Gemeenteraadszitting van 22 april 1960 2 "DE DENDERKLOK Afwezig dhr Cornells. Om 20 h 7' treden de Heer Burgemeester, de Heren Schepenen en Leden van de Raad binnen, vergezeld van Professor Ingenieur Mortelmans. die plaats neemt naast dhr Burgemeester. Dhr Burgemeester verklaart de zitting voor geopend, en vraagt Professor Mortelmans eerst zijn uiteenzetting te doen. alvorens tot de lezing van liet verslag der vorige zitting over te gaan. De uiteenzetting van Prof. Mortelmans werd van de vorige zittêng naar deze verplaatst- op ver zoek van dhr Waltniel. Dhr Waltniel dankt het gemeentebestuur om de bereidwilligheid waarmee het dit punt naar deze zhting heeft willen verschuiven. 1. Uiteenzetting door ir J. Mortelmans, studiedirec teur van SODEGEC. over de economische uit rusting der stad. Dhr Morteimans Heer Burgemeester- Heren Schepenen. Heren leden van de Raad, het is voor mij een eer en een genoegen hier vandaag te mogen spreken over het zeer akute probleem van de op richting van een Industriepark hier te Ninove. Ik hoop dat U van mij geen akademische uiteenzetting verwacht. Ik zal mij houden bij algemeenheden, waarna U vragen zult kunnen stellen. Hoe ver staan we hier in Ninove met de planning, die een onderzoek instelt van een bepaald gebied. Hier gaat het dus om de Denderstreek. De survey gaat de planning vooraf- en duurt ongeveer drie en een half jaar. Ze omvat de diagnose en de prognose de oorzaken van de ekonomische toestand in het gebied worden onderzocht, sommige verschijnselen gelokaliseerd. Men gaat na welke de evolutie zal zijn door de oprichting van een indus triepark. Hierna volgt dan de planning de therapie. Voor de Denderstreek wordt uitgemaakt welke zone geschikt is voor industrie, en welke de best aan gepaste industrieën zijn. Dit is alles de planning, nadat de survey is gemaakt. In bepaalde gebieden echter, zoals in het Ninoofse, kan reeds iets gepres teerd worden, voor de volledige survey is afgewerkt en dit dan op anvraag van de plaatselijke autoritei ten, die een apart probleem willen opgelost zien. Hei, is een aparte opdracht aan deskundigen die een diagnose stellen en een doeltreffende therapie in zetten. Nu wat Ninove betreft iedereen kan het duidelijk merken de industrie kwijnt. In welke mate zullen we een studie maken In elk geval zal de survey heel kort zijn. Een industriepark zal worden opgericht. Hier bij komen dan de verschillende werken die moeten uitgevoerd worden als riolering, elektriciteit- gas enz. Een luchtanalyse is volstrekt noodzakelijk, doch industrieën die zuivere lucht nodig hebben, zullen zich hier niet komen vestigen. Verder zal men moe ten nagaan of er voldoende werkkrachten aanwezig zijn. of er plaats is voor eventuele huisvesting van deze arbeiders, en of de verbindingen met de stad voldoende zijn. Hieraan zal nog heel wat moeten verbeterd worden, alhoewel het industriepark gun stig gelegen is. tussen de Dender en de spoorweg, aan het einde van de Astridlaan. Er zijn echter reeds beloften gedaan voor de wegeverbetering een verbinding met de steenwegen naar Aalst en Brussel en de Hallebaan zal waarschijnlijk verwe zenlijkt worden. De spoorweg is ook niet ver afge legen- zodat vreemde arbeidskrachten gemakkelijk de stad kunnen bereiken Het industriepark heeft alle voordelen en het zal een grote aantrekkings kracht uitoefenen. Er bestaat immers een tendenz om de indus trie niet meer in Brussel te gaan vestigen omwille van de verkeersmoeiiijkeden. maar wel in de om geving van de hoofdstad Ninove is hiervoor zeer gunstig gelegen. De voorziene snelweg van Brussel naar Kortrijk zal ook ten goede komen aan de stad Ninove. De industriëlen echter die nu interesse voor dit industriepark zullen vertonen- kunnen zich aanmelden bij het gemeentebestuur- waar ze de verschillende gegevens kunnen onderzoeken. Het is ook mogelijk om brochures rond te sturen- maar of dat veel vruchten zal afwerpen blijft natuurlijk een open vraag. Vóór alles zal er een samenwerking moeten bestaan met het Ministerie van Openbare Werken. Zijn er nu Heren die vragen willen stellen of een probleem van naderbij willen zien behande len Dhr De Riemaecker Professor- U houdt zich bezig met Sodegec. Dhr Mortelmans Ik ben verbonden bij Sodegec als adviseur. Dhr De Riemaecker Er zijn leden van de Raad die zich afvragen welke de rol is van Sodegec en welke uw rol daar is. Dhr Mortelmans Sodegec is een PVBA en omvat Sociale, Demografische, Georgrafi^che en Ekonomische onderzoeken. Sodegec kreeg dus de opdracht van net mi nisterie van Openbare Werken een onderzoek in te stellen. De PVBA vroeg me om er mee te starten. Ik vond het erg interessant, en heb me dus bezig te houden met de planning. Ik werd tijdelijk directeur. Daarnaast is er ook nog een college van superviso- ren. Aan mijn adjunkt heb ik de leiding overgege ven, daar nog andere bezigheden me daartoe ver plichtten. Sommige problemen kunnen in de raad van supervisoren behandeld worden Sodegec maakt een studie en een plan op en legt dit voor aan de Minister van Openbare Werken die dan een beslis sing neemt. In het begin van de studie echter is men overeengekomen de plaatselijke initiatieven niet te smoren, op voorwaarde dat ze niet indruisen tegen de ekonomische en sociale welvaart van het betrok ken gebied. In Ninove echter is het industriepark geen nieuw element, het is slechts een uitbreiding van de reeds bestaande industrie. Dhr Waltniel Omvat de aktiviteit van So degec enkel een studie, of kan ze ook een bemidde lend karakter in de uitvoering krijgen Laat Sode gec zich in met de meest geschikte industrieën op te sporen Dhr Mortelmans Sodegec hooudt zich daar enkel mee bezig als men een bepaalde industrie op geeft, en overweegt dan de mogelijkheid om die industrie daar te vestigen. Dr Burgemeester Professor, de studie zal toch uitwijzen dat bepaalde industrieën geschikt zijn Als er een aanvraag gedaan wordt bij het ekonomisch komitee, zal die industrie dan geleid worden naar de gepaste gronden 9 Dhr Mortelmans De vestigingsplaats van de industrie moet aangepast worden aan haar ver schillende karakteristieken. Zo bijvoorbeeld in Luik een fabriek die veel vrouwenarbeid vergt, vestigt zich dicht bij de stad, dit om de verplaatsing te vergemakkelijken. Grote industrieën worden buiten de stad gesitueerd, om verkeersmoeilijkeden te voorkomen. Het plan voorziet de terreinen en duidt de geschiktheid aan. op aanvraag van de industrieel. Dhr Burgemeester Dat was ook de bedoe ling van mijn vraag. Onze terreinen zijn zeer goed geschikt voor de industrie. Dhr Mortelmans Indien echter de industrie schadelijk is door gassen die ze vrijlaat, of door waterbezoedeling, dan kan er geweigerd worden zich daar te vestigen. Doch in dat geval zal de in dustrieel zelf dat zeer goed begrijpen. Er zal verder een ordeningsplan en een ont wikkelingsplan opgemaakt worden, dat aanwijzigin- gen geeft, maar geen verplichtingen oplegt. Als de survey-inlichtingeti verzameld zijn- zullen paritaire kommissies opgericht worden. Voor Ninive zijn de gronden beschikbaar, en er is ook veel nteresse vanwege de industriëlen. Dhr De Riemaecker Professor, om de zaken zeer konkreet aan te pakken U bent reeds in Ni nove geweest en uw aandacht ging naar het indus triepark, gelegen aan het uiteinde van de stad Astridlaan Pamelstraat Dender Spoorweg. Is dat een goede keuze Dhr Mortelmans Het is beslist een goede keuze, op voorwaarre nochtans dat de nodige wer ken worden uitgevoerd. Als daarbij nog het wegen net zal aangepast worden, is het een ideale plaats. Dhr De Riemaecker Wat het industriepark zelf betreft 1. De grote toegangswegen maken het werk uit van de Staat. 2. De verbindngswegen met de stad vallen voor rekening van de Stad zelf, evenals water, elek triciteit, gas en de binnenwegen in het industriepark 3. De ordening van het industriepark is ech ter specialistenwerk. Moeten we voor dit alles wachten op de Staat en welk is de rol van respectievelijk Staat en Stad? Welke is de tijd die nodig is voor de oprichting en welke tegemoetkomingen zullen gedaan worden Dhr Mortelmans Ik zal enkele mensen aan stellen die de verschillende zaken nagaan water- debiet en -kwaliteit, afvoer enz... zodat partiële konkluzies kunnen getrokken worden. Het komt er op aan geen verkeerde beslissingen te nemen. Mr De Riemaecker Zijn we voor de op richting van het industriepark aangewezen op eigen middelen Dhr Mortelmans De oprichting steunt op hetzelfde principe als de aanleg van wegen. De gemeente wordt in de gelegenheid gesteld de gron den te onteigenen. Van overheidswege wordt steun verleend om de gebouwen op te trekken. Gedurende de eerste drie jaar moet er iets verwezenlijkt wor den. Ik denk dat er voor het ogenblik voldoende gegevens beschikbaar zijn voor de industrieel, in dien hij kontakt neemt met het gemeentebestuur om er bepaalde punten te bespreken. Dhr Waltniel Professor, meent U dat der gelijke initiatieven lokaal dienen behandeld te wor den of meer interkommunaal Dhr Waltniel haalt verder een voorbeeld aan van een industrie die zich ging vestigen in Schaar beek nabij het station, om de goede verbinding te verzekeren voor de werkkrachten uit de Kempen. In Ninove stelt zich een groot probleem immers spoorweg, tram en autobus zijn van enorm belang. Dhr Mortelmans Er werd onderzocht om Aalst er bij te nemen, wat door de spoorweg ver gemakkelijkt wordt. Dhr Waltniel Verbindingswegen naar de verschillende gemeenten zullen noodzakelijk zijn, want de survey slaat op de ganse streek. Dhr Mortemans Het aantal werkkrachten zal waarschijnlijk voldoende zijn, maar gespeciali seerde krachten zullen toch aangeworven worden in Aalst en BrusseL Dhr Waltniel De spoorweg is hier erg onbeduidend. Dhr Mortelmans We moeten onderzoeken welke gespecialiseerde krachten ontbreken. Dhr Van Trimpont Het grootste gedeelte van de gespecialiseerde krachten die in Brussel werken, komen uit onze streek. Dhr Waltniel Kunt U ons zeggen wat in andere gemeenten gedaan werd om de industrie aan te trekken? Wat wordt door de gemeente aan de industrieel verleend op financieel gebied Dhr Mortelmans Terreinen en gebouwen worden verhuurd aan billjke prjzen. Dhr WaltmJ Ziet U remmende faktoren hier in Ninove Dhr Mortelmans De infrastruktuur zelf is een hindernis, omdat de industriële ontwikkeling nog achter staat, zodat konkurrentie van andere gemeenten in aanmerking komt. Doch deze is eerder gering, alhoewel Aalst toch een groot konkurrent is. Dhr Waltniel Komt het er in de eerste plaats niet op aan gegevens te verschaffen en pu bliciteit te maken, want ongekend is onbemind. Dhr Mortelmans De publiciteit moet echter doeltreffend zijn. Dhr De Riemaecker Om bemind te worden moet eerst en vooral het uitzicht verzorgd worden. Dhr Waltniel Uitzicht is niet alles. Dhr Burgemeester Zijn er nog vragen te stellen Dhr Waltniel Over hoeveel tijd zou de opdracht verdeeld worden Dhr Mortelmans Ze zal worden ingedeeld in verschillende fazen. In de eerste faze detail planning, maar de industrieel kan zich reeds komen vestigen. De planning moet aangepast worden, dus moet ze dynamisch zijn. Zijn er nog interessante vragen te stellen

Denderklok | 1960 | | pagina 2