'QQtns e2-'in d uce Onder de Anfenne Vijfendertigste Jaargang Zondag 5 februari 1961 Paul LUYSTERMAN JACOBS Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: S5 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr J. Lievens Oudstri jdersplaats ZATERDAG 11 FEBRUARI te 20 h 30 in de "Roxy„ WORT OOK U VERWACHT OP HET Bespreek tijdig uw plaatsen. r,s^n Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Ons landeken, en dat zijn wij, heeft de laatste weken meer aan prestige en aan geld verloren, dan ons goevernement en wij zelf op maanden kunnen ..ei i.gwinnen en verdienen. Ln waarom... Waarom werd onze gunstige constellatie in ihet buitenland in diskrediet gebracht? Waarom werd de waarde van onze belga door een zogenoemde staking tot aan de grens van de af grond gerold Waarom werd er geschut en gebro ken aan het jarenoude stelsel der parlementaire demokratie De verantwoordelijken zullen prompt antwoor den dat stakingen in een demokratisch stelsel toe gelaten zijn ter verdediging van de belangen der bevolkingsklasse en dat de eenheidswet de belangen der arbeidsklasse in gevaar brengt. De werkman-staker zal schouderophalend toe geven dat hij als gesyndikeerde de ordewoorden van zijn leiders dient te volgen en toe te passen. Het droevig slot van deze sinistere comedie kan de failliet zijn van het land met al de gevolgen die er uit voortspruiten voor de bevolking waarbij vooral de werkman zelf wordt gerekend. Aan de verantwoordelijke leiders stellen we de vraag waarom er in een demakratisch regiem wet gevende verkiezingen worden gehouden. Wij menen dat. voor wat de huidige troebelen betreft, alle so ciale belangen van een stand ver voorbij zijn ge streefd, dat het een klaarblijkelijk bewijs is dat de socialistische leiders die we tot heden als verte genwoordigers van een partij hadden aanzien ofwel de strijd in het wetgevend lichaam of parle ment niet meer aankunnen, ofwel de leiding van hun troepen niet meer in handen hebben. Het is. politiek gezien zeer interessant, vast te stellen hoe een reeds lang kankerende wonde in de schoot dei- socialistische partij wordt bloot gelegd. Hoe langer de staking duurt, hoe heviger de oproer der Walen opvlamt, hoe aanschouwelijker het gift der wonde zich openbaart Spijtig moet het volk hiervoor het gelag betalen en zowel stakers als niet-stakers zullen het voor de toekomende maanden en jaren duur te vergelden hebben. Anderzijds is er een gunstige keerzijde aan de medal ie onze Vlaamse werkman heeft het hoofd koel gehouden Hij heeft zich niet lang laten mee slepen door de woorden van diegenen voor wie het leiden der staking een rechtstreeks belang had. Onze Vlaamse werkman houdt niet van geweld maar wel van een flinke boterham en een schoon gezin. Hij is geen afbreker van datgene wat hem bevalt en hij weet dat het goed is in Vlaandeien te leven. En wat hebben we gezien in ons eigen stedeken? In de private sector werd één fabriek geduren de eén dag stilgelgd. Punt Op het stadhuis had het bediendenpersoneel een beurtrol geschikt; de aller- nooazakelijkste zaken werden afgehandeld op een wijze die een tegengoesting liet blijken. We noemen dat noch mossel noch vis hetgeen ons geenszins verwondert van die stadhuisratten. We danken die stadswerklieden die het mogelijke nebben gedaan opdat onze wekelijkse marktdag kon doorgaan en opdat we verlost werden van ons huisvuil. In de electriciteitsdienst waren er twee mensen die er het bijltje bij neerlegden; in een kudde vindt men altijd bokken. Alhoewel de rode gazetten schreven over een optocht ten getalie van 900 man, kunnen de Nino- vieters wei anders getuigen en heeft iedereen thans een smaakje gekregen van de waarheidszin van een Volksgazet of een Vooruit... We mogen gerust zeggen en met fierheid vast stellen dat de stakingsaktie in onze stad op de ganse lijn een grote zeio en een totale mislukking is ge weest. dank aan het gezond verstand van cnze men sen. aan de werklust van onze werklieden, aan de aktie van ons cristen syndikaat en aan het gerust stellend optreden van twee onzer mandatarissen. Nochtans willen we de nodige besluiten trekken uit deze voorbije dagen het stadspersoneel. bedienden en arbeiders, moeten wel beseffen dat ze aangesteld en betaald zijn dooi de bevolking. Zij staan ten dienste van de ganse bevolking, onverschillig van kleur of politie ke opvatting. Alleen wanneer het hun sociale belan gen betreft kunnen zij het stakingsrecht inroepen. Hun werkgever is niet een politiek mandataris maar wel het volledig stadsbestuur, de vertegenwoordi gers van alle politieke partijen het is reeds de tweede staking van het jaar waaraan ons personeel deelneemt. Zulke toestand mag de stadsoverheid net weze socialist, liberaal of katoliek niet oogluikend toelaten zonder voor de toekomst de nodige maatregelen te treffen. onze Vlaamse arbeidersklasse en onze Ninoofse werklieJen zijn nog niet rijp voor oproer en geweld - onze mensen, geleid met beraad en overtuiging, houden het hoofd koel en het gezond verstand op de juiste plaats. Ons land zit in de miserie, en het een malheur komt achter het andere... Onze historie heeft veel weg van de historie van de Heilige Man Job. Die leefde gelukkig en voldaan als een rijke man tussen zijn tijdgenoten en in één dag' verviel hij tot de grootste armoede en kwam terecht op zijn mesthoop. De gebeurtenissen zijn nog te dicht bij ons om er een objectief oordeel over te vellen. Naar mate een mens ouder wordt, wordt hij lichamelijk en psychologisch presbiet of ver- zichtig, en wij zijn nog altijd bij het woord van de duivenmelkers wachten De laatste jobstijding die ons bereikte is de terugkeer van de zwaargewicht Spaak. Wij mogen er nog vrij over spreken omdat het nog niet abso luut zekei is dat hij komt. Het nieuws wordt de wereld ingezonden om indruk te maken. Er is niets nieuws op de wereld... Toen in 1917 de zaken begonnen slechts te gaan voor de Duitsers hier op het westfront, werd met trompetgeschal en tromgeroffel aangekondigd Hindenburg komt naar het westfront Hin denburg zou de slag leveren en Hindenburg de grote Hindenburg zou de slag winnen... Hindenburg is gekomen, hij heeft de Hinden- burglinie geschapen, hij heeft het front ingekort en... hij heeft op zijn kazak gekregen, meer dan hij krijgen wilde... En hij is zonder trom en zonder trompet teruggegaan over de Rijn. Hindenburg komt... Spaak komt Wij zullen ons onder zijn patroonschap stellen en zijn schoonste deugden navolgen... Wij zullen veel klappen en veel schrijven om niets *e zeggen... Hij is daarmee groot man geworden. Het kan ge beuren dat het ons ook meevalt Maar over ander zaken gesproken... Wie heeft in zijn jonge jaren niet het dierenepos van Reinaert De Vos gelezen Wie heeft er niet zonder veel na denken leedvermaak gevonden in Reinaert zijn bru taliteit o.m kiekens te pluimen en zijn fijn streken om de grootsten onder de groten bij de neus te leiden Hadden wij de Reinaert bij de hand, wij lazen hem nog eens, maar niet meer met leedver maak. Wij hebben nu meei verstand gekregen, en Reinaert is niet meer de held van het boek. Hij is de bandiet, de onbeschaamde rekel met een groot gedacht over eigen bekwaamheid, maar m feite het strop niet waard waarin hij zou moeten hangen. Maar gedula: beste lezer, een klein beetje ge duld... Er komt een nieuwe moderne uitgave van Reinaert De Vos en gelijk iedere nieuwe uitgave betaamt zal het zijn herzien... verbeterd en ver meerderd. Er zal naar het schijnt een heel nieuw hoofdstuk bij zijn gewijd aan de verrezen Reinaert, aan zijn nieuwe schandalige en brutale gedragingen in de jaren zestig. En het zal eindigen op de wel bekende volksspreuk Als de vos de passie preekt, boeren wacht uw ganzen... de Staking Balden Harmonie

Denderklok | 1961 | | pagina 1