De Provincie Oost-Vlactnderen en het Onderwijs WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr. L. Bogaert Brusselstraat Paul LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F Zondag 19 maart 1961 Vijfendertigste Jaargang Kongo is ongeveer tachtig maal ro groot als België, met een bevolking van min of meer vijftien miljoen negers. Iedereen begrijpt dat ze buiten en kele centra niet dicht op elkaar wonen en dat er daar nog niet een huis staat waar er bij ons een kerktoren staat. In België wonen er drie volksgemeenschappen en om de voornaamste eerste te noemen de Walen Ze zijn wel de grootste kwantiteit niet, maar ze blinken uit door de kwaliteit... Dan volgen de Vlamingen en volgen kunnen ze best... Ze hebben in honderddertig jaar tijd nooit anders gedaan dan gevolgd... Om te sluiten hebben we enkele spe cimens van het Duitse ras. In de grote Kongo wonen er geen Kongolezen er wonen negers van twintig, dertig verschillige stammen die even vreemd zijn onder elkaar als ze vreemd zijn tegenover ons. Elk spreekt zijn eigen taal heeft eigen gewoonten en zeden en zijn voorvaderlijke oerleveringen ze vechten bij ge legenheid onder elkaar en eten hun vijanden met krot en mot op. Senator Rolin die een groot gedacht heeft van zichzelf en alles met een beetje compassie be ziet beweert dat de zwarte «élite» veel hoger staat dan de onze... Ook zijn die mensen aan de vierkante ronde tafel komen zitten met de vaste overtuiging dat de Kongo-eenheiasstaat uit de boze was. Ieder stam wilae baas zijn in eigen land... Onze poluiekers Rolin inbegrepen hebben hun best gedaan om de negers naar huis te sturen met een eenheidsstaat gelijk de onze is, en een grondwet die geschapen was naar het beeld en de gelijkenis van de onze, en met politieke partijen die het portret waren van de onze... Een derde van de negerbevolking van Kongo is Rooms. Er moest dus ook een anticelrcale partij zijn en gezorgd voor een regering voorgezeten door een gedoopt anticlericaal die het troetelkind was van Mr Buisseret- Minister De Schrijver of minister Scheyven, nocht de eerste minister zelf, waren toch de man nen wel om dat programma uit te voeren- Ze maak ten een minister bij die bewijzen geleverd had van vaderlandsliefde als opperbaas van de Belgische Inquisitie tegen de Vlamingen... Zijn anticlerica- lisme staat boven alle verdenking... (Lees verder op blz. 2) Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De inspanningen door de Provincie Gost-Vlaan- deren voor het onderwijs gedaan, dienen onderver deeld in drie reeksen- Vooreerst de uitgaven wet telijk vastgelegd ten bate van het lager onderwijs- len tweede de uitgaven voor het in stand houden en het uitbreiden van het aangenomen onderwijs, dit vóór het tot stand komen van de schoolwet van 29 mei 1959. En ten derde de oprichting en uitbrei ding van eigen Provinciale Scholen. 1. HET LAGER ONDERWIJS Ten einde de kosteloze schoolbehoeften aan de leerlingen van het lager onderwijs te kunnen ver zekeren, dient de Provincie een bepaalde som per leerling aan de scholen uit te keren- Deze uitgave kostte vóór het in voege komen van de schoolwet van 29 mei 1959 circa 9 miljoen F per jaar. Door de schoolwet werd deze toelage aan zienlijk opgedreven en kost die thans aan de Pro vincie 27 miljoen F per jaar- In dit verband dient echter aangestipt dat hiertegen verzet gekomen is vanwege de Waalse Provincies die verklaarden in de onmogelijkheid te zijn een dergelijke uitgave te dragen. Dientengevolge besloten de Ministers van Bin nenlandse Zaken en van Openbaar Onderwijs, de meeruitgave ten laste van het Rijk te nemen- Sinds dien zijn meer dan vijftien maand verlopen en is 3. DE EIGEN PROVINCIALE SCHOLEN De inspanningen van de Provincie op het gebied van technisch onderwijs spreiden zich uit over twee specifieke terreinen 1) het handels- en taalonderwijs (dag-, avond- en zondaglessen)- 2) het technisch onderwijs met het oog op het vormen van vakmensen, zo vrouwelijke als mannelijke- v A Wat het handels- en taalonder wijs betreft, mag de Provincie met op rechte fierheid neerblikken op haar Handels- en Taaiinstituut van de Sa- vaenstraat te Gent. Deze dag-, avond en zondagschool telt op dit ogenblik meer dan 3000 leerlingen- Talrijke hoog studenten van de Universiteit volgen er lessen in vreemde talen- Tot het Rus sisch toe wordt er onderwezen. Niettegenstaande de voortdurende inpalming van talrijke aanpalende ei gendommen, is de Savaenstraat waar lijk te eng geworden, en is de Besten dige Deputatie verplicht geweest uit te zien naar een ander plaats. Langs de Henleykaai, achter de Pro vinciale School voor Verpleegsters van de Nonnemeerstraat werd een geschikt terrein gevonden dat toebehoorde aan de COO van Gent, met wie de koop van 4 Ha grond verleden jaar afgesloten (Lees verder op blz 2) het Rijk er nog niet toe overgegaan deze bedragen uit te keren; met het gevolg dat al de lagere scho len zowel gemeentelijke als vrije zich in een financieel onmogelijke toestand bevinden. Op verzoek van de Regering heeft de Provin cieraad van Oost-Vlaanderen in zijn zitting van 28 februari jl. een krediet van 22 miljoen F uitge- schreveivom eerstdaags te kunnen overgaan tot het betalen van deze toelage, opdat het lager onder wijs zijn normale vlucht zou kunnen nemen- 2. HET TECHNISCH ONDERWIJS De hoofdbekommernis van de Provincie Oost- Vlaanderen ging naar de uitbouw en de rationali sering' van het technisch onderwijs. Vóór de school wet kwam deze bekommernis tot uiting in een zeer ruime subsidiëring van de vrije instellingen. Zo werd voor 1959 sog 24,9 piiljoen F uitgekeerd aan toelagen voor de normale werkingskosten en wed- detoelagen; 12,8 miljoen F voor de uitrusting en het op peil houden van het machinepark, en 4 mil joen F aan fondsenvoorschotten om toe te laten buitengewone uitgaven te bestrijden. Dit maakt een totaal van 41 miljoen F ten bate van het vrij tech nisch onderwijs in onze Provincie, zodat samen met het lager onderwijs, in totaal circa 50 miljoen F per jaar besteed werd aan deze twee vormen van onderwijs. Onder de Antenne

Denderklok | 1961 | | pagina 1