6/1 UI '0. ams6^ e2.\nd GROOT NIEUWS de Antenne Vierendertigste Jaargang Zondag 21 oogst 1960 WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mevrouw Van De Mosselaere Stationsstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Het vraagstuk KONGO later ontaard in het vraagstuk KATANGA maar in feite de zaak URANIUM, is voor ons dappersten on der alle Galliërs, voor goed en altijd opgelost. We vliegen buiten, zonder kommentaar en zonder kom- plimenten, met de klassieke stank als dank en als toemaat nog de reputatie van slavendrijvers en uitbuiters der sukkelaars van negers In afwachting natuurlijk van wat zo overal gebeurde het natio naliseren der buitenlandse bedrijven, zoals bij Nas ser in Egypte en Fidel Castro in Kuba. Tachtig jaar ingespannen arbeid en financiële opoffering van een ganse natie om van menseneters redelijke schep selen Gods te maken worden met de stamp van de ezel beloond. Alsof het daarmede nog niet genoeg was. werden we door eigen vrienden uit NATO en UNO verraden, vrienden die ons uit eigen belang alle werkelijke verdienste weigerden te erkennen. Als klap op de vuurpijl werd het zwarte krapuul Loemoemba officieel als staatshoofd te Washington ontvangen, met logies in Blair House, het traditioneel aantal kanonschoten en ontvangst door Mr Eisenhower himself 1 België dat. sinds 20 jaar. op internat ionaal gebied een rol. of liever een rolleken speelde of meende te spelen, werd eenvou dig in het hoekje geduwd. Eigen belang gaat voor, ook en biezonder bij de naties. En dat de drie gro ten USA. Engeland en Rusland hun part willen krijgen van de Katangese uranium-, koper- en diamantproductie, daaraan zal geen mens meer twijfelen. Dit alles te moeten vast stellen is wel zeer bitter, te meer omdat we er machteloos tegenover staan en ons nog nooit op zo onbewimpelde wijze werd gezegd dat we eigenlijk maar een hoop suk- kelaarkens zijn die niets in de pap te mokken heb ben. Feiten blijven echter feiten, maar net allermin ste dat we kunnen doen is uit deze bittere ervaring de harde les halen die er in begrepen ligt ons eigen belang dienen Er werd ons een dure les voor gelezen. aan ons nu er de nodige gevolgtrekkingen uit te maken, de er uit voortvloeiende beslissingen te treffen en deze toe te passen ook. En genadeloos uitvoeren Onze grote politiekers moeten er zich rekenschap van geven dat het gedaan is voor België de groten te willen naapen. Als sukkelaars behan deld past het dat we terug de plaats innemen die we nooit hadden mogen verlaten bij de kleintjes. De tijd van parlesanten en diplomatiek gezever is uit. afgelopen de tijd van drie Ministers van Kongo. Nu telt nog alleen dg daad, want het gaat om werk en brood. De regering dient er zich bewust van te zijn dat op dit ogenblik elk getreuzel en elke twijfel uit den boze is. en enkel krachtig geformuleerde beslissingen indruk kunnen maken op partners die het met de moraal ook niet nauw nemen. Elke natie, hoe klein ook. die klaar en onomwonden durft te zeggen waarom en waarover het gaat. kan alleen de eerbied der groten afdwingen. Als lid van de UNO en NATO heeft België indertijd zeer zware militaire verplichtingen op zich genomen, zonder dat hervoor een bedelende hand werd uitgestoken zoals elders gebeurde. Deze verplichtingen werden stipt nageleefd en waren soms zeer zwaar denken we maar aan de 22 maanden diensttijd en de invloed ervan op een arbeidersbudget dat het inkomen van een milicien moest missen. De tijd is nu gekomen om aan onze partners diets te maken dat het land niet langer 1/4 van zijn inkomen kan spenderen aan een zaak waarin we niets te zeggen hebben en die ons eigen belangen ook niet dient. Zoals gezegd, de tijd van grootdoe nerij is voorbij, sommige politiekers en Brusselaars ten spijt. In ons land worden elk jaar circa 35 mil jard uitgegeven voor het leger, een enorm bedrag als er rekening mede gehouden wordt dat het totale budget iets van 120 miljard beloopt. Zo werden, sinds de laatste oorlog honderdtallen miljarden weg gegooid aan het leger, zonder dat zulks tot iets heeft gediend. Want dat het paar tienduizend man die wij in de vuurlijn kunnen brengen enige invloed zou nebben op de miljoenen mannen die aan beide zijden zouden optreden, is te dwaas om over te denken. Dat weet zelfs een borelingsken. Daarom moet er nu klare taal worden gesproken en moeten onze partners in de NATO voor het feit worden gesteid het leger opdoeken en vervangen door een versterkte Rijkswacht. Als hieraan jaarlijks 10 miljard worden besteed, dan zal alles wel gezegd zijn. Het overschot kan dan dienen voor meer nut tiger werken als het heraanpassen onzer industrie enz. Ei staat waarachtig genoeg werk op de plank voor wie het goed meent. En voor de rest eerst Oompje en dan Oompjes kinderen. De Heer Schepen De Riemaecker deelde ons telefonisch mede dat op 8 september e.k. wordt overgegaan tot het openen der aanbie- dingen van de aanbesteding der werken voor het macadamizeren der oude provinciale baan in onze stad, evenals voor het aanbrengen van nieuwe greppels langs bedoelde baan. Aldus zullen volgende straten, binnen zeer korte tijd. hun oud oud kleedje mogen ruilen voor een piksplinternieuwe betonbaan Een deel van de Brusselstraat de Burcht- dam Burchtstraat Oudstrijdersplaats Beverstraat Lavendelstraat Geraards- bergsestraat tot aan de overweg Biezen- straat - Weggevoerdenstraat tot aan de brou werij Slaghmuylder. Waarlijk een zeer verheugend nieuws Ninove zal niet meer te herkennen vallen Mr de Schepene, hartelijk dank voor deze sponane tip Tot bij een volgende ge legenheid Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Onze Kongo geweest blijft in de wolken van zijn mysterie gehuld gelijk een top van een hoge berg. Het aantal blanken dat in de vreugde van de inaépendance ten onder ging, wordt steeds hoger en iioger bevonden en wij vermoeden nog niet op verre na hoe noog het aantal stijgen zal. Loemoemba rijst voor onze verbeelding zo zwart als de duivel. Er is niets wit aan dan het wit van zijn tanden en 't wit van zijn ogen Zijn huid is zwart en zijn ziel is nog zwarter. Iêdereen verwachtte een explosie van neger- blijdschap bij het gewoon negervolk: een explosie van lage menselijke driften gelijk die in de diepte van een negerziel opgeborgen liggen. Het negervolk is kalm gebleven en enkel bekommerd om wat het zal eten en drinken. Het oproer en de coleire tegen de blanken is gekomen, op bevel, vanwege de overheid, onder het leger, waarop gerekend werd om de orde te handhaven. De bianken, die in de brousse liggen te rotten of in de maag der negers liggen te verteren, liggen meteen op de consciense van Loemoemba. Veel mensen hier bij ons hebben gespot met de vluchtelingen uit Kongo, hebben hun ongelukki ge medeburgers versleten voor bangerikken en ha zen die om hun schip schoon te wassen de zaken kwamen dramatizeren. Naarmate de dagen verlopen cm de waarheid doorgezijpelt wordt het erger en erger, en het zal wellicht eindigen met gevoelens van afschuw bij onze bevolking tegenover de wilde negers en tegen over de wilde blanken die, omwille van een of ander bankrekening, de zwarte hand hebben gedrukt van de duivelse Loemoemba. De afschuw zal verder overslaan naar hen die uit het Kongoarama bij gebrek aan gewone munt politieke munt willen slaan. Daar is eerst die betrekkelijk kleine bende hyperpatriotten die. midden een woud van vlaggen en met de vooruitgestoken borst vol decoraties, de eer van het vaderland willen hoog houden en het leun oprapen van de heldendaden der anderen. De helden zijn vijfennegentig pro cent gesneuveld. De overgeblevenen blijven stil en mediteren over de moordtonelen die ze hebben bijgewoond. (Lees verder op blz. 2) v</ Een dure les Onder

Denderklok | 1960 | | pagina 1