d en de Antenne Vijfendertigste Jaargang Zondag 1 januari 1961 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor JaarabonnementCS F WACHTDIENST APOTEKERS Apoteek open op 1 januari Mr A. De Ruyver Beverstraat Apoteek open op 2 januari Mr J. Lievens Oudstri jdersplaats Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Wij hadden zo graag dit jaar geëindigd in een blijde stemming en met voldoening teruggekeken op alles wat in 1960 is gebeurd. De omstandigheden van de laatste dagen vooral en ook alles wat in de loop van de voorbije drie honderd zesenzestig dagen is voorgevallen, ontneemt ons evenwel dit genoegen. 1960 is nu precies voor ons allemaal geen ge- luksjaar geweest en moesten we bijgelovig zijn en aoht geven op de volksspreuk dat een schrikkeljaar altijd een ongeluksjaar is, dan zouden we dit keel de volksmond moeten gelijk geven. Wij willen hier niet opnieuw opsommen alles wat verkeerd is gelopen of wat we alleszins anders zouden gewenst hebben. In ieders geheugen liggen nog te vers de tegenslagen, de moeilijkheden en de rampen waaraan wij de pijnlijke tol hebben moeten betalen. En de iaatste dagen vooral zijn geen gelukkig en stellig geen verantwoord einde van dit voorbije jaar. Uw dagblad, vriend Lezer, de radio en de te levisie hebben U voldoende op de (hoogte gehoudei| van het wanoideiijke, het misselijke, we aarzelen niet te zeggen, het misdadige waarmede ons land en onze bevolking worden overspoeld. Er wordt wij hebben het woord daar pas gezegd op een misdadige wijze gesold met de noogste belangen van de ganse bevolking. Voor een veioitterde POLITIEKE nijdigheid worden ganse lagen van de bevolking op straat gejaagd, worden alle sociale voordelen die de jongste jaren werden verwezenlijkt en afgedwongen, gevaarlijk in het gediang gebracht. En het is klaar dat de arbeiders worden misbruikt door een partij die al noemt ze zich nationaal op een revolutionaire wijze uiting brengt aan haar misselijke spijt niet meer deel uit te maken van de regeringsploeg. Want, vriend Lezer, hierop komt het tenslotte neer de socialisten kunnen maar niet verkroppen dat ze in de oppositie worden gedrongen. Het is doodeenvou dig een Kwestie van jaloersheid geworden en om daaraan lucht te geven wordt er niet geaarzeld het ganse lot van de bevolking door straatrumoer en revolutionaire daden, op het spel te zetten De fameuze EENHEIDS WET waarvan vijfen negentig procent van de stakers niet eens iets heb ben gelezen, laat staan begrepen is de stok ge worden waarmede de hond moest worden geslagen. Het was een enige gelegenheid om de regering tot val te brengen en sommige politiekers hebben dan ook niet geaarzeld van die gelegenheid gebruik te maken. Dat ze aldus in het geval kwamen te staan van e leeiling-tovenaar die tijdens de afwezig heid van zijn meester, de duistere machten wist op te roepen, maar... ze niet meer aan banden kon leggen, wanneer hij dit zou hebben gewild, is hun blijkbaar ontsnapt. De omstandigheden en de ievolf? v*n de wilde staking zijn derwijze uitge groeid dat het niet meer de partijleiding is die de ordewoorden geeft, maar de straat die haar opstan- ige vvn en wet dicteert en er voor zorgt dat de bonzen achter de rumoermakers moeten aanlopen, willens, nillens. Wij hebben dezer dagen genoeg gelegenheid gehad om met tal van socialisten over de revolutionaire actie van gedacht te wisselen en het is ons telkens opgevallen dat mensen met ge zond verstand om het zachtjes uit te drukken veeleer een andere, een demokratischer, een gezon der oplossing voorstaan, dan het grijpen naar op stand, sabotage en een atmosfeer van vrijheidsbe roving. Wanneer we in onze dagbladen lezen hoe van duisternis en nacht wordt gebruik gemaakt om spoorstaven los te vijzen, ,om seinpalen op te blazen en andere heldendaden te volbrengen die het ljcht niet mogen zien en waarvan de gevolgen ook waar het gaat om het verlies van mensenlevens niet te overschouwen zijn, dan kunnen wij ons niet weerhouden een vergelijking te maken met de •heldenmoed van ommige van onze arbeiders (en het woord «heldenmoed» is niet te sterk, vriend Lezer) die niettegenstaande afdreigingen en ge welddaden van knokploegen en stakerspiketten de durf en de burgerzin opbrengen om hun taak verder op te nemen en te volbrengen. Dan kun nen wii niet genoeg lof spreken over vele midden standers. winkelaars en handelaars, die ofschoon bedreigd in het uitoefenen van hun ambacht en hun handel toch hun winkels en magazijnen blijven open houden en aldus blijk willen geven van de schoonste burgerzin, tegenover de laakbaarste straat-politiek. Een ander aspect van het gebeuren is de vast stelling die zich opdringt hoe het Vlaamse Land, weer eens en voor de zoveelste maal en in tegenstelling met Wallonië - bewijs geeft steeds en opnieuw het BESTE deel van ons landeken te zijn. Onze Vlaamse arbeiders, onze Vlaamse mid denstanders, bedienden en handelaars, hebben voor de zoveelste maal bewezen, klaar en duidelijk, dat de fatsoenlijkste burgerzin nog maar alleen te vin den is in het Vlaams gedeelte van ons land. Ook dut, vriend Lezer, moet ons in deze pijnlijke da gen tot nadenken stemmen en wij willen er vooralsnog althans niet de noodzakelijke be schouwingen aan vastknopen, omdat wij beseffen dat het gestelde vraagstuk reeds genoeg netelige kanten vertoont, dan dat we er nog andere even (Lees verder op blz. 2) ...En net gebeurde onder de oorlog van 1870 tussen Duitsland en Frankrijk. De oorlog was in de zomer begonnen op de giens in Elzas en de Fransen hadden slaag gekregen meer dan ze verlangden, en nog voor de winter lagen de Duitsers voor Parijs, dat volledig ingeslo ten werd. Het was een loopgravenoorlog gelijk we hem in 1914 ook nog gekend hebben de omsin geling daargelaten. Het werd Kerstdag en op klokslag middernacht sprong een Frans soldaat op de borstwering van de loopgraaf en zong een Kerstlied... het Kerstlied dat hij op de vooravond van Kerstdag in de loopgraaf had gedicht en getoondicht en dat later wereld beroemd werd gelijk de Marseillaise Minuit, dhrétiens, eest 1 heure solennelle... en zonder bevel viel op hetzelfde ogenblik van beide zijden het geschut stil. Het was een stilzwijgend wa penbestand. Ik heb dat gebeuren tientallen keren horen vertellen door vader zaliger die 25 jaar was als de oorlog begon en toevallig in Parijs zat als de stad omsingeld werd. Met Kerstdag, verleden week, kwam die histo rie mij weer te binnen De televisie ik weet niet meei waar of hoe had het oude beroemde lied weer eens laten horen... en in België hadden boze krachten Kerstdag gebruikt om een kleine burger oorlog te ontketenen... Tussen die twee Kerstdagen liggen 90 jaar. Negentig jaar vooruitgang van de beschaving Wie durft er neen zeggen Hij zou zich bloot stellen aan een litanie scheldwoorden en beschuldigingen die hem ver zouden kunnen brengen. En toch was Kerstmis 1870 schoner dan Kerst mis 1960, met zijn stakingen in Frankrijk, in België, in Engeland en overal waar men nog staken mag. En toch leven we in de eeuw van de vooruit gang, al is het dikwijls de vooruitgang der zelen- draaiers... die achteruit gaan al draaien. De volksmassa is ihaar licht gaan opsteken bij een volk dat in 1917, in volle oorlog, zijn bondgeno ten heeft in de- steek gelaten al was het omwille van dat volk dat zij in oorlog waren gegaan en dat ze een tweede maal in steek liet in 1940. En dat volk is een toekomst tegemoet gegaan die zwart en duister was, zonder enige klaarziende leiding en met één excuus op zak door de schuld van hun vroegere leiders waren ze vijfhonderd jaar achteruit op de echte beschaving. Vijfhonderd jaar loopt ge niet in, in een tijdspanne van veertig jaar. De volksmassa van de wereld staat grotendeels onder de invloed van die omwentelaars trappelt ter plaatse om op het wondervolk te wachten en leert er alle soorten slechte manieren bij, die hoog geprezen worden door mensen die er profijt uithalen zonder zich er om te bekommeren dat er aan dat profijt tranen en bloed hangt vu WJ Onder

Denderklok | 1961 | | pagina 1