e e/? u^ams 6n GEBEDSAVOND Onder de Antenne Vijfendertigste Jaargang Zondag 15 oktober 1961 PAUS JOANNES XXIII VREDE Beantwoordt deze oproep en neemt deel aan de OP ZATERDAG 14 OKTOBER WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr J. Lievens Oudstrijdersplaats -•' Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Al kan deze titel dergelijk vermoeden laten rijzen, toch willen wij hier niet schrijven over de beroerde tijd der Franse Revolutie. Niet omdat zulks nu reeds zo lang voorbij is, want niets in deze wereld, zolang er mensen zullen leven, blijkt definitief tot het verleden te behoren, alles blijft actueel en levend, soms in geringe, soms in ont stellend grote mate. Broederlijkheid, is ze er ooit geweest Heeft het ooit bestaan dat niet de ene helft der aarde de andere als zijn mindere heeft beschouwd, er niet met medelijden of verachting op neerkeek of hem afstootte Met zweet en bloed van het ene volk werden de pyramiden voor het andere opgericht. De aristo cratische Grieken beschouwden de rest van de we reld als barbaren en de Heren uit het feodaal tijdperk mogen wij met gegronde reden ervan ver denken dat zij de toenmalige maatschappelijke bar rières ook (al dan niet bewust) als biologisch heb ben geacht en verkondigd. De laatste oorlog schonk ons de Japanse godenzonen en het Duitse Herrenvolk of zoals zij zelf beweerden de Herrentiere Tot wat hun blinde haat en totale verdwazing leidden leerden ons de kamikazes en de concentratiekampen, his- toires, qui dépassent la fiction Als een wraakroepende schande voor het mo derne Amerika staat daar als een gloeiende waar heid hun razende rassenstrijd, hun Little Rock. Hun Ku-Klux-iKlan, die vóór de oorlog nog in het ge heim, thans voor niemand nog verborgen zijn af schuwelijke, middeleeuwse practijken bedrijft, er zelfs televisiereporters op uitnodigt... Wat de Russische spoetniks aan lijden verber gen wordt door een ijzeren gordijn angstvallig ver borgen gehouden, al laat de Berlijnse muur ons wel een ietsje zien, een massa vermoeden... De bloedige apartheidspolitiek in Zuid-Afrika, de hardnekkige stammenoorlog in Congo hebben beide nog lang niet hun hoogtepunt bereikt. Algerië noopt Frankrijk tot een uitputtende ver geefse strijd en staalharde actie. Plastiekbommen gelden als antwoord. Want liberté, égalité en fra- ternité kunnen het niet langer meer houden. Op heel de wereldbol kan geen vingertop gezet worden dat men het eronder niet voelt gloeien en branden. Er komt welnooit een eind aan Want veel dieper dan het bewustzijn van het verschil in huidskleur of ogenvorm zit bij de ene helft der mensheid de innerlijke, psychische en onverantwoorde aversie tegen alles wat anders is. En denk nu maar niet dat dit alles ons toch niet aangaat, dat wij er immuun voor zijn. Want in 1958 verscheen in dc kolommen van De Denderklok de brief van die negerjongen, die op de Wereldtentoonstelling in het paviljoen van zijn land kunstvoorwerpen schiep, door de me nigte als een rariteit werd aangekeken en be handeld en tot schreien toe ontgoocheld terug naar zijn land vluchtte. Kinderen hadden hem zelfs ba nanen toegeworpen... En vorige week hebben we 't gezien hoe kin deren een radeloze neger, met enkele schamele zak jes snoep op zijn hand, omstuwden, uitjouwden en hoonden. In onze stad, onze kinderen Volwassenen keken toe, sommige onverschillig, andere geamu seerd zelfs, doch geen enkele greep in... Als men alles overschouwt, is het dan niet alsof onze wereld opnieuw de zeven plagen van Egypte beleeft, doch dan tot bijna oneindige gestalten op gedreven En is het werkelijk al de moeite waard En is er wel iets eenvoudiger dan in vrede naast en met elkaar te leven, zonder vooraf te kijken of de andere wel is en denkt als gij Raast onze wereld naar de afgrond toe, omdat de mensen het allerergste overkwam, dat ze goed van kwaad niet langer meer kunnen onderscheiden? Al heeft het er werkelijk alle schijn van, wij geloven het niet, want hoe donker ook de nacht moge zijn, er volgt steeds een heldere dageraad, en eens verschijnt er toch Iemand, niet als een deus ex machina, maar als een gebieder, die weet wat hij wil, die nog nooit verkeerd heeft gehan deld en die zelfs de meest woeste storm heeft be daard. Onze Lieve Vrouw- en St Theresiaparcchie Ninove OPROEP TOT ALLE PAROCHIANEN VRAAGT ONS DRINGEND TE BIDDEN voor de Te 7.15 uur BIJEENKOMST naar keuze aan één van de volgende verzamelpunten Sinte- Teresiakerk Hospitaalkerk Kapel van de Koepoort Kapel van de Geraardsbergsestraat Te 7,30 uur GEBEDSOPTOCHT vanuit deze ver zamelpunten naar de Onze Lieve Vrouwkerk. Te 8 uur PLECHTIG LOF, gezongen in de Onze Lieve Vrouwkerk. Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De grote gebeurtenis tijdens de afgelopen weken in de binnenlandse politiek, is de hervorming van de liberale partij. Wij spreken er over zonder er veel wijsbegeerte aan te verslijten. Wij zijn niet gewoon zo maar op eigen gezag te oordelen en te veroordelen. De partij is veranderd van etiket dat is een feit. Zal er wat veranderen in de politiek van de partij Zal er wat veranderen in het per soneel van de partij en zal de verandering van uithangbord een grote kuis medebrengen Wij zullen afwachten en de kat uit de boom kijken. De partij is dus veranderd van etiket... Waarom niet De socialistisdhe partij was vroeger de ar beiderspartij. Zij is van naam veranderd als haar leden van hoofddeksel veranderd zijn. Of weet gij niet meer dat Spaak ook een muts gedragen heeft Hij moet nu zelfs geen cow-boy meer dragen en mag zich gerust laten kieken met een buishoed op de kop of eenvoudig in zijn kletskop. De katholieke partij is reeds twee, drie keer van naam veranderd. De lering bleef dezelfde, de in wendige structuur werd een beetje vernieuwd en soms ook het personeel. Het is een oude gekende waarheid dat veranderingen niet altijd verbeterin gen zijn. In politiek vooral is het waar dat de rap- sten daarom de besten niet zijn. Een kat in huis die hele dagen in haar mand ligt te slapen, is niet veel bijzonders. Een kat die te rap is, wordt gauw een dief in huis... De nieuwe liberale partij zal in 'haar geschiede nis waarschijnlijk niet veel verschillen van haar twee grote zusters. De grote sterren aan de politieke hemel kennen soms een korte eclips, als ze het eens te bont gemaakt hebben. Maar over het algemeen komt alles weer in orde. De geschiedenis van Kongo wordt van dag tot dag tragischer. België is door de Verenigde Naties als zondebok uitgeroepen. De hoge instanties in de politiek hebben er niet veel belang aan gehecht, tot grote ergernis van ons eerlijk volk. Vooral nu begint te blijken dat de haat van Hammarskjöld tegen België een financiële ondergrond schijnt te hebben en dat Zweedse-Amerikaanse organismen de Belgen buiten willen om zij er binnen te gera ken. Niemand moet ons dat zweren - wij weten allemaal hoe zij hier in het land zelf de Belgische stekjesnijverheid hebben vervangen door een Zweedse. Wij weten dat het rappe katten zijn... En toch heeft België een zekere schuld aan de gebeurtenissen in Kongo. A.ls de zwarten naar Brussel gekomen zijn voor de «indépendance om een grondwet op te maken, waren al de eerste tenors van de drie partijen er bij om er iets van te maken. Al de zwarten waren het federalisme toegedaan. De blanke broeders, pro fiteurs van het ene en onverdeelbare België,' heb ben gepraat en nog gepraat tot dat de negers van Kongo een eenheidsstaat hebben gemaakt. Toen weid ei gezegd dat het maar om te beginnen was, (Lees verder op blz. 3) - tvSfcl d w e^n Broederlijkheid

Denderklok | 1961 | | pagina 1