\xj e PINKSTEREN talige JCoogdag Onder de Antenne Vierendertigste Jaargang Zondag 5 juni 1960 Paul LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F WACHTDIENST APQTEKERS DEZE WEEK Apoteek open op 5 juni Mr. L. Bogaert- Brusselstraat Apoteek open op 6 juni Mevrouw Van De Mosselaere Stationsstraat Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het is nog niet zo lang geleden dat ik in een boek, dat handelde over het kernmysterie van ons geloof de H. Drievuldigheid, werd getroffen dooi de titel van het hoofdstuk, dat handelde over de H. Geest. Met grote letters stond daarboven De vergeten Persoon Ik ben ervan overtuigd dat deze schrijver gelijk heeft, want er zullen er onder ons slechts weinig zijn die durven ontkennen, dat in hun eigen christelijk leven, het gebed tot de H. Geest tot een minimum beperkt blijft, en al viert de H. Kerk dan ook een van haar drie grootste fees ten ter ere van Hein. toch is ook dit feest niet in staat om de persoon van de H. Geest voor ons tot een levensrealiteit te maken. Gedeeltelijk verwondert ons dit niet. Want teiwijl het Kerstfeest ons het kleine, tengere kin aerfiguurtje vóór ogen tovert en op Pasen de glorie volle, verheerlijkte mannengestalte het centrale punt van onze devote aandacht vormt, biedt het Pinksterfeest voor ons geen enkel tastbare gestalte aan, waaraan wij onze godsvrucht kunnen verbin den. Toch is het jammer dat de H. Geest in ons leven niet méér betekent, want al kunnen wij ons van zijn werking geen tastbare voorstelling maken: al blijft steeds over alles, wat de H. Geest betreft, de sluier van het geloof hangen; toch leert ons juist dit geloof, dat Christus bij het verlaten van de vveield zijn taak heeft overgegeven aan de H. Geest Hij heeft toch gezegd Ik zal de Vader bidden en Hij zal u een andere helper geven, om in eeuwigheid bij u te blijven Hoe geheimzinnig de werking van de H. Geest ook moge zijn, toch blijft het een feit. dat wij iedere dag onder zijn invloed staan. Wij kennen het Pinksterwonder. Leerlingen, die in angst bij elkaar zitten, omdat de Meester \udwenen is en zijn in\loed door die schandeliike kiuisdood totaal is uitgeschakeld, ondervinden de wonderbare werking van de H. Geest, en er worden op die dag aan de jonge Kerk 3000 nieuwe leden toegevoegd. Toen later de christenen zich over de wereld begonnen te verspreiden, en de Romeinse keizers dooi hun groeiende invloed zich bedreigd voelden, vloeide het martelaarsbloed bij stromen. Duizenden en duizenden vielen en het einde van de Kerk scheen nabij. Doch het bloed van de martelaren was het zaad voor een nieuw geslacht. Het heldhaftig gtdiag van de martelaren klonk door de invloed van de H. Geest, als een luid Bekeert U en zij. die nog zo even tevoren de christenen als gevaarlijk hadden verafschuwd, getuigden nu openlijk voor Christus en namen al de risico's van het christen zijn moedig op zich. De H. Geest was met zijn Kerk en een heidens schrijver moest na twee eeuwen vervolging getuigen, dat de christenen overal wa ren doorgedrongen. En wanneer na enkele eeuwen de Kerk met ondergang wordt bedreigd, wanneer zij door de Hervorming honderdduizenden van haar leden ver liest een Hervorming, die, alhoewel verkeerd, door de mistoestanden die destijds in de Kerk heer sten, enigszins verklaarbaar wordt dan zien wij weer die werking van de H. Geest die het mogelijk maakt dat de Kerk, hoewel numeriek verzwakt, toch versterkt uit de strijd te voorschijn treedt. Want door het Concilie van Trente wordt de leer nu voor iedereen duidelijk afgetekend, en in de Orde '.'an de Jezuiten krijgt de H. Kerk een leger, waar niets ter wereld tegen opkan. Wanneer later weer nieuwe dwalingen op komen. die niet alleen het geloof willen veranderen, doch het zelfs willen afschaffen; wanneer er mensen opstaan, die in hun verwaandheid menen dat hun eigen verstand alle levensmoeilijkheden wel kan oplossen en dat zij God daar niet voor nodig hebben, dan wordt juist door de invloed van de H. Geest op net Concilie van het Vatikaan, de geloofsidee weer versterkt door het dogma van de pauselijke onfeilbaarheid. En het is aan deze vernieuwde kracht van de Kerk te danken, dat de uitroep, die de vijanden van de Kerk destijds vol verwaandheid de wereld durfden insturen: dat zij nu «de beruchte» zouden gaan vernietigen, ons heden bespottelijk in de oren klinkt. En als de kummunisten van de laagste en gemeenste bespottingen gebruik maakten en op al lerhande manieren probeerden de figuur van de Paus belachelijk te maken, dan heeft de H. Geest deze middelen gebruikt om de mensheid te doen inzien waarom hei uiteindelijk gaat. Want al was de bedoeling geheel anders, die spotprenten hebben als een luid Bekeert U weerklonken en het is door duizenden gehoord. Voortdurend herhaalt zich in de wereld het Pinksterwonder, voortdurend wordt de Kerk in haar bestaan bedreigd en zou het menselijkerwijze gesproken mei haar afgelopen moeten zijn. Doch Hij, die eens door Christus is gezonden als helper ooi zijn Kerk, Hij staat haar bij, en de schijnbare vernietiging wordt een uitgangspunt voor een gro tere zegepraal. Zijn wij er allen niet van overtuigd, dat thans misschien meer dan ooit de wereld met ondergang wordt bedreigd, en dat menselijke middelen, hoe goed ook bedoeld, alleen maar de chaos kunnen vergroten 0 Christus zelf is werkelijk tot het alles be heersende probleem geworden, en de strijd tegen Hem wordt met inzet van alle moderne machts middelen gevoerd. Van alle kanten wordt de Kerk bedreigd. In- en uitwendig probeert men haar te verscheuren en ■te vernietigen. Overal worden er in de oorlogsmoede wereld weer fronten gevormd. Ja... wanneer wij zo eens in vogelvlucht het wereldtoneel overzien, dan behoeven wij werkelijk geen zwartkijkers te zijn, om aan te voelen dat het. menselijkerwiize gesproken, een hopeloze chaos is. En wanneer de wereld ooit de H. Geest heeft nodig gehad, dan is het wel nu, en wij mogen ons gelukkig prijzen dat wij de wes weten De Antenne is overlast. Het gebeurt dat ei- geen brood genoeg op de plank is en dat er moet gezocht worden naar bladvulsel. Dat bladvulsel kan soms alles behalve belangrijk zijn. Als ge het krijgt onder de vorm van tekenfiimen is het maar een halve miserie. Het nieuws dat er dan werkelijk is kan dan in t lang en breed uiteengezet worden en de televisie kan er aan knagen gelijk een hond aan een been en gij zelf draagt er iets van mee. Als er te veel hooi op de vork zit, wordt alles «over- schoffeld» en er wordt dankbaar gebruik gemaakt van de omstandigheid om min prettige dingen in de mouw te houden. Natuurrampen: aardbeving in Chili en spring vloed tot in Japan en Siberië over de grote Oceaan. Het Amerikaans vliegtuig boven Rusland en het afspringen van de conferentie tussen de vier groten te Parijs. Politieke moeilijkheden in Marokko waar de Keizei zelf eerste minister wordt. Verkiezingen in Algerië. Omwenteling in Turkije met staatsgreep door het leger. Omwenteling in Korea met afdan king van Sygman Rhee die de plaat poetst naar Amerika. Bezoek van de Koning der Nederlan den. Jubileum van de socialistische partij die bijna zo oud is als Kamiel... Hoe wilt gij dat ze ons wat vertellen over Kongc Wij luisteren avond na avond naar de nieuwsbeiichten ui; Leo steeds niets of een paar kinnetjes. Al wie familieleden in Kongo heeft, al wie goede vrienden in Kongo heeft, al wie een pater of kloosteizuster in het zwarte land heeft... alle maal zouden ze graag vernemen hoe de toestand zich daar ontwikkelt De uitslagen der verkiezingen Ajn nog niet volledig gekend. Over de ontwikkeling van de gemoedstoestand onder de zwarten tast men m het duister. Idem over de aktie van de minister Ganshof Van der Meersch. Minister De Schrijver blijft optimist en van Minister Scheyven hoort men niets. Op 31 mei vernemen wij dat er een blanke vermoord is door een neger. De neger was een bediende. De moeders van Vlaanderen houden haar ïai t vast. Er zijn er zoveel die kinderen hebben (Lees verder op blz. 3) d z\u n ^iQams en

Denderklok | 1960 | | pagina 1