d 'te n "Jij er uit of ik eruit" de Antenne Vijfendertigste Jaargang I Zondag 12 november 1961 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG 43 Jaar is het dan geleden dat een einde werd gesteld aan de eerste wereldoorlog, en zoals al de voorgaande zal ook deze verjaardag gevierd wor den met militaire optochten, vlaggen en redevoe ringen. Nog enkele aperitiefs nadien, een partijtje kaart en het zal weer voor een jaar vergeten zijn. Alleen de ouderen, zij die van dichtbij de ellende van deze eerste wereldoorlog of bezetting hebben meegemaakt, zullen nog een gedachte en een gebed wijden aan hen die er het leven bij lieten om zich hoofdschuddend af te vragen Waartoe heeft het allemaal gediend En daar is werkelijk wel reden toe. Oorlogen en revoluties hebben sinds 1918 elkaar met een onthutsende regelmaat opgevolgd, het is er mee gegaan zoals met het novemberweer soms een op klaring met een beetje zon. meestal regenvlagen tot de storm van 1940 weer de ganse wereld in be roering bracht. En sindsdien Veel schone akkoor den werden tussen naties afgesloten, eeuwige vriendschap gezworen en veel schone dingen be loofd, en aan goede wil heeft het zeker niet ontbro ken... En nog nooit ging het slechter met een veel sneller tempo dan vroeger volgen oorlogen elkan der op, volkeren worden nog altijd onder de knoet gehouden, opstanden in vroegere koloniale gebieden zijn niet uit de lucht. Het zou ons te ver brengen een opsomming te maken van al de miseries die de laatste 20 jaren opnieuw de mensheid teisteren, al hoewel het de moeite zou lonen alles eens onder de loupe te nemen. En hebben we niet genoeg als we zien dat er in ons eigen oud-Europa de laatste tijd gebeurt Zeer bemoedigend is dat voorzeker niet. Stonden, een paar weken geleden, Amerikanen en Russen in Berlijn niet sehietensgereed tegenover mekaar Hoe bitter weinig was er toen nodig geweest een onvoorzichtig woord, een onverantwoord gebaar om een vlammenzee in gang te steken waarbij, ver geleken de laatste oorlog een onschuldig vuurwerk zou blijken te zijn. Zo ven* staan we... zestien povere jaarkens na het stoppen van een moordpartij waarbij miljoenen mensen op weerzinwekkende wijze werden afge maakt, och niet alleen op slagvelden, maar ook in koncentratiekampen. bij luchtbombardementen van open steden, bij een repressie die voor altijd zullen schande spreken. Elke grote natie streeft niet naar DE, wel naar HAAR vrede en wil deze met geweld de anderen opdringen. Dat al deze menselijke po gingen fataal zullen mislopen, daaraan valt jammer genoeg niet langer meer te twijfelen, want het woord van de Grote Meester Gij zult niet doden vindt geen ingang in de harten der kleine meesters die onze wereld willen regeren. Hoe graag wensten we, m deze droeve dagen van herinnering, met de Vlaamse jeugd op bede vaart te kunnen gaan naar de talrijke kerkhoven van hen die uit verre, vreemde landen hier in ons klein Vlaanderen een gewelddadige dood kwamen vinden Tommies en Highlanders killed in action en begraven rond leper en op het beruchte Tenny- cott Cemetery de tienduizend studenten, kruim der Deutsche Burschenschaft, gevallen rond Lange- mark les demoiselles a pompon, de Franse fu siliers marins in 1914 gevallen te Sint Jan Potijnse Amerikanen van over there te Waregem Ka- nadezen te Maldegem en God weet wat en waar nog allemaal. Tot op ons Ninoofs kerkhofje toe waar enkele vergeten Marokkanen, rnorts pour la France, wachten op een gebed en op de jongste dag. En om te eindigen zouden we onze eigen doden gaan bezoeken, de Vlaamse jongens die rusten in De Panne. Adinkerke. Diksmuide, Houthulst en el ders. Zij, van wie werd gevraagd de Guldensporen- siag te herdenken, die hebben herdacht en er heb ben naar gehandeld en die gedachtenis met hun jong leven hebben betaald omdat ze de koninklijke woorden hebben geloofd, maar die nog wachten... wachten... Ja. tot wat heeft het eigenlijk allemaal gediend? NHNJO ZAAL RÖX Y Ninove Zondag 12 november te 19 h 30 Maandag 13 november te 20 h OPVOERING VAN KLUCHT IN 3 BEDRIJVEN. Zaterdag 11 november Al de oude souvenirs komen weer eens boven gelijk op sommige dagen het vuil 'water van de Dender. 11 november 1918 85' i van de Belgen aan het front schreeuwen, in het Vlaams, hun vreugde uit omdat ze mogen leven. Maximum 15% zijn frans sprekenden - ze zijn veel kalmer. Het was voor hen precies zó slecht niet aan het front. V/ ij lagen met onze eenheid in De Pinte op een tiental kilometer beneden Gent, volop aar 't werk om het oversteken van de Schelde voor te bereiden. Wij waren blij dat het gedaan was maar de baro meter zakte van de eerste dag af. Wij vernamen dat Gent in volle gloed stond van Franse vader landsliefde. De Gentenaars wilden geen Vlaams spreken en de Gentse vlag wit met een zwarte leeuw daarop was afgerukt en verbrand, en... de Gentse hoerkens spraken Frans. Op 12 november wou ik zelf gaan zien hoe het er uitzag te Gent. Ik geraakte bij toeval tot bij de Savaanstraat. Daar zag ik een eenvoudig huis in de rij, leeggeplunderd en vernield, vensters uit, deuren ingestampt en stukken van meubels tot in de straat... Aan de gevel van het huis hing nog, ongeschonden, een plaatje behandel de dieren met zachtheid In het deurgat stond een vrouw bij jaren en bij haar een piot in uniform. Ik hoorde de vrouw zeggen jongen, ik kan u zweren dat het niet waar is Ik had genoeg gezien en ik ben teruggekeerd naar de Vlaamse buiten bij de Vlaamse soldaten... Het is er sinsdien niet op verbeterd... De 85'r hadden de oorlog verloren de 15% waren de roemrijke overwinnaars 1918 was de tweede uitgave van 1830 édition revue, corrigée et augmentée - De Vlaamse elite werd uitgekamd, moreel en materieel vernietigd. Vlaanderen sukkelde voort tot aan de oorlog van 1940. Dat was de overtreffende trap... Er werd gemoord de IJzertoren werd ver nield de witte terreur vierde hoogtij en bezette met plechtig gebaar de sleutelposities in het land. De lage instincten hebben zich straffeloos bot ge vierd... Gistei en nog las ik de Libre dat de minister dringend gevraagd had naar het krediet van 1 mil joen dat nu al enkele jaren toegewezen wordt aan de wederopbouw van de IJzertoren. Er stond bij dat volgens de laatste ramingen het geheel meer dan 11 miljoen zal kosten. De daders van de aanslag zijn niet gekend, ze zijn niet burgerlijk verantwoordelijk gesteld en hun familie is niet tot de bedelstaf gedoemd. Alle dagen lezen we in de bladen over het voorstel Gilson dat in recordtijd door dt adminis tratieve doolhof (vliegt Wat V laanderen niet kon in honderddertig jaar. waarvoor Vlaanderen belasterd, beboet en mishan deld weid om niet te spreken over executiepelo tons kon in min dan een jaar in orde gebracht door Renard en zijn Walen. Voor mij is het de eerste trap in de broek die ik gaarne krijg. Ik heb vijftig jaar in de beweging gestaan en altijd de thesis verdedigd dat wij moeten helpen zorgen dat we buiten gedaan worden We zijn zo ver en moeten ons leven niet meer te pande stellen met uiting te geven aan onze gevoelens van wantrouwen tegenover het duurbare vaderland... we Remember...! Onder

Denderklok | 1961 | | pagina 1