JLan Jan de JCiezer, in ot rond NINOVE Onder de Antenne WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mevrouw Van De Mosselaere Stationsstraat Vijfendertigste Jaargang Zondao 26 maart 1961 JAN, We zien van hier uw verwonderd gezicht om dat we uw naam niet laten voorafgaan door het in deze kiesperiode gebruikelijke Beste Vriend, het demokratische kameraad of het burgerlijke Mijn heer Jean... Het eenvoudig gebruiken van het korte Jan, wijst er op dat we dit woordeken schrijven zonder politieke bijbedoelingen, we bedelen geen stem- meken om reden dat niemand van ons zo gezegde pretenties heeft, noch voor de Kamer, noch voor Senaat, noch voor Provincie, zelfs niet voor de Euromarkt of Unicef... Ge ziet, we zijn op ons gemak, zoals gij ten andere ook moet zijn, want we zitten in dezelfde zak morgen gaan kiezen. En als ge daaraan denkt dan krijgt ge zeker het zuur in de mond, zoals van te veel lambik of calvados, of krijgt ge oprispingen zoals na het eten van ramenasj... Want ja, we weten allemaal dat de laatste jaren nu niet precies van de prettigste of gemakkelijkste waren, daarvoor zijn te veel din gen gebeurd die U en ons misselijk hebben gemaakt dingen, waarvan de ene partij nu de schuld op de andere haar rug tracht te schuiven. Allemaal kiesbedrog, natuurlijk, en we weten dat zo goed omdat we wat dikwijls hebben gefoeterd en gezwo ren deze keer :s 't gedaan, wacht tot de volgende verkiezingen, we zullen ze ne keer... Hoe dikwijls hebben wij en gij dus ook Jan, gegodverd omdat de benzine opsloeg, omdat we te veel moesten af dokken voor ons pensioen, omdat het kindergeld een dag te laat kwam, omdat de controleur ons weer niet wou geloven en er nog wat bijlapte... Om de taalgrens, om de taks op de TV, om het achteruit stellen der Vlaamse belangen, om Renard de rode en Loemoemba de zwarte, om de geografische se naat, ja... om wat hebben we ons eigenlijk niet ge- ergerd En eerlijk is eerlijk, daar is veel van waai en er was reden te over om te klagen, bij zo verre dat moesten we de gelegenheid hebben gehad we de ganse boel in de lucht zouden laten vliegen met de vrome wens foert, 't zijn toch allemaal dezelfde... Het ermee gepaard gaande naamwoord mcogt g'er, voor ons part. gerust bijdenken En in deze gemoedstoestand zult ge dan mor gen, zoals elke brave Belg, uw drie kiesbiljetten gaan afhalen, U afzonderen in 't kieskot en dan, Jan... wel, niettegenstaande ai uw dure eden, met al dat zuur op uw maag en die mosterd in uw neus zult ge uw hand als van zelf voelen trekken naar num mer 2, omdat ge dat altijd gedaan hebt, omdat ge nu eenmaal princiepen hebt. Uit gemakzucht en omdat ge z'er toch aan vaagt, zult ge een kopstem willen uitbrengen. Hoe rapper gedaan, hoe lie ver, 't zijn tqch allemaal dezelfde... Wei Jan, doe dat niet want 't zijn niet allemaal dezelfde. Er zijn er die we kennen, en er zijn andere die we alleen kennen van hun kiesportret. Er zijn degenen die ons kunnen helpen, die dicht bij ons staan„ \stacisgenoten die reeds bewijs leverden het goed te menen en het zelfs goed te doen. G'hebt nu de gelegenheid eens uw wrevel te luchten, te bewijzen dat ge niet akkoord gaat met al de kombientjes die de kie zing en de poll voorafgingen ge moogt uw goesting doen en voor uw eigen zorgen, Een middel daarvoor bedenk uw STADSGENOTEN met EEN VOOR KEURSTEM, denk erom dat 't hemde ken nader is dan 't roksken en dat ge in geval van nood niet buiten de stad moet lopen om geholpen te worden. God ja..., we weten het, alleman heeft zijn gebreken en de politiekers zijn onder dat oogpunt zeker niet mis- (Lees verder op blz 2) Nog een beetje geduld makker... De vasten is bijna voorbij - Vasten is niet meer het strenge boeteleven van onze kinderjaren maar het weegt toch nog zwaar door zijn eentonigheid en door de honderd verschillige offers en verstervingen die de christen mensen zichzelf vrijwillig opleggen omdat het vas ten is. Wij moeten daar niet langer over schrijven. De christenmensen weten er alles van... Zij die van de vasten niets meer meedragen dan karnaval en halfvasten vieren, weten er niets van en zijn er niet curieus naar... En het een geluk brengt het andere mee... De vasten is bijna voorbij en de kiesstrijd ook... Voor voorzichtige, vredelievende mensen is de kiesstrijd nog erger dan de vasten. Ik, voor mijn part. kom liever de kop van een droge haring tegen aan het middagmaal dan het hoofd van een kandidaat in mijn woonkamer of langs de straat... Niet dat ze contrarie zijn. Het zijn allemaal 1 linke, vriendelijke en gedienstige heren die niet beter vragen dan u plezier te doen. en die het u zeer ten kwade duiden als ge met uw vriendelijkheid de hunne niet beantwoordt. Vous avez lam bar ras du choix zeggen ze in 't Frans en het is een echte loting om juist die te kiezen die u van nut kan zijn. Politiekers zijn niet beter te vergelijken dan met aardappels. Uiterlijk gezien zijn er van alle mogelijke kleuren ze moeten met voorzichtigheid behandeld worden of ze zijn geblutst, en als de pel er af is zijn het allemaal aardappels... In de oude tijd maakten ze nog meer compli menten rond de kiezingen. In het oude Rome moesten zij die zich voor stelden om een openbaar ambt te bekleden op de grote markt op een verhoog komen staan om voor gesteld te worden aan de kiezers en ze droegen een wit kleed als symbool van hun eerlijk en on- eebesproken leven zo ongeveer gelijk de bruid jes van onze tijd nog haar bouquet de la mariée meedragen. In mijn kinderjaren deden de kandidaten huis bezoeken bij de kiezers. Het was bedoeld als be leefdheidsbezoek voor verdere kennismaking en meteen om de kiezer zijn stem te vragen. Er waren in die tijd nog veel ongeletterden. Nu kan iedereen (Lees verder op blz. 2) Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG

Denderklok | 1961 | | pagina 1