vu e zin 0\KsQe De Rode Haan op de Waalse Mesthoop Onder de Antenne Vijfendertigste Jaargang Zondag 8 januari 1961 WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr. L. Bogaert Brusselstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG In haar Nieuwjaarsboodschap heeft de rege ring bij monde van eerste ministr Eyskens de na- di uk gelegd op de noodzakelijkheid om over de verdeeldheid heen het gemeenschappelijk heil van de natie te verwezeniijkeng Deze verdeeldheid kwam de laatste dagen van langs om meer tot uiting doir de beroering welke in de Waalse gewesten geschapen werd door onverantwoordelijke syndikale leiders en de kalmte welke ten Noorden van de taalgrens vrij algemeen heerste Er kan gerust gezegd worden dat de staking het land werkelijk in twee stukken heeft gesneden en de verhouding Vlamingen en Walen tot de spits opgedreven heeft. Sabotage-daden en geweldplegin gen hebben zich, tot hiertoe, vrijwel alleen in het zuidelijk landsgedeelte voorgedaan, op initiatief van de Waalse fractie van de socialistische vakbonden. Het ekonomisch leven ligt praktisch lam in Wallo nië en de spanning bleek er gevaarlijk groot, voor al wie de taalgrens overschreed. Men kan gerust gewagen van een andere wereld zodat de tweespalt van de Belgische Staat in alle scherpte en voor iedereen duidelijk naar voren treed. Wij hebben hier in deze kolommen reeds meer dan eens de aandacht gevestigd op het feit dat de Vlaamse strijd niet meer een taalkundige en gevoelskwestie is. maar werkelijk een sociale en ekonomische belan genstrijd geworden is. De Walen, bij monde van hun syndikale leiders, verklaren publiek dat ze het beu zijn onder de Vlaamse plak te leven terwijl de Vlamingen van hun kant sedert honderddertig jaar zo politiek als ekonomisch en demografisch gebukt gaan onder de WTaalse knoet. Zal het Waaise marxisme thans de maat doen overlopen en de klooi tussen Vlamingen en Walen definitief onoverbrugbaar maken Ook wij. Vlamingen, zijn het hartsgrondig beu ons de Waalse inmenging en zucht naar cver- heeising te laten blijven welgevallen. De revolutio naire toestand in Wallonië begint zijn terugslag te 'hebben op onze eigen ekonomie. Wij ondergaan van dag tot dag de invloed van de Waalse beroering zodat ten slotte ook onze nijverheden er door ge troffen worden en willens nillens verlamd. In Vlaanderen is de strukturele werkloosheid veel grotei dan tot nog toe in Wallonië het geval was. De Vlaamse werkman is gewoon honderd kilo- metei van huis te gaan werken om den brode, ter wijl de Waalse met klem werk opeist tegen de deur. Wij Vlamingen kunnen hiertegen slechts inbrengen dat het recht van de Walen ook dat van de Vlamin gen is Ook w ij eisen voer ons volk werk op eigen bodem en industrialisatie van onze Vlaamse gewes ten. Maar wij eisen in de eerste plaats meester te zijn in eigen huis en te mogen werken aan onze eigen volkswelvaart, zonder Waalse inmenging. Het staat de Walen vrij hun nijverheden in de grond te boren door wilde stakingen en sabotagedaden maar wij eisen datzelfde -recht op om in orde en rust onze eigen problemen op te lossen. Wij wensen niet te staken op bevel van de Waalse syndikalisten en ons te laten misleiden door hun «Frente Popular» De Vlaamse werkers zijn het hartsgrondig beu hun Waalse herriestokers en profiteurs mee te slepen en te blijven onderhouden. Wij zijn het beu onze Limburgse mijnen te laten werken om de Waalse in het leven te houden. Wij zijn het beu de Walen te horen vitten telkens er sprake is van de oprich ting van nieuwe nijvermeden op Vlaamse grond. Wij zijn het beu de Walen voorrang te verlenen op alle gebied en wij eisen luide, voor onze 60voor uitstrevende Vlaamse volksgemeenschap, in de Bel gische Staat, een grondige staatshervorming op fede ratieve grondslag. De huidige Waalse separatistische beweging kan deze hervorming slechts in de hand werken en het zijn de Vlamingen niet die deze moeten tegen- w ei ken, wei integendeel. Laat de Waaise marxisten maai hun gang gaan en iaat de Vlaamse socialisten maar eens beseffen hoe onpersoonlijk zij te werk gaan dooi het lijdzaam volgen van hun Waalse broe ders teggen alle gezond verstand in. Laat de Walen hun nijverheden, spoorwegen, bruggen en wegen vernielen indien zij daar iust toe hebben, maar nanden af van onze Vlaamse gewesten waar de werklust en de zin voor orde en rust het nog halen. Wij stellen in het Vlaamse land vast een over wegende meerderheid van werkwilligen en dit niet alleen in de rangen van de kristeiijke vakbonden maar ook in deze van de andersgezinde. En hier ligt het euwenoude grondige karakter-verschil tussen de heetgebakerde Walen en de rustig denkende Vla mingen. ten ovei staan van de publieke opinie, on- wedei legbaar bloot. De Walen zingen de «Marseil laise» en komen uit voor separatisme en aansluiting bij Frankrijk. Ons goed. wanneer zij menen daar een oplossing te vinden voor hun problemen. Wij Vlamingen houden er een andere mening op na. W i.i nebben onze eigen sociale en ekonomische pro blemen. dewelke wij zelf en vooral zonder Waalse revolutionnairen, wensen op te lossen. Wij zijn niet tegen het samenwonen met onze Waalse broeders, maai dan vooral in ons eigen huis en volgens onze knstene opvatting en levensbeschouwing. Daarom hebben wij geen bezwaar tegen een herziening van de Belgische Staatsvorm, wel integendeel. Het blijkt van langs om meer dat de federatieve vorm uitein delijk de ideale zal zijn en we vragen slechts dat hij ten spoedigste zou doorgevoerd worden. W ij vi agen aan al onze parlementairen dat zij zich zouden inspannen om de echten van de Vlaamse volksgemeenschap hoog te houden en door dik en door dun - te verdedigen. Wij houden het oog op hen gericht en dulden geen toegevingen ook niet in de CVP aan de Waalse extremistische vleugel. WIJ EISEN in dit land orde en tucht en zoals de Walen voor Vlaanderen eigen mogelijkheden tot eigen expansie en meesterschap in eigen huis A quelque chose malheur est bon het is altijd voor iets goed. Het Land ligt al veertien dagen in de miserie van de staking omwille van de eensheidswet. Wat dat is weet ik niet. In de televisie van Pai ijs heb ik ne keer horen zeggen dat het ging tegen la loi de l'austérité». Dat is iets dat een deftig mens begrijpt. Als het ergens in de wereld grote overstro ming is of aardbeving of dijkbreuk, zijn alle Rode Kruisen van heel de wereld er bij om te helpen. België heeft in 1960 de revolutie van Kongo doorge maakt. het 'heeft stukken van mensen gekost en België heeft alles alleen mogen dragen. Het is lang geweten dat wij in België al een hele tijd een beetje boven onze stand leven en dat de Siaat om rond te komen op het einde van het jaar moet gaan lenen bij de spaarders. Nu komt die klop daarbij... Dat kan niet blijven duren of de Belgiek wordt publiek uitverkocht voor zijn schuld. Als de politiek er aan mee begint, loopt alles op stelten. Het is staking tegen de wet van besparingen. Binst de ooi log zijn het altijd dezelfde die moeten sterven en in vredestijd zijn het altijd dezelfde die moeten sparen en betalen... Het is wonder maar het is zo ieder keer als er sprake is van betalen en sparen is het dezelfde geldbeugel die voor 't manneke staat. De groten worden niet aangesproken dan met de hoed in de handen. De boer zal t al betalen is een oud spiecKwooid en tussen de boeren zijn de midden standers verzeild geraakt. De groten betalen niet... Had de wet begonnen met een ernstige ver mindering van bezoldiging voor ministers, députés, senatoren en andere groten, er ware misschien min gei eclameerd. Maar nu was de gelegenheid te schoon om de werkman er bij te betrekken. De werkman is geen kleine meer... Ieder op zijn eigen z.ijn ze geen macht, maar de vereniging is een groot macht en daar mag niemand aan raken De vereni gingen mogen dwaasheden begaan, mogen slaan en kloppen, soms een beetje hardvochtig zijn en dood slaan. Ze zijn taboe gelijk de afgodenbeelden bij de niet beschaafde volkeren. Maar leg dat allemaal uit aan simpele mensen... (Lees verder op blz. 2) d en

Denderklok | 1961 | | pagina 1