d BHb/ cia Onze Prijskamp! Abonnementen Vijfendertigste Jaargang Zondag 3 december 1961 m Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het is niet zonder verbazing dat wij in de Ok- toberzittingen van de Provincieraad van Oost- Vlaanderen, ons nieuw Socialistisch Provincieraads lid, dhr Coppens, een aanval hebben zien doen tegen de oprichting van de Provinciale Technische School te Ninove. Heel de bevolking van Ninove en omliggende heeft de oprichting van deze school met vreugde begroet, tot welke gezindheid zij ook moge behoren, omdat het geen de minste uitleg behoeft dat een Technische School de kinderen van onze arbeiders in staat stelt een hogere ontwikkeling te bereiken en een hogere broodwinning en standing in de sa menleving te bemachtigen. Dhr Coppens heeft blijkbaar het socialistisch standpunt ter zake niet eens begrepen. In de Pro vincieraad stemmen de socialisten voortdurend te gen het oprichten van Provinciale Technische Scho len door de Bestendige Deputatie, omdat naar hun oordeel het de Staat is die zou moeten Technische Scholen oprichten, en niet de Provincie. Dat argument kunt ge desnoods begrijpen, al hoewel wij er niet akkoord mee zijn. Immers sedert jaren wordt het niet meer betwist, en het Ministerie is het daarover ook eens, dat de Provinciale Bestu ren beter bij machte zijn om de plaatselijke nood zakelijkheden op technisch gebied na te gaan, dan van uit het centrum Brussel, en dat trouwens de Provinciale Besturen in die zaken vlugger kunnen te werk gaan dan het Staatsbestuur. Moesten wij het initiatief van oprichting van Technische Scholen overlaten aan de Staat, ik geloof dat we nog lang zouden mogen wachten. Ten andere in de twee Provincies die homogeen door de Socialisten worden bestuurd Henegou wen en Luik voert de Bestendige Deputatie op dat gebied juist dezelfde politiek. Het is dan ook maar louter uit oppositiegeest dat de Socialisten dat argument hebben uitgevonden. Ge verschiet dan ook als ge dhr Coppens plots hoort zeggen dat (en ik citeer, want ik heb de tekst van zijn redevoering hier voor mij liggen) het In idit nummer vinden onze Lezers voor de tweede maar ook laatste maal het deelnemingsfor mulier voor onze TV-priJskamp en -Referendum. Dat onze prijskamp zich in een werkelijk grote belangstelling mag verheugen wordt bewezen door de talrijke vraag naar bijkomende formulieren en door het feit dat reeds veel ingevulde formulieren werden ingestuurd, ook al wordt de inzendings termijn pas gesloten op 10 december e.k. Ook uw formulier, Lezer, zien wij met belang stelling tegemoet, doch denkt U eraan het moet In ons bezit zijn ten laatste op zondag 10 december. reastionnaire rechtse blok dat in theorie sinds 1945 een gedeconfessionaliseerde politiek zou moeten voe ren, kan niet anders dan reageren als een dienaar die, ondanks haar mooie beloften, met handen en voeten gebonden blijft aan wat zij in principe heeft verloochend de klem van de kerk en het kapitaal Het wordt dan hilariteit, als daarna de heer Coppens er ook de Liberalen bij betrekt, zeggende Ook deze twee princiepes hebben sinds de bevrij ding de liberale linkerzijde, want ze bestond nog alleen in theorie, gedwongen tot de definitieve keu* ze over te gaanHet zijn alleen de socialisten die haar in grote mate tot deze keuze hebben gedwon gen... De verdedigers van het officieel onderwijs moeten zich, willen of niet, richten tot hen die het nog verdedigen de socialisten. En ge staat verstomd als ge een jonge man ge lijk dhr Coppens, de ouderwetse uitgediende slogan van over zestig-zeventig jaren nog hoort te voor schijn halen de rechtse reactie schuift haar be doeling niet onder stoelen of banken houdt ze arm. en wij zullen ze dom houden. Zodus door het oprichten van een Provinciale Technische School zou de CVP-Deputatie ons volk willen arm en dom houden Maar luistert verder Mijn betoog behelst niet de betwisting een Provinciaal Instituut op te richten, vermits ons land een dwingende behoefte heeft aan geschoolde en bewuste technici, maar mijn protest richt zich veeleer tegen de geographi- sche ligging van bewust Instituut, tegen de modali teiten van zijn oprichting en tegen de voorwaarden waarin het tot stand kwam. Wat de geographische ligging betreft, kan ik enkel aanstippen dat zij een concurrentiële daad is, vreemd aan de verzoenings gezinde geest van het Schoolpakt.. Haar oprichting in de aangeduide omstandigheden maakt de geest van het Schoolpakt tot een karikatuur want zij is een struikelblok aan het been van de officieel-neu- trale instellingen hier bestaande en die, hoeven wij het nog te onderlijnen, bewezen hebben in staat te zijn en de bedoeling te hebben alle philosophische strekkingen strikt te eerbiedigen. Ik kan niet anders veronderstellen dat hiermee de Stedelijke Nijverheidsschool wordt bedeeld, want andere Technische Scholen ken ik in de streek niet. Voor wie het niet weet, is de Nijverheidsschool een avondschool van de Stad. School en Stad zijn met weinig verheugd over de hulp die hen door het oprichten van een Technische School aldus door de Provincie wordt verleend. Of wordt de technische afdeling bedoeld die gehecht is aan de Rijksmiddelbare School, die daar onlangs maar opgericht is om in de eerstnoodzake- lijke nood te helpen voorzien, doch niet past in het kader van het gewone middelbaar onderwijs Dan komt het tot de kritiek van de school zelf gebrek aan hygieniteit der lokalen het kom- pleks dat hier ter beschikking staat is verouderd, en uit educatief oogpunt volkomen te verwaarlozen» Volgens dhr Coppens zijn natuurlijk ook de uitgaven te groot, en is de Bestendige Deputatie op abrupte en obscurante wijze te werk gegaan. Hij kan de haast niet begrijpen, gezien het feit dat er voldoende educatieve instellingen voorhan den zijn, en de onteigeningsprocedure een normaal verloop kende. Het is natuurlijk aan te nemen dat een Provin cieraadslid dat nog maar pas sedert enkele maan den in de Raad zetelt, niet op de hoogte is van het vroegere verloop van zaken. Maar wie zich zelf een beetje respecteert doet zich dan ten minste de moeite zich in te lichten en te documenteren voor aleer over zaken te spreken waarover hij kritiek wil uitoefenen. Doch de uitlatingen van de heer Coppens doen vermoeden dat hij zich niet eens de moeite getroost heeft van tot aan de Sofilaine te gaan, om er zich van te vergewissen dat de Technische School ge start is in de bovenverdieping van de burelen van Sofilaine die alles behalve verouderd is, en op het terrein tussen Sofilaine en Fabelta in geprefa- brikeerde paviljoenen die zeer modern uitgerust zijn, en juist dezelfde zijn als die welke door de Staat worden gebruikt om in een noodtoestand te voorzien. Behalve de heer Coppens weet hier in de streek iedereen waar de Provinciale Technische School zal verrijzen in het nieuw Polderkwartier waar van de plannen voor iedereen ter inzage hebben uitgehangen op het Stadhuis, en waarop de plaats van de school op zeer bepaalde en duidelijke wijze is aangeduid, en waarvoor de onteigeningsprocedure zijn zeer normaal verloop kent. Dat er slechts 80 leerlingen ingeschreven wer den noemt de heer Coppens een fiasco. Ik noem dat een succes. Op de 80 leerlingen zijn het immers een 70tal voor het eerste jaar. Slechts een tiental zijn er voor (Lees verder op blz 2) VERNIEUWING DER Over enkele dagen zal onze bode zich bij U ten huize aanbieden voor het innen van de jaarlijkse abonnementsprijs 85 F. Daar deze kwitanties slechts eenmaal aan geboden worden, verzoeken wij onze abonné's de nodige schikkingen te willen treffen voor het vernieuwen van hun abonnement. Wij rekenen op een goed onthaal en dan ken U vooraf. AANDACHT De lezers die zich thans wensen te abonneren, ontvangen vanaf heden, tot met nieuwjaar, ons blad GRATIS. DE REDAKTIE. Houdt ze arm, en mij zullen ze dom houden I

Denderklok | 1961 | | pagina 1