d uce s/en W0\KS9 'Qams GEMEENTERAADSZITTING VAN 3 JUNI j.1. de Anfenne Zondag 19 juni 1960 Vierendertigste Jaargang Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 VERVOLG VAN VOORGAANDE WEEK 3. Aankoop eigendom Burchtstraat verwezen lijking plan Eiergang Dhr De Riehaecker Het geldt hier een heel speciaal geval, namelijk de eigendom van Mevrouw De Wit-De Cooman de Delhaizewinkel in de Burchtstraat. Op 20 augustus 1897 wordt de heer Theofiei Van Petegem eigenaar van een handelshuis en een bur gershuis. De heer De Trover van een handelshuis. Deze drie eigendommen gelegen m de Burchtstraat. Op zeker ogenblik willen dhren Van Petegem en De Troyer bouwen over de beek. Het ministerie van Financiën en Openbare Werken geeft de toela ting op 30 mei 19o3. Elk jaar echter moet er een vergoeding beiaala worden ten belope van F 10.20 voor het gebruik van een openbaar domein. In het jaar 196.) komt dat nu op 655 F. Dit bedrag is eigenlijk een cijnspacht. Een eigendom, in zulke omstandigheden ge bouwd, kan verplicht worden afgebroken en dit op de kosten van de eigenaar. Om verder te gaan met de historiek van die hui zen de drie eigendommen geraken in de handen van dhr Van Petegem. Na de oorlog maakt deze een laillissement. De eigendommen worden openbaar verkocht door Notaris Van den Berghe. Dhr De Wit koop; deze drie eigendommen op 27 december 1934 voor 160.000 F. Op 4 januari 1935 koopt Dokter Van Weydevelde een gedeelte van de eigendom voor 100.000 F. Het huis De it, de huidige Delhaize. heeft dus 60.000 F gekost. De huidige huurprijs bedraagt 24.000 F plus de lasten. De vraag is nu heelt de eigenaar recht op ver goeding Geen enkele beslissing zegt dat er geen vorgoeding mag zijn. De schade, door onteigening veroorzaakt, moet vergoed worden. De elemen ten 60.000 en 24.000 F in aanmerking nemend, .leeft de ontvanger de waarde op 505.000 F geschat. We hebben dan met Mevrouw De Wit onderhan deld. De voorgestelde som van 595.000 F werd afge rond op 600.000 F. Mevrouw De Wit was niet ak koord. We hebben haar op 11 mei dan laten weten dat we gerechtelijke onteigening zouden toepassen. Dientengevolge zal er nu akkoord bereikt worden. 600.000 F is natuurlijk een heel groot bedrag. Maai de eigendom moet verdwijnen in het voordeel van de stad. Trouwens de prijs van 60.000 F in 1934. vermenigvuldigd met 10 dus 600.000 F is niet overdreven. En we weten toch ook niet waar gerechtelijke onteigening ons zou brengen. Dhr Waltniel Welke is de waarde van de clau sule, waarbij verplicht wordt de gebouwen te doen verdwijnen. Is het doel van die clausule die schade ten laste van de eigenaar te leggen Dhr De Riemaecker Die clausule werd opge maakt in het voordeel van Brugen en Wegen. Dhr Corneiis De Staat zou dus het huis doen verdwijnen zonder enige vergoeding Dhr Burgemeester Een kleine vergoeding. vanwege de gevestigde handel zou nochtans worden toegewezen. Dhr Corneiis 609.000 F vind ik toch een zeer hoog bedrag. Dhr De Riemaecker Zeker, en er moet dan nog rekening mee gehouden worden dat alleen de grond overblijft, vermits de gebouwen afgebroken worden. Dhr Corneiis Hoeveel werd er betaald voor de eigendom Pauwels Dhr De Riemaecker 675.000 F werd uitbetaald. Dhr Waitniei Er is dus een grote disproportie. Dhr De Riemaecker Natuurlijk is er die maar de vraag blijft de prijs betalen of procedure aanwenden. Dhr Corneiis En het ergste van ai is dat gc in de beek valt als het huis afgebroken is. Dhr Waltniel Het zijn grote onkosten. Dhr Corneiis Welke is de mening van het Schepenkoliege Dhr De Riemaecker Wij laten iedereen vrij. Dhr Corneiis Het is wel een zeer groot bedrag. Dhr De Riemaecker Akkoordmaar betalen we... of gaan we naar de rechtbank Goedgekeurd met 6 stemmen tegen 4 (liberalen) 4. Aanvraag tot het aankopen van een perceeltje grond, gelegen Burchtstraat, eigendom van de staat Dhr De Riemaecker Het cant hier om een plekje grond gelegen tussen de Molendender en het huis aangekocht door dhr De Ridder, dus tussen hel vroegere speelgoedpaleis en de Molendender. Vroeg of laat zal die beek gedempt worden. De ontvanger heeft de grond geschat op 8000 F voor 18.44 m2. Dhr Corneiis Zijn er vooruitzichten voor onteigening van nevenliggende huizen Dhr De Riemaecker Jawel, de Molendender za! gedempt worden en de beek vernauwd. Dhr Corneiis Dat alles dus voor de aanleg van een straat... Algemene goedkeuring met stemmen. 5. Aanvraag tot het ongezondverklaren van 3 woningen, staande Zuidstraat Dhr Burgemeester Het betreft hier dus de huizen aan de verbinding van Oost- en Zuidstraat. We kunnen een toelage van Volksgezondheid krijgen voor de sloping. die hoger ligt dan de gewone toelage. Deze toelage moet door de stad aar Volksgezond heid worden aangevraagd. Dhr Corneiis Maar er zijn toch nog reeksen (Lees verder op blz. 2) WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK dhr. W. De Geest Burchtstraat Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De reporters van de Vlaamse Televisie zijn in Congo op informatie. Dinsdagavond 14 juni kre gen we een spoeduitgave van het journal. Wat 's morgens te Leopoldstad was op band gelegd, werd 's avonds op het scherm gebracht te Brussel. Dat is moderne manier van bericht geven, 't Moet allemaal heel rap gaan. Het is niet omdat het werk zodanig presseert dat de Brusselaars naar de tram lopen dat de wagens tegen honderdveertig per uur rijden - dat de zeer rijke lieden per vliegtuig reizen... en hun gezicht kapot vallen. Het moet allemaal heel rap gaan. Ook het nieuws uit Congo. De marchandies is het niet waard Over veertien dagen komt Congo los van Bel gië en zullen de witten de macht overdragen op de zwarten. Wij hebben betaald om te weten hoe gezagsoverdracht gaat. Wij hebben in 1940 het Belgisch gezag zien vluchten. Alles was in de puntjes geregeld wie mocht vluchten en wie moest blijven en met de bezetter samenwerken. Later zijn die van Londen teruggekomen ais helden en heben ze de gemobili- zeerden ter plaats die de komst van de bezetter moesten afwachten, in de doos gedraaid... Maar enfin... tout ctait réglé comme papier a musique.. En niemand heeft kunnen beletten dat het gespuis aan het plunderen ging. Als in 1944 de bezetting ten einde liep idem en "t zelfde. Als de Italianen Addis-Abeba hadden ingenomen ging het er ook juist zo toe. En gelijk waar ter wereld een gezag ineenstort en moet vervangen worden door een ander, komen de wanordelijkheden van het gespuis roet in het eten mengen. Zuid-Amerika is het werelddeel van de revoluties en van de aardbevingen. De revoluties doen nog het meeste kwaad. Waarom zouden ze in Congo hetzelfde niet doen Omdat ze niet be schaafd zijn Toen Christus aan het kruis hing, kon hij neerzien op de mannen van de wet die met anker en zon speelden voor zijn laatste stukje kleren. Congo is nog aan de eerste statie van zijn kruisweg en de mannen van de wet van morgen, zijn al bezig met de buit te verdelen. Optimisme is aan de orde van de dag. Minis ters. pers. radio, televisie zijn optimist. Wie niet optimist is. is een landverrader. Toch zal het dat niet zijn dat de tij zal doen keren. Koning Leopold III heeft zijn kroon verloren omwille van Congo. Het is merkwaardig dat een goed deel van de vijanden van Leopold in de rege ring zetelen die Congo likwideert. De Congolese voormannen die de machtsovername moeten doen zijn te Brussel in de leer geweest. Ze zijn «politiek» komen en democratie komen leren op een ogenblik dat de democratie aan 't verpoppen is en de politiek de minst deftige loopbaan is die een deftig man kiezen kan. (Lees verder op biz. 11) vzw Onder

Denderklok | 1960 | | pagina 1