d en u/— /qq in s Onder de Antenne Z>alige JCoogdag Vijfendertigste Jaargang Zondag 13 oogst 1961 Paul LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN WACHTDIENST APOTEKERS Zondag 13 oogst Mr A. De Ruyver Beverstraat Dinsdag 15 oogst Mevrouw Van De Mosselaere Stationsstraat Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Teiefcron 327.27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG m Onder het vele minder goede nieuws dat we de laatste tijd op internationaal vlak kre gen, was er athans één bericht dat gunstiger in sloeg, nl. de aanvragen van Groot-Britanje, Noor wegen en Denemarken tot opname in de Europese Markt (Euromarkt). Hebben de aanvragen van Noren en Denen hun groot belang, het meest verheugend blijft toch de aanvraag der Britten die na drie jaar de kat uit de boom te hebben gekeken, hun hooghartige afzondering prijs hebben moeten geven. Voor wie de op zakengebied uiterst voorzichtige Britten kent betekent dit niet minder dan de erkenning der leef baarheid der Euromarkt en haar groot belang in de wereldekonomie, om reden van de hoge levens standaard der diverse aangesloten volkeren. Welis waar zal alles van geen leien dakje lopen, zul len de onderhandelingen moeizaam gaan en lang duren. De Britten gaan over geen ééndagsijs, ze weten goed wat ze zelf waard zijn en wat ze te geven hebben om niet hoge eisen te sti llen. Hun nuchtere geest nochtans doet ons hopen dat alles gauw in kannen en kruiken zal zijn en we hen eerlang als volwaardige partners* in de Euromarkt mogen begroeten. Welke vraagstukken de aanwe zigheid dezer uiterst gewiekste business-men aan onze eigen zakenlieden zal stellen zullen we trach ten in een volgend artikel te belichten. Voor het ogenblik willen we ey ons toe bepalen even na te kijken hoe het er met ons Vlamingen als volk, in de nieuwe uitgebreide Euromarkt gaat uitzien. En dat is niet zo bijster schitterend... Een feit is eerbiedwaardiger dan de Lord- Mayor van Londen zeggen ze over het kanaal, en we zullen dan ook bij feiten blijven. De nieuwe Euromarkt zal plus minus 300 miljoen omsluiten, verdeeld over verschillende taalgroepen waaronder de bijzonderste zijn 60 miljoen Duitssprekenden West-Duitsland en Oostenrijk 50 miljoen En gelsen 50 miljoen Franssprekenden (Frankrijk en Wallonië) en 50 miljoen Italianen. Onder het mindere grut vinden we als belangrijkste Ne derland met 11 miljoen, gevolgd van Noren De nen Turken Grieken Portugezen en... at last but not at least 5 miljoen Vlamingen. Aan de neiging ons zei ven met de Nederlanders te verenigen en aldus het indrukwekkender cijfer van 16 miljoen te bereiken, hebben we Goddank, toch kunnen weerstaan. Niet dat we bepaalde grie ven tegen Nederland hebben, behalve dan dat we regelmatig in de voetbal geklopt worden. Alles goed overwogen kunnen we ons zelf toch geen Hollanders noemen of voelen want al gebruiken we dezelfde woorden we spreken niet dezelfde taal, we houden er andere levensopvattingen op na, we doen niet zo gemaakt... wij blijven natuur lijker echte afstammelingen van Uilenspiegel, lnrhthartip mpf al dp hOpdüPiahpdpoohiplfon eigen aan ons ras. Intussen staan we er met onze 5 op 300 miljoen of l/60e der totale Euromarktzielen heel flauw voor, zijn we de kleinste onder kleinen en lopen het gevaar in deze massa voor goed onder te gaan. Zoals zo dikwijls in het verleden zijn we weer op ons eigen zelf aangewezen, kunnen we alleen rekenen op eigen kracht en moed om in deze moderne Toren van Babel onze weg te vinden. Als middelen daartoe staan voorzeker op de eerste plaats het vasthouden aan eigen kristen be schaving. aan eigen taal, zeden en gebruiken, het 'stug verdedigen van on/.e matige taaleisen, tot zelfbestuur in Belgisch staatsverband toe. De kor date houding van allen die zich hiervoor inspannen dient ten volle geprezen en verdient onze onvoor waardelijke steun. Maar of dit alles voldoende zal blijken, daarop is het antwoord negatief. Het wiens brood men eet diens woord men spreekt blijft zijn volle kracht behouden, biezonder voor de Vlaming, door de eeuwen heen verplichte spe cialist in het uitbaten dezer waarheid. De toestand ziet er nu toch wel anders uit. Waar we totnogtoe opvolgentlijk slechts één taai vijand per keer te bekampen kregen, staan we nu voor een zo groot offensief dat willen we niet onherroepelijk vertrappeld worden - alle mogelij ke middelen tot afweer dienen aangewend. Door het aantal kunnen we niets, dat staat vast. want zelfs de beruchte Franchimontezen zou den voor deze karwei bedankt hebben. Financieel kunnen we ook niets, daarvoor is Vlaanderen te arm, alhoewel onze bevolking voor zover ze financieel geholpen werd steeds blijken gaf van zakendoorzieht. durf en doorzettingsvermogen. Zie maar wat in de laatste tijd door een Lieven Gevaert (Fotoprodukten) en een De Backer (Bakelite) werd gepresteerd. In hoever op staatstussenkomst kan of mag gerekend worden heeft het verleden ons, Vlamingen, genoegzaam geleerd. Hoofdzakelijk zullen we het dan moeten zoe ken in de kwaliteit, in de grotere geestelijke ont wikkeling onzer intellectuelen, het dieper vernuft onzer technici, de groter vaardigheid onzer am bachtslieden. Het uitwerken van een dergelijk pro gramma zal uiterst zwaar werk zijn. net zal veel inspanning en opoffering vergen, veel tijd en nog veel meer zorg. Toch zijn we overtuigd dat het kan en moet lukken omdat de Vlaming, bij al zijn taaiheid, koppigheid, moed en durf nooit vergat of zal vergeten Help U zelf, zo helpt U God De grote gebeurtenis met wereldbetekenis de ze week, is het welslagen van de tweede Russische ruimtevaart. Ruimtevaarder Nr 1 was nog op triomfreis hier op aarde omdat hij zeventien minuten lang in een tuig had gezeten dat op duizende kilometers hoog rond de aarde vloog zonder dat hij iets moest doen, toen Ruimtevaarder Nr 2 neerstreek, na 25 uur en 18 minuten vlucht, en met goed gevolg het tuig zelf had bestuurd. De Russen denken er reeds aan heel het zon nestelsel te veroveren. Danke Jezuken, dat ze niet eerst aan ons denken Wij wensen veel geluk aan de verkenners, en mochten ze hier of daar een paar hemellichamen bezetten, waar er lucht en water en aarde te vinden is en waar het beter is om leven dan in de ijskoude steppen van Siberië, wij zouden zot van blijdschap zijn. Wie zou er iets tegen hebben dat ze de groot ste volksverhuizing in de geschiedenis van de mens heid zouden ondernemen, naar een vreemde onbe woonde planeet, en al hun volk en al hun volgelin gen zouden medenemen. om daar zonder hindernis een volmaakte maatschappij te scheppen volgens de tien geboden van Lenin... Wij zouden heel braafjes hier blijven en ons veilig voelen in dit dal van tranen. K is mistevreden omdat wij van deze kant van het IJzeren Gordijn geen vertrouwen hebben in hem en zijn volk scherp toekijken op zijn doen en laten en ons uiterste best doen om te verhinderen dat wij achter het IJzeren Gordijn gaan. Het IJze ren Gordijn is in feite een vogelmuit, maar omdat ze zo groot is dat wij ze niet in haar geheel zien, spreken wij van gordijn. Een vogelmuit is het een gordijn waarvan de twee einden bij elkaar komen. Een muit zegt ons niets wij zijn geen kanarivogels... K is mistevreden omdat wij niet geloven aan de oprechtheid van zijn inzichten. Russisch is een moeilijk te leren taal. Talen leren gaat toch. en van liet Russisch weten we allemaal reeds dat njet neen wil zeggen, dat ze altijd en aan ieder een njet zeggen en niet kunnen verdragen dat anderen tegen hen njet zeggen... (Lees verder op blz. 3) Q &kó/ Vlaanderen in de Euromarkt

Denderklok | 1961 | | pagina 1