h fist 5n 1,1 \j° d uce KONGO INTERNATIONAAL PROBLEEM Qn|jer batige J Vierendertigste Jaargang Zondag 14 augustus 1960 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Nu wij de kwestie Kongo .onder een heel ander oogpunt en enigszins geëvolueerd kunnen bekijken, past het dat wij voor onze lezers een soort samenvatting van de toestand opmaken in het licht van de allerlaatste gebeurtenissen. Wanneer wij vóór een drietal weken ons ar tikel Kongo in het Brandpunt besloten en uiting gaven aan ons onbenagen ten overstaan van de re gering wegens het gebrek aan vooruitzicht in deze aangelegenheid, konden we niet vermoeden dat de wereldvrede wel eens in gevaar kon gebracht wor den door die Kongolese heksenketel. Inderdaad mo gen we gerust zeggen dat de wereld misschien nog geen enkele maal sedert 1948 zo dicht bij een nieuwe ramp heeft gestaan alleen door deze voortijdige onafhankelijkheidsverlening aan een nog onmondige en zo verdeelde jonge natie. Het gestelde probleem is werkelijk niet zo eenvoudig dat men in den beginne wel kon vermoeden. Het loont dan ook de moeite even de verschillende in konflikt staande machten en elementen van dichtbij te bekijken. De Kongo-Staat kwam in de handen van Bel gië in 1908 nadat het land een echt schrikbewind had onderstaan en grotendeels leeggeplunderd werd. Na 52 jaar Belgisch kolonialisme, hetwelk verre van een terreur voor het Kongolese volk, doch ook geen regime van vertroeteling bleek te zijn, krijgt een primitieve en meestal ongeletterde massa zo maar onverhoopt haar zelfbeschikkingsrecht. Onvoorbe reid en ten prooi aan allerlei invloeden als honder den sekten, stam vooroordelen en enkele demagogen, wil dit volk zijn eigen weg kiezen met het gekende resultaat.. In de handen van een blanken vreter Loemoemba, die zich intussen ontpopte tot een vlie gende dwaas, en op dit ogenblik vrijwel alle krediet verloren heeft zowel in binnen- als in buitenland, moesten de eenvoudige zwarten die alles ver wacht hadden van de «Independance» wel van een kale reis thuis komen. Het lijdt geen twijfel meer dat de onevenwichtige demagoog die zijn land in volle anarchie zo maar voor enkele weken aan zijn lot overlaat om de wereld rond te vliegen en schimmen na te jagen niet meer «au sérieux» kan genomen worden. Het beroep op de Veiligheidsraad waar ons klein onbenullig land als aanvaller behandeld werd, en door de bevriende naties de stamp van de ezel gegeven is een tweede vaststelling met onver wachte gevolgen Wat België nooit heeft durven veronderstellen, namelijk dat het in zijn eigen kolonie, waar miljarden en miljarden geïnvesteerd werden, op een schone dag onteerd en vernederd tot de laatste man zou buitengewalsd worden, is een nare werkelijkheid aan 't worden. We kunnen de indruk, dat de regeringen sedert 1940, en de mannen van Londen in het bijzonder, hier een groot deel van de verantwoordelijkheid dragen, niet van ons wegkrijgen. De synaikaten hebben er van hun kant hun steentje toe bijgebracht om de maat te doen overlopen, en een volk dat uiteraard zelf niet tot werken geneigd is te verbitteren en de sociale onrust te doen toenemen De onruststoker uit Moscou die liefst maar in troebel water vist en alle gelegenheden te baat neemt om wind te zaaien en zijn propaganda aan te wakkeren, is een derde grootmacht die het bin nenlands Kongoprobleem op de internationale markt gebracht heeft. Het is niemand ontgaan dat de bla-bla van het Kremlin geen ander oogmerk had dan verdeeldheid te zaaien onder de Westersen, bij deze gelegenhei i. Het is voldoende dat Moscou met rechtstreekse inmenging dreigt opdat het ka pitalistische blok het hoofd verlieze en toenadering zoekt op de rug van kleinere mogendheden, in dit geval ons eigen kleine België. Een vierde faktor van belang is wel ae hou ding geweest van de provincie Katanga met haar onafhankelijkheidsverklaring: De standvastige hou ding en onverwachte reactie ten overstaan van de Veiligheidsraad, heeft aanstekelijk gewerkt op an dere provincies als Kasai, de Evenaarsprovincie enz. Het kan nu bijna met zekerheid gezegd dat wanneer de onvermijdelijke algehele bezetting van alle pro vinciën door de UNO-politie op kalme wijze verder kan evolueren, de Kongo-Republiek een goede kans maakt binnen afzienbare tijd en onder degelijke kontrole mits vorming van de noodzakelijke ka ders uit te groeien tot een Federale Statenbond. Een laatste element en niet de minste waar rekening zal mede gehouden worden, is we! de Internationale Groot-Financie. Kongo is een rijk land voor wat de bodem betreft, maar deze moet ontuind worden, en zonder geld wordt er niets ge daan. De medezeggenschap in de uiteindelijke uit- koms' van deze wereldmacht is dan ook onvermij delijk alhoewel hare actie meestal achter de scher men blijft en voor het grote publiek verborgen. Alles samen genomen kunnen wij besluiten dat het probleem Kongo stilaan maar zeker, onder leiding van de UNO. naar zijn oplossing gaat. Het kan nog enkele jaren duren, maar de Kongolezen zuilen aan den lijve ondervonden hebben dat het niet volstaat naar de onafhankelijkheid te hunkeren wanneer de noodzakelijke elementen hiervoor niet aanwezig zijn. te weten bekwame leiders, samen horigheid van een ganse volk en een sterke econo mie. geschraagd door een uitgelezen schaar technici. Dat er van al deze elementen ook maar geen één op dit ogenblik bestaat is bewezen door de gebeur tenissen. Kongo kan niet vooruit op de ingeslagen weg en zal nog lange jaren aangewezen blijven op blanke tussenkomst. Laten wij hopen dat België er nog een kans krijgt... WACHTDIENST APOTEKERS Apoteek open op 14 oogst Mr J. Lieverts Oudstrijdersplaats Apoteek open op 1 5 oogst Mr. L. Bogaert Brusselstraat Begin augustus 1950 werd koning Leopold III gedwongen af te treden tegen de klaar uitgesproken wil van de bevoh.ing in. De socialisten met Spaak aan het hoofd waren de geweldigste omwentelaars. Achiel Van Acker zei in het Volkshuis te Brussel dat ze een grote overwinning hadden behaald. De liberalen hadden gelijk altijd mee gedaan en waren achterna gehinkt. Een selectie dikkoppen van de CVP, die aan het bewind was, hadden de koning en de kiezers in de rug geschoten. Ze waren de vijfde kolonne. Kamiel heeft toen niets gezegd had hij iets gezegd, hij zou gesproken hebben van politieke smeerlapperij. De Koning en de regering lagen overhoop omwille van Kongo wordt er gezegd. Wij weten er nog altijd het fijne niet van. De natuurlijke gang van zaken is dat de regering aftreed als ze niet akkoord is met de vorst. Hier is Leopold moeten aftreden. De koning in de politiek moet zwijgen gelijk de priestei in de biechtstoel en Leopold heeft gezwegen. De tijd van *de publieke biecht is lang voorbij. En wij weten niets. Tien jaar zijn voorbij en België is Kongo kwijt. De kliek van Londen die in Engeland vijf jaar vocht met de moed der wanhoop naar België terug kwam als grote held met lauweren bekroond, in de bak stak wie ze had moeten een decoratie geven, zit nog altijd aan het roer. Van diverse zijden wordt er getracht de regering te doen vallen arrivisten die menen dat het ogenblik gekomen is om zelf eens te paraderen, willen de ploeg Eyskens aan de kant zetten. Waar cm zou België niet eensgezind achter de regering staan? Zij heeft nu in de crisis al gedaan wat kon en moest gedaan worden. Het was plicht onze medeburgers in Kongo te beschermen. Ons leger heeft zijn werk goed gedaan. De schande van al wat nu gebeurde ligt ten laste van de grote heren die nu de wereld regeren. Wat de oorzaken betreft van de toestand daar ter plaatse, die zijn niet te zoeken bij de huidige regering. Het antiklerikaal kartel dat vier jaar lang de katolieken gepest heeft, hier en in de kolonie, is de grote schuldige. De vierjarige oorlog van mi nister Buisseret tegen de kristen beschaving is het zaad geweest dat nu tot rijpheid gekomen is. De missies die door alle Kongolezen erkend werden als weldoeners van alle negers, hebben nu het moeten (Lees verder op blz. 2) u/aams ehè/ de Antenne

Denderklok | 1960 | | pagina 1