d e Onder de Antenne Vijfendertigste Jaargang Zondag 2 april 1961 AAN AL ONZE LEZERS ZALIG EN VROLIJK PAASFEEST WACHTDIENST APQTEKERS Apoteek open op Pasen en ook op Tweede Paasdag dhr. W. De Geest Burchtstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - ÜAGOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De ratel zwijgt, de rouw in de kerk is afge nomen en het bruidskleed omgehangen. Als bonte vlaggen wapperen de klokken hun jubel naar buiten, en werpen de Paasvreugde naar alle kanten. Het leed is geleden, de pijn is voorbij, de smart kreet is opgelost in het lachende Alleluia. Opgelost, ja Het alleluia niet NA, maar ge boren UIT -het lijden. Niet NA het lijden, maar DOOR het lijden verblijden X Hoe zonderling Te lijden, zich moeite en opofferingen te ge troosten voor een tijdelijk goed, een handje geld, een beetze eer, een ogenblik succes, een onderschei ding, een medaille of een beter natuurlijk Te lijden voor waarden die nooit vergaan, die blijven duren elk. ogenblik en dezelfde mensen halen de schouders op, worden bedroefd, schudden zelfs de gedachte daaraan van zich af. Hoe groter de waarde die uit het lijden gebo ren wordt, des te minder we het begrijpen Hoe zonderling En toch zulke mensen vin den we overal en ten allen tijde, ook bij ons kato- nek-gelovigen. Ook reeds 1900 jaar geleden de apostelen waren opgetogen van blijdschap bij de Palmzondag, maar toen de eerste schaduwen van het lijden zich vertoonden, vluchtten ze weg. Ze 'hebben het lijden niet begrepen. En ook al diegenen, die het Paasfeest zien als een grote schittering, los van het lijden dat eraan vooi afging, zij beseffen niet de ware betekenis die het lijden heeft. Er was een Gethsemane, een Judaskus, een geseling, een Golgotha nodig om het leven van Je zus met een Paasfeest te kunnen eindigen. Pasen zou nooit bestaan hebben, als in het Evangelie de namen van de Olijf hof en de Kruisberg zouden zijn uitgewist. Wij willen maar niet begrijpen, dat datgene wat volgens menselijke berekening en in mensen ogen een mislukking is, naar goddelijk bestel een succes kan worden. Al te velen willen als het ware zien. dat er in de drieëndertig levensjaren van Kris tus, in drieëndertig maal driehonderd vijfenzestig dagen een Palmzondag is en enkele uren van Tha- borglorie, en dat verder alle andere bladzijden van Jezus' levensboek zijn getekend door het kruis. Een aardse overwinning rust op de punten der bejonnetten, hangt aan het zwaard, is het gevolg van lijden, last en moeite, en zou dan een hemel- overwinning het gevolg zijn van sufferige loomheid, zonder moeite en inspanning Neen, Paasmorgen en Goede Vrijdag zijn geen tegenstellingen, zijn niet onverenigbaar als ooit twee woorden bij elkander hoorden, dan zijn het die twee X O onverstandigen en tragen van hart zei Jezus tot de leerlingen van Emmmaüs, die het pro bleem van het lijden niet konden peilen. Dat kan Hij ook zeggen tot duizenden en dui zenden katolieken, die het Paasfeest wel beschou wen als een lentefeest, als een uitgaansdag, een dag van sport en vermaak, maar niet als een les, die ze hebben mee te nemen voor hun praktisch leven, niet als een wegwijzer, die hun de weg wijst die ze hebben in te slaan, niet ais een waarschuwing en tevens een troost en een steun in de teleurstellingen en moeilijkheden van het leven. Succes door mislukking, dat klinkt in hun oren als een leugen, als een tergende dissonant. Hoe onverstandig Weet ge dan niet, dat het leven van een goed kristen gelijkvormig is aan dat van Kristus Alleen op het kruis wacht u de overwinnng. voor het zingen van een Alleluia en een Paashymne kunt ge de toon slechts krijgen door het lied van het Kruis Als 't is alsof er een zwart gordijn om uw leven hangt, als aan alle kanten de lijdensnevelen zich om u heen drommen, denkt dan aan de Paasmor gen Wij zullen mét Kristus verrijzen. Maar dan ook leven naar dat geloof, en strijden om te kun nen verrijzen Zij, die alleen hun. Pasen houden, en die dan. zonder enig besef van het Paasfeest, na een maand,' een week misschien, weer afzakken naar hun vroe gere muffe zondig leven, elke inspanning, elke rnoei- (Lees verder op blz 2) Dit zijn nuchtere beschouwingen bij een ont nuchterende verkiezingsavond. Ze zijn neergepend zonder onderling verband met elkaar, zonder an dere volgorde dan de chronische orde waarin ze bij mij opgekomen zijn bij het kijken naar de Televisie. De zee is het schoonste symbool van de politiek De zee is altijd in beweging met haar ebbe en vloed en haar over mekaar rollende baren. Ge weet noodt hoe zij er over een uur zal uitzien. Eén Hing is zeker het schuim drijft altijd boven. Er is altijd spraak van drie historische partijen. De jongste van de drie is de CVP, Die is eventjes de kinderschoenen ontwassen ze is 15 jaar oud. Zij verving na de oorlog de oude Katho lieke Vlaamse Volkspartij die gesteund was op de standenorganisaties. Die was niet volmaakt. Het was niet gemakkelijk het evenwicht te houden en het gemis aan eenheid bracht een gemis aan stoot kracht mee. CVP is een slechte «remake» van die KW. De eenheid is nu zodanig beklemtoond dat de lei ding dictatoriaal is geworden. De doorsnee Vlaming staat weigerig tegenover de strop om de hals. De andere partijen hebben dezelfde gebreken maar ze hebben een ander publiek dat minder be langstelling voelt voor uitwendige vormen. Rex is gestrand op zijn dictatoriale structuur; het Vlaams nationalisme van voor de laatste oorlog is er niet beter om gevaren. De boer klaagt menigmaal dat de productie in zijn bedrijf zo traag vooruitgaat. Het wiel draait maar éénmaal rond in het jaar. De koe geeft maar één kalf in het jaar de vruchten idem. In de gedachten wereld gaat het nog veel tra ger. Nieuwe gedachten worden gezaaid maar het duurt jaren voor ze groeien en vruchten dragen. De kartelregering heeft van 1954 tot 1958 ge dachten gezaaid in Kongcc en organisaties tot het bestaan geroepen. Zij heeft haar vertrouwensman nen met zorg uitverkozen en het werk der missie gesaboteerd en er in te werk gegaan gelijk een kieken in de groenten van den hof. De regering van CVP en Liberalen heeft het revolutionaire onkruid niet kunnen uitwieden. Het is weelderig aan het groeien gegaan en wij zien nog het einde niet. (Lees verder op blz. 2) w ez>n 't Is Pasen «JA

Denderklok | 1961 | | pagina 1