d e zin 0\\^Qe BH Nieuwe Wet Vierendertigste Jaargang Zondag 11 september 1960 Drukkerij P. LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr J. Lievens Oudstrijdersplaats Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Neen, werkelijk, er is te Brussel niets nieuws gebeurd. Na weken lang wikken en wegen, het do seren van invloeden allerlei aard, zo politieke ais persoonlijke, heeft Premier Evskens de formule ge vonden voor de pillekens die ons, arme belasting betalers, weer voor een tijd in de politieke slaap moeten dompelen: Pillekes die de vernieuwde re gering er ook moeten toe in staat stellen zachtjes haai gangetje te gaan en te rekken tot de volgende verkiezingen, met de stille hoop dat intussen alle moeilijkheden hun natuurlijk verloop zullen vinden. Zoals voor alle ziekten, zal de tijd ook voor de loemoembagine genezing brengen We zegden dus niets nieuws, want de met zo eei tam-tam aangekondigde verbetering die moet voortspruiten uit de benoeming van staats- seki etarissen is zo oud als de zon en werd afgekeken van wat elders ook gebeurt in de USA bv. Maar dan slecht afgekeken In feite moet een staats-sekretaris iemand zijn uit het hogei staatsbeambten-kader die. om reden van zijn kennis met bepaalde zaken of toestanden, tijdelijk het ambt van minister waarneemt en zulks olijf i doen ongeacht de kleur der op elkaar volgende regeringen. Eenmaal zijn taak volbracht, keert de man naar zijn vroeger ambt terug, daarmee uit Het is zó eenvoudig, er is politiek gesproken zó weinig munt uit te slaan dat naar een andere, t\pische Belgische oplossing werd gezocht. De vier nieuwe SS en zijn alle vier doctor in de rechten en alle vier volksvertegenwoordiger. Een is zelfs notaris en het toppunt wordt bereikt door de liberaal De Looze die buiten zijn ambt van advokaat ook nog gemeenteraadslid en schepen dei- stad Bergen is, tevens volksvertegenwoordiger en nu op de koop toe nog het departement «Energit» toegewezen kreeg. Als kumul nog al geslaagd En dat juist op net ogenblik waarop de regering plech tig verklaart een wetsontwerp te zullen indienen op de onverenigbaarheid van het ministeriële met andere ambten. Hoe die nieuwelingen met kennis van zaken zullen oordelen over PTT, Budget Ener gie en Kulturele Zaken, is allicht te denken. Ook de vermeerdering der belastingen brengt mets nieuws. Want dat het, na het Kongolees fiasco hierop zou uitdraaien was zo goed als zeker al moe ten we zeggen dat tien miljard toch lichtjes onze «verwachtingen» overtreft. Met de verklaring echter dat de nieuwe belastingen over alle lagen der be volking» zullen verdeeld worden, gaan we absouut niet akkoord. Tientallen jaren lang hebben finan ciële nuts dikke dividenden opgestreken uit in Kon go geïnvesteerde kapitalen. Toen voor de laatste oorlog het Kongolees budget mank liep werd de Kolossale (k)Lotenj geschapen die enkelen gelukkig maauie maar waarvan het reuzenaandeel toch het Kongolees budget financiële trusts, ging verrj- Ken. Onlangs nog hebben zelfde goed ingelichte gioepen, ia de Beurs, nun aandelen de goe ge meente aangesmeerd. Wie er mede zit kan er van mee praten Is het dan zo veel gevraagd te eisen dat deze groepen die de dikke profijten opstreken, ook het verlies zouden dragen, zoals zulks in elke andere zaak gebeurt Wie in de goede tijd naar Kongo toog deed zuiks hoofdzakelijk om ginder rap carrière en for- -um maken, om na een vijftiental jaren naar het adeiland te komen rentenieren, zoals anderen naar Canada of de USA zijn uitgeweken. Ze deden het op eigen risico en hebben ze de winst geboekt, dan moeten ze nu het verlies dragen. Dat is maar rede- i.jk. Oud-kolonialen moeten thans begrijpen dat het onmogelijk is op 35-jarige ouderdom een pensioen te genieten dat hoger zou staan dan de verdienste van hard werkende mensen die hier hun kans lopen. Dat de regering een helpende hand toesteekt aan planters en fabrikanten die al hun hebben en houden zagen verloren gaan is vanzelfsprekend, alhoewel mag opgemerkt dat toen indertijd Minister Van Hemelrijck zijn vijfjarenplan voorlegde de man op rotte tomaten, bananen en cocosnoten werd ont haald. En om te eindigen, nog wat waarom twintig ministers en vier onder-ministers Kan het dan werkelijk met niet minder In Engeland 45 mil joen inwoners en het demokratisch land bij uitstek zijn er nog geen dozijn en ze vinden het ook al >^e \eel. Nu er spraakis van besparingen zou het voorbeeld van hogerhand moeten komen. We vrezen daarop nog lang te moeten wach ten We kennen immers onze pappenheimers... VOOR DE Drank- en Dansgelegenheden - Naar aanleiding van de Wet van 15 juli 1960 betreffende de Zedelijke Bescherming van de Jeugd, zijn de uitbaters van drank en dansgelegenheden tot het uitplakken van bepaalde berichten en de wettekst verplicht. Deze drukwerken zijn verkrijgbaar in de De Kongolese heksenketel is al een tijdje aan het overkoken. Het ziet er niet naar uit dat het wil beteien. Wij hebben al hier en daar brandwonden opgelopen en wij zijn blij dat de laatste Belgische soldaten terug thuis zijn. Wij danken de grote heren van de UNO die ons met een beetje ijzige beleefdheid hebben buiten gedaan. Als grote mensen aan 't praten zijn moeten •Je kinderen eventjes buiten gaan spelen. Indien de nieuwe legering de lijn wil volgen die de diepe volkslagen verlangen, zal ze het zich voor gezegd houden dat ze buiten moet spelen, de vergaderingen van de UNO onverlet laten en doen gelijk de slechte betalers, omdat de UNO de partij heeft gekozen van de zakkenrollers die ons in Leo uitgekleed hebben tot op het hemd en daarna naar huis gestuurd. Onze historie is zo oud als de wereld. I'oen Kiistus met al het gelijk van de wereld terecht stond voor de groten der aarde, werd hij volledig uitgeplunderd en werd al wat hij bezat met dobbel stenen verspeeld. België is in goed gezelschap en zal best doen de diempcl van de dieventempei niet meer te over schreden. Op het ogenblik dat ik schrijf is de strijd voor goed aan de gang tussen de bandieten. Het zal er nog spoken Laten wij het spoken tot nader be richt en kijken wij naar de Belgische Leeuw die zijn wonden likt. De nieuwe regering is er. Het is een lastig Kinderbed geweest. Er is geen rechte lijn te zoeken m de omvorming. Er zijn uittredende ministers en nieuwe ministers. De uittredenden zijn niet allemaal :n valleden van de heksenketel. Onder de blij ven den zijn er degelijk «verbranden». Onder de nieuwen zijn net precies niet allemaal sterren van eerste ian?- ij zijn met de ministeriële middens niet vei trc-u aarom scheldwoorden roepen achter hen die heengaan en bloemen dragen naar de nieu we. "t Kan verkeren zei Brederode Een ministerie samenstellen is ten huidigen dage geen kinderspel. Het moeten allemaal eerste rangs personaliteiten zijn. Het staat op voorhand (Lees verder op blz. 2) w In Brussel nichts neues! Onder de Antenne

Denderklok | 1960 | | pagina 1