d w e en de Antenne Vijfendertigste Jaargang Zondag 19 november 1961 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefo-on 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Wij naderen met rasse schreden 1 december, dag waarop de absolute voorrang van rechts zal in voege treden, dit met de hoopvolle bedoeling het aantal verkeersongevallen in ons land gevoeiig te verminderen en tevens onze reglementering ein delijk in overeenstemming te brengen met de be palingen van de Internationale Overeenkomst van Genève die door ons Parlement is bekrachtigd bij de wet van 1 april 1954. Het is typerend voor de voorlichting in cns land dat vandaag, na ruim 7 jaar, zoveel autobe stuurders zich een verkeerd beeld vormen over die fameuze voorrang van rechts en zich gaan inden ken op ieder kruispunt onderste boven te worden gereden. Deze twijfelaars kunnen wij gerust stellen door hen er op te wijzen dat aan de bestaande wegcode niets verandert, tenzij dat de openbare wegen met sporen of met verschillende rijbanen als dusdanig geen voorrang meer genieten met uitzondering nochtans voor de trams. Voor de rest weinig of geen nieuws. Wij willen echter van deze gelegenheid gebruik maken om enkele aspokten van het wegverkeer speciaal te belichten en hieraan enkele suggesties vast te knopen. DE MEDEWERKING VAN DE GEMEENTEBESTUREN Wat een zekere vrees bij de wagenbestuurders wettigt buiten een eventueel gemis aan kennis van de huidige wegcode is voorzeker het in ge breke blijven van de gemeentebesturen bij het plaatsen van deze verkeerstekens die moeten toe laten dat de nieuwe maatregel werkelijk ten goede komt aan de maatschappij. Eerlijkheidshalve moe ten wij toegeven dat ook op de buitengemeenten op het domein van de verkeersreglementering, een enorme vooruitgang werd gemaakt. Zulks neemt echter niet weg dat nog talrijke verbeteringen kun nen aangebracht worden. Het lijkt ons eerst en vooral noodzakelijk het doorgangsverkeer van steden en gemeenten ver keer dat uiteraard plaats heeft op de breedste we- nodige voorrang te verlenen door aange paste sign, lisatie. Verder zou veelvuldiger gebruik dienen gemaakt van de onderbroken witte lijn, lie ver dan zich te beperken tot de doorlopende witte lijnen op de kruispunten, al was het maar als com pensatie voor de reeds overtalrijke verbods-tekens. Het volstaat immers niet er voortdurend op uit te zijn alleen deze maatregelen te treffen die moeten toelaten proces-verbaal op te maken, -ook de dui zenden Belgen die achter het stuurwiel hun boter ham moeten vei dienen, dienen door de openbare instellingen beschermd te worden, vooral geduren de de donkere en mistige wintermaanden. RATIONEEL GEBRUIK VAN HET WEGENNET Met het doel het hoold te kunnen bieden aan het steeds aangroeiend verkeer, hebben schier alle landen ettelijke miljoenen besteed aan de bouw van autosnelwegen, met de dubbele betrachting het verkeer op de secundaire wegen te ontlasten en tevens toe te laten grote afstanden af te leggen in een minimum van tijd. Wanneer wij dan even gaan postvatten, gedu rende het week-end, op een der talrijke bruggen die bv. geslagen werden over de autonelweg Brus sel - Oostende, dan moeten wij vaststellen dat de linker rijstrook dichter bezet is dan de rechter, wat in een land met rechts verkeer duidelijk wijst op een irrationeel gebruik van deze kostelijke con structie. De oorzaak hiervan ligt zo maar voor het grijpen te veel wagenvoerders rijden te traag op de autosnelweg. Deze mensen, die een autosnelweg gebruiken om ai wandelend naar het zonnige strand te rijden, geven er zich geen rekenschap van dat zij onrechtstreeks oorzaak kunnen zijn van vaak dodelijke of zware verkeersongevallen. België is het land der halve maatregelen. Men heeft 's zomers, tussen zekere uren van het weekend, de maximum snelheid op hoofd- en secundaire we gen beperkt tot 80 km. terwijl men het niet aange durft heeft op de snelwegen een minimum snelheid op te leggen. Is het niet verkeerd, bij de verkeersongevallen die zich voordoen bij het inhaalmaneuver, steeds de zogezegde overdreven snelheid als zondebok aan te geven, en hierbij nooit te zoeken naar de on rechtstreekse oorzaak ervan de te traag rijdende voerder die de anderen tot gevaarlijke maneuvers verplicht Het is ten andere niet voor niets dat men te Parijs bv. snel MOET rijden en dat de Duitse We- genpolitie de wandelaars dringend verzoekt de snelwegen te verlaten. Men kan zich in dit zelfde verband ook afvragen of de snelheidsbeperkingen op een secundaire weg wel voldoende verantwoord zijn. Ter illustratie hiervan een voorgeeld van vergelijking dat alle autovoei ders uit de streek wel zullen kennen Pe- pingn en HofstadebijAalst. Omwille van een dodelijk ongeval heeft men bij het binnenrijden van Pepigen gedacht de snelheid tot 40 km te moe ten bepei ken, terwijl men met een gerust geweten de gemeente Hofstade met zijn scheroe en glib berige bochten mag doorvliegen aan 60 km/uur. Begrijpe wie begrijpen kan, maar logisch is zulks niet. Een andere suggestie die het overwegen ruim waard is, bestaat er in, gedurende de vakantie periode periode van intens verkeer alle snel heidsbeperkingen die omwille van de nabijheid van scholen worden geplaatst, eenvoudig weg te nemen. Wij verdedigen hier de roekeloze doodrijders niet, maar willen alleen een lans breken voor meer rationalisatie in wegcode en wegverkeerj AKTIE VAN DE PERS Ere aan wie ere toekomt. Een bloempje en een hartelijk woord van dank aan de Vlaamse TV die (Lees verder op blz 2) Ik ben geen profeet, ook geen waarzegger. Als er zware wolken aan de gezichteinder opdagen, z.et men dat het donker wordt, maar niemand kan zeggen of er onweder van komen zal. Er is een spreuk die eigen was aan de Vlaamse kustbewoners, die nu algemeen geworden is en een politieke kleur heeft gekregen vliegt de blauw voet, storm op zee Die blauwvoet is doodeenvou dig een zeemeeuw. Er zijn andere kentekens van dreigende storm ook in de politiek. Ik heb meer schrik van de Rode Valken dan van de blauwvoeten. En de Rode Val ken vliegen Meet ge nog van de tijd uit de vóóroorlog van 1S39 1945 Hitler was volop bezig met zijn wapens te schu ren gelijk voor een revue. In Frankrijk hadden ze een regering van Geor ges Blum, de grote leider van de socialisten, en het was de tijd van het antiklerikaal cartel. Ik houd met van snedige benamingen en ik neem eenvoudig die over die ze in de wereld van het latijnendom gebruikten frente crapular Toen de ooi log kwam was het anticlericaal fes tijn nog goed aan gang. Frankrijk was het land van het goede leven, terwijl Goebels aan de wereld liet w eten wij nebben geen boter maar wij heb ben kanonnen Mij weten wat er van gekomen is en wij die aan de anticlericale tafel niet hebben feestgevierd, wij hebben de gebroken potten betaald. Zij hebben de weerbaarheid van het Westen gebroken, zij hebben geheuld met Rusland en zijn bondgenoot Duitsland, tot in 1941. Daarom is de datum van het officieel verraad verschoven tot 1941 alles wat daarvoor kwam telde niet. Zij waren splinternieuwe, versgebakken vaderlanders die nog altijd beloond worden om hun prestaties, terwijl nu nog altijd het incivisme rechts zit. M aarom ik het daarover heb De Rode Valken vliegen De grote koppen van het socialisme heb ben weer de manieren gekregen van specialisten m de politie*. En de burgemeester van MTest-Berlijn en de leider van de Duitse socialistische partij, én de leider va-: de Engelse Labour én de Franse lei der Guy A.jilet, hebben hun verstand bijeengelegd sa™.®n ™et sPaak- Zij hebben consulte gehouden, gelijk doxters aan een sterfbed. M7at ze beslist heb-' ben weten wij niet. De socialisten wonen niet ver \un de communisten en hun democratie heeft veel weg van die van de Russen. Zij kunnen de pers en de portrettentrekkers wel buiten houden. k geen betrouwen in hun competentie, en terwijl Rusland nu - gelijk Duitsland vroeger - zijn volk in de armoede laat zitten om «megaton atoombommen m de lucht te sturen en de wereld te doen beven, gaat in de Westerse landen de twist om een frank meer zijn gangen. En de partijen onder het symbool van de Rode Valken, hebben eerst God vergeten, daarna het vaderland vergeten om des te beter te kunnen denken aan de partij en aan zichzelf. Er dagen zwarte wolken op e^n Voorrang van Rechts en Rijbewijs Ond«r

Denderklok | 1961 | | pagina 1