d vu e z\u Het IJzerbedevaartkomitee Zesendertigste Jaargang Zondag 14 januari 1962 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - «JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Waar ge tegenwoordig ook uw kop binnen steekt draait na enkeie minuten het gesprek fataal uit op taksen, belastingen, fiscus, te weinig inkomen en te veel uitgaven, met het door iedereen volmon dig beaamde 't is te veel En werkelijk het wordt erg, zeer erg, ge staat verstomd als ge ziet onder welke allerhande soorten belastingen de brave bur ger gebukt gaat, vanaf de overdrachttaks op WC-papier tot de luxe »-taks op zo iets als een demokratisch 2 PeeKaken. We weten allemaal dat er tegenwoordig met geld wordt gegooid zoals nooit te voren, er misbruiken bestaan die nodig dienen uitgeroeid of afgeschaft, zoals bv. en om maar de laatste twee kemels te noemen de schandalig hoge wedden door een nutteloos Kolendirectorium uit betaald, of het oprichten van een nog meer nutte loos Inbei, om niet te spreken van de andere vette gruyères waar politiek geblackbouieerden een rij kelijk onderkomen vinden. Al is dat allemaal zeer waar, toch blijft het een feit dat onze huidige re geerders niet gekker zijn dan hun voorgangers en verduiveld goed weten hoe onpopulair zij zich ma ken. Zij weten even goed als gij en wij dat ze uit oorzaak van al deze nieuwe belastingen bij de eerstkomende verkiezingen duchtig zullen bloe den, maar of ze opzettelijk deze aderlating hebben gezocht of alleen uit noodzaak hebben gehandeld is een vraag die ons inziens toch even de aandacht vergt. Want dat de verkozenen des soevereinen volke zo maar in koelen bloede politieke zelf moord gaan plegen, veronderstelt een dosis moed en finantiële opoffering waartoe we hen onmoge lijk in staat achten. Als er dus nieuwe taksen ko men, gebeurt dit uit noodzaak des gebods, en in hoe ver we daar zelf schuld aan hebben gaan we eens onderzoeken. Let nu wel dat wij zelf, belastingbetalers dus ook medeslachtoffers deze regering precies in het hait niet dragen en ze meer dan eens in een spoetnik hebben gezet met de vrome wens dat het tuig onderweg mocht ontploffen. Dat alles sluit niet uit dat cijfers cijfers blijven en we de moed dienen te hebben de toestand eens kalm onder de ogen te zien, ons zelf aan een gewetensonderzoek te onderwerpen en enkele vragen te stellen. Een komt daarbij als van zelf boven Eisen we niet te veel van de Staat Wij klagen wel, maar eisen we niet dikwijls zonder beredeneren dat de Staat zich met alles gaat bemoeien Bij watersnood, het op prijs houden der in landse tarwe - in geval van ziekte, het terug te werk stellen van mijn- en andere werkers het oprichten van nieuwe bedrijven het betalen van een treffelijk pensioen aan ouderlingen -- het uit- betalen van het volle loon aan werklozen z«n gen waai met recht en reden de staatstussenkomst wordt geeist. En het is maar billijk dat deze tegen slagen niet langer door de enkeling, wel door de gemeenschap, worden gedragen. Toch zijn het deze lasten niet die het jaarlijks budget van circa 50 miljard in 1951 tot rond de 140 miljard in 1962 hebben gejaagd. Er zijn andere oorzaken, want wat ons nu nor maal voorkomt was tien jaar geleden nog ondenk baar. Om er maar enkele te noemen gratis lager en middelbaar onderwijs het oprichten van on telbare scholen het openstellen van het hoger onderv/ijs voor alle lagen der bevolking gratis vervoer der schoolkinderen enz. Wij hebben het ailemaal goed gevonden dat de werklieden, vroeger in beestenbakken vervoerd, nu in konfortabeie en goed verwarmde wagens naar en van hun werk worden vervoerd tegen een vergoeding van enxele frankskens per dag. Dat de Staat hier jaarlijks enkele miljarden moet bijpassen vergeten we weer te ïap. ai even rap als we de toestand van ons wegennet m 1951 vergeten zijn. Met een laag tar mac erover schijnt alles gezegd en de slechte Brus- selbaan is lang vergeten. De rekening komt nadien! Het verschil tucsen de banen van vroeger en deze van nu is zo groot dat een klein autootje nu ge makkelijk elke boerenparochie kan bereiken zonder midden door te breken. Autobanen, in 1950 nog schier onbekend, (alleen het stuk Jabbeke-Aalter bestond toen) zijn op korte jaren uit de grond ge stampt en weer wordt aangedrongen op nieuwe, zo onder meer van Antwerpen naar Aken, terwijl met alle soorten geweld een autobaan Antwerpen- Rijsel wordt geëist. Voor het ogenblik worden proeven genomen met de verlichting der op- en afritten aan de autabanen, in afwachting dat de verlichting over de ganse afstand wordt geëist. Hoeveel mensen een nieuwgebouwd huis konden betiekken, dank zij staatstussenkomst, is ons niet bekend. Toch aarzelen we niet te schrijven dat het wereldrecord wel bij ons zal liggen. Dat alles bij elkaar genomen geeft li een ge dachte van wat er in een moderne Staat van de Regering wordt geëist. Het is de tol die we nood zakelijk beialen moeten aan de vooruitgang vooruitgang, gekenmerkt door een hogere levens standaard, door meer confort en groter geestelijke ontwikkeling. Deze vooruitgang dient echter be taald vandaar de steeds hoger wordende taksen. Laat deze gedachte ons een troost wezen als we met bevende handen en wit gezicht de gele geruite briefomslag zuilen open scheuren. Hst ontwerp Gilson komt op het voorplan van de Belgische aktualiteit inzake Vlaams-Waalse verhoudingen. Tot heden heeft de regering nog geen officieel standpunt in genomen en bleef het tot besprekingen en discus sies in de kabinetsraad. De voorzitter van de Vlaam se vleugel van de CVP, de heer De Saeger, ver klaarde onomwonden dat het een belediging zou zijn voor de Vlaamse ministers, ook maar te ver- ondei stellen dat zij de tekst van dit ontwerp zouden goedkeur en. W ij menen dat het ook een belediging zou zijn voor alle Vlamingen zonder uitzondering. Daarom rekenen wij er ten stelligste op dat onze Vlaamse ministers het beneden hun waardigheid zuilen achten vrede te nemen met voor hun volks genoten beledigende oplossingen en liever hun ont slag zullen geven dan door het parlement in de minderheid te worden gesteld. Geen faciliteiten in de Brusselse Waalse randgemeenten moet on vermijdelijk wederkerigheid meebrengen voor de Vlaamse. Hieruit volgt dat de gemeenten Dilbeek, Strombeek-Bever en St Lambrechts-Woluwe zich ten stelligste verzetten tegen eenzijdige voorzetten op grond van de gelijkheid voor alle Belgen, zoals de grondwet zulks voorziet, La Libre Belgique schijnt haar hatelijke houding ten overstaan van de Vlaamse prerogatieven voorgoed afgelegd te hebben en komt onomwonden uit voor de weder kerigheid van de te treffen maatregelen. Deze oude conservatieve maar toonaangevende krant verklaart duidelijk dat het hatelijk zou zijn rechten toe e kennen aan Franstalige minderheden in Vlaamse gemeenten, wanneer zulks ook niet zou wederkerig toegestaan worden aan Vlaamse minderheden in Fi anstalige randgemeenten uit het Brusselse Als Wer WVan e0nv mentaliteit is zulks ^en klein er... Wanneer het ten minste gemeend is Minister Spaak zal aanstaande zondag naar New-York vertrekken om er de zestiende zitting van de UNO-vergadering bij te wonen en er een uiteenzetting te doen var de toestand in Roeanda-Urundi. De verkiezingen zijn er achter de rug en het heeft er alle S dat het er rustig zal blijven. Na de opgelopen er vergeeflijk" het on- met te hlhh 21,11 dezelHe moeilijkheden Staten heef^H V°°"len' De Belgische voogdij over taten heeft dan ook ten volle voldoening gegeven. DreFrfns Dae?fh)0Uden, hUld6 t6 b,'engen aan Prof- Daf!s' ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag. Door de huidige voorzitter, ProfèSr (Lees verder op blz. 2) Te Veel Blikvangers...

Denderklok | 1962 | | pagina 1