencollege, voor het uitvoeren van de nodige onteigeningen. Mijnheer Milo Het gebied tussen spoor weg en Dender, op het einde van de Astridlaan. die er door een smalle weg verbonden is met de Pamelstraat, wordt als industriegebied voorbestemd. Uit een bezoek van de hogere instanties, met wie we ter plaatse zijn geweest, blijkt dat we bij hoogdringendheid de definitieve verbinding van beide voormelde straten moeten verwezenlijken. Mr De Riemaecker Een Koninklijk Besluit van 1935 voorziet voor die straat een breedte van 12 meter, met een gebroken hoek van 5 meter in de Pamel9traat en twee gebroken noeken van 3 m. in de Astridlaan. De straat heeft ongeveer een leng te van 100 m. 830 m2 grond moet onteigend worden. Algemene goedkeuring. Mr Coppens Het gaat niet op ons voor een dergelijk leit te stellen zonder dat hierover een woord werd gesproken in de Commissie van Open bare Werken. Wij weten van niets... Mr Milo Nog nooit hebben we verzuimd dit te doen. Doch hier gaat het om een hoogdringend geval, gesproten uit het bezoek van de hogere in stanties. De Raad zetelt verder in geheime zitting. Na regen komt zonneschijn, na de Wintei verschijnt de Zomer en als koning Voetbal zijn heer schappij ten einde loopt, ziet men overal de lief hebbers van het kleine witte balletje te voorschijn komen. Bij Bal-Op verliepen de oefeningen dit jaar in de meest gunstige zin de eerste oefengalop 6 spelers, een tweede trainingslutte werd door 10 spelers bijgewoond, de voorlaatste door 15. Zaterdag jl. kregen we voor onze promotie- ploeg dan een echte oefenlutte en dit tegen het sterke vijftal van Aalst Houtmarkt/Deze lutte was gelijkopgaand tot 55. Beide ploegen waren sterk aan elkaar gewaagd en zowel Van Paepeghem als Baeyens lieten zch herhaaldelijk opmerken. Deels door onkans en het falen van onze kotordspelers en klein-midden, bereikten de ajuinen de rust met 85. Na de koffie, zelfde spelbeeld Aalst liep uit tot 511, waarop Bal-Op sterk terugkwam tot 911. Eindresultaat 1015. Na deze lutte kan er worden vastgesteld dat Baeyens er een blakende forme op nahoudt. Niet alleen zijn machtig keren baart opzien, zijn opslag schijnt ook te beloven. Wij raden deze speler aan zich door zijn temperament niet te laten be ïnvloeden. Ballen die regelmatig in het zift gekeerd worden tellen ook mee in de afrekening. Penne bezit steeds een uiterst zware en verraderlijke op slag en mits ietswat meer vertrouwen bij het keren te verwerven, zou Bal-Op in hem een goede dou blure van Baeyens op de groot-middenplaats kunnen vinden. Van Muylem diende de beletgevende Van Dalem te vervangen en aan Norbei t raden we aan vooral zijn opslag te verzorgen, de rest komt door de oefening. Alles bijeen een aangenaam partijtje kaatsen, gewonnen door de ploeg die dit jaar zoals verleden jaar naar de titel dingen kan. Van onze tweede ploeg geen nieuws. Goede prestatie van onze 3e ploeg welke te Nederhasselt een 1015 overwinning ging boeken. Supporters, U verwachten wij dit jaar in"grote getalle op het station. Uw tegenwoordigheid, uw aanmoedigingen zullen een stimulans betekenen voor onze spelers. Weest er van overtuigd, er zal sport te zien zijn op het stationsplein. Bewijst het reeds morgen, zondag, want dan komt onze eerste thuislutte, tellend voor het kriterium tegen St Gilles Dendermonde... als daar ondertussen geen veran dering in komt... Bal-Op. 2. BESPROKEN SPORTTAKKEN Ongeveer dagelijks WIELRENNEN (vanaf 1905) Terwijl men in het begin van deze periode, zich veelal beperkte bij het gewoon vermelden van de uitslagen, werd er bij gelegenheid van een lokale of een andere belangrijke wielerwedstrijd, niet al leen de uitslag aangekondigd, maar bovendien een min of meer elementaire mededeling gegeven. De baankoers Frankrijk rond, vertrekpunt Marseille naai Toulouse, heeft aanvang genomen. Afstand 424 kilom. Strenge maatregelen zijn geno men, opdat de renners zonder slag of stoot hunnen weg zouden kunnen vervorderen. Het is de 3e étappe dier fameuze baankoers en waarvan 34 deel nemers nog aanspraak kunnen maken op de eind uitslag (Gazet van Antwerpen, 16 juli 1905). Rond de jaren 1909-1910 namen de sportru- brieken een zekere ontwikkeling. Dit was voorzeker te danken aan de stijgende interesse van het Vlaam se volk voor het «Wielrennen». Zien we dan niet Cyriel Van Hauwaert naam maken en een figuur worden op dit gebied? Hij brengt begeestering onder het volk en weet de massa te boeien voor zijn sport. Hiervan getuigt J. Langenus Een boerenknaap uit Moorslede, die dag voor dag om naar zijn werk te gaan vele kilometers af te leggen had, kreeg het in zijn hoofd aan een Parijs-Roubaix deel te nemen. In de trein zal hij vermoedelijk nog wrel nooit gezeten hebben en geld om een trein naar Parijs te betalen zal er ook niet gewreest zijn, zomin als geld om te Parijs te over nachten. Wat deed onze knaap? Hij trok per fiets uit Moorslede naar Parijs, op zulke wijze dat hij er tijdig voor het vertrek doch niet te vroeg toe kwam. Hij vertrok in de grote wedstrijd en werd eerst te Roubaix. Van daaruit was het nog maar een boogscheut om weer thuis te geraken. Die heldendaad is het niet? werd volbracht door Cyriel Van Hauwaert. de renner, die daarna gew7eldige successen boekte, doch wiens prestatie als hierboven verhaald, is gaan inwerken op de phantasie van de hele arbeiders jeugd van dit land. Zijn voorbeeld trok honderden jongelingen, naar de fiets en zijn voorbeeld was het startschot voor de vele en grote triomfen door steeds maar hernieuwde kampioenen van België gewrocht» (J. Langenus, België een sportland, Sport Encyclo pedie, 1950). En in 1907 begint Karei Van Wijnendaele zijn loopbaan als sportjournalistieker. Zo lezen wij in de Linie, onder de titel «Homeros der koersen» «Met de geweldige wegkoers, waarvan ge hiernaast de verbeten start ziet, begon meteen een geweldige journalistenloopbaan. De jonge West- Vlaming Karei Steyaert, geboortig uit Wijnendaele, schreef het verslag van deze moordende Parijs- Roubaix in 1907. Streekgenoot Cyriel Van Hauwaert werd keikoppig winnaar. Zijn eerste opzienbarende eulogie op de Vlaamse wielerreuzen, die een halve eeuw lang de schrik zijn van al hun mededingers in V est-Europa. Sindsdien dichtte deze eenvoudige Westvlaamse jongeman de eerste roem van de sim pele, harde verbeten vechtende Vlaamse wielersla- ven, die hij tot vrije mannen hielp maken en voort duwde naar de grote prijzen van het leven (T. Ten Bensel, Homeros der koersen, De Linie, 10 januari 1958). Deze beide gebeurtenissen hebben een ander uitzicht gegeven aan de sportrubriek. De berichten winnen geleidelijk in aantal en omvang. DUIVENVLUCHTEN (vanaf 1906) Duivensport is altijd een zeer geliefkoosde bezigheid geweest in ons land. Wellicht omdat hier minder gespecialiseerde bekwaamheden vereist v orden en bovendien omdat het door een groot aan tal leden beoefend kan worden, wijl de ouderdom hier geen beletsel stelt. Het is dan ook gans normaal dat deze rubriek heel wat belangrijker voorkomt, deels omdat het een gioter aantal leden bereikt en deels omdat langs hei. dagblad om vele wedstrijden aangekondigd wor den. De uitslagen of andere mededelingen van een hele reeks wedstrijden beslaan veel plaats in de rubriek. Duivenprijskamp van Zondag 26 Juni 1909. "V ei bi oedering 5e en 2e wijken. Ereprijskamp van Creil. 2130 duiven gevl. om 6.50 ure. Wind Noord- Vest. klaar, 1ste duif 11.57.58 ure. Ereprijzen 1ste beste duif J. Van Meir 2de F. Merckx 3de enz... Regelmatig. 4 tot 5 maal per week ROEIEN (vanaf 190S) Aan oeispoit werd ook gedaan en het kende zelfs tijdelijk giote bijval dank zij de flinke ver richtingen van de Gentse roeiers die deel namen aan de regatten van Henley in Engeland. De belangstelling was echter van korte duur en schoot geen wortel. (Vervolgt). HUIS 5.1 VST KIS HI V

Denderklok | 1960 | | pagina 3