^'Qams bo Onder de Antenne Vierendertigste Jaargang Zondag 18 december 1960 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Ons klein landeken stond deze week weerom in het midden van de belangstelling van gans de- beschaafde wereld in zover dat de bloedige gebeur tenissen in Algerië en de grote mizerie van Frank- rijK met zijn kolonale politiek, er vrijwel mee op het achterplan gedrongen werden. Het gebeurt inderdaad zeer zelden dat een regerende vorst in net «ouwelijk treedt en voor ons, Vlamingen, heeft dit huwelijk nog een bijzondere betekenis. Sedert 25 jaar moeten wij het stellen zonder koningin en hebben wij dit te kort aange- voe.d, omdat ons volk nu eenmaal gesteld is op lieftallige prinsessen en koninginnen. Het beeld van de vriendelijke koningin Astrid is ons steeds bijgebleven en haar tragisch lot heeft lange jaren een leemte deen aanvoelen bij alle openbare aan gelegenheden waar onze eenzame koningen bij te pas kwamen. Thans is het evenwient hersteld en heeft een jonge vorstin tei ug alle harten veroverd met haar vriendelijke glimlach en haar wuivend handgebaar. Wij zijn gelukkig omdat zij het leven van onze koning als een sprookjesprinses is komen opfleuren, als een zonnestraal na een triestige regendag. De dag- en weekbladen hebben ons met proza en beelden reeds min of meer ingewijd in het leven van onze nieuwe koningin. Wij weten dat ze het merendeel van haar jonge leven gewijd heeft aan de behoef tigen en haar rijke gaven van hart en geest volledig in dienst had gesteld van de christe lijke naastenliefde Wij weten dat het niet een primes was die de eerste pagina der sesatieweek- bladen bezette Wel Integenacel vernamen we dat ze haar vrije tijd besteedde aan het schrijven van kindersprookjes en deze zelf verluchtte met eigenhandige tekeningen. Pot niertoe was het dus een onbekende in de we reldpers en dit feit pleit volledig in haar voordeel. Wanneer Koning Boudewijn deze onbekende prinses waardig heeft geacht de koningin der Belgen te worden, dan kunnen wij ons slechts verheugen over zijn keuze omdat de gaven van hart en geest verre boven de hedendaagse buitensporigheden van de jongere generatie verheven staan. Onze katolieke Vlaamse jeugd die dan toch de grote meerderheid van onze jongeren uit maakt kan met vertrouwen opzien naar ons jonge vorstenpaar, omdat het hun ernst is met de zending welkt hen is voorbehouden en omdat zij tot hun generatie behoren. Onze jeugd kan niet meer over de baan met het huidige regime en ver langt hartstochtelijk naar een vernieuwing van de politieke strekkingen en naar een heropstanding van ons zo gehavend nationaal gevoelen. Daarom is de rol die de koningin kan spelen naast haar koninklijke gemaal zo gewichtig voor de tocjkomst van ons land en van de jongere generatie, omdat zij welbegrepen toonaangevend kun zijn in deze verscheurde samenleving van Vlamingen en Walen. Wij lazen deze week in ons dagblad dat ko- m.,g Boudewijn zelf Nederlands leerde aan zijn ver- loofcie, dat zij reeds bij machte was een in het Ne derlands gevoerd gesprek te volgen en dat zij ook binnen een paar maanden zelf een gesprek zou kun nen voeren Zonder ons aan overdreven illusies te bezondigen willen wij in deze mededeling dooi de koning zelf gedaan een bewijs zien van de goede wil die ons jonge vorstenpaar bezield om ook de Vlaamse volk. gemeenschap in dit land en veruit de belangrijkste taalgroep naar behoren te behandelen. Dc Vlamingen moeten geen blijken meer ge- ven van hun koningsgezindheid want het mag wel gezegd dat zij en zij alleen de koningskroon lier hebben gered in 1950. bij de volksraadpleging. Het was hen tot heden binnen een tijdbestek van 130 jaar niet gegund een Vlaamssprekende, laat staan Vlaamsvoelende koningin te hebben. De jeugd van bij ons is nu zo geëvolueerd dat zij geen min derwaardigheid op taalgebied meer duldt wel integendeel komt van langs om meer de eis naar zelfbestuur en federalisme tot uiting. Daarom gaat ze nu met vertrouwen haar eigen toekomst tegemoet in een Vlaams Vlaanderen onder ae regering van een Vlaamssprekend en Vlaams- voclend koningspaar, in een tweeledig België. Aiogen de Komende jaren deze zienswijze be vestigen en bekrachtigen. Zegene de goede God de regering van koning Boudewijn en zijn lieftallige Gemalin. Brussel is binst de afgelopen week het toneel geweest van het koninklijk huwelijk. Het is ons inzicht niet er veel over te schrij ven Duizenden nieuwsgierigen zijn naar Brussel ge .aan om niets te zien en honderdduizenden heb- 1 en een volle dag voor de televisie gezeten. Ons vwbeklag voor de huishoudsters die de melk heb- en 1 aten overkoken of vergeten hebben biet mid- d omaal gereed te maken. De koning en zijn edele bruid hebben geen nadeel ondervonden van die kleine huishoudelijke tonelen. Er zullen wel andere dingen geweest zijn die bij hen op de koordekens hebben gewerkt en die ze wijsgerig hebben verdragen omdat het niet anders kon. Als het gedaan was zullen ze gelijk alle mensenkinderen met een zucht van verlichting het rituele schietgebed gepreveld hebben enfin seuls De ene zijn dood is de andere zijn brood. Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Ons simpatiek koningspaar is als bij mirakel ontsnapt aan het hatelijk gedoe van de Franse in formatiepers die sinds jaren de Belgische konink lijke familie met haar hatelijkheden dchtervolgt. Enfin... in Frankrijk steekt het zo nauw niet en ze kan nog altijd niet kroppen dat het de dochter niet is van de concierge van de Franse ambassade die baas speelt aan het Hof. Ze waren toch zoveel gewoon en wisten dat alles hun toegelaten was. Voor onze franssprekende medeburgers is la France toujours la France Er was een tijd dat de franssprekende kinderen op school een vreemdsoortige vier akten baden die eindigden op... et je crois en la France co-mme je crois en mon Dieu et j'espère en la France comme j''espère en mon Dieu et j'aime France comme j'aime mon Dieu... In Vlaanderen baden ze dat niet, maar sinds België bestaat telt Vlaanseren niet mee vroeger niet, nu niet en nooit niet. Is het niet opvallend dat ieder jaar te Brussel de bakkers hun drg vieren op Saint Aubert in zijn tijd aartsbisschop van Kamerijk feest van 13 december en brood uitdelen aan de armen van de Marollen. In Vlaanderen hoort ge daar niet van. Als ge ei van spreekt vragen de mensen u hoe dat men dat te samen rijmt bisschop en bakker Heeft hij broodjes vermenigvuldigd of heeft hij veel platte broodjes gebakken Het laat ze ten andere heel onverschillig. Er zijn veel. ja veel te veel platte broodjes-bakkers in Vlaanderen, maar ze vieren niet mee. De Vlamingen tellen niet mee en vieren niet mee. Maar wij mogen de Franse haantjes niet ver geten. De Fransen hebben hanenmanieren en ze moeten vechten. Ze hebben verleden week weer gevochten en ze hebben er een beetje affront in dat ze hebben moeten vechten met de wapens, tegen mensen die hun weerden met de blote handen omdat ze van de weldaden der Franse beschaving geen werk maken. Het haantje zijn kam bloedt en het kraait niet meer. Vriend lezer denk als 't u blieft niet dat wij pleziei beleven aan zo een avontuur Mensenbloed vergieten is altijd een tragische zaak. Een lijk groe ten is voor ons geen gelegenheidsgebaar. Wij groe ten piëteitsvol met bloten hoofde en denken aan het jonge leven dat zo brutaal werd afgesneden, aan het leed der moeders en aan de wanhoop der echt genoten. Spijtig dal de mensen met al hun verstand nog altijd niet begrijpen dat ze niet mogen doen lijk tarantula s en andere bloedzuigers die bij warm weder de paarden op hol doen slaan WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr. L. Bogsert Brusselstraat d we Welkom Koningin Fabiola

Denderklok | 1960 | | pagina 1