k Historische zondagszitting van de Ninootse Gemeenteraad RUSTDAG WEKELIJKSE Vijfendertigste Jaargang Zondag 22 januari 1961 28 Drukker - Uitgerver Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De zitting vangt aan kort na 10 uur Do Raad is voltallig De publieke tribune is volledig bezet. Dhr Burgemeester Ik verklaar de zitting voor ge opend. Op vraag van de liberale fractie zullen we dus vandaag als enig punt behandelen «Ondervraging van tMt Schepenkollege door de heer Louis Waltniel, betrek kelijk de staking van het gemeentepersoneel en de houding van het Schepenkoliege. Dhr Sekretaris leest gedeeltelijk het verslag van de vorige zitting. Dhr Cornells U zult zich herinneren dat wij de zitting van 23 december jl. verlieten. Wij vragen de stem ming over het proces-verbaal. Dit wordt goedgekeurd met 8 stemmen tegen 5 (liberalen). Dhr Waltniel neemt het woord. Mijne Heren, Het is de derde maal terreke dat deze Gemeenteraaa geroepen wordt de toestand te bespreken, geschapen in onze Stad door de deelname van het stadspersoneel aan de politieke stakingen omtrent de eenheidswet. Een eerste maal, ter zitting van 23 december I960, heeft de Burgemeester gemeend daar korte metten te kunnen mee maken op een manier hem en zijn partij eigen. Een tweede maal werd een speciale raadszitting bijeen geroepen door de Liberale fractie. Ter zitting van 30 de cember verscheen wel de CVP-fractie, doch vielen geen Socialisten ie bespeuren. Wel was er een brief vanwege de drie Socialistische vertegenwoordigers in deze raad. waarbij deze verklaarden de raadszitting niet te zullen bijwonen, omdat Eerste Minister Eyskens het parlement niet Wou bijeenroepen voor de verdere bespreking van de eenheidswet. Het heeft mij getroffen hoe vlug Burgemeester Milo de Eerste Minister Eyskens heeft willen na-apen in weer wil van het feit dat deze laatste door de Socialisten tijdens de jongste weken duizenden keren au poteau en «bui ten werd gewenst. Ik heb tijdens die zitting betreurd dat diegenen van het Stadsbestuur welke wel de moed hadden anderen tot ongewettigde afwezigheid aan te zetten, niet moedig ge noeg waren zich vóór deze raad te komen verantwoorden. Ik herhaal zulks om van geen achterklap te worden be schuldigd. Tijdens de zitting van 3- december heb ik eveneens de stelling van de Liberale fractie uiteengezet inzake het stakingsrecht van het gemeentelijk personeel. Voor ons heeft het gemeentelijk personeel geen recht tot staken en zeker niet wanneer het een politieke staking betreft Dit personeel staat ten dienste van de gemeenschap en mag bij het vervullen van zijn plicht de politieke overwe gingen geen rol laten spelen. Ik heb het vorige maai reeds gezegd van niemand onder dit personeel wordt slafelijke arbeid gevergd en inzake wedden en voordelen is het steeds de politiek van deze raad geweest het maximum toe te kennen. Wie een plaats aan de stadsdiensten wil bekomen, moet weten dat hier geen sprake is van staken. Het is te nemen of te laten. Vorige maal is eveneens het probleem der sancties ter sprake gekomen. Dat men ons niet meer kome spreken van het afschaffen van verlofdagen Op mijn uitdrukkelijke vraag of deze maatregel wer kelijk toegepast werd na de staking van 29 januari 19(10. heeft U. Mijnheer de Burgemeester, even uitdrukkelijk bevestigend geantwoord. Mag ik U thans verklaren dat U zich om het zeer bedaard en beleefd uit te drukken vergist 'heeft in Uw antwoord Wij hebben een uitge breid onderzoek ingesteld en zijn tot de bevinding geko men dat in werkelijkheid geen enkele verlofdag werd afgeschaft. Geef toe dat dergelijke voorvallen niet van aard zijn om ons vertrouwen te versterken in de Burge meester, vertrouwen dat reeds zeer beperkt was. ik zeg he1 U in alle eerlijkheid. Mijne Heren, Het stadspersoneel wordt betaald door alle Ninovieters, ongeacht hun politieke kleur. Het is niet aan de Ninoofse belastingbetaler andermaal de politieke perikelen van een gedeelte van dit personeel te financieren. Zulks is de taak v;.n het Syndikaat en van de politieke partij welke tot d -ze ongewettigde afwezigheid hebben aangezet en welke cr de verantwoordelijkheid d.enen van op te nemen. W ij walen. dat de C\ Piractie. welke eveneens meer da., eén derde der raadsleden telt, ten gepaste tijde een vraag tot speciale bijeenroeping van de gemeenteraad voor vrijdag. 13 januari, had ingediend. Dagorde sancties te treffen tegenover het stadspersoneel dat aan de staking aeeft deelgenomen. Deze raadsvergadering ging niet door! In een brief, gericht aan de heer Cornelis en waarvan L kopij ontving, Mijnheer de Burgemeester, wordt ver klaard dat de bestelling der uitnodigingen ingehouden werd op verzoek van een lid van de CVP-groep, dat zijn vraag tot bijeenroeping van de gemeenteraad introk. Zulks schijnt, tot zware moeilijkheden in het College van Burge meester en Schepenen te hebben geleid men zegt zelfs dat er eer. ontslagbrief van Uwentwege, Mijnheer De Rie- maecker, is geweest. L zult begrijven. Mijne Heren, dat wij in die omstan digheden uitermate sceptisch staan tegenover de maatre gelen welke door het College van Burgemeester en Sche penen ten opzichte van de stakenden zullen worden geno men. V»ij vrezen dat de objectiviteit, de eerlijkheid, tegen over hen die de moed hadden hun plicht te blijven ver vul.en in weerwil van de tergingen en de dwang waarvan zij daarna net voorwerp zullen uitmaken, andermaal de plaats zullen moeten luimen voor het politiek koopje dat in het College zal afgesloten worden. X. Ik wou hiei evenwel vandaag in het bijzonder ons standpunt doen kennen betreffende de houding aangeno men door Burgemeester Milo en Schepen Van Trimpont ter gelegenheid van de jongste politieke staking. Ik betreui U te moeten medelen, Mijnheer der Burge meester. dat U weinig reden tot fierheid kunt vinden in ')o rol die U gespeeld nebt, hier op liet Stadhuis als hoofd \an -'iet personeel en in de stad zelf ais eerste burger Zoals de Minister van Binnenlandse Zaken i.n de Se- naatszitting van 23 december verklaarde, valt het ten zeerste te betreuren dat bepaalde Burgemeesters en Sche penen niet enkel aan de staking nebben deelgenomen, door. deze zelf.- geprovoceerd hebben. Onder deze categorie rangschikken wij, en met ons de ganse Ninoofse bevolking welke niet door de partijpolitiek verblind is, Burgemeester Milo en Schepen Van Trimpont. U beiden hebt de staking onder het stadspersoneel niet enkel gedoogd, doch recht streeks aangemoedigd. Zulks bewijst dat U niet ten volle de draagwijdte en de plichten beseft van de ambten welke U toevertrouwd werden in het stadsbeleid te Ninove. U zijt dc eerste plaats Socialisten geweest, ranmoedigers van de actie op de straat, daar waar de plicht U voor schrijft. eerst Burgemeester en Schepen te zijn, zorgdra gers voor orde en wettelijkheid in onze Stad. In zijn alomgekend en aanvaard boek '<Het Belgisch Gemeenterecht», omschrijft K. Brants als volgt de functie van de Burgemeester De burgemeester is. in de gemeente, het hoold der ge- meente en tevens de hand der regering. Daaruit volgt dat hij belast is enerzijds mei de leiding van de ge- meentehuishouding er» anderzijds, met talrijke en ge- wichtige opdrachten van het hoofdbestuur. De burge- WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr A. De Ruyver Beverstraat meester hij moge handelen als hoofdj der gemeente of als vertegenwoordiger der regering is een «open- baar ambtenaar» in de zin die op staatsrechterlijk ge- c bied aan deze uitdrukking wordt gehecht Nergens, in om het even welke documentatie, kan weer gevonden worden dat de burgemeester in de eerste plaats een instrument is van een politieke partij. U i> gelast met de gemeentehuishouding. Mijnheer de Burgemeester. En ik stel de vraag of die gemeentehuishouding goed geleid is. wanneer ik denk aan een ganse reeks feiten waarvan de verantwoordelijkheid U rechtstreeks ten laste valt. In de eerste plaats wil ik hier aanihalen dat U handelt als de burgemeester van een. plattelandsgemeente wanneer U. uit schrik door de meerderheid te worden verlaten, eenvoudig de wettelijkheid met de voeten treedt. Was het niet Uw eerst Socialist en dan burgemeester zijn dat U er toe dreef, zelf te beslissen of een motie al dan niet ontvankelijk is. wanneer zulks tot de bevoegdheid behoort van de gemeenteraad zelf Evenmin heeft U het gevolg gegeven, dat de wet voorschrijft, aan de vraag tot samen roeping van deze gemeenteraad voor vrijdag 13 januari, uitgaande van de liberale fractie. Mijnheer de burgemeester, het is cm U klaar en duide lijk te bewijzen dat ook U zioh te schikken heeft naar de wettelijkheid, dat wij geëist hebben dat deze raadzitting zou plaats hebben op een zondagmorgen te 10 uur, wat tot dusver voorzeker enig is in het Ninoofse politieke leven. Wij hopen dat U deze maal zult begrepen hebben en dat U de les zult onthouden. X In het kader van de feitelijke sta kings gebeurtenissen wil ik hier enkel een paar voorvallen aanhalen, welke voldoende zullen illustreren hoe zeer het Ninoofs algemeen belang aan het hart ligt van Burgemeester Milo en Sche pen Van Trimpont. 1. Het heeft mij echt bedroevend toegeschenen. Mijnheer De Riemaecker. reeds tijdens de zitting van 23 december uit Uw mond te moeten vernemen dat het ad ministratief personeel zelf op het stadhuis een beurtrege- ling had ingevoerd. Dhr De Riemaecker Ik heb de werkelijkheid weer gegeven. Dhr Waltniel gaat verder met zijn spreekbeurt Is er dan niet meer de minste autoriteit op het stadhuis, opdat het zo ver kan Komen dat het personeel zelf vast stelt wie werkt, hoe. aan wat en wanneer gewerkt wordt (Lees verder op biz. 2) De aankondigings-borden voor de gekozen wekelijkse rustdag van de middenstand, volgens officiële afmetingen en tekst, zijn vanaf heden steeds verkrijbaar in de Drukkerij P. LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 - Ninove Tel. 327.27 u'Qa/ns sfl zind we

Denderklok | 1961 | | pagina 1