n ^faams en J Onder de Antenne WACHTDIENST APOTEKERS Vijfendertigste Jaargang Zondag 29 oktober 1961. Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Onder de hoof ding Un et Neuf verscheen in La Libre Belgique van 14/15 oktober jl. een ar tikel van de waalse CVPsenator Pierre Nothomb waarin schrijver zijn amis wallons du PSC er om smeekt voortaan de benaming Geographische Senaat zo onschuldig door zijn vriend Marcel Philippart uitgekraamd, niet verder te gebruiken. Hij heeft immers iets anders, iets beters, iets meer soepel, zoals we verder zullen zien. Gericht tot zijn waalse vrienden zouden wij. Vlamingen, daar eigen lijk niets in te zien hebben, was het niet dat Senator Nothomb met een voorstel voor de pinnen komt waaruit eens te meer blijkt welke beperkte en ouderwetse ideeën de waalse CVPers er nog op na houden, en hoe ze nog altijd pogen de Vlamingen de das om te doen in de stille hoop hun vroegere machtspositie te handhaven. Na laag gekonkel en veel gepalaber, na het afgezaagd liedeken van na tionaal gevoel en vaderlandsliefde weer eens ge zongen te hebben, legt onze Senator uit en God weet dat walen het kunnen uitleggen dat het heil des lieben Vaterlandes eist, de tegenwoordige Senaat op een andere leest te schoeien, hem op provinciale voet te hervormen, opdat niemand zich de mindere van de andere zou voelen. Als we 't goed begrijpen, want dhr Nothomb is nog al duister en vuil op vele plaatsen, zou een eerste verandering met de provinciën zelf moeten gebeuren. De 4 waalse en de 4 vlaamse zouden be houden blijven, terwijl Brabant ce Brabant- capitale que l'on pourrait aisément alléger de ses régions a vocation unilingue verdeeld zou worden naar gelang de taal, tussen de verschillende aan palende provinciën. Als nummer 9 krijgen we de capitale-province Bruxellcs We gaan hier even stoppen met hervormen omdat de snuit van de waalse aap hier al uit de mouw komt. En direct en kordaat zeggen NEEN Om de zeer eenvoudige reden dat Brussel weel de doorslag zou geven en wat wij vandaag mogen verwachten hebben we al 131 jaar proefondervinde lijk ondervonden, om het eens op zijn Luppe Ka- zuffels te zeggen. Maar laat ons die waalse oerarig- oetang eens verder uit de mouw halen en het beest eens 'van dichterbij bekijken. Eens de provinciën hervormd, zou een Senaat op provinciale basis in leven geroepen worden, dus niet volgens het tegenwoordige evenredige stelsel, maar zouden de verkiezingen gebeuren a la base of in andere woorden de kiezers zouden per pro vincie bv. 10 senatoren mogen kiezen deze 90 rechtsti eekse gekozenen zouden dan, in een onder onsje of coöptatie, de resterende senaatsleden mo gen uitkiezen tot het wettig aantal is bereikt. Ziet g hem afkomen 4 x 10 vlamigen, 4 x 10 walen en 1 x 10 brusselaars, of 40 tegen 50. Want dat de brusselaais een llamin zouden coöpteren, gelooft of hoopt onze senator zelf niet. Ge moet dan ook niet vragen tot welk geschipper en geknoei deze handelwijze aanleiding zou geven en welke soort van senatoren er door dit organisme zouden geboren worden. Apoteek open zondag 29 oktober Mevrouw Van De Mosseiaere Stationsstraat Apoteek open op Allerheiligen Mr A. De Ruyrer Beverstraat Het uiteindelijk resultaat zou zijn dat Vlaande ren, met zijn meerderheid van bevolking, in vol strekte minderheid zou komen te staan of anders gezegd, dat de honderdduizenden die nu niet in het parlement vertegenwoordigd zijn, hun aantal on geveer zouden zien verdubbelen. En dat Jamais Ge moet Senator zijn, en waal bovendien, om het lef te hebben dat een nationale oplossing te noemen. En verwondert het U nog dat wij hier, sinds jaar en dag, als Vlamingen altijd wantrouwend hebben gestaan tegen alles wat zich nationaal noemt Het enige argument tegen zijn voorstel vond onze senator, in het feit dat weinig bevolkte pro vinciën over hetzelfde recht zouden beschikken als dichtbevolkte, maar, zegt hij zelf cela ne me choque nullement. want een provincie is toch geen veestapel waarvan het belang per kop wordt bere kend en Luxemburg is er even nodig voor België als Henegouwen Voorzichtigheidshalve worden er geen vlaamse provinciën bij vermeld, maar in klare en eenvoudige taal omgezet komt het hier op neer dat de Luxemburgse stieren 1/10 van het voer krijgen, evenveel dus als de Oost-Vlaamse melk koeien. met dit verschil dat de stieren zich aan dat 1/10 vet kunnen vreten terwijl de koeien nog al eens op de kribbe mogen bijten, om van het melken maar niet te spreken. Neen, senator Nothomb, dat pakt niet Gij leeft nog altijd gij en uw vrienden in de gedachten- gang van de slimmerik (we herinneren ons zijn naam niet), die lange jaren geleden in de Kamer eens uitriep La Belgique sera latine ou elle ne sera pas Zie maar naar de geboortecijfers en besluit zelf. De tijd dat we ons door de walen de les lieten spellen is voorgoed voorbij, naar uw sirenenzang luisteren we niet meer en op ons gevoel moet ge niet meer rekenen. Daarvoor zijn we te dikwijls en tè lang bedrogen, hebt ge te veel misbruik ge maakt van ons goed hart, en uw Herrenvolk-prak tijken hebben uitgediend. Misschien herinnert ge U nog hoe, tientallen jaren geleden, elke rechtma tige vlaamse eis afgewezen werd met het motto ce nest pas le moment Waarvoor wij het wel le moment vinden is om U eens een harde waarheid (Lees verder op blz. 2) Zijt ge zondag naar Brussel geweest Profiuiat Gij verdient een prijs van het Carne gie Heldenfonds voor moed en zelfopoffering. Ik ben niet geweest. Mijn buik rechtuit gespro ken, in die zaken behoor ik tot de grote massa der voorzichtigen. Ik heb, gelijk vele anderen, te veel gezien... te veel gehoord... en te veel ondervonden. Alles is goed afgelopen... Maar wie wist op voorhand, dat het zo aflopen zou België is nog altijd hetzelfde gebleven en zij die de sleutelposities bezetten, zijn nog altijd de zelfde. Als enkele jaren geleden onze brave mensen van hier naar Brussel gingen manifesteren tegen de wet Collard. wisten zij niet dat er, onder bewa king en bescherming van de Belgische Rijkswacht, parkeerplaatsen waren aangelegd achter pinnekens- draad, voor manifestanten. Duizenden werden die dag in België's concentratiekampen opgesloten, er buiten hun weten naar toe gebracht langs geleerde en ingewikkelde omleidingen. Of is dat ook al vergeten Wie kan in gemoede zeggen dat hij wist dat het nu zó niet zou verlopen De Ijzerbedevaart is jarenlang, en jaar na jaar, het oefenplein geweest van de Belgische brutaliteit. Het as toch zo plezierig met de kolf van het ge weer op het achterwerk van de Vlamingen te klop pen Wie kan in gemoede zeggen dat hij wist dat het nu zó niet zou zijn België heeft bij honderdduizende Vlamingen on- wederroepelijk alle krediet verloren. België is hetzelfde gebleven met zijn gendarmen cn met zijn politieke leiders, van alle kleur en geui, die het laamse volk hebben verraden. Het feit België en het begrip Vaderland passen niet meer op elkaar. Er is iets veranderd wie weet wat en voor hoe lang Onze vaderlanders zijn nog altijd dezelf de uitbuiters gebleven. Onze politieke, kulturele en financiële leiders zijn nog altijd onverbeterlijk de zelfde gebleven. Achiel is niet veranderd... La Li bië Belgique ook niet De uitbuiters van de va derlandsliefde zingen nog altijd de Marseillaise Is ons volk veranderd of is het aan 't verande ren Heelt het uitjouwen van ministers en hoogge plaatste personen de ogen doen opengaan Of hebben ze nieuwe hoop gekregen en daarom een nieuwe taktiek ingeluid Onze politike leiders zijn bezig met een nieuw- soortig paard van Troja op te timmeren, waarop zij rekenden, om Vlaanderen te versmachten. De uropese gedachte is het wolvenijzer waarmee zij „aanderon menen te vangen. Terwijl heel de wereld door de jonge naties hun nationalistische aspiraties uitwerken, wordt in West-Europa ijfverig gewerkt aan de eenmaking (Lees verder op blz. 2) 0ws9el'nd Wes/<i/, Provinciale Senaat?

Denderklok | 1961 | | pagina 1