e z\n talige JCoogdag Turn- Feest Onder de Antenne Vijfendertigste Jaargang Zondag 2! mei 1961 Paul LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN ZONDAG 4 JUNI 1961 te 15 h GROOT in het COLLEGE te Ninove MET 800 LEERLINGEN van klein tot groot. Een programma dat de moeilijksten zal bevredigen Massa - Uitvoeringen WACHTDIENST APOTEKERS Apoteek open op Sinksen Apoteek open op 2e Sinksen Mr A. De Ruyver Beverstraat' Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG We herdenken morgen de gebeurtenis die 2000 jaar geleden plaats greep te Jerusalem en waarvan het verhaal u voldoende bekend is, nl. de zichtbare nederdaling van de H. Geest over de apostelen. Dit feest is niet alleen een herdenkingsfeest. Het wil ons ook doen begrijpen dat die gebeurtenis nog niet al is ook nu nog moet de Geest Gods de hele wereld vervullen en vernieuwen en dat doet Hij ook. Daaraan denken we niet genoeg. We menen dat het Pinkstergebeuren lang voorbij is en voor ons geen zin meer heeft. We zijn bijna gelijk die twee doopleerlingen van bint Paulus te Ephese. Paulus vroeg hen «Hebt ge reeds de H. Geest ontvangen Twee ver wonderde gezichten. Maar we wisten nog niet eens dat er een H. Geest bestond... Zo heel erg is het met ons misschien nog niet gesteld. Toch zijn er veel mensen die niets meer weten van de Heilige Geest, Zijn inwoning in hun ziel, genade en beleving van het Vormsel, zeven gaven van de H. Geest enz... Dat komt ook wel hierdoor dat we menen dat dit alles gans inwendig is, dat we er niets van te zien of te voelen krijgen zoals de Apostelen dit konden zij zagen en hoorden en voelden de werking van de Heiige Geest. Welnu, de uitstorting van de Heilige Geest ovei heel de wereld, heeft ook nu nog plaats en wordt door ons gezien gehoord en «gevoeld» Maar we zijn er ons niet genoeg an bewust. We vieren morgen ons Pinksterfeest waarvan we de uitwerking elke dag kunnen zien, horen en voe len, zoals de Joden op het eerste Pinksterfeest. We menen dat de Heilige Geest met zijn won dere gaven iets is dat ver ligt buiten ons dagelijks leven. Met onze moderne mensen zal ue Heilige Geest wel nooit iets te doen krijgen. Zijn werking behoort tot het verleden. Mogelijk toont Hij zich nog wel maar dan is het bij heilige of zeer devote zielen. Neen, het Pinksterwonder behoort niet tot het verleden, speelt zich ook niet af in het verborgen. Het is buitengewoon aktueel, het is voortdurend en openbaar. Wij ook kunnen het zien, horen en voelen zoals de Apostelen en de Joden op de eerste Pinksterdag. Wij zien de wonderbare werking van de Hei lige Geest in de wonderbare uitbreiding van de Heilige Kerk, in haar stijgend prestige en in haar intense, inwendige leven. W ij horen de werking van de Heilige Geest m ons. niet in geruis als van een wind, niet in het mirakel van de talen, maar in de stem van de Paus die ons leidt, in de stem van de priesters en de vermaningen van onze leiders. Wij voelen de werking van de Heilige Geest in ons. Bij de Apostelen was dat aanvoelen der genade zo hevig dat ze zich niet konden weerhou den eraan te beantwoorden. Wij kunnen en moeten ons bewust worden van de innerlijke kracht die in ons is. Wij voelen die werking heden op het Pinksterfeest want nu ook hebben we allen speciale genaden ontvangen van de Heilige Geest, als we ons tenminste goed hebben-voorbereid op dit feest. We voelen die werking door de genade van het ormsel die in ons nawerkt als we trouw blijven in allerlei moeiijke omstandigheden, in lijden en beproeving. Ook 2000 jaren na het eerste Pinksterfeest heeft dit feest nog altijd zijn betekenis behouden. Het laat ons de werking van de Heilige Geest zien, ho ren en voeten. Het doet ons elk jaar opnieuw her denken net steeds actuele, voortdurende, publieke leit De Geest Gods heeft de wereld vervuld Jef Burm heeft dinsdagavond een uurtje gees tigheid verkocht over de TV het was weL Het is altijd wel als het van Jef Burm komt. Hij heeft een eervolle vermelding gegeven aan Schipper Mat thias en Mathilde aan Toni Corsari een beetje lichter aan Pol Van de Velde en zijn paneel en aan ae Vi°awelijke glimlach van de Vlaamse «speake- rinnen». Hij heeft natuurlijk van zichzelf niet t,cspi oxen, maar een kleine knip op de neus van onze voorname Hooderburen, van de Amerikaan Peri Como en zijn show, van Bonanza enz... Dat allemaal tussenin de storingen, het breken van de filmlas en andere interludia. Hij heeft het drankje zo goed gedoseerd dat de TV het kon slikken zonder te veel zure gezichten te zetten. Voor mij is het een enige gelegenheid om eens ïonauit mijn gedacht te zeggen. Ik heb van leven zonder lang wikken of wegen de ïubriex van de Antenne op mij ge nomen voor De Denderklok. Het spijt mij en moest net te herdoen zijn, ik zou het niet meer doen. Het is boven mijn macht... De Franse televisie van Parijs kan ik volgen en genieten van A tot Z. Ze pakken daar niet uit met hun kennis van ie vreemde talen... Van Brussel Frans kunnen wij niet veel ver wachten. Wat zij overneemt van Rijsel is bijna even goed als Parijs, en het beetje dat ze ten beste geeft is maar om zo te laten... De Vlaamse TV spant de kroon. Om ze ten volle te genieten moet ge, benevens net Vlaams, het al te pedante Hollands kunnen slikken en verwerken. Het is precies niet gemakke- JlJ ei z^n Seen Vlaamse onderschriften bij en ze hebben op hun manier de kneep om ons te tonen dat zij zeer universeel ontwikkeld zijn. Daarbij moeten wij rians verstaan, Engels en Amerikaans. Tjecho-Slovaaks om wille van zijn tekenfilms die me een ommunistische saus gereed gemaakt zijn. Wij zouden ook nog moeten de taal der volkeren van achter het ijzeren gordijn kennen, vooral van ae Russen en de Polen. Het is meer dan een normaal mens dragen kan. Ik wil niemand de steen werpen. Ik heb altijd ie punciep gehuldigd dat een deftig mens zijn (Lees verder op blz. 2) d vu PINKSTEREN

Denderklok | 1961 | | pagina 1