Ook Oen Belasting"! Het Aivoerkanaal NINOVE WELDRA VAN HET GEVAAR VOOR WATERSNOOD BEVRIJDT I Nu voor het ogenblik omzeggens iedereen de mond vol heeft over nieuwe belastingen, en eikeen vindt dat hij méér betaalt dan zijn buurman, vinden we het ogenblik gekomen om de aandacht van onze lezers te vestigen op een soort belasting die nooit haar ware naam heeft durven noemen, maar dan toch des te dieper in de zakken tast van deze onzer landgenoten die zich in het bezit verheugen van één of meer zonen. Jonge mannen die, als soldaat, een voi jaar van nun schoon jong leven ten dienste van de natie hebben te stellen. Over dit geval schreven we vroeger nog wel eens, maar nooit werd daar veel aandacht aan be steed en naar ons beste weten heeft ook nooit één onzer politieke mandatarissen dit geval eens ern stig onderzocht. Het lijkt ons nochtans noodzakelijk m deze tijd van sociale vooruitgang, deze zaak eens heel nuchter te beschouwen en de dingen te durven zien zoals ze werkelijk zijn. Het liever-hebben of niet-hebben van jongens dan wel meisjes laten we onveriet we nemen de kinderen zoals Ons Heer ze zendt en allen zijn welkom. Toch blijft het feit dat gezinnen met één of meei jongens, fel benadeeld staan tegenover de ze waar ofwel géén kinderen, ofwel alleen maar meisjes geboren werden. De wet is nu eenmaal zo dat de man zijn militaire dienstplicht te vervullen kiijgt, en niemand zal ooit hierop enige aanmer king maken dat is immers een van de aloude servituden verbonden aan net man-zijn en die we dan oor, verduldig moeten verdragen. Alleen maar. en hier ligt het hem juist, is de opgeroepene verplicht gedurende een vol jaar zijn taak of beroep te laten schieten, verdient intussen geen loon, maar staat niettemin toch *er beschik king der ganse natie, dus van iedereen. Totnogtoe bleven alle financiële nadelen van deze oproeping ten laste van de gezinnen zelf, zonder inachtname of het loon al dan niet in het huishouden kan ge mist worden. Om het maar met een voorbeeld te zeggen een jonge man van 19 jaar verdient allicht zijn 1000 F per week of 52000 F per jaar som die in vele gevallen het gezinsbudget uit zijn even wicht brengt. Dergelijke gevallen zijn ons bekend. oeg daarbij dat een soldaat aan zijn ouders geld kost. wie jongens onder de wapens heeft kan daarvan meespreken. Het zijn toch niet de bela chelijke 10 I solde per dag die de meest zuinige soldaat in staat stelt zijn gewone uitgaven te dek ken. biezonder als de dienst in het buitenland of ver van huis geschiedt, zoals nu veel het geval is. Alles bij mekaar genomen schatten we de kosten van een dienstplichtige (missen van loon kosten) op ongeveer 60.000 F per jaar. wat op zichzelf al een heel vette belasting is te noemen. We spreken dan nog niet van de gezinnen meest kroostrijke v aar 2 of 3 zonen opgeroepen worden en waar de lasten dus in evenredigheid zwaarder wegen. Daar is nog een andere beschouwing aan vast te knopen het jaarlijks kontingent bedraagt circa 40000 man waarvan 68', door de Vlamingen en 32'door de Walen wordt geleverd. Een korte be- Kening brengt ons tot het verbluffend resultaat dat in Vlaan- deien. jaar na jaar, 28000 gezinnen een inkomen moeten missen van 60.000 F hetzij een totaal van 2 miljard 680 miljoen F per jaai Elk ïedelijk mens zal toegeven dat deze lasten op de sc houdei laden van 28.000 gezinnen een sociale onrechtvaar digheid is. waaraan zonder verwijl dient verholpen te worden. Het gaat toch om diensten aan dc natie door enkelen be wezen. en die toch ook door iedereen moeten gedragen worden. Bij net einde van de bespreking van de belastingswet in amer en Senaat, zullen aan dit regeringsontwerp zoals altijd verzachtingen aangebracht worden. Wij zijn benieuwd of een enkel onzer mandatarissen de moed zal opbrengen met een voorstel voor de dag te komen dat enige verzachting in deze on-demokratische toestand zal brengen... Al was het bijvoorbeeld maar met vrijstel van alle belas tingen gedurende het jaar van de dienstplicht. De waterloop n' 5125 Herlinckhovebeek heeft een stroomgebied van circa 5000 Hectaren. Hij ver zekert de afwatering van de hoogvlakten van Sint Li evens Esse en Sint Antelinks, aio ver het grond gebied van de gemeenten Aspelare en Outer, over iiet gi onagebied van de stad Ninove in verschil lende ei ta^kingen, dwars door de stadskom naar de Dender. Bij hevige en overvloedige regenneerslag bete- Kent de Herlinckhovebeek een voortdurend gevaar voor de lage gebieden die ze bespoelt. Verschillende kei en per jaar treedt ze buiten haar oevers om talrijke gronden en weiden te verzuren, die anders zekei ruchtbaar zouden kunnen en moeten zijn Voor de stadskom te Ninove is de Herlinckhovebeek bij hoogtij, een bestendig gevaar. In december 1960 werd de overstroming een echte ramp. In eén enkele fabriek berokkenden de wa- teien der Herlinckhovebeek voor méér dan 2 mil joen schade en liepen meer dan 80 kelders onder. Binnen het kader van de sanering van de Dender vallei werd de normalisering van de Herlinckhove beek gepland. Dit beduidt haar rechttrekking vanaf de grensscheiding Outer-Ninove recht naar het laag pand van de Dender, in de omgeving van het Den- dersas te Pollare. Dit plan werd goedgekeurd door de Provinciale Diensten te Gent en door de Minis- ter van Landbouw om reden deze werken van aam zijn om een belangrijk gedeelte van deze wa terloop te verbeteren, waardoor aan de landbouw gronden worden teruggeschonken die er thans vol- leidmg ongeschikt voor zijn De aanbesteding der werken kende de aanbiedin gen van negen verschillende aannemers. De ui voering der werken werd toevertrouwd aan aan- "I E™eSem- aanbieder, n daSen voorzien ais werkduur. eiuezeniijking van het ontwerp zal nagenoeg 5 miljoen F kosten. nagenoeg Bij Koninklijk Besluit van 23 januari 1962 werd ringen ^nteige- Deze verwezenlijking is van kapitale betekenis voor de toekomst van Ninove en omstreken On! moofse stadsbestuur vveze er dan ook van harte om gefeliciteerd. narie Zou de heer Dccjuae. minister van Fianciën, a! eens gedacht hebben aan de onrechtvaardige toestand die wij hier in ons hoofdartikel aanklagen Wij vrezen het... Cliché e De Standaard WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr. L. Bogaert Brusselstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG

Denderklok | 1962 | | pagina 1