H >ist Bn \J d uwe Q<? HET Vijfendertigste Jaargang Zondag 19 februari 1961 Paul LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F PRINS JEROM DE EERSTE INVITEERT O P DE DANS- en SHOW-AVOND op 18 fobru«ri '61 op 19 februari '61 IN DE KARNAVALHALLE - GERAARDSBERGSESTRAAT, TE NINOVE. Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Verleden zaterdag werd in ons arrondissemen teel CVP-bestuur de definitieve lijst vastgelegd van de kandidaten voor de algemene poll, welke door gaat toekomende zaterdag 26 dezer. De bladen hebben de alfabetische lijsten der kandidaturen voor Senaat, Kamer en Provincie reeds gegeven en we laten ze eveneens ten ge rieve van onze lezers op het einde van dit artikel volgen. Wij leven op dit ogenblik in een vóór-verkie zingsatmosfeer hetgeen wil zeggen dat de toebereid selen voor de poll in volle gang zijn in alle afde lingen van het arrondissement. Ook de kandidaten laten zich niet onbetuigd en gebruiken deze enkele dagen vóór de poll om de CVP-leden te overtuigen van hun persoonlijke eigenschappen en intrensieke waarde, met het oog op een mogelijke gunstige klassificatie. Bij gebrek aan persoonlijke activiteit in dienst van de partij of in de onmogelijkheid ele menten naar voor te brengen die afdoende kunnen inwerken op de keuze van de leden, nemen som mige kandidaten hun toevlucht tot de meest be lachelijke en kinderachtige praktijken. Hoorden we niet van een manifest uitgaand van een kandidaat uit het Aalsterse, waarin zijn verdiensten als bloed gever en processie-zeeman in het daglicht gesteld werden, en waaruit de partijleden het logisch be sluit moeten trekken dat hij een zeer goede ver tegenwoordiger zou zijn op de definitieve lijst... Dit maar beste lezer om er op te wijzen dat de intrigues van kandidaten en kliekjes in volle gang zijn en tevens om de aandacht te vestigen op het grote belang van de poll. Het zijn inderdaad de partijleden ieder in hun afdeling of kantonaal die de gelegenheid krijgen hun mening te uiten bij geheime stemming over de toe te kennen rangorde aan iedere kandidaat. De resultaten der okale stemmingen worden dan over het ganse ar rondissement samengevoegd en leiden tot de defi nitieve rangschikking der kandidaten op de lijst. Op het eerste zicht kan deze aangewende me thode zeer demokratisch blijken te zijn, vermits de kandidaat welke arrondissementeel dus het hoog ste aantal stemmen wegkaapt in de poll, automa tisch eerste komt op de lijst, en dus door de leden als de meest verdienstelijke of de meest geschikte wordt geacht. Doch deze zienswijze is wel een beetje sim plistisch bij nader toezicht en het gebeurde reeds bij vroegere verkiezingen dar het arrondissementeel komitee het nodig achtte de door de poll uitge brachte rangschikking van ambtswege te wijzi gen of aan te passen, om al dan niet gegronde re denen. Wij willen van nu af er op wijzen dat deze handelwijze rechtstreeks ingaat tegen de demokra- tische beginselen van de vrije poll en dat niemand het recht heeft aan deze beginselen te tornen. Geen enkel bestuur en geen enkele clan heeft op grond van verworven rechten de macht om de uitspraak van het CVP-ledenkorps op een andere manier uit te leggen dan wel zoals deze tot uiting kwam of komt. Deze autocratiS(Cthe in menging kan niet meer geduld worden in 1961 en wij kunnen onze vertegenwoordigers in het arron dissementeel bestuur niet genoeg wijzen op hun plicht, in deze aangelegenheid waakzaam te zijn en onze demokratische instellingen met hand en tand te verdedigen. De kliekjes- en slipdragers-politiek heeft afgedaan en moet volledig verdwijnen omdat ze reeds genoeg schade berokkende aan de partij zelf. (Lees verder op blz. 2) Spaak is terug... terug in het land en terug in de politiek... De tweede politieke loopbaan van Spaak valt samen met de eerste opgang van Renard. De wereld gaat altijd vooruit, maar het is won der hoe alles altijd hetzelfde blijft. Het is nu omtrent dertig jaar geleden dat Spaak zijn loopbaan begon. Hij was toen nog piepjong, vers afgestudeerd aan de universiteit, en liet zich opmerken door zijn grote comboyhoed. Hij had veel geld op zak... Van huis uit was hij geen proletariër, maar hij ging naar het proletariaat om carrière te maken. Hij was precies niet welkom bij de grote bazen van de partij die niet wilden opschuiven om hem een plaatske te maken aan de tafel der uitver korenen. Hij speelde met de ellebogen hij gaf een gazet je uit dat zich onderscheidde door zijn hevigheid en klapte gelijk een spreekmachien. Hij kreeg aanhang onder het publiek van uiterst links en zette Brussel op stelten. Een zekere dag het wilde juist lukken dat het de dag was waarop koning Albert geheimzinnig verongelukte te Mardhe-les-Dames, en daarmee geraakt die dag niet vergeten stapte Spaak met een ander socialist, die het ook ver bracht Brun- faut door de straten van Brussel aan het hoofd van een huilende bende. Ruiten werden ingeworpen in de Libre Belgique en in katolieke gestichten, en een politieagent werd, per malheur, getroffen door een ijzeren bout die hem trof aan het hoofd, en 'hij was dood... Spaak had stukken gemaakt niet hij. Hij had zijn fijne handen niet vuil gemaakt. Maar hij was de leider, de voorman. De woeste, huilende (Lees verder op blz. 2) 0\Ks9 ez-',n eH/ Voop-Venkiezingsatmosfeep Onder de Antenne Leo Martin PrinseoBal

Denderklok | 1961 | | pagina 1