h Hst \j d uc ee^/ V// talige JCoogdag Onder de Antenne Vierendertigste Jaargang Zondag 25 december 1960 Paul LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F WACHTDIENST APOTEKERS Apoteek open op 25 december Mevrouw Van De Mosselaere Stationsstraat Apoteek open op 26 december dhr. W. De Geest Burchtstraat Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG In onze tijd maar ik ben al wat ouder, dat moet ik toegeven kwam bij Kerstmis geen sport te pas. Kerstmis dat is stilte... dat is plezier zonder lawaai... dat is vreugde zonder lachen... dat zit dieper, veel dieper dan het gewone gelach, dan alles wat wij, mensen, gewoon zijn van plezierig te noemen. Allee... neemt nu die voetbalmatchen, wat is daar nu Kerstmis aan De shotters zelf... daar zul len we maar niet over klappen maar al wat daar rondstaat, duizenden en duizenden kerstvierders die staan te roepen op bloed en op het lijk van de scheidsrechter daar kan :k niet tegen, rond deze tijd dat dégouteert mij... om eens een schoon Nederlands woord te gebruiken. De velodrooms zitten ook vol mensen, die zit ten te kijken op de coureurs, die om hun boter ham te verdienen, stomweg zes dagen rond de pist rijden, met veel drogage en kiekens, en dure om koperij... Dat kan toch Kerstmis niet zijn. Ja... maar ge moet mij niet geloven, maar al dat sport zo rond en op Kerstmis en al die sport- gazetten en andere, de cinemas en de bals. allee... alles, 't steekt mij tegen... tot hier zie, tot aan mijne zwilger, en ik zeg u... als het tot daar komt. dan is het gedaan. Nee... geef mij maar een Kerstmis thuis, goed warm tegen de stoof en stil... wreed stil. gelijk in de kerk waar ge uitkomt en met een liedeken en kindervertelsels en... voorts niets. Voorts niets, dan wat geknetter van kaarsen voor een stalleken en niet te veel dennengroen in huis. Geen d.enneboomkens, dat is flauw en dat iieeft niets met de zaak te maken, geen hulst met of zon der toppekens aan. maar de geest van vrede. Ge zult nu zeggen dat ik aan 't zeveren ben. en dat is Dest mogelijk maar uwe toer zal ook komen, alleman wordt oud en dat is een schoon zaak. Maar om op die vrede terug te komen, ik zou nu eens een serieus raison willen doen over de vrede van ons eigen en dat zonder preken, want daar kan ik zelf ook niet tegen. Ne mens ge werkt... ge studeert... ge klapt... goed of kwaad van een ander ge hebt iets te zeggen of ge doet wat een ander zegt... ge doet iets of ge doet niets, maar als ge zo een jaar met uw twee zweetvoeten op de wereld hebt gestaan en gevochten hebt voor hetgeen ge moest vechten, he- wel ge wordt er moe van... moe in uw botten en in de Kcp. Ge zijt zo precies gene mens meer... ge zijt een machien dat draait en moet draaien om mee te kunnen met de wereld vol hefschroefvlieg- neiicopters en auto's met moteurs rond alle kanten, trams en electri9che treinen autobussen en televisie toestellen en djockeboksen ge rent, zonder dat ge 't zelf weet harder dan ge kunt, ge zweeft twee meter boven de grond en ge vecht om u boven te houden, en ge verzinkt zonder dat ge 't zelf weet alle twee dagen gereed om dood gereden te worden of te ontploffen wegens te veel aan vitaminen BI of atoomsplinters. Ge leeft en zonder nadenken is er een jaar om, grijpt ge in uw haar en ge zegt t is aan 't verminderen Iedere dag zit er meer in de kam en minder in uw kop... ge verliest... ge wordt oud en ge voelt het zelf niet ais dan. ja één keer per jaar, als ge zegt nu is 't genoeg... nu moet er eens voor één dag een hoek aan komen, en dan is 't Kerstmis... Dan gaat ge zitten en voor de eerste keer sinds ee:i jaar ademt ge trager, dieper en rustiger, en dan weet ge meteen dat rust goed is nodig en onont beerlijk. Dat wil niet zeggen dat ge de tweede Kerstdag al niet terug in 't gareel schiet, al niet terug neerploft in de mallemolen van de werkelijk heid. waarin ge niets van die éne dag rust zult te rugvinden, maar dat neemt niet weg dat die éne Kerstdag veel goedmaakt, veel verandert in uw lijf en uw ziel, al was het dan ook maar voor één dag. Thuis en stil... en niets doen dan nadenken. En dan denkt ge aan al de dingen die ge gedurende één jaar lang vergeten zijt. Aan uw kindertijd en al de schoon vertelselkens, en al het geen ze u in die tijd wijs gemaakt hebben en waar ge nu 't fijne van weet zo goed. dat ge 't u be klaagt en dat ge terug zoudt willen klein zijn en onnozel en een simpele ziel... met verwachtingen die te schoon zijn om waar te zijn. wat altijd beter is dan verwachtingen die te waar zijn om schoon te zijn. Nee... geen sport voor mij en niets, maar een stalleken, zelf gemaakt in het zweet ons aanschijns en een kaarsken of twee van twee frank het stuk en al de mensen die ik liefheb rond mij, gelijk ons Heer dat graag ziet... dat is Kerstmis, maar dat kunt ge niet beschrijven. De gedachte aan Hem, dat is rust, en dat gaat de wereld uit, maar ie zullen er vroeg of laat moeten terug toe komen, dat zeg ik u en ik ben pertang dat zegt mijn moe der altijd niet gemaakt om pastoor te worden... De Negus van Abvsinië is niet lang geleden nog eens op reis geweest naar het buitenland. Het is de mode van de tijd dat de Staatshoofden op reis gaan. Terwijl hij. de Negus de Keizer der Keizers op vakantiereis of studiereis was, is er te Addis-Abeba oproer uitgebroken Als de kat van huis is dansen de muizen op tafel. De oproerlingen hebben een beetje ministers en hoog waardigheidsbekleders dood gedaan en een beetje feest gevierd gelijk op een pens- kermis J en een beetje ge vochten en dat alles onder het patroonschap van de oud ste zoon van de Keizer. Waarom die opstand Omdat de Negus' te ouder wets was. te Middeleeuws, in zijn manieren en metho des. Wij hebben de vergrijs de Negus in zijn jonge jaren hier te Ninove gezien. Hij was toen nog niet de Negus en wij zagen hem hier onder de naam van Ras Tafari. Enkele jaren later heeft de Burchtdam het heugelijk feit herdacht van zijn bezoek aan de Ni- noofse stekjesfabrieken in de kermisstoet. Want iedereen had met bewondering opgezien naar die jonge prins uit een ouderwets land, die zo begrij pend was voor de vooruitgang van de moderne wereld en zo veel beloofde voor de toekomst. Nu dertig jaar nadien wordt hij in zijn ouder wets land voor achteruitkrabber versleten door jon geren die ongeduldig zijn om zijn plaats in te nemen Hij is immers Negus geworden, de grote baas in een groot land en alles danste op de maat die hij sloeg Hij was Negus gelijk zijn vooizaten ge weest waren. Hij vond dat net goed was en dat het zo mocht blijven. De Italianen waren hem daar eens gaan buiten doen. Hij was uitgeweken en had een onderkomen gevonden bij goede vrienden en toen de Italianen tijdens de tweede grote oorlog de nederlaag hadden (Lees verder op blz. 2) Vlaams ez»n KERSTMIS

Denderklok | 1960 | | pagina 1