h /flQ/ns Politieschool E.H. Gust. Verdonck Zesendertigste Jaargang Zaterdag 10 maart 1962 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG NIEUWE ONDERPASTOOR te Ninove - O.L.-Vrouwparochie Drukker - Uitgever Paul L&JYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F Begin maart doet ons uitzien naar een schande- datum in de geschiedenis van België het opblazen van de SJzertoren op 16 maart 1946. Dubbel schandig omdat misdadige handen ver grepen hebben, niet slechts aan een dodenmonu- ment, doch ook aan de lijken van onder Belgisch bevel gesneuvelde jongens die eronder begraven lagen. Andermaal schandig doordat het beste ge recht nog altijd niet de daders heeft ontdekt, niet eens de aanvoer van zoveel kilogram springstof heeft in *t reine getrokken. Blinde haat en kortzichtige politiek hebben toen heimelijk zich verheugd omdat het uit was met Vlaanderen. De toren lag verwoest en Vlaanderen blijkbaar ontredderd door sistematische uitmoor ding van wat repressie werd genoemd. De jus tice des rois nègres blies hoog van de toren, wekte echter ook echos die niet meer te verdrijven waren. Uit het glorieuse puin rtes Vlaanderen weer op de lijken in 't zand woelden onder de grond en deden oogst kiemen. Het puin zou blijven ais blijvende aanklacht. Vlaanderen zou leven en die levenswil tot uiting brengen in een NIEUW gebouwde toren, sterker en trotser, zegezekerder dan de vroegere was. Hij zou hoger rijzen, om beter ogen en harten naar de IJzervlakte te leiden., het offer te komen huldigen in het liefdevolle puin, en de trouw van het IJzer- geslacht door de Vredepoort heen hoopvol te zien rijzen. De IJzertoren is de zang van Ylaanderens le venswil tegen haat en onbegrip Heel Vlaanderen bouwt mee aan die toren en wil de groei ervan bespoedigen in dit jaar van Vlaanderens doorbraak. Gemeenschappen en enkelingen onderwijsinstel lingen. zakenlieden en mjveraars, arbeiders en boe ren, middenstanders en vrije beroepen, studenten en jeugdverenigingen, jong en oud. mannen en vrouwen, allen, allen willen mee óm de doorbraak en met de doorbraak willen ze een krachtinspan ning doen om het symbool van hun geloof en nun trouw, van hun dankbaarheid tegenover het onver getelijke IJzergeslacht hoog de lucht in te jagen als een triomfkreet, evenzeer als een bergsteen, de harde belijdenis van hun onverzettelijke levens wil. V LAAN DEREN EERST zal thans grandioos blij sen door een toevoer van steunfondsen hetzij door het nemen van een ereaandeel in de torenbouw, hetzij door toetreding als ltd tot de vrienden van de jaarlijkse Ijzerbedevaarten... hetzij alleen door het aanschaffen van de propagandamap met drie prachtige kleurfotokaarten waaronder de afbeelding var. het enig mooie O.L. Vrouw van de IJzer door Joe English. Hier ligt een taak voor de jeugdbe wegingen voor de verspreiding op grote schaal. Trouwens iedere Vlaming moge het zich tot plicht rekenen eén of meer van die mappen aan te schaf ten voor eigen gebruik of om bij zijn vrienden en kennissen ook in het buitenland te versprei den. Het steentje is zeer bescheiden twintig frank voor iedere map. rechtstreeks te bestellen op de sekretarie te Kaaskerke (Hoge brug 86) of door omschrijving op postrekening 946.6ff (Bede vaan naar de graven van de IJzer, Kaaskerke) allicht ook te verkrijgen in uw onmiddellijke om geving bij het plaatselijk of gewestelijk Ijzerbede vaart konutec en bij een of ander ijveraar of steun organisatie van de Ijzerbedevaart gedachte. Vlamingen, gedenkt uw nationale fierheid en uw trouw aan de boodschap van de IJzer VLAANDEREN EERST Het tribunaal van Kalle heeft een paar man en vrouw veroordeeld ieder tot vierhonderd F boete, omdat ze geweigerd hadden hun Vlaamse papieren in te vullen bij de volkstelling. En dit eenvoudig uit liefde voor het Frans. Gelukkig dat het liefde voor de Franse taal is. Daar kan de juge geen incivisme van maken. Ware het om te vechten voor het Nederlands, het zou erger zijn... Er is vanleven in België een wet gestemd voor de ééntaligheid Frans in Wallonië en Nederlands in Vlaanderen. Volgens die wet moesten alle offi ciële tweetalige opschriften verdwijnen. De wet gever had echter niet gewild dat er sancties zouden vastgesteld worden op de niet-naleving. En er is nooit méér 't zot gehouden geweest met het Vlaam se volk dan die keer. Te Gent zelf op het palais de justice waren er Franse opschriften te lezen. Ge weet nog of ge weet het niet meer dat Grammens toen met schilderschool aan 't werk ge gaan is om de onwettige opschriften uit te verven. Ge weet nog of ge weet niet meer dat Gram mens daarvoor gezeten heeft. Er waren geen sancties voorzien voor de misbruiken. Maar om de wet te doen eerbiedigen waren er in het wetboek teksten die wisten hoeveel straf er stond op schen ding van gevels, deuren en vensters van bestaan de gebouwen. Om kort te zijn Grammens heeft gezeten of gewerkt te hebben aan de toepassing van de wet... \ersehiet gij dan als ge in de gazet leest dat die Hallenaar verstomd stond als hij gestraft werd Hij zal wel fier zijn op zijn Vaderlandse daad en er mee uitpakken overal waar hij kan en als hij i genoeg is kan dit het begin zijn van een wei- Lees verder op pagina 2. Onder de menigvuldige hervormingen waaraan de Regering haar aandacht zou moeten wijden omdat ze allernoodzakelijkst zijn behoort voor zeker de aanpassing van onze gemeentelijke poli tieke rpsen aan de eisen van onze moderne tijd. Zoals elkeen weet gebeuren de benoemingen van politie-agenten door elk gemeentebestuur af zonderlijk. aan de hand van wettelijk voorgeschre ven eksamens en normen. Dat hierbij maar al te dikwijls de politieke kleur de voorrang heeft op werkelijke bekwaamheid, is genoegzaam bekend om er stil bij te staan. Evenzo willen we maar ter loops wijzen op de oneindige fantasie die bestond Lees verder op pagina 2. werd geboren te Oudegem en priester gewijd te Gent m 1947. Hij was leraar aan het Onze Lieve Vrouw van Deinsbeke Instituut te Zottegem en vervolgens Onderpastoor te Herzele. waar hij thans Directeur was van de Gemeentelijke Middelbare Schooi. Wij heten Eerwaarde Heer Verdonck van harte welkom te Ninove en wensen hem samen met onze welgemeende feliaitaties een vruchtbaar apostolaat. De Redactie van De Denderklok verheugt zich reeds over de prettige samenwerking met haar nieuwe onderpastoor. nst£n uJo\^5 e x'ind vu e Veruioest... Niet Vernietigd 1 Onder de Antenne

Denderklok | 1962 | | pagina 1