hst 'Qams b ft e^/ V// Vijfendertigste Jaargang Zondag 8 october 1961 WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK dhr. W. De Geest Burchtstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG In ons vorig nummer brachten wij onder de hoofding «Federalisme een Waalse aangelegenheid enkele beschouwingen over het boosaardige optre den van sommige Waalse Ministers en andere op roerstokers. Dat we vandaag nogmaals op hetzelfde thema van het federalisme terugkomen zullen onze lezers ons niet ten kwade duiden, als ze maar even de draagwijdte willen overwegen van de problemen die in de eerstvolgende maanden dienen opgelost te worden, met als hoofdschotel de Waals-Vlaamse verhoudingen met het federalisme als kapitale inzet. Men heeft slechts de grote koppen in de dag bladen te overschouwen om vast te stellen dat niet alleen de regering het zwaar zal te verduren krij gen, maar dat ook de partijen en de arbeidersor ganisaties een verbeten strijd zullen moeten voeren, willen ze in eigen rangen de nationale eendracht behouden. Ware de zaak niet zo ernstig voor alle Belgen, dan zou men met enorm veel leedvermaak volgen hoe de regering het versleten wapen van de com promisoplossingen zal hanteren, hoe partijbonzen en de vakbondleiders op beide knieën hun leden zullen smeken het unitair stelsel van vereniging te behouden. Maar de zaak is te ernstig voor dit leedvermaak en het is de hoogste tijd dat elk bur ger, hetzij Waal of Vlaming, zijn volle verantwoor delijkheid opneemt. HOE IS DE TOESTAND VANDAAG Er kan geen beter ogenblik gekozen worden om het inventaris van de binnenlandse toestand op te maken, dan bij het begin van het parlementair schooljaar. DE REGERING Deze, wiens thermometer de drie maanden lange vacantie onder de thermome terhut heeft gehangen en diensvolgens wel op de hoogte is van het dreigend onweder geeft duidelijke tekens van ongerustheid, te meer daar onder haar kudde wolven schuil gaan die alleen op de gepaste gelegenheid wachten om het Belgi sche schip te kelderen. Op enkele maanden tijd zal men nu trachten recht te zetten wat de opeenvolgende regeringen sedert meer dan honderd jaar schaamteloos hebben verwaarloosd. De parlementairen, zowel als de re gering, zullen in de haast vergeten te overwegen en te erkennen dat zij zelf de grote schuldigen zijn van deze toestand door, op systematische wijze, degenen die gestreden hebben voor het elementair ste Vlaamse recht, te aanzien en te behandelen als gevaarlijke extremisten. Van dezen zullen er van daag wel veel zijn die aan het wijze Vlaamse spreekwoord denken 't is te laat de put gevuld als t kalf verdronken is. DE PARTIJEN Wij kennen de loffelijke ge woonte tussen october en nieuwjaar te congresseren en wij weten nu reeds bij voorbaat dat op deze congressen de Waals-Vlaamse verhoudingen als eer ste punt op de agenda zal staan. Wij kunnen ook vermoeden dat in de meesten onder hen de beide taalgroepen afzonderlijke voorafgaandelijke verga deringen zullen houden, waar het vuile linnen een gr3te spoeling zal ondergaan alvorens in de grote Congreszalen te worden tentoongesteld. Sommigen ervan zijn reeds aangekondigd. Wat wij van deze congressen vrezen is, dat de Vlaamse afgevaardig den omwille van het gejammer om eenheid van enkele groten voor de zoveelste maal hun Vlaam se kiezers in de rug zullen schieten en hun eer en geld ten grabbel gooien aan de nooit afhoudende vraatzucht van de MPW. DE VAKBONDEN Zowel in het ACW als in het ABVV begint de toestand, althans van het be ginstadium, zich af te tekenen. De inzichten van de V aalse vleugel komen niet overeen met deze van de Vlaamse vooral dan op het sociaal econo misch plan. Hierbij komt het zeer kenmerkende feit dat de Vlaamse vleugels zich niet a priori uitspre ken voor of tegen het federalisme, in tegenstrijd met de regering die er resoluut tegent gekant is. Wij hebben trouwens niets anders verwacht. Wij hebben steeds meegemaakt dat de vakbonden zich niet in de kaart laten kijken van bij de aanvang van de kamp. De resoluties aangenomen door de congresseren- de Vlaamse vleugel van het ACV, zijn tamelijk bemoedigend voor Vlaanderen, terwijl wij met ge noegen vaststellen dat desnoods omwille van de vervlaamsing van het bedrijfsleven, zal gestaakt worden. Waarop we dan toch moeten aanmerken: Evengoed als de regeringen schuld dragen in de algemene achteruitstelling van Vlaanderen, dragen de vakbonden schuld in de achteruitstelling van de Vlaamse werknemers in het bedrijfsleven. In het ABVV is een bitsige strijd ontbrand tus sen Renard en de Vlaamse vleugel. Zullen de vlaamse socialisten zich de wet laten dikteren door hun Waalse kameraad Renard, of zullen ze de enige geboden gelegenheid te baat nemen om eerlijk de hand te reiken aan hun Vlaamse broeders Het belooft dus werkelijk interessant te worden de toestand op de voet te volgen en er voor te zor gen dat op de tweesprong waar we ons bevinden de voor Vlaanderen voordeligste weg te kiezen. En aan de Waalse hereboer Renard kunnen we vooraf wel zeggen dat de Vlaams koe haar melk opgetrokken heeft. Gedaan met van ons vet te .-me ren Daar zijn geen harder doven dan wie niet ho ren wil. In :!e oude Vlaamse spreukenfilosofie heet dat En wat baten kaars en bril als de uil niet zien(en) wil Het V aalse separatisme heeft heel de vader landslievende pers in alarmtoestand gebracht. Het Vlaamse separatisme is dood en begraven, eerst eens na 1918 en dan bijzonderlijk na 1945. De geweren hebben geknald en schone ideale mensen gedood. Moeten wij de naam uitspreken van Dom Modestus Van Assche De gendarm met zijn geweer staat nog altijd tegenover de Vlaming ge- lijx de dierentemmer tegenover zijn leeuwen. Nu komt Renard voor de pinnen. Renard is een Waal en een Waal schiet ge niet neer. Een Waal is geen Vlaamse hond. Renard is geen idealist ge lijk de Vlaamse vermoorden. Renard is een man met een Spartacusziel. Hij is als een vulkaan in volle werking. Hij schiet in volle vlam tegen de uitbuiters van de werkman. Het is geen wonder dat hij separatist is, maai bij staat in het verkeerde kamp. Hij staat niet in het kamp der Vlamingen die gedurende honderddertig jaar onrechtvaardig wer- c.en behandeld. Hij staat in het andere kamp dat normaal vindt dat het onrecht voort duurt. De Vla mingen zijn er aan gewoon en hun recht is verder- tigd. Zij zitten in België gelijk tijdens het Oud Testament Israël in het land der Pharao's. En als ze de slavernij willen ontlopen, zit de openbare macht er achter. De Libre Belgique en andere gebreveteerde vader landers praten en schrijven tegen Renard. Maar ze zitten in het zeilde kamp. De ene in de rechtervleu gel, de andere in de linker. 'V ooi mij is Renard de beste van de twee. Renard wil ons in de ban slaan, ons buiten wippen, omdat wij niet langer onze heren, de Walen v illen dienen voor een droge korst brood. De Libre en andere diergelijken willen ons ge vangen houden. De periode van het edelmoedig begrijpen is voorbij gestreefd. Wij moeten niet denken dat met geduld en verdraagzaamheid alles zal in orde komen. Voor hen is alles in orde wij klagen ^onder reden wij hebben een minderwaardig heidscomplex. Maar tot vervelens toe moeten wij het zeggen en nog zeggen 1) De omwenteling van 1830 was het werk van de Walen en de verfranste hogere standen in Vlaan deren. De Gentse katoenbarons waren de uitzonde ling zij waren en bleven orangist omwille van net afzetgebied voor onze weverijen in Hollands Indië. -De laamse volkslagen hadden niets in de pap te brokken. Het stemrecht van de werkman dagtekent uit de jaren 1890. (Lees verder op blz. 2) ex'm d we Het hand op een Tcueesprong ®n^®r de Antenne

Denderklok | 1961 | | pagina 1