1962... Een Nieuw Jaar De st.-Pauiusteesten te Galmaarden Blikvangers VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De C.V.P.-ploeg Zesendertigste Jaargang Zondag 21 januari 1962 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefaon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F Traditiegetrouw heeft de redactie van c De Don derklok aan al de lezers reeds een zalig en ge lukkig Nieuwjaar gewenst. Wij willen derhalve niet in herhaling vallen en de enkele beschouwingen die wij vandaag wensen te houden, hebben dus niets van een nieuwe wens. 1962 is een nieuw jaar en het zal onder talrijke opzichten een zeer belangrijk jaar worden. V ij zeggen dit nu wel op iedere Nieuwjaarsdag, maai deze keer weten wij met zekerheid dat er zeer belangrijke, zeer voorname dingen op til zijn. Dat de wereld er beroerd uit ziet, hoeft wel geen betoog De Kerst- en Nieuwjaarswensen die door de groten in alle landen aan hun respec tievelijke bevolkingen en ook tot over de eigen grenzen werden gebracht, zijn verre van roos kleurig en het optimisme is er heel dunnetjes merk baar in. Wanneer we 's avonds bij het TV-scherm zitten te kijken en het dagelijks nieuws te zien en te horen krijgen, welt spontaan op onze lippen deze éne zinsnede de wereld staat op zijn kop In Congo botert het maar niet. Zal 1962 daar verandering in brengen In Algerië ontploffen nog steeds de piastiekbommen en maken er tal van lijken. Zal 1962 het einde daarvan zien In Berlijn al brokkelt de stenen muur hier en daar wel een beetje af en al worden de gaten er nu gestopt met planken kijken de mensen van eenzelfde land elkander aan als vijandige broeders. Zal 1962 die dwaze en misdadige muur slopen In Albanië blij ven de tere mierenpootjes van de aldaar levende communisten treiterend treden op de zware en onberoerbare ex-vriendenpoten van Moscou. zodat ze er nu zelfs de Russische vrouwen van Albanese officieren en ambtenaren weinig hoffelijk uitgooien Zal die eenheid in 1962 hersteld worden In Frankrijk groeit het verzet tegen de Gaulle met de dag sterker uit. Zal de generaal er in slagen zijn land op het niveau van de groten te hand haven De Hollanders hebben hun deel met Nieuw Gui nea waar zo pas de kanonnen zijn losgedonderd. Komt het in 1962 tot een bloedig treffen of zal het gezond verstand zegevieren Portugal heeft het ook niet onder de markt en Salazar zit meer dan eens met de vingers in het haar. Keert de rust aldaar en in hun kolonies weer in 1962 Elders zijn net andere plagen die het mensdom teisteren. In verre landen woedt de cholera en de pokken grijpen dodend in de gezondste lichamen. Aardbevingen en overstromingen eisen hun tol van mensenlevens op. Trein- en vliegtuigrampen goo chelen met dode mannen, vrouwen en kinderen. Zal daar een eind aan komen in 1962 En waarom zouden wij over onze eigen grenzen kijken De conferenties volgen mekaar op. Het Europa der Zes is zo pas zeer moeizaam tot stand gekomen. De regering al denkt ze er misschien met aan. of althans niet genoeg krijgt het in tal van sectoren tamelijk hard te verduren. De Bond der Grote Gezinnen (zeer terecht menen we) speelt op zijn poot. De betrekkingen tussen Vlamin gen en Walen zijn ver van hartelijk en we lezen dezer dagen in sommige Waalse pers, vlammende artikels waar dreigen en vuisten-ballen vingerdik op liggen enz... enz... Zal 1962 aan dit alles geluk kige wijzigingen brengen Ziedaar een heel stelletje vragen er zijn er nog tal van andere die ons door het hoofd gaan en waarop we helaas geen afdoend antwoord zien. En midden in deze bevende wereld staan de katholieken, staat de Kerk van Christus. En ook voor het ganse christendom wordt 1962 een zeer belangrijk jaar. Dit jaar immers wordt voor de Moederkerk van Rome een historisch jaar. In 3962 zal het Algemeen Concilie een aanvang nemen. En denk nu niet, vriend Lezer, dat dit Concilie een gebeurtenis is die slechts belang heeft voor de Paus. de bisschoppen, de priesters en de kloosterzusters. Neen. ver zij van daar. Als we zien welke kapitale vraagstukken op de dagorde van dit concilie staan, dan beseffen we meteen dat de hele wereld zo wel de christelijke ais de andere er mee gemoeid is. Een der belangrijkste punten is inderdaad dit het nieuw algemeen concilie moet een getuigenis zijn voor de niet-christenen van de ganse wereld. Want hoe men het ook draaie of kere de wereld zal christelijk zijn of hij zal ten onder gaan aan het dwaasste. het moordendste materialisme dat, per slot van rekening, de dood zal betekenen van alle beschaving hier beneden. Wij hebben dat niet meer te bewijzen. Zelfs niet-katolieken hebben het, in ons land en elders, reeds gezegd en geschreven en wij hebben er rekening mede te houden, in al onze gedragingen, zo individuele als collectieve. Onze geestelijke overheid die haar verant woordelijkheid ten volle beseft en dragen wil heft daarom een internationale Bidweek op touw gezet, van 18 tot 25 januari 1962. Ook wij, eenvou dige geloven, moeten daaraan mee doen. Men zegt inderdaad en terecht dat de mens tegenwoor dig meer en meer hoeft te leven, niet op het enge nationale, maar op het wereldvlak. En dat is in derdaad zo. Politiek, economisch en cultureel voe len wij maar al te best aan hoe we tegenover het wereldgebeuren als wereldburgers moeten hande len. En waarom zou het dan ook niet zo zijn op godsdienstig vlak Zonder de christelijke bescha ving vallen we terug in het barbaarse heidendom. En het is om ons zelf, ons land. gans Europa en de ganse wereld te redden dat we iedere dag van die Internationale Bidweek even dienen na te den ken en mee te bidden. Als we de wereld willen beter maken laat mij toe. vriend Lezer, deze gemeenplaats te her halen moeten wij beginnen ons zelf beter te maken. En moet ik er U nog van overtuigen dat een beetje beterschap in onze arme. zieke wereld, ab soluut noodzakelijk is - Elk jaar op 25 januari en op de daaropvolgende zondag (dit jaar dus op 28 januari) beleeft het sympatieke, Brabantse dorp Galmaarden zijn hoog dag met de viering van de eeuwenoude Sint-Pau- welsfeesten. of zoals het in heel de omgeving luidt de Paëlfeesten. In feite heeft alles reeds een aanvang genomen twee maand terug, in november, met de vorming van de Pauwelbende. En zijn inmiddels de Apos telen reeds van dorp naar dorp uitgezwermd in alle richtingen Waarbeke Zandbergen Nieuwen- hove Denderwindeke Vollezele Tollembeek Heme Onkerzele Viane Moerbeke Bever... Wie weet hebt gij ook niet zo'n Apostel ontmoet een forse boerejongen met een houten sabel, met een stuk jute kunstig over zijn linker schouder naar zijn rechterheup gevouwen en daar met een stevig stuk koord samengebonden: Hebt ge hein dan. met grote schreden stappend over de schilderachtige wegen van al die mooie dorpkens, horen Pluik roepen We zijn ervan overtuigd dat al deze dingen Uw nieuwsgierigheid wekken en wij nemen ons dan ook voor volgende week uitvoerig over Galmaar- dens hoogdag, enig in België, te schrijven. Inmiddels raden wij u toch aan die zondag vrij te houden. Ga naar Galmaarden, ge beleeft er heer lijke uren. Wordt trouwens niet ernstig beweerd en geschreven dat ook koning Boudewijn en konin gin Fabiola aanwezig zullen zijn De P.V.V. - Campagne welke op dit ogenblik over gans het land gevoerd wordt onder impuls van oud-minister Van Ouden- hove, bewijst nogmaals indien zulks nog mocht nodig blijken dat de oude liberale geest hoogtij viert in deze verjongde partij. Mooie beloften en ei mindering van belastingen zijn slechts moge lijk in de oppositie, doch de methode kan niemand meer bedotten. van de regering krijgt het aan de stok met de partij instanties en meer bepaaldelijk voor wat betreft het uitblijven van initiatieven inzake familiale po litiek, het stakingsrecht der openbare besturen en het vastleggen der maatregelen ter bescherming an de vrijheid van arbeid. Voorzitter Van den Boe\ nants heeft er in een rede te Aarlen op ge- di ukt dat de ter zake genomen verplichtingen die nen geëerbiedigd te worden, zoniet... (Lees verder op biz. 2)

Denderklok | 1962 | | pagina 1