h rist q\V^9 Qtf Onder Nieuwe Wet Vierendertigste Jaargang Zondag 4 september 1960 WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK dhr. W. De Geest Burchtstraat VOOR DE Drank- en Dansgelegenheden Drukkerij P. LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het heeft de Belgen de twee laatste maanden nog niet aan spanning ontbroken en wij hebben «onze» Kongo in die tijdspanne beter leren kennen dan gelijk welke schoolmeester ons ooit heeft kun nen inpompen. Het behoort niet aan ons weekblad een breed voerig overzicht te geven van de opeenvolgende gebeurtenissen met hun oorzaken en gevolgen, daar voor komen wij immers altijd te laat en hebben we thuis informatiebronnen met de vleet. De synthese van de toestand vandaag is an ders vlug gemaakt Loemoemba houdt in zijn ge sloten vuist het lot van de wereld en laat niet na met die vuist te dreigen, terwijl anderzijds Eerste Minister Eyskens onze portemonnai inspecteert om te zien op welke manier hij hem gemakkelijkst kan leeg maken, zonder al te zeer onze gramschap op te wekken. In beide gevallen is net van Ra... ra... wat zal het zijn... >i WAT ZAL HÖY ZJJèi 84ET LOEMOEMBA WieLoemoemba is en wat de strekkingen v!m zfjn gedragslijn zijn moeten we aan niemand meer verduidelijken.' Zëlfs de .Amerikanen, die hem afcs een Gnd hebben ontvangen en die zonder blozen hef kïeine België een kaakslag hebben toegediend <£e*we nimmer zullerrvergeten, weten nu wel beter weBfr "Hees itr met Loemoemba in de kuip hebben. achtereenvolgende aanslagen tegen de vrijheid van. woord en drukpers, de leugen en ver dachtmakingen, het volstrekt negeren van het in ternationaal gezag enz..., zijn zovele tekenen dat men hier te doen heeft met een diktator van de gevaarlijkste soort. Dat België als zondebok dient voor alles wat hem kittelt, laat ons zeer koud. Dat hij nu ook begint te briesen tegen de Fransen begrijpen we maar ai te goed immers... is Frankrijk soms niet onze enige bondgenoot die ons land niet heeft ver raden in de Veiligheidsraad Wat iedereen van in den beginne der onlusten heeft gedacht is intussen reeds overduidelijke wer- welijkheid geworden, gans de Kongolese kwestie draait rond de bodemrijkdommen van Katanga. Het volstaat Loemoemba niet dat de Belgische troepen Kongo integraal verlaten. Ook de UNO- troepen lopen hem in de weg en zouden ei kunnen oorzaak van zijn dat hij zijn duivelse plannen niet 'kan ten uitvoer brengen. Hij zal er de hand niet voor omdraaien al de Belgen die leidende functies bekleden buiten te walsen om ze te vervangen door ingesijpelde technici van achter het ijzeren gor dijn, waarvan we maar al te goed weten wat dit betekent. Dat hierbij Uncle Sam stilzwijgend zou blij ven toezien kunnen we ons allengs voorstellen. Wij mogen er van overtuigd zijn dat het in Kongo sijpelt zoals 'het hier bij ons regent. Zal het Rusiand zijn volgens de verlangens van Loemoemba of Ameri ka Te vroeg, volgens ons bescheiden oordeel, om hierover te pronostikeren. De schoothondjes Loe moemba en Tsjombe verschijnen eerst pas nu in de ring en we zijn benieuwd wie van de twee K.O. zal geslagen worden. Laat ons hopen dat het Loe moemba weze. WAT ZAL HET ZIJN MET EYSKENS Op het ogenblik dat we deze regels schrijven heeft Eyskens zijn vuist nog niet open gedaan en kunnen wij dan ook nog geen kommentaar ge\ en cp zijn nieuwe ploeg of op zijn regeringspi ogramma. Wat echter wel reeds vast staat is het feit dat de openbare mening de kiezer dus zijn neus niet 2al te steken hebben in een onderzoek of debat der verantwoordelijkheden die de ramp van Kongo hebben in de hand gewerkt. De doofpot zal nog maals ruim dienst doen het gaat er immers ovei de groten. De kleinen daarentegen zullen hun ver trek uit Kongo mogen rechtvaardigen, willen ze er de financiële gevolgen niet van dragen dat is de democratie. Van het toekomstig regeringsprogramma is niets op voorhand bekend tenzij de aankondiging van de Eerste Minister dat iedere Belg zal moeten meehelpen om de put te vullen die door de Kon golese ontploffing werd geslagen. Wij hebben er in ons vorig nummer reeds op gewezen dat het ditmaal niet opgaat de last alleen op de rug van de kleine man te schuiven, en wij voorspellen niets goeds voor de regeringspai- tijen indien het voorbeeld werkelijk niet van bo venuit gegeven wordt. Wij gaan nu niet bepalen hoeveel ministers er minder moeten zijn, met hoeveel men het aantal volksvertegenwoordigers en senatoren moet vermin deren, maar wij vragen met aandrang dat zoals bij de natuurrampen het voorbeeld van solidari teit van hogerhand kome als het er op aankomt de buikriem dicht te trekken. Dat de heren ministers, senatoren en volks vertegenwoordigers er zich wel rekenschap van geven dat het de vewone man niet ontgaan is hoe enkelen de zeer zware last der twee voorbije maan den hebben moeten torsen, terwijl de grote massa der mandatarissen op reces was, maar toch ge noeg wakker om hun eigen bezit met betaalde ken nis van zaken, in verzekerde bewaring te brengen. Eerlijkheid duurt het langst De zwarte reeks over Kongo gaat voort. Ze worat eerst zwart voor goea. De televisie kan niet alles zien het gebeurt dat ze zeker dingen niet wil zien. Duizende burgeis zijn teruggekomen, ginder weggevlucht in panische sc ar ik. Die hebben niets gezien en mensen, die al tijd geweldig haastig zijn om conclusies te trekken, waren reeds overtuigd dat er niets geweest was. Nu zijn de soldaten thuis. Die hebben meer gezien en meer verteld. Daar zullen er ook wel zijn die om hun toehoorders te behagen de geoeurteni.ssen hebben aangedikt. Het is kwestie van ziften en uitrapen ook kwestie van bewijzen en weten. Kongo is in twee maand tijd vijftig jaar achter uit geboerd. Het werk dei missies, van paters, kloos terzusters en broeders het werk van gewetens volle staatsbedienden die de zwakken beschermden tegen de bandieterij der sterken dat alles is red- efeèoofrverteren. De menseneterij is nooit totaal dood geweest. Regelmatig kwamen er gevallen aan het licht en regelmatig werden de daders gestraft. Maar hoeveel gevallen werden nooit opgelost en mensen verdwenen en kwamen nooit meer aan het daglicht omdat ze verdwenen waren in de maag der negers. Denk bij ons -r higr te lande aan de vrucht afdrijving. Nu en dan komt èr een geval aan het licht. Hceveel gevallen echter worden nooit gekend en gevonnist. Wat die plaag bij ons is, is mensen eterij in Kongo. Ze is nooit volledig dood geweest en is blijven voort leven door de aantrekkelijkheid van het verbodene. De grote armoede was overwonnen tot in de verste hoeken van de wildernis. Vroeger deden ze mensen dood en at men ze op van honger. Verder bestonden nog de rituele moorden zelfs zonder gepraamd te zijn door de honger deden de negers (Lees verder op blz. 3) Naar aanleiding van de Wet van 15 juli 1960 betreffende de Zedelijke Bescherming van de Jeugd, zijn de uitbaters van drank en dansgelegenheden tot het uitplakken van bepaalde berichten en de wettekst verplicht. Deze drukwerken zijn verkrijgbaar rn de °laams d w ehb/ Loemoemba... Eyskens... i de Antenne

Denderklok | 1960 | | pagina 1