H r's^Br) /qqhi s 6'^ d vue Qtf BEDEVAART Onder de Antenne Vierendertigste Jaargang Zondag 3 juli 1960 WEET U DAT St KRISTOFFEL P O L L A R E WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr. L. Bogaert Brusseistraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefaon 327,27 Postcheckrek. 4786.85 Het ligt niet in onze bedoeling in deze bij drage de historische evolutie in de geestesgesteld heid der Kongolezen te behandelen. Wij beschikken over geen statistieken die ons de verhouding aan geven tussen universitair gediplomeerden, evolué's en broussenegers. Wij zijn o<ok geen kolonialen die de diepere eigenschappen van onze zwarte broeder ten gronde kennen en wij kunnen dus vandaag moeilijk oorde len of de doorsnee zwarte van Kongo nog altijd in de eerste plaats hunkert naar nietsdoen, spel en dans; in de 'tweede plaats naar de drank en in de derde plaats naar de vrouwen. Zo is hij ten min ste geweest. Wij zijn dus maar de man uit de straat die aan de hand van de kolommenlange verslagen die als een stortregen over ons neerkomen, tracht een blik te werpen achter de schermen van het toneel waar voor de zoveelste maal in Azië en Afrika een Westerse beheerder eruit gesmeten wordt. Wij willen niet oneerbiedig zijn jegens ons eigen land, maar wij kunnen toc'n geen zachtere bewoording gebruiken voor een zo belangrijke evo lutie, pas op 4 januari 1959 officieel begonnen en afgelopen de zaak op 30 juni 1960. Wij zijn ei- werkelijk uitgesmeten, tenware... VERANTWOORDELIJKHEDEN Wij kunnen ons niet van de indruk ontdoen dat de gebeurtenissen in Kongo zioh sedert 1958 wel wat al te snel hebben ontwikkelt, té snel om werkelijk goed te zijn voor de zwarten zelf. Wij vragen ons dan ook terecht af of België, vooral sedert de laatste wereldoorlog, zijn volle verant woordelijkheid heeft opgenomen tegenover de ko lonie. De geschiedenis zal uitmaken of de ko ningskwestie al dan niet in verband moet gebracht worden met de huidige gebeurtenissen in Kongo. Wat echter nu reeds rotsvast staat, is het feit dat de linkse koalitie gedurende de periode 1954-58 in Kongo niets heeft gezien en vooral niets heeft gedaan om de Kongolezen, op een systematische en aan de naoorlogse allures aangepaste wijze, tot een meer programmatische zellstandigheid te brengen. Kongo was in 1955 ten andere niet het eerste kolomaal land dat zich aan het losrukken was van het moederland. Nederland, Frankrijk en Engeland hebben vóór België de plaats moeten ruimen in hun overzeese gebieden. Algerië bloedt zich reeds sinds 1955 dood aan een guerillaoorlog om het Fran se juk af te schudden. Men moet lef hebben om te veronderstellen dat. een volk zich eeuwigdurend zal blijven onder wei pen, wanneer hét van zijn geëvolueerden ver neemt hoe in de landen van zijn beschaafde be schermers de mensen het recht hebben te sterven op slagvelden, in concentratiekampen, gaskamers en massagraven. De linkse kolitie neeft gedurende haar be wind meer belang gehecht aan de overheveling van de schoolstrijd naar Kongo dan aan het ontvoog- dingswerk en de werkelijke staatsburgerlijke op voeding van hét zwarte ras. Het was hun meer te doen om te beletten het katolieke missionnerings- werk zijn definitieve stempel zou drukken op de toekomstige staat in wording. De afzijdige houding door de Belgische BSP aangenomen gedurende de maanden van voorbe reiding der Kongolese onafhankelijkheid bewijst ten overvloede dat hun innigste w ens is geweest de ganse zaak te zien mislukken om de schuld te kun nen schuiven in de schoenen van hen die hun eigen nalatigheden hebben moeten rechtzetten met een snelheid die paalt aan net ongelooflijke. DE TAART IS VERDEELD Wij zijn geneigd ons de neger, met zijn altijd glimlachend gelaat, voor te stellen als een naïeve sloeber. De regeringsvorming zelf en de eerste reac es die tot hiertoe tot ons zijn doorgedrongen doen niets af aan deze voorstelling. Men zou werkelijk moeten (Lees verder op blz. 2) ST. CHRIS TO FFfL-POlLARi U RIJDT AUTO OF MOTO U GEBRUIKT 'n TRACTOR patroon is van de kerk te Zondag 3 jufi te 10 uur Sol. Mis Tombola Wijding (rond 11.30 u) Zondag 10 juli te 9 uur Plechtige Mis Wijding (10 uur) Voor afzonderlijke wijding wende men zich tot de Pastoor van Pollare telefoon (054) 32560 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Wie zaterdag deze beschouwingen zal lezen, zal over de zaken meer weten dan wij nu kunnen denken. Op 30 juni doet de independance haar plech tige intrede in Kongo. De bevolking loopt daar nieuwsgierig rond en maakt allerihande gissingen over de manier waarop de indépendance gaat toe komen per auto of per schip of per viiegmachien: In de negerhutten staat de grote koffer gereed die door de indépendance zal gevuld, worden gelijk bij ons in 't klein het mandje van de kinderen gevuld wordt door St Maarten, Sinterklaas of dooT Greef. De ontgoocheling op 1 juli zal wel groot zijn en de onafhankelijke Kongo zal met gemengde ge voelens zijn loopbaan beginnen. Kristus was op de tiende statie van zijn kruis weg voor Hij werd uitgeplunderd. Wie weet hoeveel staties Kongo op zijn kruis weg zal tegenkomen. Esn ding weten wij, dat de jonge staat, vanaf de eerste statie uitgeplunderd wordt. Kongo heeft geen goudreserve en geen kre diet. Kongo is aangewezen op aalmoezen. Indien Bel gië niet genoeg geeft zullen de goede vrienden tus senkomen. Denkelijk zal het er aan toe gaan gelijk lang ge leden het geval was in China toen Tjangkai Sjek er de scepter zwaaide. Amerika stuurde dollars met hele scheepvrachten om de strijd tegen het kom- munisme te voeren. Tjang stak het geld op zak en liet zijn leger tobben. Ze trekken hun plan en leven op de bevolkng. zei hij. De soldaten plunderden het land leeg en als iemand zegde dat zij bandieten- streken uithaalden, zegden zij wat wilt ge Wij moeten toch leven en Tjang geeft ons niets. In Kongo beginnen ze met een president der republiek en voorztter voor Kamer, idem voor Se naat. Plus een eerste minister aan het hoofd van een ministerie van 22 man. plus 8 staatssecretarissen. Achteraan komen senators en volksvertegenwoordi gers met dozijnen. En heel dat volkje rijdt per luxe- wagen. is in habijt en heeft een chauffeur in uni- ioim. En dat allemaal op ds kosten van de zwarte prinses. Ge moet niet vragen of ze weldra zal uit gekleed staan tot iets verder dan haar hemde. De heren in habijt zullen denken dat de prin ses dat best gewoon is sinds honderde jaren en dat de kleren die Boul'a Matari haar schonk als teken van beschaving, op haar de indruk maakten van een dwangbuis. Zo lang de laatste neger niet zal (Lees verder op blz. 2) e^n e*6/ Republiek Kongo

Denderklok | 1960 | | pagina 1